۶ / ۱۲ / ۰۰ زمان مطالعه : 10 دقیقه نویسنده : kiani

برخی از سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال، رمزارزها (Cryptocurrency) را به‌عنوان ارز آنلاین جهانی در آینده معرفی می‌کنند. بیت کوین به‌عنوان معتبرترین رمزارز، در حال حاضر نقش اصلی این بازار را بازی می‌کند. برخی دیگر، بیت کوین را به‌عنوان یک طبقه دارایی، بااهمیت فزاینده و بخشی ضروری از هر سبد سرمایه‌گذاری می‌دانند؛ اما برای اینکه مردم بتوانند از بیت کوین استفاده کنند یا در آن سرمایه‌گذاری کنند، باید اطمینان داشته باشند که تراکنش‌هایشان به‌درستی، ایمن و تأیید شده است.
برای رسیدن به این هدف، بلاک‌چین جایگزین نقش یک مقام مرکزی مانند دولت یا بانک در تأیید و ذخیره‌سازی تراکنش‌ها شده است. به این منظور هر بلوک از بلاک‌چین از طریق فرایند استخراج ایجاد می‌شود، بنابراین استخراج بیت کوین بخش مهمی از موفقیت بلندمدت این تکنولوژی باقی خواهد ماند. در واقع، استخراج یا ماینینگ فرایندی است که طی آن بیت‌کوین‌های جدید آزاد می‌شوند و این انتشار تا رسیدن به سقف ۲۱ میلیون بیت کوین ادامه خواهد یافت.

قبل از ادامه مطلب، پیشنهاد میکنیم مقاله “ آموزش راه اندازی مزرعه استخراج بیت کوین” را مطالعه نمائید.

استخراج رمز ارز چیست؟

استخراج بیت کوین فرایندی است که طی آن تراکنش‌های بیت کوین تأیید و بر روی بلاک‌چین ثبت می‌شوند. ماینرهای بیت کوین از رایانه‌های قدرتمند برای تکمیل توابع پیچیده‌ی ریاضی به نام هش استفاده می‌کنند.
استخراج بیت‌کوین علاوه بر تأیید تراکنش‌ها به روشی غیرمتمرکز و قابل‌اعتماد، بیت‌کوین‌های جدیدی را نیز آزاد می‌کند تا به آنهایی که در حال حاضر در گردش هستند، اضافه شوند. این روش تأیید تراکنش به‌عنوان “اثبات کار” یا PoW شناخته می‌شود؛ بدین معنی که ماینرها باید نشان دهند کار حل این مسائل پیچیده ریاضی را درست انجام داده‌اند تا حق تأیید یک بلوک جدید از تراکنش‌های بیت کوین را به دست آورند. به دلیل قدرت پردازش بسیار بالایی که برای حل این مسائل ریاضی لازم است، استخراج‌کنندگان بیت‌کوین معمولاً از ماینرهای ASIC (مدارهای مجتمع با کاربرد خاص) استفاده می‌کنند.

چرا بیت کوین استخراج کنیم؟

عملیات استخراج بیت کوین از افرادی که این کار را به‌عنوان یک سرگرمی انجام می‌دهند تا شرکت‌های بزرگی که منابع وسیعی دارند را در برمی‌گیرد. از بسیاری جهات، استخراج بیت کوین با استخراج طلا قابل‌ مقایسه است. کاوشگران طلای کالیفرنیا در سال 1849، استخراج طلا را سکه‌هایی از بهشت می‌دیدند. در حال حاضر استخراج کریپتو نیز همین مصداق را دارد. یک عملیات کامپیوتری که این بار به‌جای رگه‌های طلا، از طریق آن بیت کوین جدید تولید می‌شود و تراکنش‌ها و مالکیت ارز دیجیتال را ردیابی می‌کند.
استخراج بیت کوین و طلا هر دو انرژی‌بر هستند و در طی سالیان متمادی تجهیزات و روش‌های استخراج آنها پیشرفت کرده است که می‌توانند پاداش‌های مالی قابل‌توجهی داشته باشند. البته ماینرهای بیت کوین افرادی با بیل و کلنگ نیستند؛ بلکه دارندگان تجهیزات محاسباتی پیچیده هستند. آنها برای اینکه اولین کسانی باشند که تراکنش‌های بیت کوین را تأیید ‌کنند و پاداش‌هایی را که به بیت کوین پرداخت می‌شود، کسب کنند، با یکدیگر رقابت تنگاتنگی دارند.
نکته جالب در تشابه استخراج طلا و بیت کوین این است که در گذشته افزایش تعداد استخراج کنندگان طلا، باعث کمیاب شدن رگه‌های طلا و کاهش میزان خروجی حاصله شد. در استخراج بیت کوین هم با بالارفتن تعداد ماینرها، سختی شبکه به‌صورت اتوماتیک در حال افزایش است؛ بنابراین در هر دوی این دارایی‌ها، کاهش میزان ورودی و افزایش عرضه و تقاضا باعث بالارفتن قیمت و به‌صرفه ماندن استخراج آنها می‌شود.

مراحل استخراج قانونی رمز ارز در ایران

اگر علاقه‌مند به استخراج قانونی رمز ارز در ایران هستید، می‌توانید با دنبال‌کردن این 7 مرحله، ماینینگ بیت کوین را شروع کنید. این مراحل تضمین می‌کنند که کسب‌وکار جدید شما به‌خوبی برنامه‌ریزی‌شده، به‌درستی ثبت شده است، از نظر قانونی مجوزهای لازم را دارد و به اهداف تعیین شده خواهد رسید:

  1. تحقیق و مطالعه اولیه و تهیه بیزینس پلن
  2. گرفتن مجوزهای لازم از وزارت‌خانه‌های صمت و نیرو
  3. انتخاب محل احداث فارم
  4. انتخاب زیرساخت مناسب
  5. برآورد هزینه‌ها
  6. انتخاب استخر و راه‌اندازی
  7. نگهداری و مانیتورینگ

مرحله 1: تحقیق و مطالعه اولیه و تهیه بیزینس پلن

در شروع هر کسب‌وکار به‌عنوان یک کارآفرین، داشتن یک برنامه روشن برای رسیدن به موفقیت ضروری است. این روش به شما کمک می‌کند تا ویژگی‌های کسب‌وکار خود را ترسیم و برخی ناشناخته‌ها را کشف کنید و مشکلات احتمالی را پیش‌بینی کنید. همچنین موضوعات مهمی مثل انتخاب محل مناسب و هزینه‌های راه‌اندازی استخراج بیت کوین و … را به‌خوبی برآورد کنید.
علاوه بر این مهم است با خطراتی که در هنگام استخراج بیت کوین پیش می‌آید، آشنا باشید. درک نوسانات بازار هنگام تصمیم‌گیری برای فروش بیت کوین استخراج شده ضروری است. آشنایی با کلاهبرداری‌ها و هک‌های غیرقانونی به شما کمک می‌کند تا قربانی این اتفاقات و پیشامدهای غیرمنتظره نباشید.

مرحله 2: گرفتن مجوزهای لازم از وزارت‌خانه‌های صمت و نیرو

برای راه‌اندازی یک فارم استخراج بیت کوین، به مجوزهای دولتی خاصی نیاز دارید. عدم دریافت مجوزهای لازم می‌تواند منجر به جریمه‌های سنگین یا حتی باعث تعطیلی کسب‌وکار شما شود؛ بنابراین پیش از آغاز کار و خرید دستگاه و تجهیزات، از آخرین وضعیت قانونی ماینینگ در ایران مطلع شوید و به سراغ دریافت مجوزهای لازم بروید.
مطابق با مصوبه هیئت دولت در سال ۹۸، استخراج بیت کوین در ایران قانونی اعلام شده است؛ اما لازم است از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز آن را دریافت کنید. برای دریافت مجوز ابتدا باید در سایت بهین یاب ثبت‌نام و درخواست خود را مبنی بر دریافت مجوز جهت احداث مزرعه استخراج رمز ارز ثبت کنید. بعد از دریافت مجوز و خرید یا اجاره تجهیزات و مکان موردنظر، کارشناسان وزارت صنعت، معدن و تجارت موارد مختلف، از جمله استعلام محیط‌ زیست را بررسی می‌کنند. پس از تأیید آنها، پروانه بهره‌برداری شما صادر می‌شود و می‌توانید دستگاه‌ها را روشن و فعالیت استخراج بیت کوین را شروع کنید.

مرحله 3: انتخاب محل احداث فارم

مانند هر صنعت دیگر، در استخراج بیت کوین انتخاب مکان مناسب اهمیت بالایی دارد. مکان مناسب برای راه‌اندازی مزرعه استخراج بیت کوین باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد: مساحت مناسب، انشعاب برق قوی، منطقه‌ای سردسیر و خشک و ترجیحاً خارج از شهر. بهترین گزینه برای احداث فارم استخراج، بیت کوین باکس‌های ماینینگ با قابلیت جابه‌جایی و راه‌اندازی سریع در یک منطقه سرد و خشک است که دارای پوشش شبکه برق و اینترنت بالایی است.
بعد از انتخاب محل احداث، انتخاب دستگاه‌های استخراج بیت کوین از اهمیت بالایی برخوردار است. برندهای تولیدکننده دستگاه استخراج از نظر اعتبار و محبوبیت متفاوت هستند. معروف‌ترین برندها در دنیا عبارت‌اند از:
• بیت مین (Bitmain): تولیدکننده دستگاه‌های انت‌ماینر (Antminer)
• میکرو بی‌تی (MicroBT): تولیدکننده دستگاه‌های واتس‌ماینر (Whatsminer)

در مقایسه این دو برند می‌توان گفت واتس ماینر قوی‌تر و محکم‌تر بوده و استهلاک کمتری دارد؛ بنابراین عمر بیشتری دارد. اما بیت مین معمولاً قدرت پردازشی بیشتری به‌ازای هر وات مصرف دارد و با توجه‌ به مصرف برق، درآمد بیشتری هم کسب می‌کند.

مرحله 4: انتخاب زیرساخت مناسب

پس از انتخاب محل مناسب و دریافت مجوزهای لازم، باید به دنبال انتخاب زیرساخت مناسب برای راه‌اندازی فارم باشید. انتخاب نوع زیرساخت باتوجه‌به نوع استراتژی شما متفاوت خواهد بود. به‌عنوان‌مثال اگر زمین موردنظر برای احداث فارم را اجاره کرده‌اید، بهتر است از زیرساخت‌های قابل‌حمل (Portable) استفاده کنید تا در هر لحظه، امکان جابه‌جایی با کم‌ترین هزینه و در سریع‌ترین زمان برای شما وجود داشته باشد.

مرحله 5: برآورد هزینه‌ها

هنگامی که بیت کوین برای اولین‌بار ظهور کرد، می‌توانست به طور سودآوری با یک کامپیوتر خانگی استخراج شود. اما از سال 2013، ماینینگ برای رایانه‌ها بسیار رقابتی شد و نمی‌توانست سود واقعی ارائه دهد. حتی سریع‌ترین رایانه‌ها به‌اندازه کافی پیشرفته نبودند که هش صحیح را در زمان مناسب پیدا کنند.
امروزه، کسب‌وکارهای استخراج بیت کوین از مدارهای مجتمع با کاربرد خاص “ASIC” استفاده می‌کنند که به طور خاص برای استخراج بیت کوین ساخته شده‌اند. راه‌اندازی یک ASIC که می‌تواند محاسبات بیت کوین را به‌تنهایی حل کند، حدود 12000 دلار هزینه دارد. بااین‌حال، ماینرهای جدید ASIC با قیمتی بین 489 تا 15000 دلار در دسترس هستند.
ASIC های موردنیاز برای استخراج بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال از برق زیادی استفاده می‌کنند.

مرحله 6: انتخاب استخر و راه‌اندازی

در استخراج بیت کوین، ماینرهایی که درصد کمی از قدرت ماینینگ را در دست دارند، شانس بسیار کمی برای کشف هش بلوک بعدی دارند. به‌عنوان‌مثال، یک دستگاه ماینر (s19 Pro) 110 تراهشی کمتر از 0.00000055276 درصد از قدرت استخراج شبکه را دارد، پس شانس بسیار پایینی به‌تنهایی در مقابل بقیه رقبا برای پیداکردن هش درست دارد. با چنین شانس کوچکی برای یافتن هش بلوک بعدی، ممکن است مدت زیادی طول بکشد تا آن ماینر یک بلوک جدید پیدا کند؛ بنابراین ماینر ممکن است هرگز سرمایه خود را پس نگیرد. پاسخ این مشکل ماینینگ، استخرها است.
برای کاهش هزینه‌ها صاحبان مشاغل می‌توانند به یک استخر استخراج بپیوندند که در آن اعضا منابع خود را با هم ترکیب می‌کنند. هنگامی که استخر یک هش درست داشته باشد، درآمد بین اعضا تقسیم می‌شود. استخرهای ماینینگ توسط اشخاص ثالث اداره می‌شوند و گروه‌هایی از ماینرها را باهم هماهنگ می‌کنند. با کارکردن با یکدیگر در یک استخر و به‌اشتراک‌گذاری پرداخت‌ها بین همه شرکت‌کنندگان، ماینرها می‌توانند جریان ثابت بیت کوین را از روزی که ماینرهای خود را فعال می‌کنند، دریافت کنند.

مرحله 7: نگهداری و مانیتورینگ دستگاه‌های ماینر

درحالی‌که خرابی دستگاه‌های استخراج رمز ارز نسبتاً نادر هستند، ASICها می‌توانند بدون تعمیر و نگهداری مناسب زودتر از زمان مورد انتظار از کار خارج شوند. نگهداری منظم در برابر گردوغبار و سایر عوامل محیطی برای سالم نگه‌داشتن دستگاه‌های ماینر ضروری است. شایع‌ترین نقص ماینرها داغ شدن بیش از حد آنها است که صاحبان فارم‌ها باید در صورت وقوع به‌سرعت به این مشکل واکنش نشان دهند. ماینرهایی که بیش از حد گرم می‌شوند، خاموش می‌شوند و تا زمانی که خنک نشده و مجدداً راه‌اندازی نشوند هیچ تولیدی نخواهند داشت.
دستگاه‌های استخراج رمزارز مانند هر دستگاه الکتریکی دیگری ممکن است پس از مدتی استفاده، دچار مشکل شوند. یکی از مشکلات و خرابی‌های بسیار شایع، خرابی برد الکترونیکی و منبع تغذیه آنها است. اما بیشترین خرابی دستگاه‌های ماینر مربوط به هش برد و پاور دستگاه‌هاست. برای تعمیر این دستگاه‌ها، انتخاب یک مرکز تعمیرات تخصصی معتبر و باتجربه در این زمینه ضروری است. در این زمینه مرکز تعمیرات تخصصی ماینر هشبان به شما کمک می‌کند تا در کمترین زمان و با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین هزینه، تعمیرات دستگاه‌ها را انجام داده و به فارم خود برگردانید.

سخن پایانی

از نظر فنی، هر کس که کامپیوتر داشته باشد، می‌تواند در فرایند استخراج بیت‌کوین شرکت کند. اما استخراج بیت‌کوین در طول سال‌های اخیر به‌قدری رقابتی شده است که ماینرها معمولاً برای سود بردن از استخراج بیت کوین به سخت‌افزار پیشرفته و دسترسی به برق ارزان‌قیمت نیاز دارند. ماینرهایی که سعی می‌کنند توابع ریاضی پیچیده را حل کنند و شکست می‌خورند همچنان انرژی زیادی مصرف می‌کنند؛ اما هیچ پاداش بیت‌کوینی برای تلاش خود دریافت نمی‌کنند.
اینجاست که داشتن یک مزرعه استخراج بیت کوین و همراه شدن در استخر استخراج، ریسک شکست را به شکل قابل‌توجهی کاهش می‌دهد. با انجام دقیق مراحل ذکر شده در این مقاله و ساخت یک فارم حرفه‌ای می‌توانید در فرایند استخراج بیت کوین موفق شوید و نتیجهٔ هزینه و زمانی که صرف کرده‌اید را با استخراج بیت کوین‌های جدید دریافت کنید. آیا شما قصد ماینینگ بیت کوین را دارید؟ دغدغه و سؤالات شما در این مسیر چیست؟ آنها را در بخش کامنت‌ها با ما و دوستان خود مطرح کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مقالات مرتبط