Skip to content

دامیننس بیت کوین (Bitcoin Dominance) چیست؟ بررسی تاثیر این شاخص بر روند بازار

تاریخ: ۱۴۰۲/۰۸/۱۵
زمان مطالعه: 15 دقیقه
نویسنده: Posted byصبا فلاح

دامیننس بیت کوین از جمله شاخص‌های حائز اهمیت در بازار ارز دیجیتال است. معامله‌گران و سرمایه‌گذاران برای تصمیم‌گیری بهتر دامیننس بیت کوین و سایر شاخص‌های تاثیرگذار مربوط به تحلیل تکنیکال را در نظر می‌گیرند. در این مقاله شما را با شاخص دامیننس بیت کوین و تاثیر آن بر روند قیمت بازار آشنا می‌کنیم؛ با ویراماینر همراه باشید.

دامیننس بیت کوین (Bitcoin Dominance) چیست؟

زمان زیادی از معرفی بیت کوین و ایجاد ارزهای دیجیتال نمی‌گذرد؛ ساختار بازار کریپتو هنوز به صورت کامل شکل نگرفته است. از سوی دیگر عوامل متعددی روند بازار ارز دیجیتال را تحت تاثیر قرار می‌دهند. تمام این عوامل، تحلیل و پیش‌بینی روند قیمت را برای تحلیل‌گران سخت کرده‌اند. اما در این بین شاخص‌هایی مانند دامیننس بیت کوین می‌توانند کمک کننده باشند. دامیننس بیت کوین (Bitcoin Dominance) میزان تسلط بیت کوین در بازار را نشان می‌دهد. لغت Dominance با معنی سلطه و تسلط به همین منظور در این اصطلاح به‌کار گرفته شده است.

دامیننس بیت کوین چیست؟

بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال همواره روند کلی بازار را تحت تاثیر قرار می‌دهد. برای محاسبه میزان دقیق دامیننس بیت کوین، ارزش بازار یا همان مارکت کپ این دارایی دیجیتال را نیاز دارید. سایت CoinMarketCap اطلاعات دقیقی درباره ارزش بازار و ساختار پروژه‌های فعال در این حوزه ارائه می‌دهد. اما میزان دامیننس بیت کوین دقیقا چگونه محاسبه می‌شود؟

همانطور که پیش‌تر هم اشاره شد؛ ابتدا باید مارکت کپ بیت کوین را داشته باشید. میزان مربوط به مارکت کپ بیت کوین در سایت کوین مارکت کپ قابل مشاهده است. البته ارزش بازار بیت کوین هم فرمول پیچیده‌ای برای محاسبه ندارند. با ضرب تعداد بیت کوین‌های استخراج شده در قیمت لحظه‌ای این دارایی دیجیتال میزان مارکت کپ بیت کوین به دست می‌آید. در ادامه با تقسیم مارکت کپ بیت کوین در مارکت کپ کل بازار ارز دیجیتال، میزان دقیق دامیننس بیت کوین محاسبه می‌شود.

فرمول محاسبه مارکت کپ (ارش بازار) بیت کوین = تعداد بیت کوین‌های در گردش ‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍× قیمت لحظه‌ای بیت کوین

فرمول محاسبه دامیننس بیت کوین = مارکت کپ بیت کوین ÷ مارکت کپ کل بازار ارز دیجیتال

تحلیل‌گران فعال در بازارهای مالی همواره به دنبال بهترین نقاط ورود و خروج هستند. در نظر گرفتن شاخص دامیننس بیت کوین فرآیند شناسایی فرصت‌های بازار را تسهیل می‌کند. البته ناگفته نماند که تحلیل قیمت بیت کوین با توجه به ساختار پیچیده بازار ارز دیجتال کار ساده‌ای نیست. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم هنگام تصمیم‌گیری و سرمایه‌گذاری حتما تمام جوانب را بسنجید و از سایر شاخص‌های تحلیل تکنیکال کمک بگیرید.


بیشتر بخوانید: استخراج ارز دیجیتال ؛ 6 گام برای مبتدیان


تاثیر دامیننس بیت کوین بر روند بازار

بازار ارز دیجیتال در برخی موارد سازوکاری مشابه با سایر بازارهای مالی دارد. میزان عرضه و تقاضا از جمله فاکتورهای اصلی و تاثیرگذار در روند قیمت هستند. افزایش میزان تقاضا از یک دارایی دیجیتال مانند بیت کوین عموما موجب افزایش قیمت می‌شود. می‌توان گفت که افزایش دامیننس بیت کوین نشانگر استقبال سرمایه‌گذاران از این پروژه است. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که با استقبال و افزایش دامیننس بیت کوین احتمال شکل‌گیری روند صعودی در قیمت بیت کوین وجود دارد.

تاثیر دامیننس بیت کوین بر روند بازار

کارشناسان و تحلیل‌گران حرفه‌ای فعال در حوزه ارز دیجیتال معتقدند که با افزایش دامیننس بیت کوین، احتمال ایجاد روند نزولی در سایر آلت کوین‌های بازار بیشتر می‌شود. تعدادی از تحلیل‌گران معتقدند این بازه زمانی می‌تواند فرصت خوبی برای سرمایه‌گذاری در آلت کوین‌های محبوب و کاربردی باشد. از سوی دیگر کاهش میزان دامیننس بیت کوین به معنی تمرکز سرمایه‌گذاران بر روی سایر ارزهای دیجیتال است. همین موضوع موجب شده سرمایه‌گذاران کاهش دامیننس بیت کوین را فرصت خوبی برای خرید بیت کوین بدانند.

دلیل تغییر میزان دامیننس بیت کوین

اگر با بازار ارز دیجیتال آشنا باشید؛ قطعا می‌دانید که بیت کوین و سایر آلت کوین‌ها همواره نوسانات شدیدی را در طول روز تجربه می‌کنند. پیش‌بینی روند قیمت بیت کوین در این ساختار کار چندان ساده‌ای نیست. در این بخش با بررسی عوامل تاثیرگذار در تغییر میزان دامیننس بیت کوین سعی داریم؛ شناسایی بهترین فرصت‌های سرمایه‌‌گذاری را برای شما آسان‌تر کنیم.

تغییر روند بازار ارز دیجیتال

در حالت کلی تغییر روند در بازار ارز دیجیتال میزان دامیننس بیت کوین را تحت تاثیر قرار می‌دهد. عوامل متعددی از جمله بازار خرسی یا گاوی، ورود استیبل کوین و حتی ظهور آلت کوین‌های کاربردی جدید قابلیت تغییر روند بازار را دارند. در ابتدای مسیر یعنی سال‌های اولیه معرفی و عرضه BTC، دامیننس بیت کوین بالای 90 درصد بود. اما بعدها که آلت کوین‌ها با هدف ارتقاء بیت کوین و بهبود‌سازی ساختار سیستم مالی غیر متمرکز دیجیتال ظهور پیدا کردند؛ شاهد کاهش دامیننس بیت کوین بودیم.

تعدادی از آلت کوین‌ها، قابلیت‌های کاربردی در دنیای واقعی ارائه می‌دهند. به عنوان مثال آلت کوین‌ها طی همین چند سال اخیر در حوزه‌های مربوط به گیمینگ، هنر، دیفای، متاورس و بسیاری موارد دیگر توسعه پیدا کرده‌اند. جذابیت‎ سایر ارزهای دیجیتال در بازه‌های زمانی مختلف توانست روند کلی بازار را تغییر دهد. به بیان دیگر این قابلیت‌ها به قدری برای سرمایه‌گذاران جذاب و کاربردی بودند که خرید سایر ارزهای دیجیتال را به بیت کوین ترجیح می‌دانند. در نتیجه این اتفاقات دامیننس بیت کوین کاهش می‌یابد.

 

UP