ماشین حساب ماینر (Miner Calculator)

پاسخ به این سوال که آیا استخراج بیت کوین، استخراج اتریوم یا دیگر رمز ارزها سودآور هستند یا خیر؟ مجوز ورود ما به دنیای ماینینگ است.

در محاسبه سودآوری استخراج رمزارزهایی مثل بیت کوین، عواملی از جمله سختی شبکه، هش ریت، قیمت ارز دیجیتال، هزینه های برق و نوع سخت افزار، نقش مهمی دارند. هنگام ورود به هر کسب و کاری معمولاً نیاز به محاسبه میزان دریافتی از آن کسب و کار را داریم. حوزه استخراج نیز از این قاعده مستثنی نیست؛ چرا که اگر سود ناشی از عملیات استخراج مناسب نباشد، استخراج بی معنی خواهد بود و حتی ممکن است دچار ضرر و زیان نیز بشوید.

انجام محاسبات ضرر و زیان و … برای ماینرها، عملیاتی سخت و پیچیده است. به همین جهت، بهتر است قبل از خرید دستگاه ماینر با استفاده از ابزار ماشین حساب ماینر، میزان درآمد و سودآوری دستگاه را به­ صورت تقریبی محاسبه کرده و پس از بررسی شرایط موجود اقدام به خرید دستگاه مورد نظر نمائید.

اما ماشین حساب ارز دیجیتال ویرا چگونه کار می کند؟

ما در ماشین حساب ماینینگ ویرا (Mining Calculator)، تمام متغیرهایی که می تواند در میزان درآمد یک دستگاه ماینر ASIC تاثیر داشته باشد را در نظر گرفته ایم. شما در صورت داشتن آن اطلاعات می توانید از یک نتیجه دقیق تر بهره مند شوید.

ماشین حساب استخراج ارز دیجیتال ویرا، با در نظر گرفتن قیمت لحظه ای بیت کوین، میانگین سختی شبکه در 6 ماه گذشته، میزان برق مصرفی دستگاه ماینر، هزینه برق و … سعی می کند محاسباتی دقیق برای داشتن دیدی بهتر و واضح تر برای تصمیم گیری به شما ارائه کند.

نتایج اولیه ماشین حساب بیت کوین به دلار محاسبه می شوند، نرخ تبدیل دلار به تومان نیز به طور اتوماتیک متناسب با قیمت روز دلار محاسبه می شود. با این حال شما می توانید برای محاسبات دلخواه تان، نرخ تبدیل مورد نظرتان را نیز وارد کنید.

چرا باید از یک ماشین حساب ارز دیجیتال دقیق استفاده کنیم؟

به غیر از مقدار هش ریت شبکه و قیمت بیت کوین، عوامل مهم دیگری بر میزان درآمد یک دستگاه ماینر و تعیین سودآوری فرایند استخراج رمز ارز موثر است که اغلب در ماشین حساب ماینر ارز دیجیتال نادیده گرفته می شوند.
در اینجا ما سعی می کنیم یک دید کامل از متغیرهای تعیین کننده در میزان درآمد و سود استخراج رمز ارز به شما بدهیم. برای اطلاع از این موارد، تا انتها با ما همراه باشید.

سختی شبکه و مقدار هش ریت کل شبکه

هر چه ماینرهای بیشتری به شبکه بپیوندند، برای کنترل تورم بیت کوین و ثابت نگه داشتن سرعت استخراج در همان 10 دقیقه، سختی شبکه افزایش پیدا می کند. به عبارت دیگر، سختی شبکه، بیشتر نشان دهنده قدرت هش بیشتر در شبکه بیت کوین است.

نرخ هش (Hash rate) شبکه بیت کوین در تاریخ نگارش این مقاله، جولای سال 2022 با نرخ 0.4527678 درصد در روز در حال رشد است. این بدان معناست که اگر شما دستگاه استخراجی با نرخ هش 50 TH/S بخرید، کل سهم شما از شبکه هر روز در مقایسه با هش ریت کل شبکه کاهش می یابد. بنابراین اگر ماشین حساب استخراج ارز دیجیتال، این متغیر را در محاسبات خودش در نظر نگیرد، نتایجی را نشان خواهد داد که بسیار بسیار سودآورتر از واقعیت به نظر می رسد.

قیمت بیت کوین

در زمانی که قیمت بیت کوین صعودی باشد، حتی اگر نرخ هش شبکه باعث کاهش سهم شما از قدرت هش شبکه شود، قیمت بیت کوین می تواند به جبران بخشی از این ضررها کمک کند.

قیمت بیت کوین بسیار متغیر است و قابل پیش بینی نیست، درآمد استخراج نیز برحسب نرخ تبدیل صرافی ها به دلار در لحظه محاسبه می شود. این بدان معناست که امکان دارد شما امروز با قیمت X درآمد ماینر بیت کوین خود را محاسبه کنید و سودآور باشد؛ اما فردا قیمت تا مقدار Y بیت کوین بریزد. این تغییر قیمت تاثیر مستقیم بر روی مقدار درآمد شما از استخراج بیت کوین خواهد داشت.

به طور خلاصه، اگر قیمت با یک ضریبی در حال کاهش یا افزایش باشد، این مقدار حتما باید در محاسبات در نظر گرفته شود. همچنین باید آگاه باشید که قیمت بیت کوین دائما در حال تغییر است و شما تسلطی بر روی آن ندارید.
اهمیت قیمت در این محاسبات، علاوه بر بیت کوین درباره دیگر رمز ارزها مانند اتریوم نیز صادق است.

مصرف برق دستگاه ماینر و تعرفه برق

یکی از مهم ترین عوامل موثر بر میزان سود یک دستگاه استخراج بیت کوین، میزان مصرف برق دستگاه و قیمت برق در منطقه است.
علاوه بر میزان برق مصرفی توسط خود دستگاه استخراج، موارد دیگری نیز وجود دارد که بر هزینه های مربوط به مصرف برق تاثیر دارند.

هزینه‌های الکتریکی برای خنک‌سازی عامل دیگری است که باید در نظر گرفته شود، زیرا ماینرها در طول فرآیند استخراج گرمای قابل توجهی تولید می‌کنند.
با این حال، البته همیشه راه حل هایی برای کم کردن این هزینه ها وجود دارد. برای مثال، برخی از صاحبان ماینر، دستگاه های استخراج بیت کوین خود را در مناطق سردسیر نگهداری می کنند تا نیاز به استفاده از سیستم های خنک کننده و فن اضافی نداشته باشند.
در برخی از کشورها تعرفه برق برای استخراج بسیار پایین است، به همین دلیل فرایند ماینینگ در این مناطق، از نظر اقتصادی به صرفه می باشد. برای مثال، قبل از این که چین استخراج بیت کوین را ممنوع کند، برق ارزانش یکی از دلایلی بود که نزدیک به 60 درصد از قدرت هش شبکه را به خود اختصاص داده بود. در امریکا نیز بیشتر دستگاه های ماینر ASIC در ایالت واشنگتن هستند، جایی که هزینه های برق به لطف انرژی برق آبی نسبتاً ارزان است.

با این توضیحات متوجه شدیم که اهمیت این دو پارامتر به چه اندازه است؛ به همین جهت است که با در نظر نگرفتن این دو پارامتر در محاسبات ما فقط یک دید کلی از مقدار درآمد دستگاه ماینر خود خواهیم داشت و نمی توانیم درباره هزینه های چشمگیر برق ایده ای داشته باشیم.

پاداش هر بلاک

برخلاف قیمت بیت کوین، پاداش بلاک بیت کوین قابل پیش بینی است: هر چهار سال (یا به طور دقیق هر 210000 بلاک)، مقدار بیت کوینی که به هر بلاک تعلق می گیرد نصف می شوند. در سال 2012، پاداش از 50 بیت کوین در هر بلوک به 25، در سال 2016 به 12.5 کاهش یافت و اکنون 6.25 است. در سال 2024، این پاداش تنها به 3.125 بیت کوین در هر بلوک کاهش می یابد و به همین ترتیب تا زمان استخراج تمام 21 میلیون بیت کوین ادامه خواهد داشت.

توجه داشته باشید که در هاوینگ (Halving) بیت کوین، پاداش ماینرها نصف می شود، به همین جهت افزایش تقاضای ناشی از آن ممکن است به افزایش قیمت بیت‌کوین منجر شود و استخراج بیت کوین را سودآور نگه دارد.

Your income per month

{{ results.toFixed(7) }} BTC = {{ price.toFixed(3) }} USD

Approximate data based on the pool's profitability for 04/27
Rewards Calculator
TH
%