۵ / ۰۶ / ۰۱ زمان مطالعه : نویسنده : Bahareh Saeedi

در سال های گذشته با قطعی های مکرر برق، نه تنها در تابستان بلکه در زمستان (که پیک مصرف برق نیست) هم مواجه شدیم. در باور بسیاری از مردم متهم ردیف اول این قطعی ها، ماینرها و مزرعه های غیرقانونی استخراج بیت کوین هستند. احتمالا سوالی که برای شما پیش میاد این است که مگر میزان مصرف برق فارم ماینینگ چه اندازه است که در این وسعت شاهد قطعی برق هستیم. در این مقاله می خواهیم در خصوص میزان برق مصرفی فارم ماینینگ و ماینرها صحبت کنیم.

مزرعه ارز دیجیتال چیست؟

مزرعه استخراج ارز دیجیتال یا فارم ماینینگ، مکانی است که در آن تعداد زیادی ماینر، در حال استخراج بیت کوین هستند. مزارع بیت کوین به دلیل سر و صدا و آلودگی های صوتی بسیار زیاد دستگاه های ماینر عموما در خارج از شهر راه اندازی می شوند.

مزرعه ارز دیجیتال

عوامل موثر در مصرف برق فارم ماینینگ

فارم ها از لحاظ اندازه و امکانات با یکدیگر متفاوت هستند. به همین جهت اگر در حال تصمیم گیری برای راه اندازی یک مزرعه استخراج بین کوین هستید، بهتر است مقاله زیر را مطالعه کنید:


بیشتر بخوانیم: نکات راه اندازی فارم بیت کوین پیش از ایجاد آن


مصرف برق فارم از مهم ترین پارامترهای راه اندازی یک مزرعه ارز دیجیتال است. ما در این مقاله به اصلی ترین المان های مصرف کننده برق در یک فارم ماینینگ اشاره می کنیم:

دستگاه ماینر

یکی از اصلی ترین عوامل تاثیرگذار در مصرف برق فارم ماینینگ بیت کوین، میزان مصرف برق توسط ماینرهای آن است. از آنجایی که هر کدام از مدل های دستگاه های ماینینگ میزان مصرف برق متفاوت دارند و همچنین تعداد این دستگاه ها در هر فارم یکی نیست، لذا مصرف برق مزرعه های استخراج بیت کوین نیز با یکدیگر تفاوت خواهد داشت. از همین رو برای محاسبه مصرف برق فارم باید میزان مصرف ماینرهای آن را بسنجیم. ما در ابتدا می خواهیم به این بپردازیم که چرا ماینرها برق زیادی مصرف می کنند.

دستگاه ماینر

چرا ماینرها مصرف برق بالایی دارند؟

شاید برای شما هم مانند دیگران سوال باشد که چرا دستگاه های ماینر ASIC مصرف برق بالایی دارند. همانطور که می دانیم شبکه بیت کوین، یک شبکه غیر متمرکز است که توسط هیچ شخص یا نهادی اداره نمی شود. به همین دلیل، امن و به دور از تقلب نگه داشتن این شبکه یکی از اصلی ترین چالش های دنیای رمزارزها است.
یکی از مزایای استخراج بیت کوین، حفظ امنیت شبکه بلاک چین است. از همین رو برای امن نگه داشتن این شبکه، الگوریتم اجماعی تحت عنوان اثبات کار یا Proof of Work ارائه شد. کارکرد این الگوریتم به گونه ای است که ماینرها و نودهای (Node) شبکه با تایید تراکنش هایی که در بلاک چین انجام می شود، وظیفه حفظ امنیت و جلوگیری از دوبار خرج کردن یا (Double-spending) را بر عهده دارند. برای انجام این کار لازم است تا ماینرها به طور شبانه روزی روشن و در حال فعالیت باشند. لذا مصرف برق این دستگاه های الکترونیکی بالا خواهد بود.

میزان مصرف برق یک ماینر

همانطور که در بالا اشاره کردیم، برای محاسبه میزان برق مصرفی فارم ماینینگ، ابتدا باید بدانیم دستگاه های ماینر چقدر برق مصرف می کنند. یکی از مهم ترین المان هایی که هنگام خرید یک ماینر باید در نظر بگیریم میزان برق مصرفی آن دستگاه است؛ چرا که باید میان میزان درآمدی که یک ماینر می تواند داشته باشد و برقی که مصرف می کند، توازن و تعادلی وجود داشته باشد تا متحمل ضرر مالی نشویم.

میزان برق مصرفی یک دستگاه ماینر بستگی به مشخصات آن دستگاه دارد؛ مثلا معمولا هرچه هش ریت یک دستگاه ماینر ببیشتر باشد، میزان برق مصرفی آن نیز بیشتر خواهد بود. به عنوان نمونه دستگاه ماینر S9 که یکی از ماینرهای کم مصرف شناخته می شود، به ازای هش ریت 13 TH/S، حدود 1300W برق مصرف می کند.
با توجه به مواردی که ذکر کردیم، اگر سرمایه کمی دارید و می خواهید یک فارم کوچک صنعتی یا خانگی داشته باشید بهتر است ماینرهای مناسب فارم های صنعتی و خانگی را بشناسید تا بتوانید، برآورد درستی از هزینه های فارم داشته باشید.
برای داشتن اطلاعات کامل تر در خصوص هزینه های یک فارم می توانید مقاله، میزان سرمایه لازم برای راه اندازی فارم ماینینگ را مطالعه کنید.

عوامل موثر بر میزان مصرف انرژی دستگاه ماینر چیست؟

برخی اوقات مشاهده می کنیم که در نهایت میزان برق مصرفی فارم ماینینگ و ماینرها از چیزی که پیش بینی و محاسبه کرده بودیم، بیشتر شده است. در این مواقع باید بدانیم چه المان هایی باعث افزایش میزان مصرف برق مزرعه استخراج بیت کوین و ماینر می شود. ماینرها به هنگام کار کردن گرمای بسیار زیادی را از خود تولید می کنند؛ از همین رو باید سیستم های تهویه و خنک کننده ای را به کار بگیریم که بتواند دمای ماینر را در یک دمال ایده ال مانند 25 درجه سانتی گراد نگه دارد. همچنین دمای محیطی که فارم در آن راه اندازی شده نیز در این مسئله تاثیرگذار است. در صورتی که فارم در منطقه با آب و هوای گرم راه اندازی شده باشد، باعث افزایش دمای ماینر می شود.
بالا رفتن دمای دستگاه ماینر از حد نرمال، باعث کار کردن بیش از اندازه فن های دستگاه می شود. به همین جهت با افزایش مصرف برق ماینر، در نهایت میزان مصرف برق فارم ماینینگ نیز افزایش میابد.

سیستم های تهویه و خنک کننده

سیستم تهویه مزرعه بیت کوین

هنگام خرید دستگاه ماینر، می توانیم در دفترچه ی راهنمایی که به همراه ماینر است، دمای ایده ال برای کارکرد صحیح و داشتن یک مصرف برق نرمال را مشاهده کنیم. همه ما تجربه کار کردن با دستگاه های الکترونیکی را داشته ایم و متوجه شده ایم که این دستگاه ها، پس از این که مدت زمان زیادی روشن و در حال کار کردن هستند، دمایشان بالا رفته و بدنه آنها داغ می شود.

دستگاه های ماینر نیز این چنین هستند. از آنجایی که این دستگاه ها به طور 24 ساعته، در هفت روز هفته در حال کار کردن هستند، گرمای زیادی را تولید می کنند. به همین دلیل یکی از اصلی ترین تجهیزاتی که یک فارم ماینینگ علاوه بر دستگاه ماینر باید داشته باشد، سیستم ها خنک کننده و تهویه است.
سیستم های تهویه برای پایین نگه داشتن دمای دستگاه ماینر ضروری هستند. اگر از میزان مصرف برق یک کولر گازی در خانه یا محل کارتان اطلاع داشته باشید، می دانید که سیستم های تهویه نوین مصرف برق بسیار بالایی دارند. درست است که سیستم های تهویه علاوه بر میزان مصرف برق، هزینه های بالایی جهت راه اندازی و نگهداری دارند، اما توجه داشته باشید که وجودشان در مزرعه های ارز دیجیتال حیاتی است.
زمانی که مزرعه ارز دیجیتال سیستم تهویه و خنک کننده مناسب نداشته باشد و نتواند دمای ماینر را پایین بیاورد، فن های داخل ماینر تلاش مضاعفی برای پایین آوردن دمای آن می کنند، که این کار در نهایت باعث افزایش میزان برق مصرفی فارم ماینینگ می شود. توجه داشته باشید که بر اثر افزایش دما، مصرف بالای برق کم ترین هزینه ای است که می تواند برای شما بوجود بیاید؛ چرا که دمای بالا می تواند صدمات جبران ناپذیری به قطعات ماینر مانند پاور، هشبرد و کنترل برد بزند. در این صورت علاوه بر هزینه ای که باید بابت تعمیر و یا تعویض این قطعات بپردازید، ماینرتان نیز خاموش خواهد ماند و از چرخه ماینینگ و در نتیجه سودآوری خارج می شود!


بیشتر بخوانیم: برای تهویه مزارع ماینینگ چه نکاتی را در نظر بگیریم؟


تجهیزات جانبی

علاوه بر دستگاه های ماینر و سیستم های تهویه و خنک کننده، تجهیزات الکتریکی جانبی دیگری هستند که هرچند ناچیز، اما در میزان مصرف برق یک مزرعه ارز دیجیتال تاثیر دارند. سیستم های کنترل و مانیتورینگ حاضر در مجموعه، منبع روشنایی سوله های بزرگ فارم ماینینگ و … همه در میزان برق مصرفی فارم ماینینگ تاثیرگذار هستند.

نتیجه گیری

با انتخاب درست دستگاه ماینر، سیستم تهویه و خنک کننده مناسب و استقرار محل فارم در یک جای سردسیر می توانید میزان مصرف برق فارم خود را کنترل کنید و به حداقل برسانید. اما توجه داشته باشید که محاسبه تک تک موارد بالا نیازمند تخصص و مهارت است، به همین جهت تیم ویرا ماینر می تواند با ارائه مشاوره و خدمات از ابتدای مسیر راه اندازی یک فارم، برآورد هزینه ها، طراحی، راه اندازی فارم و نگهداری آن در کنار شما باشد.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مقالات مرتبط