میزان مصرف برق فارم ماینینگ چقدر است؟

۱۴۰۱/۰۶/۰۵ زمان مطالعه : نویسنده : Bahareh Saeedi

در سال‌های گذشته با قطعی های مکرر برق، نه تنها در تابستان بلکه در زمستان (که پیک مصرف برق نیست) مواجه شدیم. در باور بسیاری از مردم متهم ردیف اول قطعی برق، ماینرها و مزرعه‌های غیرقانونی استخراج بیت کوین هستند. اما مگر میزان مصرف برق فارم ماینینگ چقدر است؟ آیا ماینرها و مزارع استخراج ارز دیجیتال می‌توانند دلیل اصلی قطعی برق در این وسعت باشند؟ در این مقاله تمام جزئیات مربوط به میزان برق مصرفی فارم ماینینگ و ماینرها را مورد بررسی قرار می‌دهیم؛ با ویراماینر همراه باشید.

مزرعه ارز دیجیتال چیست؟

مزرعه استخراج ارز دیجیتال یا فارم ماینینگ (Mining Farm) مکانی است که تعداد زیادی دستگاه ماینر در فضای آن به صورت هم‌زمان در حال استخراج بیت کوین هستند. مزارع بیت کوین به دلیل سر و صدا و آلودگی‌های صوتی بسیار زیاد دستگاه‌های ماینر عموما در خارج از شهر راه‌اندازی می‌شوند.

مزرعه ارز دیجیتال

عوامل موثر در میزان مصرف برق فارم ماینینگ

با توجه به ساختار تخصصی دستگاه‌های ماینر چه عواملی میزان مصرف برق فارم ماینینگ را تحت تاثیر قرار می‌دهند؟ مصرف برق فارم از مهم‌ترین پارامترهای راه‌اندازی یک مزرعه ارز دیجیتال است. درادامه با بررسی اصلی‌ترین عوامل موثر در میزان مصرف برق فارم ماینینگ این سوال را پاسخ می‌دهیم.

فارم‌ها از لحاظ اندازه و امکانات با یکدیگر متفاوت هستند. به همین جهت اگر در حال تصمیم‌گیری برای راه‌اندازی یک مزرعه استخراج بین کوین هستید، مطالعه مقاله «8 مورد از نکات راه‌اندازی فارم بیت کوین پیش از ایجاد آن» را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

 

دستگاه ماینر

یکی از اصلی‌ترین عوامل تاثیرگذار در مصرف برق فارم ماینینگ بیت کوین، میزان مصرف برق توسط ماینرهای آن است. با توجه به میزان مصرف برق متفاوت مدل‌های دستگاه‌های ماینر و همچنین یکسان نبودن تعداد دستگاه‌ها در فارم، برق مصرفی مزرعه‌های استخراج بیت کوین نیز با یکدیگر تفاوت دارد. از همین رو برای محاسبه مصرف برق فارم باید ابتدا میزان مصرف ماینرهای آن را بسنجیم. اما پیش از آن دلیل اصلی مصرف برق بالای ماینرها چیست؟

دستگاه ماینر

چرا ماینرها مصرف برق بالایی دارند؟

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که چرا دستگاه‌های ماینر ASIC مصرف برق بالایی دارند؟! همانطور که می‌دانیم بیت کوین، یک شبکه غیر متمرکز است؛ بدین معنی که توسط هیچ شخص یا نهادی اداره نمی‌شود. به همین دلیل، حفظ امنیت و اعتبارسنجی درست تراکنش‌ها، اصلی‌ترین چالش دنیای رمزارزها است.

یکی از مزایای استخراج بیت کوین، حفظ امنیت شبکه بلاک چین است. الگوریتم اجماعی تحت عنوان اثبات کار یا Proof of Work از همین رو برای امن نگه داشتن شبکه بیت کوین ارائه شد. کاربرد این الگوریتم به گونه‌ای است که ماینرها و نودهای (Node) شبکه با تایید تراکنش‌هایی که در بلاک چین انجام می‌شود، وظیفه حفظ امنیت و جلوگیری از دوبار خرج کردن یا (Double-spending) را بر عهده دارند. برای انجام این کار لازم است تا ماینرها به طور شبانه روزی روشن و در حال فعالیت باشند. لذا مصرف برق این دستگاه‌های الکترونیکی بالا است.

میزان مصرف برق ماینر

همانطور که در بالا اشاره کردیم؛ برای محاسبه میزان برق مصرفی فارم ماینینگ، ابتدا باید بدانیم دستگاه‌های ماینر موجود در آن چقدر برق مصرف می کنند. یکی از مهم‌ترین المان‌هایی که هنگام خرید یک ماینر باید در نظر بگیریم میزان برق مصرفی دستگاه است؛ چرا که باید میان میزان درآمد یک ماینر و برق مصرفی، توازن و تعادلی وجود داشته باشد تا متحمل ضرر مالی نشویم.

مشخصات دستگاه میزان برق مصرفی ماینر را تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ معمولا هرچه هش ریت یک دستگاه ماینر ببیشتر باشد، میزان برق مصرفی آن نیز بیشتر خواهد بود. دستگاه ماینر S9 به عنوان یکی از ماینرهای کم مصرف، به ازای ارائه هش ریت 13 TH/S، حدود 1300W برق مصرف می‌کند.

با توجه به مواردی که ذکر کردیم؛ اگر سرمایه کمی دارید و می‌خواهید یک فارم کوچک صنعتی یا خانگی داشته باشید بهتر است پیش از هر چیز ماینرهای مناسب فارم های صنعتی و خانگی را بشناسید تا بتوانید، برآورد درستی از هزینه‌های فارم داشته باشید.


بیشتر بخوانید: میزان سرمایه لازم برای راه اندازی فارم ماینینگ


عوامل موثر بر میزان مصرف انرژی دستگاه ماینر چیست؟

برخی اوقات مشاهده می‌کنیم که در نهایت میزان برق مصرفی فارم ماینینگ و ماینرها از چیزی که پیش‌بینی و محاسبه کرده بودیم، بیشتر شده است. در این مواقع باید بدانیم چه المان‌هایی باعث افزایش میزان مصرف برق مزرعه استخراج بیت کوین و ماینر می‌شود. ماینرها به هنگام کار کردن گرمای بسیار زیادی از خود تولید می‌کنند؛ از همین رو باید سیستم‌های تهویه و خنک‌کننده‌ای را به کار بگیریم که بتواند دمای ماینر را در یک سطح استاندارد مانند 25 درجه سانتی گراد نگه دارد.

همچنین دمای محیطی که فارم در آن قرار دارد نیز در این مسئله تاثیرگذار است. به عنوان مثال اگر فارم در منطقه‌ای با آب و هوای گرم راه‌اندازی شود؛ احتمال افزایش دمای ماینر بیشتر است. بالا رفتن دمای دستگاه ماینر از حد نرمال،کار کردن بیش از اندازه فن‌های ماینر را با خود به همراه دارد. به همین جهت با افزایش مصرف برق ماینر، در نهایت میزان مصرف برق فارم ماینینگ نیز افزایش می‌یابد.

سیستم های تهویه و خنک کننده

سیستم تهویه مزرعه بیت کوین

دمای استاندارد برای کارکرد صحیح و داشتن یک مصرف برق نرمال در دفترچه راهنما دستگاه ماینر قابل مشاهده است. همه ما تجربه کار کردن با دستگاه‌های الکترونیکی را داشته‌ایم و متوجه شده‌ایم که این دستگاه‌ها، پس از این که مدت زمان زیادی روشن و در حال کار کردن هستند؛ دمایشان بالا می‌رود و داغ می‌شوند.

از آنجایی که دستگاه های ماینر هم هفت روز هفته به صورت 24 ساعته در حال کار کردن هستند؛ گرمای زیادی تولید می‌کنند. به همین دلیل علاوه بر دستگاه ماینر، یکی از اصلی‌ترین تجهیزاتی که یک فارم ماینینگ باید داشته باشد، سیستم خنک کننده و تهویه است. سیستم های تهویه برای پایین نگه داشتن دمای دستگاه ماینر ضروری هستند.

اگر از میزان مصرف برق یک کولر گازی در خانه یا محل کارتان اطلاع داشته باشید، می‌دانید که سیستم‌های تهویه نوین مصرف برق بسیار بالایی دارند. ناگفته نماند که سیستم‌های تهویه علاوه بر میزان مصرف برق، هزینه‌های جانبی دیگری برای راه‌اندازی و نگهداری نیاز دارند، اما توجه داشته باشید که وجودشان در مزرعه‌های ارز دیجیتال حیاتی است.

زمانی که مزرعه ارز دیجیتال سیستم تهویه و خنک کننده مناسب نداشته باشد و نتواند دمای ماینر را پایین بیاورد، فن‌های داخل ماینر تلاش مضاعفی برای پایین آوردن دمای آن می کنند. این روند در نهایت باعث افزایش میزان برق مصرفی فارم ماینینگ می‌شود. توجه داشته باشید که نگهداری دستگاه در دمای بالا می‌تواند صدمات جبران ناپذیری به قطعات ماینر مانند پاور، هشبرد و کنترل برد وارد کند.

اگر از سیستم‌های تهویه و خنک کننده استفاده نکنید؛ باید هزینه زیادی برای تعمیر یا تعویض قطعات ماینر پرداخت کنید. علاوه بر آن با خاموش ماندن ماینر از چرخه ماینینگ و سودآوری خارج می‌شوید. بنابراین بهترین کار استفاده از سیستم‌های تهویه و ایجاد شرایطی استاندارد برای دستگاه‌های ماینر است.


بیشتر بخوانید: برای تهویه مزارع ماینینگ چه نکاتی را در نظر بگیریم؟


تجهیزات جانبی

علاوه بر دستگاه‌های ماینر، تجهیزات الکتریکی جانبی دیگری مانند سیستم‌های تهویه و خنک کننده هستند که هرچند ناچیز، اما در میزان مصرف برق یک مزرعه ارز دیجیتال تاثیر دارند. سیستم های کنترل و مانیتورینگ حاضر در مجموعه، منبع روشنایی سوله‌های بزرگ فارم ماینینگ و غیره همه در میزان برق مصرفی فارم ماینینگ تاثیرگذار هستند.

سخن پایانی

با انتخاب درست دستگاه ماینر، سیستم تهویه و خنک کننده مناسب و استقرار محل فارم در یک منطقه سردسیر می‌توانید میزان مصرف برق فارم خود را کنترل کرده و به حداقل میزان ممکن برسانید. اما توجه داشته باشید که محاسبه تک تک موارد بالا نیازمند تخصص و مهارت است؛ به همین جهت تیم ویراماینر می‌تواند با ارائه مشاوره و خدمات از ابتدای مسیر راه‌اندازی یک فارم، برآورد هزینه‌ها، طراحی و راه اندازی فارم و نگهداری آن در کنار شما باشد.

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Mehdy45
Mehdy45
11 ماه ها پیش

یعنی مطالبتون که خوندم فهمیدم سواد و دانش بالایی پشتش هست و از فعالین اصلی این رسته هستید. ممونم

مقالات مرتبط

بالا