برای تهویه مزارع ماینینگ چه نکاتی را در نظر بگیریم؟ 3 نکته مهم

۱۴۰۱/۰۵/۱۲ زمان مطالعه : نویسنده : sara sarbandi

راهکار تهویه مزارع ماینینگ به صورت استاندارد یکی از اصلی ترین نکات برای راه اندازی و نگهداری از فارم استخراج میباشد. بازار استخراج رمز ارزهایی مثل بیت کوین در سال های اخیر طرفداران بسیاری پیدا کرده و روز به روز تعداد کسب و کارها در این حوزه در حال افزایش است. بسیاری از سرمایه گزاران و علاقه مندان به ماینینگ برای سودآوری بیشتر به راه اندازی مزارع استخراج رمز ارز روی آورده اند؛ اما در کنار درآمد زایی، مزرعه های بیت کوین با چالش هایی نیز مواجه اند. یکی از این موارد بحث تهویه مزارع ماینینگ است.

در این مقاله ابتدا به چرایی نیاز مزارع ماینینگ به تهویه میپردازیم، سپس تهویه مزرعه استخراج بیت کوین را از دو منظر بررسی می کنیم: تهویه دستگاه های استخراج رمز و تهویه فضایی که دستگاه ها در آن قرار گرفته اند.

چرا مزارع بیت کوین به تهویه نیاز دارند؟

همانطور که می دانید مزرعه ارز دیجیتال شامل تعداد بالایی دستگاه ماینینگ است. از آنجایی که دستگاه های ماینینگ باید به صورت شبانه روزی و دائم روشن باشند، همین امر منجر به افزایش دمای دستگاه های استخراج می شود. این چالش به خصوص در ماه های گرم سال به اوج خود می رسد و می تواند خسارات جبران ناپذیری به بار آورد.

مزارع بیت کوین به دلیل داشتن تعداد زیادی ماینر به تهویه نیاز دارند.

در صورت بالا رفتن دما، ممکن است به سخت افزار ماینر (مانند هشبرد، کنترل برد و …) آسیب جدی وارد شود، طول عمر دستگاه کم شود و حتی منجر به از کار افتادن ماینر شود. علاوه بر این، داغ شدن بیش از حد دستگاه های ماینر، راندمان و بازده پردازش اطلاعات را نیز کاهش می دهد و روند سودآوری شما را دچار اختلال می کند.

از این رو تهویه مزارع ماینینگ از اهمیت بالایی برخوردار است و خنک کردن ماینر ها و استفاده از تجهیزات تهویه مناسب حتما باید جدی گرفته شود. با توجه به اینکه تعداد ماینرها در یک فارم زیاد است، تهویه مزارع ماینینگ یکی از دغدغه های اصلی فارم داران است و جزو اصلی ترین تجهیزات فارم ماینینگ است. همچنین با توجه به نوسانی بودن قیمت بیت کوین و سایر رمز ارزهای رایج، بهینه کردن تجهیزات مورد نیاز یک فارم بسیار مهم است.


بیشتر بخوانید:

6 مرحله آموزش راه اندازی مزرعه بیت کوین؛ صفرتاصد استخراج بیت کوین

نکات راه اندازی فارم بیت کوین پیش از ایجاد آن

برای راه اندازی فارم بیت کوین به چه تعداد دستگاه نیاز است؟


تهویه دستگاه های ماینر

پیش از آنکه به تهویه مزارع ماینینگ بپردازیم، ابتدا تهویه خود دستگاه های ماینینگ را بررسی می کنیم. اما شاید برایتان این سوال پیش آمده باشد که چرا تهویه در ماینر ها تا این حد مهم و حیاتی است؟

دستگاه های ماینینگ، چه ماینر های اسیک (ASIC) و چه ریگ های ماینینگ، که از کارت گرافیک (GPU) برای استخراج استفاده می کنند، همگی دارای تهویه مستقل هستند. در واقع فن ماینر یکی از اجزای اصلی یک دستگاه استخراج است که وظیفه خنک کردن ماینر را بر عهده دارد. معمولا هر دستگاه ماینر دو فن دارد: فن دمنده و فن مکنده که هر کدام وظیفه مجزایی دارند:

فن دمنده: این فن هوای داخل دستگاه ماینر را با قدرت به سمت بیرون می دهد. هر چه دور این فن بالاتر باشد، تاثیر مستقیم روی بهتر خنک شدن دستگاه و اجزای داخلی آن دارد.

فن مکنده: اما فن مکنده هوای بیرون و در اطراف دستگاه ماینر را با قدرت به داخل می کشد.

فن های تهویه در دستگاه های ماینینگ

بنابراین عملکرد دستگاه ماینر تحت تاثیر محیط اطراف آن نیز قرار دارد و از این رو تهویه محیطی که ماینرها در آن قرار گرفته اند تاثیر مستقیم بر عملکرد و کارایی دستگاه ها دارد.

بهترین دما برای ماینر

محدوده دمایی که یک ماینر در آن می تواند کارایی مناسب داشته باشد، بدون در نظر گرفتن عوامل دیگر، بین 0 الی 40 درجه سانتی گراد است. اما در واقعیت عوامل دیگری بر این دما تاثیر میگذارند، مانند: گرد و غبار در محیط، رطوبت و … . بنابراین توصیه می شود دمای مزرعه ماینر خود را بین 15 الی 35 درجه سانتی گراد کنترل کنید. بهترین دما، 25 درجه سانتی گراد است.

توجه کنید در صورتی که تجهیزات ماینینگ به دمای بالای 65 درجه سانتی گراد برسند، آسیب قابل توجهی به قطعات دستگاه خواهد رسید.

تهویه مزارع ماینینگ

همانطور که در بخش قبل اشاره شد فن دستگاه های ماینینگ هوای گرم داخل دستگاه را به بیرون هدایت می کند. همین امر منجر به افزایش دمای عمومی فارم و نتیجتاً افزایش دمای هر ماینر می شود و باعث اختلال در خنک کردن آن ها خواهد شد. به طور کلی به دو روش می توان دمای یک فارم ماینینگ را کاهش داد:

  • پایین آوردن دمای فارم از طریق چرخش هوای خنک در محیط فارم

در این روش می توان از دستگاه های خنک کننده مانند کولرگازی، چیلر یا موارد مشابه استفاده کرد؛ اما هزینه بالای راه اندازی و برق مصرفی این دستگاه ها، باعث می شود چندان برای فارم های ماینینگ صرفه اقتصادی نداشته باشند و بنابراین توصیه نشوند.

  • وارد کردن هوای خنک از بیرون فارم و خارج کردن آن پس از چرخش در محیط

در این روش از فن های صنعتی برای ورود و خروج هوا استفاده می شود. استفاده از فن های صنعتی برای تهویه فارم ماینینگ نسبت به روش اول صرفه اقتصادی بهتری دارد و در اجرا و راه اندازی نیز نسبت به دستگاه های برودتی در روش اول آسان تر است. البته در این روش نوع فن هایی که استفاده می شود و قراردهی و چیدمان آنها برای عبور دادن هوای مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است و باید محاسبات دقیقی برای پیاده سازی آنها انجام شود.

روش های تهویه و خنک کردن فارم ماینینگ

همچنین در این روش دمای محیط بیرون از فارم نیز حائز اهمیت است و به عبارت دیگر جغرافیای فارم هم روی آن تاثیر گذار است. چون در صورتی که دمای بیرون بیشتر از دمای مطلوب هوا برای ورود به ماینر باشد، کارایی نخواهد داشت و عملکرد دستگاه های ماینینگ را با مشکل مواجه می کند. لازم به ذکر است که در کشور ما در اغلب روزهای سال این روش عملکرد مناسبی دارد و قابل قبول است.

به طور کلی برای تهویه مزارع ماینینگ بایستی از محیط فارم با استفاده از فن های هوای تازه و اگزاست در جای مناسب استفاده شود. مثلا در یک مزرعه بیت کوین به ازای هر ماینر با حدوداً توان 1500 وات، باید تقریبا 350 متر مکعب در ساعت تخلیه هوا وجود داشته باشد تا دستگاه ها عملکرد مناسب داشته باشند. به عبارت دیگر هر دستگاه ماینینگ با توان 1000 وات، به 200 تا 250 مترمکعب جابه جایی هوا در یک فارم نیاز دارد. جابه جایی هوا از 3 راه فراهم می شود:

  • ورود هوای تازه به محیط فارم به صورت مکانیکی
  • هوای محیط فارم به طور مکانیکی اگزاست شود
  • بر اساس نیاز فارم، ورود هوای تازه و خروج آن ترکیب شوند.

در کشور ما این میزان هوا را از طریق فن ها به شکل معمول آن یا به کمک تجهیزات سرمایشی رایج نظیر کولر آبی فراهم کرد.

دقت داشته باشید اگر هوای مورد نیاز به صورت مکانیکی و از طریق کولر آبی وارد شود، دو نکته را حتما در نظر بگیرید:

  • در این روش، مقدار خروج هوا را حتما متناسب با هوای وارد شده تنظیم کنید.
  • رطوبت ورودی به محیط فارم را حتما کنترل کنید؛ چراکه در صورت بالا بودن رطوبت ممکن است دستگاه ها دچار آسیب شوند.

همچنین این نکته را نیز در نظر بگیرید که در یک فارم پر از ماینر بایستی هر 10 ثانیه یک بار هوا تعویض شود. بنابراین داشتن سیستم تهویه ای که بتواند هوای داخل و خارج محیط نگهداری از ماینرها در کمتر از 10 ثانیه تغییر دهد، بسیار مهم است.

سخن آخر

در این مطلب با چرایی و اهمیت تهویه مزارع ماینینگ و همچنین روش های تهویه مزرعه استخراج بیت کوین و دیگر رمز ارزها آشنا شدیم. دقت کنید اگر فارم ماینینگ شما در مناطق خنک قرار گرفته باشد، به سیستم های تهویه و خنک کننده زیاد و قوی نیاز ندارید. البته این به معنای عدم نیاز کامل به دستگاه خنک کننده هم نیست. اگر از دستگاه های ماینینگ استاندارد استفاده می کنید، حتما برای کسب اطلاعات دقیق تر در مورد تهویه ماینر، دفترچه راهنما و مستندات مربوط به هر مدل از دستگاه را مطالعه کنید.

در پایان پیشنهاد می کنیم در صورتیکه در مورد سیستم تهویه مناسب برای فارم خود نیاز به مشاوره دارید و یا تصمیم به راه اندازی فارم گرفته اید، به صفحه طراحی و راه اندازی فارم مراجعه کنید و از خدماتی نظیر تامین تجهیزات یک فارم تا اتوماسیون و نگهداری یک مزرعه استخراج ارز دیجیتال که توسط تیم متخصص ویراماینر ارائه می شود، استفاده کنید.

AsicMinerVlue

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

مقالات مرتبط

بالا