Skip to content

تجهیزات مورد نیاز برای مزرعه ارز دیجیتال چیست؟

تاریخ: ۱۴۰۱/۰۳/۱۶
زمان مطالعه: 15 دقیقه
نویسنده: Posted bysara sarbandi

این روزها صحبت از ارز دیجیتال و استخراج بیت کوین توسط دستگاه‌های ماینر بسیار زیاد است. یکی از اصطلاحات رایجی که در حوزه Cryptocurrency احتمالا به گوشتان خورده، مزرعه استخراج رمز ارز یا فارم ماینینگ است. شاید ماینینگ یا استخراج رمزارزها کسب و کار ساده و بی دردسری به نظر رسد، اما باید بدانید که راه اندازی یک فارم بیت کوین به همین راحتی هم نیست. اگر قصد راه اندازی یک مزرعه ارز دیجیتال و سرمایه گذاری در این حوزه را دارید، می بایست با تجهیزات فارم ماینینگ آشنا شوید.

در این مقاله ابتدا مروری کلی بر مفهوم مزرعه رمز ارز و هدف آن خواهیم داشت و سپس با تجهیزات مورد نیاز برای فارم ماینینگ آشنا خواهیم شد. با ویرا ماینر همراه باشید.

مزرعه استخراج ارز دیجیتال چیست؟

اگر تا به حال استخراج رمز ارزهایی مثل بیت کوین را انجام داده اید یا با فرایند ماینینگ آشنا هستید، احتمالا می دانید که استخراج ارز های دیجیتال با استفاده از یک یا چند دستگاه ماینر با توان پردازشی نه چندان بالا، به اندازه کافی کارامد و سود ده نیست؛ چرا که توان پردازشی شبکه رمز ارزها مخصوصا شبکه بیت کوین، بالا است.

مزرعه استخراج ارز دیجیتال یا mining farm چیست؟

از سوی دیگر، دستگاه های ماینر پر سر و صدا هستند و اگر بخواهید چندین دستگاه ماینر تهیه کنید، نگهداری از آنها در فضای خانگی ممکن نیست. لذا، برای نگهداری و بهره وری از دستگاه های استخراج بیت کوین و سایر رمز ارزها، محیط ها و سوله های صنعتی در خارج شهر راه اندازی می کنند و ماینر ها را در چنین محوطه هایی روشن می کنند.

به چنین محیط های صنعتی که در مکانی خارج از شهر قرار دارند و شامل تعداد زیادی دستگاه ماینینگ برای استخراج رمز ارز ها هستند، مزرعه یا فارم استخراج ارز دیجیتال گفته می شود. مراحل راه اندازی یک فارم بیت کوین را می توانید در مقاله 6 مرحله آموزش راه اندازی مزرعه بیت کوین مطالعه کنید.

9 مورد از مهمترین تجهیزات فارم ماینینگ

حال که با مزرعه های استخراج رمز ارز و بیت کوین آشنا شدید، شاید کنجکاو باشید که تجهیزات فارم ماینینگ شامل چه مواردی هستند. در ادامه تجهیزاتی که برای ماینینگ در یک مزرعه نیاز است را به 9 بخش تقسیم کردیم که عبارتند از:

1- فضای مناسب برای ماینینگ

فضای مورد نظر برای نگهداری دستگاه های ماینر باید متناسب با تعداد ماینرهایی که می خواهید روشن کنید باشد، رطوبت کافی و متعادل داشت باشد و دمای آن خنک باشد؛ زیرا ماینرها گرمای بسیار زیادی تولید می کنند. همچنین محیط تا حد امکان باید گرد و خاک کمی داشته باشد؛ چراکه دستگاه های ماینر در برابر گرد و خاک آسیب پذیر هستند و وجود آن باعث کاهش طول عمر ماینرها و آسیب به دستگاه ها می شود. علاوه بر این در محلی خارج از شهر و مناطق مسکونی قرار گرفته باشد.

2- برق و تجهیزات برقی مرتبط

از آنجایی که دستگاه های ماینینگ مصرف برق بالایی دارند، شاید مهم ترین دغدغه در راه اندازی یک فارم ماینینگ تامین برق مورد نیاز این دستگاه ها است. یکی از نکاتی که می تواند به کاهش هزینه های برق مصرفی مزرعه شما کمک کند، راه اندازی فارم در مناطق سردسیر است، چون نیاز به دستگاه های خنک کننده ماینر را کاهش می دهد.

از جمله دیگر تجهیزات فارم ماینینگ می توان به انواع سیم، کابل ها، سوییچ ها، تجهیزات محافظ برقی و … برای ایجاد اتصالات بین تجهیزات مختلف اشاره کرد.

جهت کاهش فشار برق وارد شده به کابل ها در دستگاه های ماینر، تابلو برق های سه فاز استفاده شود.

تابلو برق ماینر

جهت کاهش فشار برق وارد شده به کابل ها در دستگاه های ماینر، تابلو برق های سه فاز باید مورد استفاده قرار گیرند. به کمک این تابلو برق ها می توان برق سه فاز را به صورت متقارن بین اجزای مختلف دستگاه پخش و تقسیم کرد.

3- اینترنت

اینترنت پایدار و مطمئن با حداقل سرعت 2 تا 4 مگابایت نیز از دیگر تجهیزات لازم برای راه اندازی یک فارم ماینینگ است. البته اینترنت با سرعت خیلی بالا برای استخراج رمز ارز ها نیاز نیست؛ اما واجب است که اتصال اینترنت قطع نشود؛ زیرا هر بار قطع اتصال اینترنت ممکن است باعث از دست رفتن سود زیادی از مرزعه استخراج رمز ارز شما شود. توصیه میکنیم حتما اینترنت پشتیبان هم داشته باشید.


بیشتر بخوانید:

نکات راه اندازی فارم بیت کوین پیش از ایجاد آن

5 مورد از بزرگ ترین مزارع بیت کوین در جهان کدامند؟


4- دستگاه های استخراج رمز ارز

در اوایل شکل گیری بازار کریپتو، استخراج رمز ارزها با استفاده از رایانه های معمولی هم امکان پذیر بود. اما با افزایش تعداد ماینر ها، عملیات استخراج پیچیده تر شد و سختی شبکه افزایش پیدا کرد. لذا استخراج بیت کوین و سایر رمز ارزها با استفاده از cpu های معمولی و تجهیزات قدیمی به صرفه و کار آمد نبود و به تجهیزات پیشرفته تری برای ماینینگ نیاز شد. در حال حاضر رایج ترین سخت افزارها برای ماینینگ رمز ارز، ماینرهای اسیک (ASIC) و ریگ های ماینینگ هستند.

در انتخاب دستگاه های استخراج نیز باید بررسی های کافی انجام شود؛ زیرا بازده دستگاه ها تاثیر مستقیم و زیادی بر سود دهی مزرعه رمز ارزتان دارد. برای انتخاب دستگاه های ماینر مناسب مقاله ماینرهای مناسب فارم صنعتی و خانگی را مطالعه کنید.

5- کیف پول

یکی دیگر از تجهیزاتی که برای یک مزرعه استخراج بیت کوین نیاز است، کیف پول می باشد. در واقع کیف پول یک برنامه موبایل، تحت وب یا به صورت سخت افزاری است که می توانیم بیت کوین ها و سایر رمزارز های استخراج شده را در آن ذخیره کنیم.

6- تجهیزات خنک کننده و فن

به دلیل کارکرد شبانه روزی دستگاه های ماینر و حرارتی که به طور مداوم تولید می شود، می بایست از تجهیزات سرمایشی مناسب برای تهویه هوا و خنک سازی محیط فارم استفاده شود و فن های خنک کننده حتما در نزدیکی ماینرها یا ریگ های ماینینگ قرار داشته باشد.

تجهیزات خنک کننده و فن در مزرعه استخراج بیت کوین

در صورتی که تهویه و خنک سازی به درستی انجام نشود، باعث بالا رفتن حرارت شده و امکان آتش سوزی و بروز ضررهای مالی و جانی جبران ناپذیر وجود دارد. البته اگر بتوانید فارم خود را در مناطق سردسیر راه اندازی کنید، نیاز به تعداد بالای تجهیزات خنک کننده قوی کاهش می یابد؛ اما این موضوع به معنای عدم نیاز به خنک کننده هم نیست.

7- دستگاه های کنترل دما و رطوبت

یکی از مهم ترین تجهیزات فارم ماینینگ، دستگاه های کنترل و حسگرهای دما و رطوبت است که باید در محیط فارم نصب شوند. این حسگرها به طور مستمر دما و رطوبت را در کابین ها کنترل می کنند تا در صورت بروز هر گونه مشکل و نقض استاندارهای لازم برای یک مزرعه رمز ارز، هشدار لازم را داده تا سریعا توسط تیم نگهداری و پشتیبانی برطرف شوند.

8- تیم نگهداری و پشتیبانی فارم

به دلیل روشن بودن دائم و شبانه روزی دستگاه های استخراج، یک فارم ماینینگ حتما به نیروی کار ماهر و متخصص در این حوزه، برای مراقبت از ماینرها نیاز دارد. همچنین تیم نگهداری از فارم همواره باید مسائل امنیتی در مزرعه را بررسی و کنترل کنند تا از بروز خسارات جلوگیری شود.

تیم نگهداری و پشتیبانی فارم ماینینگ رمز ارزها

9- تجهیزات ایمنی

در یک فارم ماینینگ، علاوه بر نیاز داشتن به افرادی که بر فارم و ماینرها نظارت کنند، رعایت نکات ایمنی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است تا احتمال خسارت های مالی و جانی کمتر شود. به عنوان مثال یکی از تجهیزات فارم ماینینگ که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، سیستم اعلان و اطفا حریق مناسب است؛ چراکه آتش سوزی حتی یکی از دستگاه های ماینینگ می تواند کل سرمایه شما را هدر دهد.

همچنین برای نظارت دقیق تر بر دستگاه ها و کارکنان فارم و حفظ امنیت بیشتر، تجهیز کردن مزرعه به دوربین های مداربسته نیز توصیه میشود. برای بررسی میزان سودآوری محاسبه درآمد ماشین حساب ماینر ارزهای دیجیتال حتما به صفحه ماشین حساب ویرا ماینر مراجعه کنید.

سخن آخر

همانطور که مشاهده کردید، راه اندازی یک فارم ماینینگ به سادگی که شاید تصور شود نیست. تهیه تجهیزات فارم ماینینگ نیاز به هزینه بالایی دارد و باید در انتخاب آنها نهایت دقت را داشته باشید تا سرمایه تان به هدر نرود. دقت داشته باشید حتی اگر با هزینه بالا تجهیزات مزرعه ارز دیجیتال را فراهم کردید و فارم بزرگی احداث کردید، به معنی سود آوری از ماه اول راه اندازی آن نیست.

معمولا دارندگان فارم تا چندین ماه تنها هزینه مخارج پیشین خود در خرید تجهیزات مورد نیاز برای فارم ماینینگ را می دهند تا بعد از چند ماه به نقطه سر به سر و پس از آن به سود آوری برسند. همیشه توجه داشته باشید سرمایه گذاری در حوزه رمز ارزها پر ریسک است و نیاز به سنجش جوانب مختلف پیش از پرداخت هزینه های هنگفت دارد.

در پایان برای دریافت مشاوره در مورد تجهیزات مورد نیاز مزرعه استخراج و چگونگی راه اندازی آن، به صفحه طراحی و راه اندازی فارم مراجعه کنید.

 

UP