5 مورد از بزرگ ترین مزارع بیت کوین در جهان کدامند؟

۱۴۰۱/۰۳/۰۷ زمان مطالعه : نویسنده : sara sarbandi

در سال های اخیر، بیت کوین و به طور کلی ارزهای دیجیتال مورد توجه بسیاری قرار گرفته اند. به لطف چرخه صعودی بیت کوین، سرمایه گذاران و کسب و کارهای بیشتری مایل به سرمایه گذاری در این حوزه هستند و استخراج بیت کوین که بخش مهمی از شبکه بلاک چین است، برای آن ها به فعالیتی محبوب تبدیل شده است. در واقع در سراسر جهان، مزارع بزرگ ارزهای دیجیتال تنها با هدف دریافت بیت کوین ایجاد می شوند. در این مقاله ابتدا مروری کوتاه بر مزارع بیت کوین و علت وجود آنها خواهیم داشت و سپس با 5 مورد از بزرگ ترین مزارع بیت کوین در جهان آشنا می شویم.

مزرعه بیت کوین چیست؟

برای تعریف مزرعه ارز دیجیتال ابتدا بهتر است با فرایند ماینینگ آشنا شویم. ماینینگ یا استخراج بیت کوین فرآیندی است که توسط ماینرها که در واقع کاربران شبکه هستند، انجام می‌شود. ماینرها باید برای تأیید تراکنش‌های شبکه، معادله های پیچیده ریاضی را حل کنند و با انجام این کار، شبکه را ایمن کرده و بیت‌کوین جدید را کشف می‌کنند.

ماینر ها بر موجودی بیت کوین و ایمنی شبکه تاثیرگذار هستند.

 

تأثیر ماینرها بر موجودی Bitcoin و همچنین ایمنی کلی شبکه بسیار مهم است. آنها برای کاری که انجام می‌دهند و در هنگامی که تراکنش‌های جدید به شبکه اضافه می‌شود، پاداش بلوکی دریافت می‌کنند. اما، متأسفانه برای ماینرهای انفرادی (Solo Miners)، استخراج سودآور بسیار دشوار شده است.

دلیل این موضوع این است که با افزایش قدرت محاسباتی جمعی در شبکه بلاک چین، روند استخراج بیت کوین نیز دشوارتر می شود. بنابراین همانطور که شبکه بلاک چین در حال رشد است، برای موفقیت به قدرت محاسباتی بیشتری نیاز است. لذا سرمایه گذاری در تجهیزات کامپیوتری پیشرفته با کیفیت بالا ضروری است.

مزرعه های بیت کوین در پاسخ به این وضعیت توسعه یافته اند. یک مزرعه ماینینگ در فضایی بزرگ مانند یک انبار قرار دارد و از تجهیزات ویژه ماینینگ و همچنین تهویه مطبوع برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد تجهیزات و سایر منابع برای دستیابی به بهترین نتایج از استخراج بیت کوین، استفاده می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مزرعه بیت کوین، چگونگی راه اندازی یک فارم و سایر نکات مربوط به آن، مقالات زیر را مطالعه کنید:


بیشتر بدانید:

♣ ماشین حساب ارزهای دیجیتال | محاسب درآمد ماینر

♣ مزرعه ارز دیجیتال یا فارم بیت کوین چیست؟

♣ 6 مرحله آموزش راه اندازی مزرعه بیت کوین؛ صفرتاصد استخراج بیت کوین

♣ نکات راه اندازی فارم بیت کوین پیش از ایجاد آن

مانیتورینگ و کنترل از راه دور فارم ماینینگ


بزرگ ترین مزارع بیت کوین در جهان کجا هستند؟

در ادامه این مطلب با 5 مورد از بزرگ ترین مزارع بیت کوین در نقاط مختلف جهان آشنا می شویم.

مزرعه Genesis Mining در ایسلند

کشور ایسلند که در واقع جزیره‌ای کوچک است، با استفاده از انرژی های تجدید پذیر حاصل از نیروگاه‌های برق ‌آبی و زمین‌ گرمایی، مصرف انرژی را بسیار مقرون به صرفه می کند و مقصد جذابی برای استخراج کنندگان بیت کوین و مزارع ارز دیجیتال است.

از آنجایی که برای استخراج بیت کوین علاوه بر دغدغه تامین انرژی، محیط خنک برای دستگاه های ماینر بسیار ضروری است؛ ایسلند با دمای پایین خود، برای این منظور نیز بسیار مناسب است.

مزرعه Genesis در کشور ایسلند یکی از بزرگترین مزارع استخراج بیت کوین در جهان

 

همچنین این کشور با ظرفیت های مناسب در زمینه فناوری و سرمایه گذاری خطر پذیر، مقصدی جذاب برای فعالین در حوزه راه اندازی مزارع ارزهای دیجیتال و استخراج رمز ارزها است. مزرعه Genesis Mining، یکی از بزرگ ترین مزارع بیت کوین، در سال 2013 در این کشور تاسیس شد و از آن زمان به یک برند معروف در این صنعت تبدیل شده است. این مزرعه هش ریت 1000GH تولید می کند و بزرگترین شرکت استخراج ابری در سراسر جهان است. مزارع ماینینگ جنسیس در کانادا و بوسنی نیز قرار دارند.

مزارع روسیه

روسیه نیز از جمله کشورهایی است که بزرگ ترین مزارع بیت کوین را دارد. البته به دلیل قوانین و مسائل امنیتی، اطلاعات دقیقی از محل دقیق بزرگترین مزرعه استخراج ارز دیجیتال روسیه در دست نیست و تنها می توان گفت در نزدیکی مسکو قرار دارد. تخمین زده می شود در این مزرعه تقریباً 600 بیت کوین به صورت ماهانه استخراج می شود. این میزان ارز دیجیتال توسط 3000 استخراج کننده Antminer S9 ASIC تولید می شود و برای این کار، نرخ هش در حدود 38 PH در ثانیه مورد نیاز است.

شایان ذکر است که 3 درصد از گره های شبکه بلاک چین روسی هستند. ظرفیت مصرف برق این فارم در حدود ۴۵۰۰۰ کیلووات در ساعت است و هزینه برق آن به ۶.۵ میلیون روبل می رسد. همچنین روسیه برخی از بزرگترین سخت افزارهای مورد نیاز برای استخراج رمز ارز و ماینینگ را دارد و به طور متوسط روزی 20 بیت کوین استخراج می کند.

مزرعه لینتال در سوییس

گویدو رودولفی مالک مزرعه ماینینگ Linthal، یکی از بزرگ ترین مزارع بیت کوین در سوییس، بر خلاف مزرعه مسکو شناخته شده است. این مزرعه در سال 2014 تاسیس شد و ابتدا در زوریخ قرار داشت؛ اما به دلیل هزینه های برق بسیار زیاد و سایر هزینه های عملیاتی در این شهر، آن را به دهکده ای کوچک به نام Linthal انتقال دادند.

این مزرعه استخراج رمز ارز، در ساختمان یک کارخانه قرار دارد و از سال 2016 با موفقیت بیت کوین استخراج می کند. آب و هوای خنک این منطقه به فرآیند استخراج و جلوگیری از گرم شدن بیش از حد تجهیزات ماینینگ کمک می کند.

مزرعه ماینینگ دالیان در چین

مزرعه ای که در شهر دالیان چین قرار دارد، از بزرگ ترین مزارع بیت کوین در چین و احتمالا در کل دنیا است که بر اساس آمارهای منتشر شده ماهانه 750 بیت کوین استخراج می کند. توان محاسباتی یا هش ریت آن چیزی حدود 360000TH است. مزرعه دالیان، در سه طبقه با سیستم تهویه مخصوص طراحی شده است و در حال حاضر در حدود 3 درصد از کل بیت کوین های شبکه بیت کوین را استخراج می کند.

به دلیل هزینه پایین برق و تجهیزات ماینینگ در چین، بزرگترین مزارع بیت کوین در این کشور قرار دارد.

یکی از عواملی که چین را به یکی از دارندگان بزرگ ترین مزارع بیت کوین تبدیل کرده است، تولید ماینرهای اسیک (ASIC) و کارت های گرافیکی با هزینه ارزان در این کشور است. همین امر منجر شده تا دسترسی به تجهیزات لازم برای راه اندازی مزرعه های بیت کوین در چین پایین باشد. همچنین هزینه معقول برق نیز این منطقه را برای استخراج رمز ارزها جذاب تر کرده است.

چین به همراه تایوان، ونزوئلا و اوکراین از جمله کشورهایی است که کمترین هزینه برق را دارند. این موضوع به دلیل تصمیم دولت چین برای تشویق تولید ارزهای دیجیتال برای صاحبان رسمی مزارع ماینینگ است. سیچوان، استان دیگر چین نیز دارای یک مزرعه استخراج بیت کوین در نزدیک نیروگاه برق آبی است. ظرفیت این مزرعه از سال 2016 تقریباً 3 برابر شده و به 12 PH رسیده است. مزارع بزرگ دیگری نیز در سایر استانهای چین قرار دارند.

مزرعه GigaWatt واشنگتن در آمریکا

مزرعه GigaWatt مستقر در ایالت واشنگتن یکی از بزرگ ترین مزارع بیت کوین در جهان است و هش ریت آن حدود 1.3PH  است. موسس این فارم، دیو کارلسون، مهندس نرم افزار سابق مایکروسافت است که برای اولین بار در سال 2010 و تنها یکی سال پس از انتشار وایت پیپر معروف توسط ساتوشی ناکاموتو وارد حوزه ماینیگ شد. او ابتدا شروع به استخراج بیت کوین با یک GPU معمولی کرد؛ اما اکنون صاحب یکی از بزرگ ترین مزارع ارز دیجیتال و ماینینگ در آمریکای شمالی است.

کارلسون شرکت MegaBigPower را در سال 2012 در زیرزمین خانه خود تأسیس کرد که بعداً به GigaWatt تغییر نام داد و تنها در عرض یک سال به یک تجارت چند میلیون دلاری تبدیل شد.

مزرعه GigaWatt واشنگتن در آمریکا، یکی از بزرگ ترین مزارع بیت کوین در آمریکای شمالی

امروزه مزرعه GigaWatt در یک انبار که قبلا انبار صنعتی بوده، واقع شده است؛ اما مکان دقیق آن، مشابه سایر مزارع که مالکانشان ترجیح می دهند توجه مقامات دولتی را جلب نکنند، فاش نشده است.

این مزرعه ماینینگ می تواند با استفاده از نیروگاه آبی ارزان قیمتی که در واشنگتن در دسترس است (با هزینه 0.0842 دلار برای هر کیلووات)، در بازار تحت سلطه چین رقابت کند. Giga Watt به دنبال گسترش فعالیت های خود با هدف تسلط بر بازار فارم بیت کوین آمریکای شمالی برای سال های آینده است.

جمع بندی

در این مقاله با 5 مورد از بزرگ ترین مزارع بیت کوین آشنا شدیم. با توجه به ماهیت مخفیانه ماینرها و ارزش فوق العاده تجهیزات استخراج ارزهای دیجیتال، تشخیص اینکه آیا شما در نزدیکی یکی از بزرگ ترین مزارع ارز دیجیتال زندگی می کنید نیز حتی می تواند دشوار باشد!

با افزایش پیچیدگی شبکه ارزهای دیجیتال، ماینرهای منفرد در حال خروج از این شبکه هستند. با این حال، آن دسته از بازیکنانی که موفق به استقرار زیرساخت‌های مقیاس پذیر شدند، می‌توانند تعادل ایده‌آلی از بهره‌وری و هزینه کم را فراهم کنند. شکی نیست که با ادامه افزایش ارزش ارزهای دیجیتال، می‌توان انتظار داشت که در آینده نزدیک شاهد رونمایی بیشتر از فارم های ماینینگ غول آسا باشیم.

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
رضا
رضا
6 ماه ها پیش

الان بهترین ماینر بیت کوین کدوم دستگاهه؟

مقالات مرتبط

بالا