مانیتورینگ فارم از راه دور؛ راهنمای جامع

۱۴۰۱/۰۳/۳۰ زمان مطالعه : نویسنده : mina jahanbakhshi

مانیتورینگ فارم از راه دور چطور امکان پذیر است؟

برای کسب درآمد، راه اندازی فارم به تنهایی کافی نیست؛ چرا که علاوه بر هزینه های زیاد راه اندازی و تهیه تجهیزات اولیه، فارم ماینینگ نیاز به فرآیندی نظارتی دارد. ماینینگ یک صنعت پیچیده است که به ابزارها و تجهیزات متنوع نیاز دارد. تامین این ابزارها و تجهیزات نیازمند سرمایه‌ی بالایی است و همچنین توجه و دقت در نگهداری این تجهیزات برای بازگشت سرمایه و سود آوری هرچه بیشتر، اهمیت بسیار بالایی دارد.

یک فارم ماینینگ باید به صورت 24 ساعته تحت نظارت باشد و عملکرد تمامی قسمت ها به دقت زیر نظر گرفته شود. مانیتورینگ فارم از راه دور، از نظارت بر دمای دستگاه ها گرفته تا بررسی عملکرد صحیح فن دستگاه های ماینر، برای کسب اطمینان از کارکرد صحیح و دریافت بیشترین بازدهی ممکن، جزو اساسی ترین وظایف تعریف شده در یک فارم استخراج رمز ارز است.

مشکلات نظارت و مانیتور کردن دستگاه چیست؟

مانیتورینگ فارم از راه دور

نظارت تک به تک دستگاه ها و مدیریت دسته ای دستگاه های ماینر نیاز به ابزار مخصوص دارد. در صورت در اختیار نداشتن این ابزارها، مدیریت و نگهداری فارم های بزرگ عملا کاری غیر ممکن خواهد بود. استفاده از امکانات استخرهای ماینینگ برای در اختیار داشتن اطلاعات دستگاه ‌های محدود کاری متداول است. اگر فارم کوچکی دارید و قصد دارید گاهی وضعیت دستگاه های خود را ببینید و درآمد آن ها را مشاهده کنید، نرم افزارهایی از سایت اصلی استخرهای ماینینگ قابل دانلود هستند؛ اما بررسی توان پردازشی و میزان درآمد برای فارم های بزرگ کافی نیست.

تصور کنید که شما چندین مزرعه‌ی استخراج رمزارز دارید. برای نظارت بر همه‌ی دستگاه های موجود در فارم هایتان بدون در اختیار داشتن سرویس های مانیتورینگ، چطور میتوانید تمامی اعلان ها و هشدارها در هنگام افزایش دما، قطعی شبکه و یا افت هشریت را مدیریت کنید؟

مدیریت از راه دور فارم

در نظر بگیرید که شما مسئول راه اندازی و پشتیبانی چندین فارم از مشتریان خود هستید و نیاز دارید تا بدون حضور در محل فارم ها، مانیتورینگ فارم را از راه دور انجام دهید و عملکرد دستگاه ها را نظارت کنید؛ یا میخواهید درستی داده های ارائه شده توسط استخر (Pool) را سنجیده و با عملکرد واقعی دستگاه ها مقایسه کنید. برای انجام دادن این کارها مجبور می‌شوید به صورت مرتب بین آدرس ها، کوین ها و استخرهای مختلف سوئیچ کنید.

رفت و آمد و حضور فیزیکی در فارم برای کنترل، اعمال تغییرات، راه اندازی مجدد دستگاه ها در هنگام بروز اشکال و غیره بدون داشتن نرم افزار مانیتورینگ و کنترل فارم از راه دور امکان پذیر نیست. استفاده از نرم افزارهایی مانند team viewer ،remote desktop و غیره برای اتصال به دستگاه های فارم هم مشکلات و محدودیت‌های زیادی دارد.

به صورت معمول یک فارم بزرگ دارای دستگاه ها با مدل ها و برندهای مختلف است و نیاز است که بتوانید با یک نرم افزار از هرجا که هستید همه ی دستگاه های فارم را مدیریت، نظارت و کنترل کنید. تمام مواردی که گفتیم بدون داشتن ابزار و سرویس مناسب امکان پذیر نیست.

بهترین روش برای نظارت بر فارم ها

نگهداری فارم رمزارز

ابزارهای مختلفی برای مانیتورینگ فارم از راه دور در اختیار ماینرها قرار گرفته است. نرم افزارهای مانیتورینگ و کنترل از راه دور فارم ماینینگ، روی انواع سیستم عامل‌ها قابل استفاده هستند. سرویس‌های مانیتورینگ امکان نظارت از راه دور دستگاه‌های استخراج رمز ارز را فراهم کرده و قابلیت‌ها و ویژگی‌های مختلفی در اختیار کاربر قرار می‌دهند. استفاده از نرم افزارهای مانیتورینگ میتواند از بروز اتفاقات غیر قابل جبران جلوگیری کند. برای مثال با وجود این سرویس ها میتوانید از آتش سوزی‌ها و اتفاقات غیر منتظره در کوتاه‌ترین زمان ممکن آگاه شوید.

با استفاده از سرویس‌های مانیتورینگ و کنترل فارم ماینینگ میتوان به راحتی روی هش ریت، دما و وضعیت بردهای دستگاه‌ها نظارت داشت. همچنین این نرم افزارها زمان تمیز کردن و سرویس دستگاه‌ها را به شما یادآوری خواهند کرد. از دیگر امکانات نرم افزار مانیتورینگ فارم می توان به امکان رصد هش ریت، تغییر تنظیمات استخر، ویرایش پیکربندی دستگاه‌ها و حتی راه اندازی مجدد آنها از راه دور اشاره کرد. در ادامه پر استفاده ترین سرویس های مانیتورینگ و کنترل از راه دور فارم ماینینگ اشاره خواهیم کرد و درباره‌ی قابلیت هایی که ارائه می دهند توضیح خواهیم داد.

Minerstat

ماینراستت (Minerstat) ابزارهای قدرتمندی را برای صرفه جویی در زمان در اختیار ماینر قرار میدهد. این سرویس مانیتورینگ فارم از راه دور همچنین تحلیل های ارزشمندی برای بهبود عملیات استخراج در اختیار ماینر خواهد گذاشت. Minerstat امکان اورکلاک و آندرکلاک را برای دستگاه های ماینر فراهم میکند.

این سرویس با استفاده از ابزارهایی مانند BIOS ،Autotune ،Rxboost و AMD Memory Tweak بهینه سازی عملیات ماینینگ را بسیار آسان میکند. همچنین این پلتفرم امکان تغییر الگوریتم برای انتخاب سودآورترین کوین را برای دستگاه های اسیک و ریگ ماینینگ بوجود آورده است. ماینراستت از استخرهای محبوب F2Pool ،Hiveon ،Nanopool  Nicehash ،Binance و غیره پشتیبانی میکند.

سرویس مانیتورینگ Minerstat، در تاسیسات ماینینگ نقاطی که بیش از حد گرم شده باشند و دمای غیر معمول داشته باشند را به شما نشان خواهد داد و موقعیت دستگاه های آفلاین را شناسایی کرده و نمایش میدهد. این ابزار تمامی خطاها و رویدادهای دستگاه ها را شناسایی کرده و در گزارش 24 ساعته نمایش میدهد و امکان رفع مشکلات را در مسیر استخراج آسان تر خواهد کرد.

همچنین سرویس مانیتورینگ فارم از راه دور Minerstat، با اتصال به ایمیل و تلفن همراه شما، اعلان ها و هشدارهای مهم را در کمترین زمان ممکن به اطلاعتان میرساند. با استفاده از ماینراستت می توان برای اعضای تیم دسترسی های جداگانه اعمال کرد و حتی حساب شخصی برای مشتریانی که در فارم شما دستگاه ماینر دارند و میخواهند از راه دور حساب خود را مدیریت کنند، ایجاد کرد.

Awsome miner

تشابه در ابزارهای ارائه شده توسط این سرویس و ماینراستت بسیار زیاد است. قابلیتی که Awesome miner را متمایز میکند، نمایش مصرف برق و محاسبه ی سود ماینینگ بر اساس مصرف فعلی برق است. همچنین این سرویس بیش از 50 نرم افزار شناخته شده و محبوب ماینینگ را پشتیبانی میکند.

Mineitor

این سرویس مانیتورینگ فارم از راه دور هم مانند دو نمونه ی بالا امکاناتی مانند موارد زیر ارائه میکند:

  • ارسال هشدار و اعلان در صورت بروز مشکل در فارم
  • رصد کردن دستگاه ها و مشاهده زمان سرویس و تمیزکردن آن ها
  • مقایسه عملکرد دستگاه ها در ساعات مختلف روز و فصول مختلف سال
  • دسترسی به وب پنل دستگاه ها از هرجا که هستید
  • اعمال تغییرات و تنظیمات به صورت دسته ای بر روی دستگاه ها
  • ایجاد دسترسی برای اعضای تیم و یا مشتریان
  • نمایش دمای قفسه های حاوی دستگاه ها

چطور از این سرویس ها استفاده کنیم؟

واضح است که روش استفاده از سرویس های مانیتورینگ فارم از راه دور گوناگون متفاوت است. اما تمامی سرویس های مانیتورینگ و کنترل فارم ماینینگ از روندی تقریبا مشابه پیروی میکنند و در جزئیات کوچک با هم تفاوت دارند. برای شروع ابتدا باید در سایت سرویس هایی که اسم بردیم ثبت نام کنید. برای ثبت نام نیاز به یک ایمیل و یک نام کاربری برای ورورد به حساب کاربری خود خواهید داشت.

بعد از تکمیل اطلاعات یک ایمیل حاوی لینک فعال سازی حساب کاربری دریافت خواهید کرد. پس از کلیک بر روی لینک و فعال شدن حساب کاربری، میتوانید وارد پنل خود شوید. پس از ورود به پنل، کافی است فارم خود را در نرم افزار تعریف کرده و با استفاده از یک کنترلر مدیریت و نظارت فارم خود را بر عهده بگیرید.

هشدار!

دقت کنید که در هنگام استفاده از سرویس های مانیتورینگ فارم از راه دور، رکوردی از اطلاعات هویتی شما مانند آدرس IP، موقعیت و … درون سیستم ذخیره نشود و اطلاعات مربوط به دستگاه های شما به شکلی امن و کاملا حفاظت شده در سرور نگهداری شده و به هیچ کسی اجازه دسترسی به این اطلاعات داده نشود. همچنین در خصوص حفظ اطلاعات مربوط به نام کاربری و رمز عبور سرویس مانیتورینگ مورد استفاده، دقت کافی را داشته باشید.

سخن آخر

در فارم های صنعتی با تعداد دستگاه های ماینر بالا، عموما تعدادی کارشناس به صورت تمام وقت بر کارکرد صحیح مزرعه نظارت می کنند. در صورت بروز هرگونه مشکل، این کارشناسان نیاز دارند تا در کمترین زمان ممکن نسبت به رفع ایراد اقدام کنند. برای اینکه کارشناسان مربوطه بتوانند این وظیفه را به خوبی انجام دهند، نیاز به نرم افزارها و سرویس های مانیتورینگ و کنترل فارم ماینینگ خواهند داشت. در غیر اینصورت جابجایی دائمی بین فارم‌ها امری طاقت فرسا و با هزینه‌ی فراوان خواهد بود.

سرویس های مانیتورینگ فارم از راه دور با تمام نقاط ضعف و قوتی که دارند، ابزاری لازم و ضروری برای کسانی هستند که فارم های بزرگ با تعداد دستگاه های بالا دارند. لازم به ذکر است که این سرویس ها رایگان نیستند و باید مبلغی را به صورت ماهیانه با توجه به امکاناتی که از نرم افزار نیاز دارید بپردازید. اما باید در نظر گرفت که امکاناتی که سرویس های مانیتورینگ و کنترل فارم ماینینگ ارائه میدهند، بسیار متنوع بوده و باعث کم شدن هزینه های نیروی انسانی خواهند شد.

برای اطلاع بیشتر در مورد چگونگی و نکات راه اندازی فارم ماینینگ میتوانید به دیگر مقالات ویرا ماینر مراجعه کنید. همچنین همکاران ما در بخش‌های مختلف شرکت ویرا ماینر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما و ارائه‌ی مشاوره در زمینه راه اندازی فارم هستند.

چگونه یک مزرعه استخراج بیتکوین راه اندازی کنیم؟

نکات راه اندازی فارم بیت کوین پیش از ایجاد آن

6 مرحله راه اندازی مزرعه استخراج بیت کوین

 

اشتراک در
اطلاع از
guest
8 نظرات
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
رضا احمدی
رضا احمدی
1 سال پیش

آیا مانیتورینگ و کنترل فارم با گوشی موبایل هم ممکنه؟

قدسی
قدسی
1 سال پیش

آیا امکان ریست کردن یا خاموش کردن ماینر از راه دور هم وجود داره؟

سمانه محبی
سمانه محبی
1 سال پیش

سلام وقت بخیر
شما دوره اموزشی برای کار کردن با دنرم افزارهای کنترل از راه دور رو هم دارید؟

خادم
خادم
1 سال پیش

نرم افزار مانیتورینگ ساخت داخل هم داریم؟

مقالات مرتبط

بالا