۳ / ۰۳ / ۰۱ زمان مطالعه : نویسنده : Ahmadpour

استخراج بیت کوین به چه معناست؟

دنیای رمزارزها، با استقبال زیادی در میان علاقه مندان به تکنولوژی، جامعه آکادمیک، سرمایه گذاران، برخی از دولت ها و سیاستمداران وحتی خیل عظیمی از مردم عادی مواجه  شده است. یکی از ارزشمندترین ارزهای دیجیتال، بیت کوین است. که برای بدست آوردن آن، باید آن را استخراج کنیم یا اینکه از استخراج کنندگان و دارندگان این ارز، خریداری کنیم. آموزش راه اندازی مزرعه بیت کوین، می تواند به شما کمک کند تا بتوانید با اطمینان بیشتری به این بازار ورود کنید.

اولین چیزی که با شنیدن مفهوم استخراج یا ماینینیگ به ذهن متبادر می شود، بحث تلاش و صرف انرژی است. ارزهای دیجیتال هم مانند منابع زیرزمینی گرانبها، برای بدست آمدن، نیازمند صرف انرژی می باشند. منبع انرژی مورد نیاز برای استخراج بیت کوین، انرژی برق می باشد.

آموزش راه اندازی مزرعه استخراج بیت کوین

به زبان بسیار ساده، شما از یک کامپیوتر (یا رایانه) برای حل معادلات رمزنگاری شده و ثبت آن داده ها در یک بلاک چین(Blockchain) استفاده می کنید.اگر مقداری عمیق تر بشویم، روند کار به این شکل است که ماینرها، هش‌های بلوک‌های تأیید نشده را تأیید می‌کنند و برای هر هش تأیید شده، جایزه دریافت می‌کنند. این فرآیند از نظر محاسباتی فشرده است و برای داشتن شانس بیشتر در فرایند استخراج، به سخت افزارهای پیشرفته تری نیاز دارید. هر چه توان پردازش دستگاه های شما، بیشتر باشد رسیدن به راه حل معادله برای شما امکان پذیرتر است.

امروزه، با توجه به رشد سریع قیمت این ارز دیجیتال، بسیاری از سرمایه گذاران کلان و شرکت های بزرگ، به احداث و راه اندازی فارم استخراج بیت کوین و فارم روی آورده اند تا بتوانند سهمی از این بازار پربازده داشته باشند.

مزرعه بیت کوین یا فارم بیت کوین چیست؟

قبل از شروع آموزش راه اندازی مزرعه بیت کوین، لازم است با تعریف مزرعه بیت کوین آشنا شوید. اگرچه ممکن است فرآیند استخراج رمزارز، پیچیده و محاسباتی بنظر برسد با این وجود، جالب است بدانید که راه اندازی مزرعه استخراج بیت کوین، نیاز به تخصص و دانش خاصی ندارد. مزرعه استخراج بیت کوین، در واقع شبکه ای از تجهیزات و دستگاه های مورد نیاز برای استخراج بیت کوین هستند که با استفاده از انرژی الکتریکی، تلاش می کنند تا به حل معادلات ریاضی طبق الگوریتم های خاص، بپردازند. در ازای حل این معادلات، بعنوان پاداش، به ماینرها یا استخراج کنندگان، میزان مشخصی بیت کوین تعلق می گیرد.

مزرعه ماینینگ بیت کوین

شما با انجام چند مرحله ساده و فراهم آوردن تجهیزات مورد نیاز و تامین انرژی برق مصرفی می توانید یک فارم ماینینگ داشته باشید.

به طور کلی، بسته مقیاس و اندازه فارم ماینینگ، دو نوع مزرعه ماینینگ وجود دارند:

مزرعه ماینینگ صنعتی:

مزارع استخراج بیت کوین صنعتی، دارای مقیاس بسیار بزرگ  هستند و متشکل از تعداد کثیری دستگاه ها با توان پردازش بسیار بالا و مجهز به سیستم صنعتی تامین برق می باشند.

مزارع استخراج بیت کوین - مزارع ماینینگ صنعتی

این مزارع عظیم استخراج بیت کوین، در واقع تلاش می کنند بیشترین میزان برگشت سرمایه را داشته باشند. به همین خاطر، از پیشرفته ترین دستگاه ها، برای استخراج استفاده می کنند.

مزرعه ماینینگ خانگی:

این نوع از مزارع ماینینگ دارای مقیاس کوچکتری هستند. تجهیزات متوسط و گاهی پیشرفته دارند ولی تعداد دستگاه های آن ها محدود است و از انرژی برق خانگی برای استخراج استفاده می کنند. با توجه به ارزان بودن منبع انرژی برق آن ها، ممکن است تصور کنید که کار آن ها صرفه اقتصادی بیشتری دارد در صورتی که  چون توان پردازش کلی این نوع فارم ها، در مقایسه با فارم های صنعتی، بسیار ناچیز است، به همان نسبت هم شانس کمتری برای پیداکردن هش بلاک های تایید نشده دارند.

امروزه چون رقابت در این حوزه بسیار زیاد شده و از طرفی طبق پروتکل های شبکه بیت کوین، هر 4 سال تعداد ریواردهای ماینرها نصف می شود، لذا این دسته از مزارع استخراج بیت کوین، به لحاظ اقتصادی خیلی بصرفه نمی باشند.  همچنین، در بسیاری از کشورها هم استفاده از برق خانگی برای استخراج بیت کوین، ممنوعیت قانونی دارد. بنابراین اخیراً این نوع فارم ها، کم کم تعدادشان کمتر شده است.

قبلا از ادامه، پیشنهاد می کنیم مقاله “مزرعه ارز دیجیتال چیست؟” را مطالعه کنید.

در ادامه قصد داریم تا به ساده ترین شکل ممکن، به آموزش راه اندازی مزرعه بیت کوین بپردازیم. با ما همراه باشید:

6 مرحله آموزش راه اندازی مزرعه بیت کوین

برای راه اندازی فارم ماینینگ بیت کوین، مانند هر کسب و کار جدیدی، باید به بررسی امکان سنجی اقتصادی آن بپردازید. به عنوان اولین قدم، لازم است با متخصصین این حوزه در زمینه طراحی، مشاوره،اجرا و  راه اندازی فارم استخراج بیت کوین مشورت کنید. سپس مواردی از قبیل برنامه ریزی دقیق مسیر اجرای پروژه، انتخاب مکان مناسب مطابق با استانداردها و نیاز های فارم، خرید تجهیزات و دستگاه های مورد نیاز، شبکه تامین برق مصرفی فارم ماینینگ، نیروی لازم برای نصب و راه اندازی دستگاه های ماینینگ، نگهداری و مانیتورینگ فارم پس از احداث آن و … را مورد بررسی قرار دهید. در ادامه به تفصیل به بررسی هر کدام از این موارد می پردازیم:

1- برای شروع راه اندازی فارم ماینینگ برنامه ریزی دقیق داشته باشید

در یک نگاه کلی، قبل از شروع راه اندازی فارم ماینینگ، باید به صورت تخمینی، هزینه های مورد نیاز برای احداث را محاسبه کنید. همچنین، با توجه به منابعی که در دسترس دارید، تخمینی از درآمد حاصل از مزرعه استخراج را بررسی کنید. در نهایت با تحلیل هزینه-فایده ی پروژه، تصمیم به ورود بگیرید.

الف تخمین دقیقی از هزینه های راه اندازی مزرعه بیت کوین داشته باشید

هزینه های جاری و ثابت مربوط به شروع پروژه را در نظر بگیرید. مهمترین بخش هزینه های راه اندازی مزرعه بیت کوین، مربوط به قیمت دستگاه های ماینر می باشد. با توجه به تغییرات نرخ ارز  در بازار ایران، حداقل قیمت این دستگاه های ماینر از  25 میلیون تومان شروع می شود.

قیمت دستگاه و توازن پردازش دستگاه ماینر و فن خنک کننده آن

بسته به مدل دستگاه و توان پردازش آن، قیمت این دستگاه ها با هم متفاوت است. همچنین هر کدام از این دستگاه ها، برای خنک شدن، به فن و سیستم خنک کننده نیاز دارند. قدرت فن و ابعاد آن، قیمت آن را تغییر می دهد. علاوه بر این، هزینه اینترنت با توجه به پهنای باند آن و میزان سرعت یکی دیگر از فاکتورهای تاثیر گذار در هزینه های فارم استخراج بیت کوین می باشد.

ب تخمینی از میزان درآمد مزرعه استخراج بیت کوین، داشته باشید

در زمان انتشار این مقاله(2022)، اگر یک ماینر بتواند با موفقیت یک بلوک را به بلاک چین اضافه کند، 6.25 بیت کوین به عنوان پاداش دریافت می کند. مقدار پاداش تقریباً هر چهار سال یا هر 210000 بلوک نصف می شود. تا آوریل 2022، بیت کوین در حدود 40000 دلار معامله شد و در می 2022 این با توجه به نزولی شدن روند بازار تقریباً قیمت هر بیت کوین بطور متوسط حدود 30.000 دلار معامله می شد. به طور کلی، میزان درآمد ماهیانه از مرزعه ماینیگ بیت کوین بستگی به تعداد و توان پردازش ماینرها دارد.

هر چه تعداد دستگاه های بیشتر با توان پردازش قدرتمندتری داشته باشید، سرعت استخراج دستگاه بالاتر خواهد رفت. بنابراین، به تبع آن، درآمد ماهیانه فارم شما بیشتر خواهد شد. باید توجه کنید که با کسر هزینه های جاری و کارمزدهای پرداختی استخر، میزان خالص درآمد خود را محاسبه نمایید.

در حال حاضر سایت هایی وجود دارند که تخمینی از میزان درآمد ماهیانه یک مزرعه ارز دیجیتال را به شما ازائه می دهند. مثلاً در سایت ایرانی ارز دیجیتال، با وارد کردن مدل دستگاه، مقدار هزینه برق مصرفی که باید از جداول ارائه شده توسط اداره برق بدست بیاورید، و در نهایت محاسبه کارمزد استخر که معمولا حدود 2.5 درصد می باشد، می توانید درآمد ماهیانه را حساب کنید

 

2-برای راه اندازی مزرعه بیت کوین، یک مکان مناسب مطابق با استانداردهای مورد نیاز فراهم کنید.

برای احداث و راه اندازی مزرعه بیت کوین یا ارز دیجیتال، باید به دنبال مکانی با مشخصات زیر باشید:

متراژ بالا: هر چه مکان انتخابی بزرگ تر باشد مدیریت، عیب یابی و کنترل دستگاه ها راحت تر است.

برق سه فازصنعتی:با توجه به ممنوعیت استفاده از برق خانگی برای استخراج بیت کوین، و به دلیل نیاز شدید دستگاه های ماینر به برق زیاد، محل مورد نظر باید مجهز به کنتور برق سه فاز باشد.

فارم ماینینگ بیت کوین نیازمندبرق سه فاز

سقف بلند: برای تسهیل در جریان گردش هوا وخروج گرمای حاصل از فعالیت ماینرها، بهتر است مکان انتخابی، دارای ارتفاع زیاد باشد. سوله های بزرگ و ساختمان های مستقر در شهرک های صنعتی می توانند گزینه مناسبی باشند.

در حومه شهر باشد: فعالیت ماینرها، همراه با صدای زیاد است.ان صدا می تواند ناشی از فن آن ها یا پاور ماینر ها باشد. بعلت روشن بودن شبانه روزی دستگاه های ماینر، نیاز است از فن های بزرگ برای خنک کردن استفاده شود. صرو صدای زیاد ممکن است باعث ایجاد مزاحمت برای مناطق مسکونی شود.

سرد بودن منطقه مزرعه استخراج بیت کوین
مکان مناسب برای راه اندازی مزرعه بیت کوین

سرد بودن منطقه: هرچه دستگاه های ماینر خنک تر باشند کارایی و عملکرد آن ها بهتر است. به همین دلیل، بسیاری از فارم های ماینیگ بزرگ دنیا در مناطق سردسیری مانند روسیه، کاناد و ایسلند راه اندازی می شوند.

3- برای تجهیز فارم، اقدام به خرید تجهیزات مورنیاز کنید:

تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی مزرعه بیت کوین، شامل موارد زیر می باشند:

دستگاه ماینر

سیستم تهویه

سیستم تامین برق

کابل کشی و ارتباط دادن ماینرها به هم

کیف پول بیت کوین

منبع تغذیه

فراهم کردن تجهیزات شبکه اینترنت

کانفیگ کردن دستگاه های ماینینگ

کابل کشی و تجهیز یک مزرعه استخراج بیت کوین- از الزامات راه انددازی مزرعه بیت کوین
کابل کشی و تجهیز اصولی مکان، از الزامات راه اندازی مزرعه بیت کوین است

همانطور که در تصویر بالا می بینید، دستگاه های ماینر از طریق کابل کشی و اتصالات جانبی، به همدیگر ارتباط داده شده و همگی طبق یک کانفیگ خاص به شبکه بیت کوین متصل می شوند.

4 تامین برق مصرفی مورد نیاز فارم ماینینگ

شما می توانید پس از دریافت مجوزهای قانونی و فنی برای احداث مزرعه بیت کوین، جهت دریافت مجوز شبکه تامین برقی مصرفی، به نهاد مربوطه مراجعه کنید و برق مورد نیاز فارم ماینینگ خود را تامین کنید.

5- نصب و راه اندازی ماینر ها

پس از انجام اقدامات فوق، می توانید به نصب دستگاه های ماینر و اتصال آن ها به شبکه بیت کوین اقدام کنید.

6-استخراج بیت کوین و فروش بیت کوین  های بدست آمده

و در نهایت، با پیوستن به شبکه بیت کوین، در فرآیند استخراج بیت کوین شریک شده و به ازای بلاک های ایجاد شده توسط شما، پاداش قابل قبولی دریافت کنید.

مهمترین ابزار استخراج در مزرعه بیت کوین چیست؟

همانطور که پیشتر به آن اشاره کردیم در فرآیند استخراج بیت کوین، به ابزارهای مشخصی نیاز دارید. به طور کلی مهم ترین ابزار های استخراج در مزرعه بیت کوین عبارتند از:

اسیک (ASIC)

کامپیوتر مجهز و اینترنت پرسرعت

کیف پول بیت کوین

نرم افزار استخراج بیت کوین

عضویت در استخر استخراج بیت کوین

تصویری از اسیکASIC برای استخراج بیت کوین و راه اندازی فارم ماینینگ

تصویری از اسیک ASIC و اتصالات آن را مشاهده می کنید.

خطرات و ریسک های احتمالی راه اندازی مزرعه بیت کوین چیست؟

نبود شفافیت و قوانین در حوزه ارز دیجیتال، یکی از بزرگترین ریسک های این صنعت است. علی رغم رشد سریع مباحث مربوط به حوزه رمزارز و ورود طیف گسترده ای از افراد جامعه به این عرصه، همچنان ابهاماتی در زمینه قانون گذاری و نحوه ی فعالیت قانونی در این حوزه وجود دارد. انجمن بلاک چین ایران، بارها تلاش نموده تا این موانع را از سر راه فعالین این حوزه بردارد. با این وجود تاکنون، رویه ی شفافی در این حوزه ایجاد نشده است. تعلل در قانون گذاری و عدم شفافیت، باعث تضییع حقوق فعالین این حوزه و همچنین دارایی های دیجیتال مردم خواهد شد. متاسفانه بدلیل عدم وضع قوانین منطقی توسط قانون گذار در حوزه رمز ارز، زمینه ایجاد انحصار و رانت برای گروه یا کسب و کار های خاص فراهم شده است.

سخن پایانی درمورد راه اندازی مزرعه بیت کوین

با توجه به مواردی که ذکر کردیم، اگر سرمایه کافی و انگیزه لازم برای ورود به بازار ارز دیجیتال و راه اندازی و مدیریت یک مزرعه بیت کوین در اختیار دارید، می‌توانید به راه اندازی مزرعه استخراج بیت کوین خود اقدام کنید و به کسب درآمد دلاری بپردازید. منتها باید به این نکته توجه کنید که استخراج بیت کوین در مقایسه با سال های گذشته به دلیل افزایش رقابت، افزایش سختی شبکه، افزایش قیمت تجهیزات و دستگاه ها، افزایش قابل توجه هزینه برق مصرفی و همچنین عدم شفافیت در مباحث مربوط به مجوزهای قانونی، ممکن است چالش های را برای شما در پی داشته باشد. بنابراین، پیشنهاد می کنیم برای پرهیز از هدررفت وقت، انرژی و سرمایه خود،

حتماً قبل از اقدام، با افراد متخصص و مشاورین این حوزه، صحبت نموده و با دیدی باز و چشم امداز روشنی وارد این عرصه شوید. گروه ویراماینر، با داشتن مجوزهای قانونی و صلاحیت فنی، دارای سابقه زیادی در راه اندازی فارم های استخراج بیت کوین  در ایران است. ویراماینر یکی از قدیمی‌ترین و مجرب‌ترین گروه‌های فعال در زمینه مشاوره، طراحی، راه اندازی، پشتیبانی و نگهداری مزرعه ارز دیجیتال(فارم ماینینگ) است. می توانید با کارشناسان و مشاورین ما در تماس باشید تا برای شروع سرمایه گذاری به شکلی اصولی و منطقی، همراهتان باشیم.


بیشتر بدانید:

♣ 5 مورد از بزرگترین مزارع بیت کوین جهان

♣ بزرگترین مزرعه بیت کوین جهان

♣ نکاتی که پیش از راه اندازی فارم ماینینگ باید بدانید!!

♣ مانیتورینگ و کنترل از راه دور فارم ماینینگ


سوالات رایج در مورد راه اندازی مزرعه استخراج بیت کوین🤔:

هزینه های راه اندازی مزرعه بیت کوین شامل چه مواردی می شود؟

هرینه برق مصرفی

بازار ایران هم قیمت دستگاه ماینر

فن و سیستم

هزینه اینترنت

کارمزد استخر ارز دیجیتال

درآمد استخراج از مزرعه بیت کوین به چه عواملی بستگی دارد؟

میزان درآمد ماهیانه از راه اندازی مرزعه بیت کوین بستگی به موارد زیر دارد:

تعداد دستگاه ماینر

مدل ماینرها و توان پردازش بالای آن ها

برق مصرفی ارزان قیمت

برای ساخت مزرعه بیت کوین چند دستگاه نیاز است؟

محدودیتی برای تعداد دستگاه ها وجود ندارد. هر چقدر مکان مورد نظر شما بزرگتر باشد، برق مصرفی شما پاسخگوی تعداد بیشتری دستگاه باشد و تجهیزات خنک کننده مناسبتری داشته باشید قاعدتاً می توانید دستگاه های بیشتری نیز داشته باشید و به همان میزان هم پتانسیل درآمدی خود را  بالا ببرید.

آیا ساخت فارم بیت کوین نیاز به مجوز دارد؟

بله. ساخت فارم بیت کوین نیاز به اخذ مجوز از نهادهای دولتی دارد. متاسفانه در ایران و بسیاری از دولت های دیگر، چارچوب مشخصی برای بازار ارزهای دیجیتال وجود ندارد. با این امید است همکاری های ارگان های دولتی و تشکل های خصوصی فعال در این حوزه بیتر شود تا سرمایه گذاران، با اطمینان بیشتری به این بازارهای نوظهور، قدم بگذارند.

چطور می توان در خانه مزرعه بیت کوین راه انداخت؟

میتوانید یک فارم ماینینگ صنعتی را در منزل خود شبیه سازی کنید. روش راه اندازی دستگاه ماینر در منزل بسیار ساده است.

برای این کار یک فضای مناسب و کافی فراهم کنید. ترجیحاً دور از آلودگی و گردوغبار باشد و به گونه ای آن را ایزوله کنید که سر و صدای آن باعث ایجاد مزاحمت برای اطرافیان نشود. برق مورد نظر دستگاه خود را تهیه کنید. توجه کنید که نیاز به یک منبع ذخیره بر ق دارید تا در صورت قطع برق، دستگاه خاموش نشود. در نهایت، دستگاه را کانفیگ کرده و با یک اینترنت پرسرعت به شبکه بیت کوین متصل شوید.  برای اطلاع دقیق تر از نکات مهم قبل از راه اندازی مزرعه بیت کوین پیشنهاد میکنیم مقاله”نکات راه اندازی فارم بیت کوین پیش از ایجاد آن” را مطالعه کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مقالات مرتبط