استخراج بیت کوین و آموزش 6 مرحله‌ای راه‌اندازی مزرعه استخراج

۱۴۰۱/۰۳/۰۳ زمان مطالعه : نویسنده : ViraMiner

فهرست مطالب

استخراج بیت کوین یکی از راه‌های محبوب و پرطرفدار برای سرمایه‌گذاری و کسب درآمد از بازار ارزهای دیجیتال است. اما استخراج بیت کوین چیست؟ در این مقاله ابعاد مختلف صنعت ماینینگ و نحوه راه‌اندازی مزارع استخراج را مورد بررسی قرار می‌دهیم؛ با ما همراه باشید.

استخراج بیت کوین چیست؟

بسیاری از علاقه‌مندان به تکنولوژی، جامعه آکادمیک، سرمایه‌گذاران، دولت‌ها، سیاستمداران و حتی عموم مردم طی سال‌های اخیر از دنیای رمزارزها استقبال کردند. بیت کوین به عنوان اولین و ارزشمندترین ارز دیجیتال شناخته می‌شود. ساختار هوشمندانه این دارایی‌ دیجیتال موجب شده تا خرید تنها راه به دست آوردن بیت کوین نباشد. شما می‌توانید با مشارکت در فرآیند استخراج، بیت کوین به دست آورید.

در واقع افراد با استفاده از توان پردازشی دستگاه‌های ماینر، معادلات پیچیده ریاضی بلاک چین (Blockchain) را حل می‌کنند. با توجه به ساختار غیر متمرکز بیت کوین و ارزهای دیجیتال، هیچ سازمان مشخصی فعالیت کاربران را کنترل نمی‌کند و اطلاعات تراکنش‌های کاربران طی فرآیند استخراج با استفاده از توان پردازشی ماینرها اعتبارسنجی می‌شود.

ماینرها به ازای استخراج بیت کوین و فراهم کردن امنیت لازم برای کاربران شبکه، تعداد مشخصی بیت کوین به عنوان پاداش دریافت می‌کنند. با افزایش قیمت بیت کوین و آشنایی بیشتر جوامع جهانی با بازار ارزهای دیجیتال، شاهد استقبال باور نکردنی افراد برای سرمایه‌گذاری در صنعت استخراج بودیم. از سوی دیگر ساختار شبکه بیت کوین به گونه‌ای طراحی شده است که با افزایش تعداد ماینرهای فعال شبکه، معادلات ریاضی بلاک‌ها به صورت خودکار پیچیده‌تر می‌شوند. در واقع میزان عرضه بیت کوین به واسطه چنین ساختاری کنترل و مدیریت می‌شود.

استخراج بیت کوین

زمانی که بیت کوین به عنوان یک دارایی دیجیتال به جوامع جهانی معرفی شد؛ ماینرها با استفاده از توان پردازشی کامپیوترهای شخصی خود و کارت‌های گرافیکی (GPU)، بیت کوین استخراج می‌کردند. اما طی مدت اخیر پیشرفت تکنولوژی، دستگاه‌های ماینر را هم تحت قرار داده است. در حال حاضر استخراج بیت کوین تنها با پیشرفته‌ترین سخت‌افزارها امکان‌پذیر است. مقرون‌به‌صرفه‌ترین گزینه برای استخراج بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال با توجه به شرایط کنونی اسیک ماینرها هستند. به بیان دیگر هر چه توان پردازشی دستگاه‌های شما، بیشتر باشد؛ شانس بیشتری برای حل معادله بلاک‌ها دارید.

بسیاری از سرمایه گذاران کلان و شرکت های بزرگ با مشاهده آینده روشنی که برای بیت کوین پیش‌بینی می‌شود؛ می‌خواهند سهم بیشتری از این بازار داشته باشند. همین موضوع باعث شده افراد علاقه‌مند به دنبال احداث و راه‌اندازی فارم استخراج بیت کوین باشند. این نکته را هم در نظر بگیرید که شما برای استخراج بیت کوین، انرژی برق زیادی نیاز دارید. بسیاری از ماینر‌ها برای تامین انرژی دستگاه‌های ماینر به مشکل برمی‌خورند. اگر اطلاعات دقیق و درستی از زیرساخت‌های لازم برای راه‌اندازی مزرعه استخراج بیت کوین ندارید؛ می‌توانید از خدمات تخصصی مجموعه ویراماینر استفاده کنید.

فارم یا مزرعه استخراج بیت کوین چیست؟

مزرعه استخراج که اصطلاحا ماینینگ فارم (Mining Farm) هم نامیده می‌شود به مرکزی اشاره دارد که تعداد زیادی از دستگاه‌های ماینر را در خود جای داده است. تمام این دستگاه‌های ماینر به صورت هم‌زمان مشغول استخراج بیت کوین هستند. با این حساب شما برای راه‌‌اندازی مزرعه استخراج بیت کوین، سرمایه اولیه قابل توجهی نیاز دارید.

دستگاه‌های ماینر با توجه به ساختار تخصصی و قدرت محاسباتی بالایی که دارند؛ قطعات الکترونیکی ارزانی نیستند. علاوه بر آن باید هزینه‌های جانبی مانند مصرف برق را هم در نظر بگیرید. استفاده از زیرساخت غیر استاندارد، بازدهی دستگاه‌های ماینر را کاهش می‌‌دهد. به عنوان مثال ماینرها طی فرآیند استخراج، گرمای زیادی تولید می‌کنند. اگر این گرما به درستی مدیریت نشود؛ قطعات ماینر با آسیب‌دیدگی‌های جدی مواجه می‌شوند.

ماینر بیت کوین
ماینر بیت کوین

ایجاد اختلال در فرآیند استخراج، خاموش شدن ماینر و تعمیر دستگاه می‌تواند ضررهای غیر قابل جبرانی برای شما به همراه داشته باشد. هشبان تمام خدمات تخصصی تعمیر ماینر و تعویض قطعات را پوشش می‌دهد. در صورت بروز مشکل برای دستگاه می‌توانید با خیالی آسوده تعمیر ماینر خودتان را به متخصصان مجموعه هشبان بسپارید.

مجموعه ویراماینر برای تسهیل فرآیند سرمایه‌گذاری در صنعت ماینینگ و ایجاد شرایط استاندارد برای ماینرها محصولی با نام ویراباکس طراحی کرد. ویراباکس به عنوان اولین محصول تجاری ویراماینر با افزایش بازدهی و طول عمر دستگاه، سرمایه‌گذاری شما در مزارع استخراج را بیمه می‌کند. این محصول فضای کافی برای جایگذاری 168 ماینر مدل S19 را دارد. ساختار تخصصی و هوشمند ویراباکس، چالش‌های سرمایه‌گذاران فعال در حوزه ماینینگ را کاهش داده است. از سوی دیگر متخصصان مجموعه ویراماینر هم با تکیه بر دانش روز خود در مسیر راه‌اندازی مزرعه استخراج شما را یاری می‌کنند. به طور کلی مزارع استخراج بیت کوین با توجه به مقیاس، اندازه و برق مصرفی با عنوان مزرعه استخراج صنعتی شناخته می‌شوند.


بیشتر بخوانید: بزرگ‌ترین مزارع استخراج بیت کوین در جهان


مزرعه استخراج صنعتی

مرزعه استخراج بیت کوین با مقیاس بسیار بزرگ در دسته مزارع استخراج صنعتی قرار می‌گیرد و تعداد زیادی از دستگاه‌های ماینر را شامل می‌شود. این ماینرها قدرت پردازشی بسیار بالایی دارند و شما برای مدیریت آن‌ها به سیستم صنعتی تامین برق نیاز دارید.

استخراج بیت کوین و راه‌اندازی مزرعه استخراج
استخراج بیت کوین و راه‌اندازی مزرعه استخراج

در حالت کلی پیشرفته‌ترین دستگاه‌ها در مزارع استخراج صنعتی به‌کار گرفته می‌شوند. همین موضوع موجب شده مزارع استخراج صنعتی بیت کوین، بیشترین میزان بازگشت سرمایه را داشته باشند. البته برخی از سرمایه‌گذاران خرد، چندین ماینر را در فضای خانه روشن می‌کنند. مدیریت دستگاه‌های ماینر با برق خانگی کار ساده‌ای نیست! از همین رو ماینرهای خانگی، ساختار ساده‌تری نسبت به ماینرهای صنعتی دارند. با توجه به شرایط کنونی بازار و سختی شبکه بیت کوین، فعالیت در فرآیند استخراج با ماینرهای خانگی صرفه اقتصادی ندارد. از سوی دیگر محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های قانونی هم در نظر بگیرید. تمام این عوامل تعداد افرادی که استخراج خانگی می‌کنند را کاهش داده است.


بیشتر بخوانید: نکاتی که باید پیش از راه‌اندازی مزرعه استخراج بدانید!


آموزش 6 مرحله‌ای راه اندازی مزرعه استخراج

همانطور که پیش‌تر هم اشاره شد؛ پیش از انجام هر اقدامی جهت خرید ماینر و سرمایه‌گذاری در صنعت استخراج، تمام جوانب را بادقت بسنجید. آیا سرمایه‌گذاری در این حوزه با توجه به شرایط کنونی به صرفه است؟ شما می‌توانید برای تسهیل این فرآیند از متخصصان فعال در این حوزه برای طراحی، مشاوره، اجرا و راه‌اندازی فارم استخراج بیت کوین کمک بگیرید. در ادامه راه‌اندازی مزرعه استخراج در 6 مرحله به شما آموزش می‌دهیم.

1. برنامه‌ریزی دقیق برای راه‌اندازی مزرعه استخراج

در یک نگاه کلی، قبل از شروع راه اندازی فارم ماینینگ، باید به صورت تخمینی، هزینه های مورد نیاز برای احداث را محاسبه کنید. همچنین با توجه به منابعی که در دسترس دارید، درآمد حاصل از مزرعه استخراج را محاسبه کنید. در نهایت با تحلیل هزینه-فایده پروژه، تصمیم به ورود بگیرید.

تخمین دقیق هزینه‌های راه‌اندازی مزرعه بیت کوین

هزینه‌های جاری و ثابت مربوط به شروع پروژه را در نظر بگیرید. قیمت دستگاه‌های ماینر یکی از مهم‌ترین بخش راه‌اندازی مزرعه بیت کوین است. با توجه به تغییرات نرخ ارز در بازار ایران، قیمت دستگاه‌های ماینر همواره کاهش و افزایش می‌یابد.

قیمت ماینر بسته به مدل دستگاه و توان پردازشی آن، متفاوت است. همانطور که در بخش‌های قبلی هم اشاره شد، دستگاه‌های ماینر برای خنک شدن به فن و سیستم خنک کننده نیاز دارند. قیمت فن هم با توجه به قدرت و ابعاد آن تغییر می‌کند. علاوه بر آن، پهنای باند و میزان سرعت، هزینه اینترنت را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

تخمین میزان درآمد مزرعه استخراج بیت کوین

در زمان نگارش این مقاله (سال 2022)، شما به ازای استخراج موفق یک بلاک، 6.25 بیت کوین به عنوان پاداش دریافت می‌کنید. پاداش ماینرها هر چهار سال یک بار، طی رویداد هاوینگ نصف می‌شود. به طور کلی، میزان درآمد ماهیانه از مرزعه استخراج بیت کوین به تعداد و توان پردازش ماینرها بستگی دارد. هر چه تعداد و توان پردازشی دستگاه‌های ماینر بیشتر باشد، شانس و سرعت استخراج بیت کوین افزایش می‌یابد. در نتیجه تمام این اتفاقات، درآمد ماهیانه شما هم بیشتر خواهد شد. البته باید با کسر هزینه‌های جاری و کارمزدهای پرداختی استخر استخراج، میزان خالص درآمد خود را محاسبه نمایید. شما می‌توانید به کمک ماشین حساب‌ ماینر ارزهای دیجیتال برای استخراج موجود در سایت‌های ایرانی و خارجی، میزان درآمد ماهیانه استخر استخراج را محاسبه کنید.

ایجاد زیرساخت و فضای استاندارد برای دستگاه‌های ماینر

با توجه به ساختار تخصصی و حساس دستگاه‌های ماینر باید در فضایی استاندارد نصب و نگهداری شوند. اما فضا و زیرساخت ماینرها باید چه ویژگی‌های داشته باشد؟

متراژ بالا: هر چه مکان انتخابی بزرگ‌تر باشد مدیریت، عیب‌یابی و کنترل دستگاه‌ها راحت‌تر است.

برق سه فاز صنعتی: با توجه به ممنوعیت استفاده از برق خانگی برای استخراج بیت کوین نیاز شدید دستگاه‌های ماینر به برق زیاد، محل مورد نظر باید مجهز به کنتور برق سه فاز باشد.

 

سقف بلند: برای تسهیل جریان گردش هوا و خروج گرمای حاصل از فعالیت ماینرها بهتر است مکان انتخابی ارتفاع زیادی داشته باشد. سوله‌های بزرگ و ساختمان‌های مستقر در شهرک‌های صنعتی می‌توانند گزینه مناسبی برای راه‌اندازی مزرعه استخراج بیت کوین هستند.

حومه شهر: فن دستگاه‌های ماینر هنگام فعالیت صدای زیادی تولید می‌کنند. از آنجایی که ماینرها در طول شبانه روز روشن هستند؛ فن‌های بزرگی برای خنک کردن فضای مزرعه استخراج مورد استفاده قرار می‌گیرند. صدای تولیدی ماینرها برای مناطق مسکونی مزاحمت ایجاد می‌کنند.

سرد بودن منطقه: هرچه دستگاه‌های ماینر خنک‌تر باشند کارایی و عملکرد آن‌ها بهتر است. به همین دلیل، بسیاری از فارم های ماینیگ بزرگ دنیا در مناطق سردسیری مانند روسیه، کاناد و ایسلند راه اندازی می شوند.

3. خرید تجهیزات مورد نیاز مزرعه استخراج

تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی مزرعه بیت کوین، موارد زیر را شامل می‌شود:

 • دستگاه ماینر
 • سیستم تهویه
 • سیستم تامین برق
 • کابل کشی و ایجاد ارتباط بین ماینرها
 • نصب و راه‌اندازی کیف پول بیت کوین
 • منبع تغذیه
 • فراهم کردن تجهیزات شبکه اینترنت
 • کانفیگ کردن دستگاه‌های ماینینگ

همانطور که در تصویر بالا می بینید، دستگاه های ماینر از طریق کابل کشی و اتصالات جانبی، به همدیگر ارتباط داده شده و همگی طبق یک کانفیگ خاص به شبکه بیت کوین متصل می شوند.

4. تامین برق مورد نیاز مزرعه استخراج

شما می‌توانید پس از دریافت مجوزهای قانونی و فنی برای احداث مزرعه بیت کوین، جهت دریافت مجوز شبکه تامین برقی مصرفی ماینرها به نهاد مربوطه مراجعه کرده و برق مورد نیاز مزرعه اسخراج خود را تامین کنید.

5. نصب و راه‌اندازی ماینرها

پس از انجام اقدامات فوق، می‌توانید اقدامات لازم جهت نصب، اتصال ماینرها به شبکه و راه‌اندازی مزرعه استخراج بیت کوین را انجام دهید.

دستگاه ماینر
دستگاه ماینر

6. شروع فرآیند استخراج بیت کوین

در نهایت با پیوستن به شبکه بیت کوین در فرآیند استخراج بیت کوین مشارکت کرده و به ازای بلاک‌های ایجاد شده، پاداش قابل قبولی دریافت کنید.


بیشتر بخوانید: مانیتورنگ فارم از راه دور ؛ راهنمای جامع


مهم‌ترین تجهیزات در مزرعه استخراج بیت کوین

همانطور که پیش‌تر هم اشاره کردیم در فرآیند استخراج بیت کوین، تجهیزات تخصصی نیاز دارید. مهم‌ترین ابزار‌ها در مزرعه استخراج بیت کوین عبارتند از:

 1. اسیک (ASIC)
 2. کامپیوتر مجهز
 3. اینترنت پرسرعت
 4. کیف پول بیت کوین
 5. نرم‌افزار استخراج بیت کوین
 6. عضویت در استخر استخراج بیت کوین

خطرات و ریسک‌های احتمالی راه‌اندازی مزرعه بیت کوین

نبود شفافیت و قوانین در حوزه ارز دیجیتال، یکی از بزرگ‌ترین ریسک‌های این صنعت است. علی رغم رشد سریع مباحث مربوط به حوزه رمزارز و ورود طیف گسترده‌ای از افراد جامعه به این بازار، همچنان ابهاماتی در زمینه قانون‌گذاری و نحوه فعالیت قانونی در این حوزه وجود دارد. انجمن بلاک چین ایران، بارها تلاش کرده تا این موانع را از سر راه فعالین این حوزه بردارد. با این وجود تاکنون، رویه شفافی در این حوزه ایجاد نشده است. تعلل در قانون‌گذاری و عدم شفافیت باعث تضییع حقوق فعالین این حوزه و همچنین دارایی های دیجیتال مردم می‌شود. متاسفانه به دلیل عدم وضع قوانین شفاف توسط قانون‌گذار در حوزه رمز ارز، زمینه ایجاد انحصار و رانت برای گروه یا کسب و کار‌های خاص فراهم شده است.

سخن پایانی

با توجه به مواردی که گفته شد، اگر سرمایه کافی و انگیزه لازم برای ورود به بازار ارز دیجیتال، راه‌اندازی و مدیریت یک مزرعه بیت کوین را در اختیار دارید؛ می‌توانید اقدمات لازم برای راه‌اندازی مزرعه استخراج بیت کوین انجام دهید و به کسب درآمد دلاری برسید. البته این نکته را در نظر بگیرید که استخراج بیت کوین در مقایسه با سال‌های گذشته به دلیل افزایش رقابت، سختی شبکه، قیمت تجهیزات و دستگاه‌ها، هزینه برق مصرفی و همچنین عدم شفافیت در مباحث قانونی، این فرآیند را چالش برانگیز‌تر کرده است. بنابراین، پیشنهاد می‌کنیم برای پرهیز از هدررفت وقت، انرژی و سرمایه خود، حتماً قبل از اقدام، با افراد متخصص و مشاورین این حوزه، صحبت کرده و با دیدی باز و چشم‌انداز روشن وارد این صنعت شوید. گروه ویراماینر، با داشتن مجوزهای قانونی و صلاحیت فنی، دارای سابقه زیادی در راه‌اندازی فارم‌های استخراج بیت کوین در ایران است. ویراماینر یکی از قدیمی‌ترین و مجرب‌ترین گروه‌های فعال در زمینه مشاوره، طراحی، راه‌اندازی، پشتیبانی و نگهداری مزرعه ارز دیجیتال (ماینینگ فارم) است. می‌توانید با کارشناسان و مشاورین ما در تماس باشید تا برای شروع سرمایه‌گذاری به شکلی اصولی و منطقی، همراه شما باشیم.

پرسش‌های متداول درباره راه‌اندازی مزرعه استخراج بیت کوین

در این بخش تعدادی از سوالات کاربران درباره راه‌اندازی مزرعه استخراج بیت کوین را پاسخ می‌دهیم تا بتوانید با آگاهی و اطمینان کامل به این حوزه ورود پیدا کنید.

هزینه‌های راه‌اندازی مزرعه بیت کوین چه مواردی را شامل می‌شود؟

 • هزینه برق
 • قیمت دستگاه ماینر در بازار ایران
 • فن و سیستم
 • هزینه اینترنت
 • کارمزد استخر ارز دیجیتال

چه عواملی درآمد مزرعه استخراج بیت کوین را تحت تاثیر قرار می‌دهند؟

 • تعداد دستگاه‌های ماینر
 • مدل ماینرها و توان پردازش بالای آن‌ها
 • نرخ برق مصرفی
 • سختی شبکه بیت کوین

مزرعه استخراج بیت کوین چه تعداد دستگاه ماینر نیاز دارد؟

محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. شما می‌توانید تعداد زیادی از دستگاه‌های ماینر را در مزرعه استخراج نگهداری کنید؛ اما باید زیرساخت لازم برای تامین برق و خنک نگه داشتن ماینرها را داشته باشید.

آیا برای راه‌اندازی مزرعه استخراج بیت کوین مجوز نیاز داریم؟

بله. راه‌اندازی مزرعه استخراج بیت کوین نیازمند اخذ مجوز از نهادهای دولتی است. متاسفانه در ایران و بسیاری از دولت‌های دیگر، چهارچوب مشخصی برای بازار ارزهای دیجیتال وجود ندارد. امید است که همکاری ارگان‌های دولتی و تشکل‌های خصوصی فعال در این حوزه، افزایش اطمینان سرمایه‌گذاران به بازار نوظهور ارزهای دیجیتال را با خود به همراه داشته باشد.

آیا راه‌اندازی مزرعه استخراج بیت کوین در فضای خانه امکان‌پذیر است؟

خیر، ایجاد بستری مناسب و استاندارد برای مدیریت تعداد زیادی از دستگاه‌های ماینر در فضای خانه غیرممکن است. از سوی دیگر با توجه به شرایط کنونی بازار، استخراج خانگی بیت کوین صرفه اقتصادی ندارد.

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
حامد
حامد
6 ماه ها پیش

استخراج بیت کوین هنوز به صرفه است؟

مقالات مرتبط

بالا