۳ / ۰۳ / ۰۱ زمان مطالعه : نویسنده : Fatemeh zivdar

اگر با عبارت فارم ماینینگ، فارم بیت کوین یا فارم ارز دیجیتال آشنا باشید قطعا یک سوال خیلی مهم ذهن شما را مشغول خواهد کرد. چگونه می توان یک فارم ماینینگ ایجاد کرد؟ قبل از راه اندازی یک فارم باید مواردی را در نظر بگیرید. در ادامه نکات راه اندازی فارم بیت کوین به طور کامل شرح داده خواهد شد. ابتدا تعاریف ابتدایی را مرور میکنیم.

مزرعه ارز دیحیتال یا فارم بیت کوین

ماینینگ یا استخراج ارز دیجیتال چیست؟

از ابتدای خلفت بشر تا به امروز بهترین راه رسیدن به مواد معدنی ارزشمند استخراج آنها از معادن بوده است؛ مانند استخراج طلا، استخراج مس و … . امروزه با پیشرفت تکنولوژی و انقلاب در این حوزه، استخراج با مفهوم دیگری کاربرد دارد. نیازی به استفاده از تیشه و کلنگ برای استخراج از معادن نیست؛ به راحتی و با استفاده از ابزارهای الکترونیکی میتوان به منابع بسیار مهمی دست یافت.

ماینینگ یا استخراج ارز دیجیتال در واقع یک فرآیندی هست که در طی آن تراکنش هایی که توسط کاربران موجود در شبکه تایید میشود، به دفتر کل بلاک چین اضافه می شود. نکته بسیار قابل توجه در این باره این است که، در صورتی که شما سخت‌افزار محاسباتی قدرتمند و متصل به اینترنت داشته باشید، می‌توان در هر زمان و مکانی استخراج را انجام دهید.

مفهوم ماینینگ یا استخراج رمز ارز در راه اندازی فارم بیت کوین

دستگاه ماینینگ چیست؟

دستگاه یا ابزاری که بتواند ارزهای دیجیتال یا رمز ارز ها را استخراج کند، دستگاه ماینینگ یا ماینر می گویند که مصرف برق این دستگاه ها زیاد است.

فارم ماینینگ یا فارم بیت کوین چیست؟

فارم ماینینگ، فارم بیت کوین، فارم ارز دیجیتال یا مزرعه استخراج عبارتهایی هستند که دارای معنای یکسانی هستند. فارم ها مکان هایی هستند که تعداد بسیار زیادی از اسیک ماینر ها یا سایر دستگاه های استخراج در آنجا قرار دارد. این دستگاه ها به صورت بیست و چهار ساعته و بدون وقفه کار می کنند. هر آنچه که باید درباره فارم ماینینگ بدانید در مقاله مزرعه ارز دیجیتال چیست؟ بیان شده است. این فارم ها دارای مزایا و معایبی هستند و نیاز به رعایت نکات راه اندازی فارم بیت کوین است که در ادامه به طور کامل به شرح آنها پرداخته خواهد شد.

نکات راه اندازی فارم بیت کوین یا مزرعه ارز دیجیتال

انتخاب سوله مناسب

قبل از هر چیزی به خاطر داشته باشید که هر ماینر به دلیل داشتن پاور و فن بسیار قوی دارای سر و صداهای بسیار زیادی است. حال تصور کنید در یک محدوده تعداد زیادی از این دستگاه ها وجود داشته باشد. آیا سرو صدای ایجاد شده قابل تحمل است؟!

پاسخ قطعا خیر است!! به دلیل وجود سر و صدای بسیار زیاد، فارم ها در مناطقی خارج از محدوده مسکونی شهر ایجاد می شوند. بنابراین یکی از نکات راه اندازی فارم بیت کوین یافتن یک مکان (سوله) بزرگ خارج از شهر است؛ که البته پیدا کردن چنین مکانی کار آسانی نیست. پس ممکن است این سوله از قبل وجود نداشته باشد و شما ملزم به ایجاد و راه اندازی آن باشید.

انتخاب سوله مناسب برای فارم از نکات مهم راه اندازی فارم بیت کوین

تامین تجهیزات با کیفیت

دومین و مهمترین نکته از نکات راه اندازی فارم بیت کوین تامین هزینه هاست! پس از ایجاد یا یافتن بهترین مکان برای راه اندازی فارم باید اقدام به خرید تجهیزات کنید. بالطبع با توجه به افزایش روزانه قیمت دلار، هزینه تامین تجهیزات ایجاد فارم ماینینگ نیز روز به روز افزایش می یابد. نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که برای احداث فارم شما می توانید هم از دستگاه های نو و دست اول استفاده کنید و هم از دستگاه های استوک و دست دوم استفاده کنید. اما…

تجهیزات دست دوم اصلا گزینه مناسبی برای راه اندازی فارم شما نیست؛ چرا که به همان میزانی که از تجهیزات استفاده شده باشد، بازدهی و کارایی آنها نیز کاهش پیدا خواهد کرد. به علاوه، در صورت استفاده از تجیهزات دست دوم شما باید مبلغ هنگفتی را برای تعمیر تجهیزات در نظر بگیرید؛ چرا که دستگاه آکبند نیست و هر گاه ممکن است دچار خرابی گردد. پس بهتر است از دستگاه های نو و دست اول استفاده کنید و از بسیاری از هزینه هایی که در آینده ممکن است متحمل شوید جلوگیری کنید.

تهویه و خنک کننده های بسیار قوی

سومین و قابل توجه ترین نکته از نکات راه اندازی فارم بیت کوین، مبحث استفاده از تهویه بسیار مناسب است. دستگاه های استخراج یا ماینرها انرژی بسیار زیادی مصرف میکنند که همین امر منجر به گرم شدن هر چه بیشتر آنها می شود. پس باید از خنک کننده های بسیار قوی برای این امر استفاده شود؛ چرا که در صورت داغ شدن دستگاه ها، قطعات موجود در آنها به اصلاح آب می شوند و دستگاه عملا از چرخه ماینینگ خارج می شود. یکی از بهترین موارد جهت ایجاد یا یافتن بهترین مکان جهت فارم، درنظر گرفتن آب و هوای منطقه است.

اگر بتوانید فارم خود را در مکان خنک ایجاد کنید، می توانید هزینه ها را کاهش دهید و از خنک کننده ها و تهویه ی خیلی کمتری برای خنک کردن سوله استفاده کنید. به همین خاطر است که کانادا، ایسلند و روسیه دارای فارم های زیادی می باشند.

شرایط محیطی فارم مانند گرد و غبار و رطوبت

شما به عنوان فرد یا تیمی که قصد راه اندازی فارم را دارید، باید نکات نگهداری ماینرها را به خوبی بدانید. نکته مهم بعدی که در بخش نکات راه اندازی فارم بیت کوین باید در نظر بگیرید شرایط محیطی ماینرهاست. باید از هر لحاظ شرایطی محیا شود که عمر مفید دستگاه ها افزایش یابد. مثلا رطوبت و گرد و غبار می تواند تاثیر بسزایی در پایین آمدن عمر دستگاه ها داشته باشد. پس حتما میزان رطوبت و گرد و خاک موجود را اندازه گیری کنید و هزینه ای را برای این کار در نظر بگیرید.

توجه به مصرف برق

و اما یکی از مهمترین نکات راه اندازی فارم بیت کوین، مصرف برق …

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد، مصرف برق دستگاه های استخراج بسیار بسیار بسیار بالاست. بنابراین یکی از مهمترین نکاتی که باید قبل از احداث یا یافتن فارم (مزرعه ارز دیجیتال) در نظر بگیرید این است که آیا از پس هزینه برق فارم برمی آیید یا خیر؟!

مصرف برق بسیار بالای فارم ها از نکات مهم راه اندازی فارم بیت کوین

بسیاری از کشور ها مانند چین هزینه مصرفی برق را افزایش داده اند و به ناچار فارم دارها در صدد جابجایی فارم هایشان به کشورهایی هستند که مصرف برق آنها پایینتر است. با افزایش مصرف برق واضح است که میزان گرمای سطح زمین نیز افزایش می یابد. به همین دلیل برای محیط زیست زیان آور است. دستگاه های استخراج هر کدام میزان مصرف برق متفاوتی دارند و زمان خرید باید حتما به میزان برق مصرفی آنها نیز توجه کنید و با توجه به نیاز اسیک یا دستگاه استخراجی را انتخاب کنید که میزان برق کمتری را مصرف میکند.

تهیه اینترنت ثابت و بدون قطعی

یکی از نکات راه اندازی فارم بیت کوین در نظر گرفتن اینترنتی است که ثابت باشد و به هیچ عنوان قطعی نداشته باشد. با هر بار قطع شدن اینترنت مزرعه شما بخش بسیار زیادی از سود خود را از دست خواهد داد. پس حتما به این نکته توجه کنید و بهترین اینترنتی که می توانید را برای فارم خود تهیه کنید تا سودی را از دست ندهید.

فارم دارها علاوه بر هزینه های فوق باید مبلغی را جهت تعمیر ماهانه دستگاه هایی که دچار خرابی می شوند به صورت ماهانه در نظر بگیرند. همچین همه فارم ها به دلیل شبانه روزی بودن نیاز به نیروی انسانی جهت انجام کارها، نظارت و … دارند. پس به هزینه های موجود باید هزینه کارکنان به صورت شبانه روزی را نیز در اضافه کرد.

نظارت و مدیریت دستگاه های استخراج

یکی از موارد مهم نکات راه اندازی فارم بیت کوین در نظر گرفتن مبلغی برای نظارت و مدیریت دستگاه های استخراج است که بتوان در هر مکان و زمانی به دستگاه ها نظارت مستقیم داشت.

تجهیزات اعلام و اطفا حریق

به عنوان آخرین نکته داشتن فارم امن، نیازمند داشتن تجهیزات اعلام و اطفا حریق می باشد.

سخن آخر

در مقاله فوق با مهمترین نکات راه اندازی فارم بیت کوین آشنا شدیم. قبل از شروع هر فعالیتی باید به طور کامل با بازار آن فعالیت آشنا باشید. در صورت عدم آشنایی کامل با حوزه فعالیت مورد نظر و چالش های موجود در آن فضا، نمیتوانید در هنگام بروز مشکلات تصمیمات صحیح بگیرید. در این مقاله به طور کامل با 8 مورد کلیدی از نکات راه اندازی فارم بیت کوین یا مزرعه استخراج رمز ارز آشنا شدیم. به طر خلاصه در یافتیم که به تجهیزات دست اول (نو) با کیفیت از مهمترین ملزومات راه اندازی فارم ماینینگ یا مزرعه استخراج رمز ارز است.

اینترنت قوی، سیستم تهویه مناسب نیز از موارد کلیدی و مهم هستد. آموختیم که محیط راه اندازی فارم ماینینگ یا مزرعه استخراج رمز ارز باید محیطی کاملا خنک باشد. برای فارم ها به برق مصرفی بالا، سیستم نظارت از راه دور برای دستگاه ها و سیستم اعلام و اطفا حریق نیازمندیم. البته که با دارا بودن شرایط فوق باز هم نباید انتظار درآمد در ماه های ابتدایی داشته باشید. حدودا تا 16 ماه فقط بازگشت سرمایه خواهید داشت و پس از آن با توجه به تعداد تجهیزات مورد استفاده می توانید سود کسب کنید.


بیشتر بخوانید:

♣ 5 مورد از بزرگترین مزارع بیت کوین جهان

♣ بزرگترین مزرعه بیت کوین جهان

♣ 6 مرحله آموزش راه اندازی مزرعه بیت کوین؛ صفر تا صد استخراج بیت کوین

 

 

اشتراک در
اطلاع از
guest
8 نظرات
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سپهر ابراهیمی
سپهر ابراهیمی
17 روزها پیش

سلام وقت بخیر با توجه به این که نوشتید هزینه برق مصرفی ماینر بالاست، برق مورد نیاز یک فارم کوچک چقدر است و چطور باید تامین کرد؟

علی مهدوی
علی مهدوی
17 روزها پیش

ممنون از مطلب خوبتون. ممنون میشم درباره مجوزهایی که برای راه اندازی فارم ماینینگ نیاز داریم بیشتر توضیح بدید

مهندس رضوی
مهندس رضوی
17 روزها پیش

در رابطه با بحث گرد و غبار و رطوب در راه اندازی فارم ماینینگ؛ پیشنهادی دارید؟

سعید مظفری
سعید مظفری
17 روزها پیش

سلام. وقتتون بخیر باشه. برای راه اندازی فارم چقدر سرمایه اولیه نیاز داریم و اینکه چندتا دستگاه برای فارم نیازه؟ چطور میتونم مشاوره بگیرم در این زمینه.پیشاپیش ممنون از پاسخگوییتون

مقالات مرتبط