8 نکته مهم قبل از راه اندازی فارم استخراج بیت کوین

۱۴۰۱/۰۳/۰۳ زمان مطالعه : نویسنده : فاطمه زیودار

راه اندازی فارم استخراج بیت کوین یا فارم ماینینگ از جمله کسب و کارهایی است که با ظهور بیت کوین و بازار ارزهای دیجیتال طی سال‌های اخیر مورد توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران قرار گرفت. اما قبل از راه اندازی فارم استخراج بیت کوین در نظر گرفتن چه نکاتی لازم و ضروری است؟ فعالیت در حوزه استخراج ارز دیجیتال پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد. به همین دلیل در این مقاله 8 نکته مهم قبل از راه اندازی فارم استخراج بیت کوین را مورد بررسی قرار می‌دهیم؛ در ادامه با ویراماینر همراه باشید.

ماینینگ یا استخراج بیت کوین چیست؟

شاید شنیدن واژه استخراج (Mining) شما را یه یاد استخراج از معادن طلا و مس بیاندازد. استخراج همواره با تلاش و کند و کاو همراه است؛ این فرآیند به همین دلیل «استخراج ارز دیجیتال» نامیده می‌شود. بشر از همان ابتدای خلقت برای دستیابی به دارایی‌های ارزشمند با استفاده از ابزارهای مختلفی اعم از تیشه و کلنگ تا ابزارهای پیشرفته‌تر، دست به استخراج می‌زد. اما با ظهور بیت کوین در سال 2009، ماینینگ و استخراج مفهوم تازه‌ای به خود گرفته است.

شما می‌توانید با به‌کارگیری قدرت پردازشی ابزارهای پیشرفته در فرآیند استخراج، دارایی دیجیتال ارزشمندی مانند بیت کوین را به دست آورید. البته مشارکت در فرآیند ماینینگ و کسب درآمد تنها به کمک تجهیزات الکترونیکی پیشرفته به نام ماینر انجام می‌شود. بنابراین تفاوت اصلی استخراج ارز دیجیتال با استخراج طلا و مس، نحوه انجام و تجهیزات لازم برای آن است.

راه اندازی فارم استخراج بیت کوین

شبکه بیت کوین به صورت کاملا غیر متمرکز مدیریت می‌شود. به بیان ساده‌تر هیچ نهاد و سازمانی، توانایی کنترل این شبکه را ندارد. ماینینگ یا همان استخراج از جمله زیرساخت‌های اصلی و لازم برای ایجاد این سیستم بوده است. در واقع ماینرها با استفاده از توان پردازشی تجهیزات خودشان وظیفه اعتبارسنجی، تایید و ثبت تراکنش در بلاک چین را بر عهده دارند. به بیان دیگر می‌توان استخراج را فرآیند اعتبارسنجی تراکنش‌های انجام شده در شبکه بلاک چین د نظر گرفت.

ماینرها طی فرآیند استخراج، معادلات بسیار پیچیده ریاضی را حل می‌کنند. ماینری که پیش از سایر ماینرهای فعال در شبکه به جواب درست معادله بلاک برسد؛ تعداد مشخصی بیت کوین به عنوان پاداش دریافت می‌کند. بنابراین استخراج یک فرآیند کاملا رقابتی است. در سال‌های ابتدایی پیدایش این دارایی دیجیتال، کاربران به راحتی می‌توانستند با CPU سیستم کامپیوتری خود، بیت کوین استخراج کنند. اما با فراگیری و افزایش محبوبیت بیت کوین در جوامع جهانی به کلی تغییر کرد. بیشتر شدن تعداد سرمایه‌گذاران فعال در صنعت ماینینگ، رقابت بین ماینرها را تا حد قابل توجهی افزایش داد.

زمان لازم برای ساخت هر بلاک در شبکه بیت کوین برابر با 10 دقیقه است. ساختار منحصربه‌فرد بیت کوین برای حفظ میزان عرضه و جلوگیری از ایجاد تورم به گونه‌ای طراحی شده است که با افزایش تعداد ماینرهای فعال شبکه، معادلات بلاک را پیچیده‌تر می‌کند. در واقع با سخت‌تر شدن معادلات ماینرها نمی‌توانند زودتر از 10 دقیقه بلاک‌ها را استخراج کنند. سخت‌تر شدن خودکار معدلات بیت کوین با توجه به تعداد ماینرها اصطلاحا با عنوان افزایش میزان سختی شبکه شناخته می‌شود.

استخراج ارز دیجیتال چیست؟

بیشتر شدن تعداد ماینر‌ها و سرمایه‌گذاران فعال در صنعت ماینینگ طی سال‌های اخیر، سختی شبکه را تا حد قابل توجهی افزایش داده است. همین موضوع موجب شده ماینرها برای ادامه فعالیت و حفظ سودآوری خود در این حوزه، تجهیزات پیشرفته‌تری نیاز داشته باشند. البته ناگفته نماند که پاداش دریافتی ماینرها هر چهار سال یک بار طی رویداد هاوینگ نصف می‌شود. البته با کاهش میزان عرضه، تقاضا افزایش می‌یابد. همین موضوع موجب شده بعد از هر هاوینگ، شاهد افزایش قابل توجه قیمت بیت کوین باشیم. این افزایش قیمت عموما کاهش میزان سودآوری ماینرها را جبران می‌کند.

همانطور که مشاهده کردید، دریافت بیت کوین تنها مشوق و انگیزه اصلی ماینرها از مشارکت در فرآیند استخراج، اعتبارسنجی و تایید تراکنش‌ها است. اما با افزایش چالش‌های سرمایه‌گذاری و فعالیت در صنعت ماینینگ، شرایط اصلا به سادگی گذشته نیست. اگر از علاقه‌مندان به استخراج بیت کوین هستید اما اطلاعات لازم برای فعالیت در این حوزه را ندارید؛ نگران نباشید. کارشناسان ما در مجموعه ویراماینر با ارائه خدمات مشاوره تخصصی در زمینه راه اندازی و نگهداری مزرعه استخراج ارز دیجیتال شما را در این مسیر همراهی می‌کنند.


بیشتر بخوانید: بزرگ‌ترین مزرعه استخراج بیت کوین جهان


 

دستگاه ماینر بیت کوین چیست؟

از زمان پیدایش بیت کوین، انواع مختلفی از سخت‌افزارها برای استخراج بیت کوین مورد استفاده قرار گرفته‌اند. همانطور که پیش‌تر هم اشاره شد؛ نسل اول ماینر، CPU کامپیوتر بود. با افزایش تعداد ماینرهای فعال، سختی شبکه افزایش پیدا کرد. در حال حاضر شما با استفاده از قدرت پردازشی پردازنده کامپیوتر هیچ شانسی برای استخراج بیت کوین ندارید.

کارت‌ گرافیکی یا همان GPU، نسل بعدی دستگاه‌های ماینر بودند. در واقع GPU توان پردازشی بیشتری نسبت به CPU ارائه می‌دهد. با بیشتر شدن میزان سختی شبکه بیت کوین، GPU هم دیگر گزینه سودآوری برای استخراج کنندگان نبود. ماینر FPGA در نتیجه این تغییرات توسعه پیدا کردند. این دسته از ماینرها که با عنوان ماینرهای نسل سوم هم شناخته می‌شوند؛ عملکرد نسبتا بهتری در فرآیند استخراج ارائه می‌دادند.

در نهایت اسیک ماینر (ASIC) یا مدارهای مجتمع با کاربرد خاص، آخرین نسل سخت افزار استخراج بود. این ماینر به صورت اختصاصی برای استخراج و حل معادلات بلاک‌ها طراحی و ساخته شده است. افزایش چندین برابری توان پردازشی دلیل اصلی ارائه عملکرد قابل قبول این دسته از ماینرها در فرآیند استخراج است. اسیک ماینر در حال حاضر به عنوان بهترین و سودآورترین گزینه موجود برای سرمایه‌گذاران فعال در صنعت ماینینگ شناخته می‌شود. البته ناگفته نماند که این دسته از سخت افزارها به دلیل ارائه توان پردازشی بسیار بالا، برق زیادی هم مصرف می‌کنند.


بیشتر بخوانید: معرفی پروتکل لایه دوم بیت کوین به نام Ark


فارم ماینینگ یا فارم بیت کوین چیست؟

فارم ماینینگ بیت کوین به مکانی اشاره دارد که تعداد زیادی دستگاه ماینر را در خود جای داده است. در واقع سرمایه‌گذاران با انجام این کار یعنی افزایش تعداد دستگاه‌های ماینر سعی دارند؛ میزان سودآورری خود را افزایش دهند. دستگاه‌های ماینر به صورت 24 ساعته و بدون وقفه در حال کار هستند. اگر با ساختار و عملکرد مزرعه استخراج ارز دیجیتال آشنایی ندارید؛ پیشنهاد می‌کنیم مقاله «مزرعه استخراج ارز دیجیتال چیست؟ از استخراج تا مدیریت» را مطالعه کنید. اما رعایت چه نکاتی هنگام راه اندازی فارم استخراج بیت کوین لازم و ضروری است؟ 

نکات راه اندازی فارم استخراج بیت کوین یا مزرعه ارز دیجیتال

با توجه به پیچیدگی‌های صنعت استخراج بسیاری از افراد علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در این حوزه، اطلاعات درست و دقیق ندارند. به عنوان مثال عوامل متعددی مانند میزان مصرف برق، تعرفه برق، قدرت پردازشی دستگاه، قیمت بیت کوین و میزان سختی شبکه، سودآوری حاصل از استخراج را تحت تاثیر قرار می‌دهند. بنابراین در نظر گرفتن تمام این نکات هنگام سرمایه‌گذاری و استخراج بیت کوین حائز اهمیت است. در این بخش 8 نکته مهم قبل از راه اندازی فارم استخراج بیت کوین را با هم مرور می‌کنیم.

1. انتخاب سوله مناسب

اگر حتی فقط یک بار دستگاه ماینر روشن را از نزدیک دیده باشید؛ قطعا می‌دانید که ماینرها هنگام مشارکت در فرآیند استخراج صدای بلند و گوش خراشی تولید می‌کنند. دلیل اصلی تولید این صدای بلند، فعالیت فن‌های دستگاه برای خنک نگه داشتن ماینر است. فن‌های خنک کننده عموما با سرعت بسیار بالایی در حال فعالیت هستند. حال تصور کنید تعداد زیادی دستگاه ماینر در یک فارم بیت کوین قرار داشته باشند. چه شرایطی به وجود می‌آید؟! آیا سر و صدای تولیدی ماینرها قابل تحمل است؟!

نکات مهم راه اندازی فارم استخراج بیت کوین

پاسخ قطعا خیر است! سر و صدای در اکثر موارد به قدری بالاست که فارم‌های استخراج بیت کوین در مناطقی خارج از محدوده مسکونی و شهری احداث می‌شوند. بنابراین یکی از نکات مهمی که باید هنگام راه اندازی فارم استخراج بیت کوین در نظر بگیرید؛ یافتن یک مکان (سوله) بزرگ خارج از شهر است. البته پیدا کردن یک مکان مناسب و استاندارد برای راه‌ اندازی مزرعه استخراج ارز دیجیتال، کار ساده‌ای نیست. به همین دلیل تعدادی از سرمایه‌گذاران خودشان با در نظر گرفتن نکات مختلف، سوله مناسب و استاندارد برای استخراج بیت کوین را راه اندازی می‌کنند.


بیشتر بخوانید: استخراج بیت کوین و آموزش 6 مرحله‌ای راه اندازی مزرعه استخراج


 

2. تامین دستگاه ها و تجهیزات با کیفیت

پس از یافتن مکانی مناسب، دومین و مهم‌ترین نکته هنگام راه اندازی فارم تامین دستگاه و تجهیزات باکیفیت است. هزینه تامین تجهیزات بر اساس نوسانات قیمت ارز تغییر می‌کند. دستگاه‌های ماینر مهم‌ترین بخش تامین تجهیزات ماینینگ و راه اندازی فارم استخراج بیت کوین هستند. دستگاه‌های ماینر مدل‌های متنوع و قابلیت‌های منحصربه‌فردی دارند. شما می‌توانید دستگاه‌های ماینر را به صورت نو یا دست دوم از مراکز معتبر فعال در این حوزه خریداری کنید.

دستگاه ماینر

اما خرید ماینرهای دست دوم را پیشنهاد نمی‌کنیم. در حالت کلی دستگاه‌های ماینر طول عمر محدودی دارند و اگر در شرایط مناسبی نگهداری نشوند؛ ضریب استهلاک آن‌ها افزایش پیدا می‌کند. از کار افتادگی و خرابی دستگاه ماینر در نتیجه استهلاک، کاهش درآمد و سود شما از استخراج را با خود به همراه دارد. البته ماینرهای دست دوم قیمت کمتری دارند؛ اما همانطور که گفته شد اگر در انتخاب دستگاه دست دوم دقت نکنید؛ ضررهای قابل توجهی متحمل خواهید شد.

3. تهویه و سیستم خنک کننده بسیار قوی

سومین نکته‌ای که باید هنگام راه اندازی فارم استخراج بیت کوین در نظر بگیرید؛ استفاده از دستگاه‌های تهویه و خنک کننده مناسب است. همانطور که پیش‌تر هم اشاره شد؛ دستگاه‌های ماینر همواره در حال انجام پردازش‌های سنگین هستند. همین موضوع باعث شده ماینرها هنگام مشارکت در فرآیند استخراج گرمای بسیار زیادی تولید کنند. با توجه به تعداد بالای دستگاه‌های ماینر در مزارع استخراج، مدیریت گرمای تولیدی اصلا کار ساده‌ای نیست. بنابراین شما برای مدیریت این حجم از گرما، تهویه و سیستم خنک کننده قدرتمندی نیاز دارید.

داغ شدن ماینرها احتمال آسیب‌دیدگی قطعات را افزایش می‌دهد. حتی در برخی موارد ماینر به کلی از کار می‌افتد و از چرخه ماینینگ خارج می‌شود. البته در صورت راه اندازی فارم استخراج در مناطق خنک به کاهش هزینه‌های خرید تجهیزات خنک کننده فارم کمک می‌کند. اما نیاز به تهویه و سیستم خنک کننده هیچگاه به کلی از بین نمی‌رود.

4. ایجاد شرایط محیطی استاندارد

فارم مانند گرد و غبار و رطوبت

نکته بعدی که باید هنگام راه اندازی فارم استخراج بیت کوین در نظر بگیرید؛ ایجاد شرایط محیطی مناسب برای ماینرها است. سرمایه‌گذاران باید پیش از انجام افدامات لازم جهت سرمایه‌گذاری در صنعت ماینینگ، اصول نگهداری ماینرها در شرایط استاندارد را بشناسند تا بتوانند با استفاده از ترفندهای مختلف طول عمر مفید دستگاه‌های ماینر را افزایش دهند. به عنوان مثال رطوبت و گرد و غبار دو فاکتور تاثیرگذار در عملکرد کلی دستگاه ماینر هستند.

بنابراین باید بدانید که میزان رطوبت لازم دستگاه‌های ماینر شما برای ارائه عملکرد صحیح چقدر است. شما می‌توانید میزان رطوبت لازم برای دستگاه ماینر را در دفترچه راهنما بررسی کنید. در صورت وجود گرد و خاک زیاد در محیط، این ذرات وارد دستگاه می‌شوند. نشستن ذرات گرد و خاک بر روی دستگاه بروز اختلال در عملکرد ماینر را با خود به همراه دارد. در چنین شرایطی باید ماینرها را به صورت مداوم و دوره‌ای سرویس کنید؛ چرا که در غیر این صورت طول عمر مفید دستگاه ماینر کاهش می‌یابد.

5. توجه به مصرف برق

و اما یکی از مهم‌ترین نکات راه اندازی فارم استخراج بیت کوین، مصرف برق است. همانطور که در ابتدای مقاله هم اشاره شد؛ مصرف برق دستگاه‌های ماینر بسیار بالا است. علاوه بر آن، سایر تجهیزات الکترونیکی نظیر سیستم خنک کننده، دستگاه‌های تهویه هم نیز باید دائما روشن باشند. بنابراین یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید پیش از راه اندازی فارم استخراج بیت کوین در نظر بگیرید، این است که آیا توانایی پرداخت هزینه برق فارم را دارید یا خیر؟!

تامین برق برای راه اندازی فارم استخراج بیت کوین

 

هزینه برق در بسیاری از کشورهای دنیا بالا است؛ به همین دلیل استخراج ارز دیجیتال در بسیاری از مناطق جهان صرفه اقتصادی ندارد. اما تعرفه مصرف برق در ایران به نسبت سایر کشورها بسیار ناچیز است. البته پیش از سرمایه‌گذاری تفاوت هزینه برق در فصول گرم و سرد سال را هم در نظر بگیرید. این نکته را هم در نظر داشته باشید که هزینه برق در فصول گرم و سرد متفاوت است. بنابراین حتما تعرفه برق در منطقه‌ای که قصد راه‌ اندازی فارم استخراج بیت کوین در آن را دارید؛ بررسی کنید.

6. تهیه اینترنت ثابت و بدون قطعی

یکی از نکات هنگام راه اندازی فارم استخراج بیت کوین، فراهم کردن اتصال اینترنت ثابت، پایدار و بدون قطعی است؛ چراکه با هر بار قطع شدن اینترنت مزرعه استخراج، بخش زیادی از سود خود را از دست می‌دهد. پس حتما در صورت راه اندازی فارم استخراج بیت کوین این نکته را جدی بگیرید تا احتمال بروز ضررهای احتمالی را به حداقل میزان ممکن برسانید. استفاده از اینترنت پشتیبان هم احتمال بروز مشکلات احتمالی را کاهش می‌دهد.

7. نگهداری، نظارت و مدیریت دستگاه های ماینر

دارندگان فارم استخراج بیت کوین باید مبلغی را برای تعمیر و سرویس ماهانه دستگاه‌های ماینر، کنار بگذارند. با توجه به فعالیت شبانه روزی ماینر‌ها و مزارع استخراج، سرمایه‌گذاران برای نظارت و مدیریت دستگاه‌‌های ماینر از نیروهای انسانی استفاده می‌کنند. بنابراین هنگام راه اندازی فارم استخراج بیت کوین هزینه لازم برای استخدام نیروهای انسانی را هم به سایر موارد بالا، اضافه کنید.


بیشتر بخوانید: مانیتورینگ فارم از راه دور ؛ راهنمای جامع


8. تجهیزات اعلام و اطفا حریق

عدم مدیریت درست گرمای تولیدی ماینرها بروز حوادثی مانند آتش‌سوزی را با خود به همراه دارد. بنابراین آخرین نکته‌ای که باید هنگام راه اندازی فارم استخراج بیت کوین در نظر بگیرید؛ تامین تجهیزات اعلام و اطفا حریق است. از آنجایی که بروز حوادث این چنینی ضررهای قابل توجهی برای سرمایه‌گذاران به همراه دارد؛ ضرورت استفاده از تجهیزات ایمنی را حتما جدی بگیرید.

سخن پایانی

در نهایت این نکته را در نظر داشته باشید که سرمایه‌گذاری در صنعت استخراج مستلزم آشنایی شما با ساختار کلی بازار ارزهای دیجیتال است؛ چرا که در غیر این صورت احتمال بروز مشکلات و چالش‌ها افزایش می‌یابد. امیدواریم که نکات ذکر شده در مسیر راه اندازی فارم استخراج بیت کوین کمک کننده باشند. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در خصوص راه اندازی فارم استخراج بیت کوین نیاز می‌توانید با کارشناسان ما در ویراماینر تماس بگیرید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
8 نظرات
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سپهر ابراهیمی
سپهر ابراهیمی
1 سال پیش

سلام وقت بخیر با توجه به این که نوشتید هزینه برق مصرفی ماینر بالاست، برق مورد نیاز یک فارم کوچک چقدر است و چطور باید تامین کرد؟

علی مهدوی
علی مهدوی
1 سال پیش

ممنون از مطلب خوبتون. ممنون میشم درباره مجوزهایی که برای راه اندازی فارم ماینینگ نیاز داریم بیشتر توضیح بدید

مهندس رضوی
مهندس رضوی
1 سال پیش

در رابطه با بحث گرد و غبار و رطوب در راه اندازی فارم ماینینگ؛ پیشنهادی دارید؟

سعید مظفری
سعید مظفری
1 سال پیش

سلام. وقتتون بخیر باشه. برای راه اندازی فارم چقدر سرمایه اولیه نیاز داریم و اینکه چندتا دستگاه برای فارم نیازه؟ چطور میتونم مشاوره بگیرم در این زمینه.پیشاپیش ممنون از پاسخگوییتون

مقالات مرتبط

بالا