۳ / ۰۳ / ۰۱ زمان مطالعه : نویسنده : فاطمه زیودار

یکی از کسب و کارهایی که در سال های اخیر، با ظهور و رونق بازار ارزهای دیجیتال مورد توجه بسیاری از سرمایه گذاران قرار گرفته است، راه اندازی فارم ماینینگ یا مزرعه ارز دیجیتال است. اما برای راه اندازی فارم ماینینگ چه مواردی را باید در نظر بگیریم؟ در ادامه با ما همراه باشید تا با نکات راه اندازی فارم بیت کوین بیشتر آشنا شویم. پیش از پرداختن به این نکات برخی مفاهیم این حوزه را مرور خواهیم کرد. مزرعه ارز دیحیتال یا فارم بیت کوین

ماینینگ یا استخراج بیت کوین چیست؟

شاید با شنیدن واژه استخراج (mining) به یاد استخراج از معادن طلا و مس و … بیفتید. مفهوم استخراج به نوعی با تلاش و کند و کاو گره خورده و بشر از ابتدای خلقت، در پی به دست آوردن دارایی های ارزشمند از زیرِ زمین، دست به استخراج از معادن با استفاده از ابزارهای مختلفی اعم از تیشه و کلنگ تا ابزارهای پیشرفته تر امروزی زده است. اما چند سالی است که با ظهور ارزهای دیجیتالی نظیر بیت کوین، ماینینگ مفهوم تازه ای به خود گرفته است. ماینینگ امروزه هم برای به دست آوردن دارایی های ارزشمند همراه با تلاش و استفاده از ابزارهای پیشرفته، البته از نوع کامپیوتری و الکترونیکی میسر میشود، اما تفاوت های اساسی با استخراج از معادن فیزیکی دارد.

ماینینگ یا استخراج ارز دیجیتال در واقع فرآیندی هست که در طی آن تراکنش هایی که توسط کاربران موجود در شبکه تایید می شود، به دفتر کل بلاک چین اضافه می شود. به عبارت دیگر، استخراج بیت کوین فرآیند اعتبار سنجی از تراکنش های انجام شده روی شبکه بلاک چین است. برای آنکه یک بلاک جدید به شبکه بلاک چین بیت کوین اضافه شود، نود های شبکه (همان ماینر ها) بایستی یک سری معادلات پیچیده ریاضی را حل کنند. در صورتی که این مسئله پیچیده ریاضی حل شود، بلاک جدید به شبکه بیت کوین اضافه خواهد شد. به عبارت دیگر ماینرها تراکنش های معتبر را در بلاک ها قرار داده، آن ها را به زنجیره Blockchain متصل کرده و در ازای این کار، پاداشی به دست می آوردند.

اما حل کردن این معادلات پیچیده ریاضی به همین سادگی ها هم نیست و به توان پردازشی بالا نیاز دارد. این کار امروزه توسط دستگاه های ماینر که مخصوص برای این کار ساخته شده اند، قابل انجام است که در ادامه توضیح مختصری درباره آن ها خواهیم داد.

مفهوم ماینینگ یا استخراج رمز ارز در راه اندازی فارم بیت کوین

دستگاه ماینر بیت کوین چیست؟

از زمان پیدایش بیت کوین، نسل های مختلفی از سخت افزارها برای استخراج بیت کوین مورد استفاده قرار گرفته اند. نسل اول سخت افزارهایی که می تواننستند بیت کوین استخراج کنند، CPU ها بودند. یعنی در سال های ابتدایی پیداش بیت کوین، با استفاده از یک کامپیوتر شخصی می توانستیم بیت کوین ماین کنیم! اما هر چه تعداد ماینرهای بیت کوین بیشتر شد، شبکه بیت کوین نیز بزرگتر شد و در نتیجه با یک کامپیوتر معمولی به تنهایی نمیتوانستیم بیت کوین استخراج کنیم.

نسل بعدی GPU ها یا همان کارت های گرافیک بودند که به دلیل توان پردازشی بالاتری که نسبت به CPU ها داشتند، مورد توجه قرار گرفته برای این کار استفاده میشدند. نسل سوم تراشه هایی به نام (FPGA (field programmable gate array بودند که عملکرد بهتری نسبت به GPU ها در فرایند ماینینگ داشتند. آخرین نسل از سخت افزارها، ماینرهای اسیک (ASIC) یا مدارهای مجتمع با کاربرد خاص هستند که امروزه به عنوان دستگاه ماینر میشناسیم. اسیک ماینرها بر خلاف CPU ها و GPU ها، فقط برای یک کاربرد و آن هم ماینینگ طراحی و تولید شده اند و قدرت پردازششان چندین برابر بالاتر از نسل های قبلی است. البته از مصرف برق بالاتری نیز برخوردار هستند.

فارم ماینینگ یا فارم بیت کوین چیست؟

فارم ماینینگ بیت کوین مکانی است که تعداد بسیار زیادی از دستگاه های ماینر در آنجا قرار دارد. این دستگاه ها به صورت بیست و چهار ساعته و بدون وقفه کار می کنند. هر آنچه که باید درباره فارم ماینینگ بدانید در مقاله مزرعه ارز دیجیتال چیست؟ بیان شده است. اگر مایل به سرمایه گذاری در این حوزه و احداث مزرعه ارز دیجیتال هستید، نیاز است تا با نکات راه اندازی فارم بیت کوین که در ادامه به آنها پرداخته ایم، بیشتر آشنا شوید.

نکات راه اندازی فارم بیت کوین یا مزرعه ارز دیجیتال

در ادامه 8 مورد از نکات راه اندازی فارم بیت کوین پیش از ایجاد آن را بررسی می کنیم:

1- انتخاب سوله مناسب

قبل از هر چیز اگر قبلا حتی فقط یک دستگاه اسیک ماینر که روشن است را از نزدیک دیده باشید، حتما متوجه شده اید که این دستگاه ها چه صدای بلند و گوش خراشی دارند. علت اصلی این نویز بلند، فن های دستگاه های ماینر است که برای خنک کردن ماینر، با سرعت بسیار بالایی کار میکنند.

حال تصور کنید در یک فارم بیت کوین که تعداد زیادی دستگاه ماینر در یک فضای نسبتا محدود قرار دارند، چه شرایطی وجود خواهد داشت! آیا سر و صدای ایجاد شده قابل تحمل است؟!

پاسخ قطعا خیر است!! به دلیل وجود سر و صدای بسیار زیاد ماینرها، فارم ها در مناطقی خارج از محدوده مسکونی و شهری احداث می شوند. بنابراین یکی از نکات راه اندازی فارم بیت کوین، یافتن یک مکان (سوله) بزرگ خارج از شهر است که البته پیدا کردن چنین مکانی شاید آنچنان کار ساده ای نباشد و نیاز باشد شما خودتان با توجه به امکاناتی که در نظر دارید، این مکان را راه اندازی کنید.

انتخاب سوله مناسب برای فارم از نکات مهم راه اندازی فارم بیت کوین

2- تامین دستگاه ها و تجهیزات با کیفیت

پس از یافتن مکانی مناسب، دومین و مهمترین نکته از نکات راه اندازی فارم بیت کوین تامین تجهیزات با کیفیت است که آن هم ملزم تامین هزینه های زیادی است! با توجه به نوسانات قیمت ارز، هزینه تامین تجهیزات ایجاد فارم ماینینگ نیز متغیر است. مهم ترین بخش از تجهیزات ماینینگ، دستگاه های ماینر هستند که در مدل های متنوع و با ویژگی های منحصر به فرد در بازار موجود اند. شما می توانید این دستگاه ها را به صورت نو تهیه کنید و یا دستگاه های استوک و دست دوم بخرید.

البته خرید اسیک ماینرهای دست دوم توصیه نمی شود؛ چرا که به طور کلی دستگاه های ماینر اسیک طول عمر محدودی دارند و اگر در شرایط و محیط مناسبی از آن ها نگهداری نشده باشد، ضریب استهلاک آن ها افزایش پیدا می کند و دچار خرابی و از کار افتادگی می شوند که منجر به کاهش درامد و سود شما از ماینینگ می شود. لذا اگر چه دستگاه های دست دوم قیمت پایین تری نسبت به ماینرهای نو دارند، اما اگر در انتخاب آنها دقت نکنید باعث تحمیل هزینه های تعمیرات آن ها به دیگر هزینه های ماینینگ نیز می شوند.

3- تهویه و خنک کننده های بسیار قوی

سومین مورد از نکات راه اندازی فارم بیت کوین، استفاده از دستگاه های تهویه و خنک کننده مناسب است. دستگاه های استخراج بیت کوین، دائما روشن هستند و در حال پردازش های سنگین اند. همین امر باعث شده که این دستگاه های الکترونیکی گرمای زیادی تولید کنند. حال تصور کنید در یک فارم که تعداد زیادی اسیک ماینر وجود دارد، چه مقدار خنک کردن و تهویه محیط اهمیت دارد. پس پیش از راه اندازی فارم ماینینگ در نظر داشته باشید که باید از خنک کننده های بسیار قوی نیز استفاده شود؛ چرا که در صورت داغ شدن دستگاه ها، قطعات موجود در آنها دچار خرابی و آسیب دیدگی خواهند شد. حتی ممکن است ماینر از کار بیفتد و به این ترتیب دستگاه عملا از چرخه ماینینگ خارج شود.

البته اگر بتوانید سوله را در منطقه ای که آب و هوای خنک تری داشته باشد راه اندازی کنید، تا حدودی می تواند به کاهش هزینه ها برای خرید تجهیزات خنک کننده فارم کمک کند. اما نیاز به این تجهیزات را به صفر نمیرساند.

4- شرایط محیطی فارم مانند گرد و غبار و رطوبت

مورد بعدی از نکات راه اندازی فارم بیت کوین در مورد شرایط محیطی ماینرهاست. شما به عنوان فرد یا تیمی که قصد راه اندازی فارم را دارید، باید نسبت به اصول نگهداری ماینرها آشنایی داشته باشید و از شرایطی که باعث افزایش طول عمر ماینرها می شود آگاهی داشته باشید. به عنوان مثال میزان رطوبت و گرد و غبار در محیط فارم روی کارکرد دستگاه های ماینر تاثیر گذار است.

بنابراین پیش از راه اندازی فارم این نکته را در نظر داشته باشید که رطوبت مناسب برای کارکرد صحیح دستگاه هایی که قصد استقرار آنها در فارم را دارید، چقدر باید باشد. میزان رطوبت مجاز برای هر مدل از دستگاه ماینر در دفترچه راهنمای آن نوشته شده است. همچنین وجود گرد و غبار زیاد در هوا باعث ورود این ذرات به داخل دستگاه ماینر می شود. این ذرات روی قطعات دستگاه ماینر می نشینند و اگر میزان گرد و خاک زیاد باشد و دستگاه ها و قطعاتشان به صورت دوره ای سرویس نشوند، باعث ایجاد اختلال در عملکرد صحیح ماینر می شود. همچنین طول عمر ماینر را نیز پایین می آورد.

5- توجه به مصرف برق

و اما یکی از مهمترین نکات راه اندازی فارم بیت کوین، مصرف برق است. همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد، مصرف برق دستگاه های استخراج بالاست. علاوه بر این، سایر تجهیزات الکترونیکی نظیر خنک کننده ها، دستگاه های تهویه و … نیز باید دائما روشن باشند. بنابراین یکی از مهمترین نکاتی که باید قبل از احداث فارم (مزرعه ارز دیجیتال) در نظر بگیرید، این است که آیا از پس هزینه برق فارم برمی آیید یا خیر؟!

مصرف برق بسیار بالای فارم ها از نکات مهم راه اندازی فارم بیت کوین

هزینه برق در بسیاری از کشورهای دنیا بالا است و راه اندازی فارم در این مناطق شاید صرفه اقتصادی نداشته باشد. همچنین ممکن است در برخی کشورها مثل کشورمان هزینه برق برای فصول مختلف گرم و سرد متفاوت باشد. لذا از نکات راه اندازی فارم بیت کوین بررسی تعرفه برق در منطقه ای است که میخواهید فارم را در آن احداث کنید.

6- تهیه اینترنت ثابت و بدون قطعی

یکی از نکات راه اندازی فارم بیت کوین، فراهم کردن اتصال اینترنت ثابت و پایدار و بدون قطعی است؛ چراکه با هر بار قطع شدن اینترنت مزرعه شما، بخش زیادی از سود خود را از دست خواهد داد. پس حتما به این نکته توجه کنید و بهترین اینترنتی که می توانید را برای فارم خود تهیه کنید تا از این اتفاق متضرر نشوید. همچنین داشتن اینترنت پشتیبان نیز به کم ریسک تر کردن فعالیت ماینینگ شما کمک می کند.

7- نگهداری، نظارت و مدیریت دستگاه های استخراج

فارم دارها علاوه بر هزینه های فوق باید مبلغی را جهت تعمیر و سرویس ماهانه دستگاه هایی که دچار خرابی می شوند در نظر بگیرند. همچنین فارم های ماینینگ به دلیل شبانه روزی بودن فعالیتشان، نیاز به نیروی انسانی جهت نگهداری فارم، نظارت و مدیریت دستگاه ها و … دارند. پس به هزینه های موجود باید هزینه نیروی انسانی را نیز اضافه کرد.

8- تجهیزات اعلام و اطفا حریق

به عنوان آخرین نکته، برای تامین امنیت فارم بیت کوین استفاده از تجهیزات ایمنی نظیر سیستم اعلام و اطفاء حریق ضروری است.

سخن آخر

در پایان باید گفت قبل از شروع هر فعالیتی، به خصوص اگر قصد سرمایه گذاری با مبالغ بالا در آن حوزه را دارید، باید به طور کامل با بازار آن آشنا باشید. چراکه در صورت عدم آشنایی کامل با حوزه فعالیت مورد نظر و چالش های موجود در آن فضا، نمیتوانید در هنگام بروز مشکلات تصمیمات صحیح بگیرید. در این مقاله با مهمترین نکات راه اندازی فارم بیت کوین آشنا شدیم. در صورتی که به اطلاعات بیشتر در خصوص راه اندازی فارم نیاز داشتید می توانید با کارشناسان ما در ویراماینر در ارتباط باشید.


بیشتر بخوانید:

♣ 5 مورد از بزرگترین مزارع بیت کوین جهان

♣ بزرگترین مزرعه بیت کوین جهان

♣ 6 مرحله آموزش راه اندازی مزرعه بیت کوین؛ صفر تا صد استخراج بیت کوین

اشتراک در
اطلاع از
guest
8 نظرات
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سپهر ابراهیمی
سپهر ابراهیمی
11 ماه ها پیش

سلام وقت بخیر با توجه به این که نوشتید هزینه برق مصرفی ماینر بالاست، برق مورد نیاز یک فارم کوچک چقدر است و چطور باید تامین کرد؟

علی مهدوی
علی مهدوی
11 ماه ها پیش

ممنون از مطلب خوبتون. ممنون میشم درباره مجوزهایی که برای راه اندازی فارم ماینینگ نیاز داریم بیشتر توضیح بدید

مهندس رضوی
مهندس رضوی
11 ماه ها پیش

در رابطه با بحث گرد و غبار و رطوب در راه اندازی فارم ماینینگ؛ پیشنهادی دارید؟

سعید مظفری
سعید مظفری
11 ماه ها پیش

سلام. وقتتون بخیر باشه. برای راه اندازی فارم چقدر سرمایه اولیه نیاز داریم و اینکه چندتا دستگاه برای فارم نیازه؟ چطور میتونم مشاوره بگیرم در این زمینه.پیشاپیش ممنون از پاسخگوییتون

مقالات مرتبط