Skip to content

هاوینگ بیت کوین چیست؟

تاریخ: ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
زمان مطالعه: 15 دقیقه
نویسنده: Posted byفاطمه زیودار

هاوینگ بیت کوین عبارتی آشنا در حوزه رمز ارز و بلاکچین است. برای فهم مفاهیم پایه ای مورد بحث در شبکه بیت کوین و زنجیره بلاکچین مانند هاوینگ لازم است دانش پایه ای در ارتباط با فناوری بلاکچین، استخراج بیت کوین، مکانیزم اثبات کار و … داشته باشید. ماینرها یا استخراج کنندگان با استفاده از قدرت سخت افزاری بالایی که دارند، در شبکه بیت کوین به حل کردن معادله هر بلاک می پردازند که به این عمل استخراج می گویند. هر ماینر در صورت یافتن پاسخ، جهت راستی آزمایی آن را به سایر ماینر های موجود در شبکه می فرستد. در صورت تایید سایر ماینرها، پاداش بستن بلاک قبلی و گشوده شدن بلاک جدید به ماینر مورد نظر داده می شود که میزان این پاداش هر 4 سال یک بار نصف میشود. زمان بوجود آمدن بیت کوین دو مورد بسیار مهم توسط ساتوشی ناکاموتو در نظر گرفته شد:

  • تعداد بیت کوین ها تنها و تنها 21 میلیون واحد باشد.
  • تعداد کوین های تولید شده طبق الگوریتم هاوینگ بیت کوین نصف شود.

خلاصه ای از هاوینگ بیت کوین

زمانی که در سال 2009 ساتوشی ناکاماتو اولین بیت کوین را عرضه کرد، آن را به گونه ای طراحی کرد که بیت کوین های جدید، بدون اینکه شخص یا گروهی تصمیم بگیرند که چه کسی باید آنها را دریافت کند، توزیع شوند. این ایده که استخراج بیت کوین (Bitcoin mining) نامیده می شود، در واقع پاداش دادن به استخراج کنندگان یا همان مشارکت کنندگان در شبکه بیت کوین برای انجام کار تایید تراکنش های جدید در بلاک های جدید، با استفاده از انجام محاسبات پیچیده ریاضی است. پاداش این کار و اضافه کردن بلاک جدید به شبکه بلاکچین این رمز ارز، تعدادی از همین کوین است.


بیشتر بدانیم:

استخراج بیت کوین مزایا و معایبی دارد که می توانید آنها را مطالعه کنید.


در زمانی که بیت کوین تازه شروع به کار کرده بود، پاداش به ازای هر بلاک 50 بیت کوین بود. اما ناکاموتو قانونی را در پروتکل بیت کوین قرار داده بود؛ اینکه هر 210 هزار بلاک یا تقریبا هر 4 سال یک بار، پاداش ماینینگ به نصف کاهش پیدا کند. این رویداد هاوینگ بیت کوین یا هالوینگ (Bitcoin Halving) نامیده می شود که اولین بار در سال 2012 رخ داد و پاداش به 25 بیت کوین رسید. پیش بینی می شود این عمل تا سال 2140 زمانی که تمام 21 میلیون بیت کوین ماین شده اند ادامه خواهد داشت.

 

هاوینگ بیت کوین؛ عملیات نصف شد تولید بیت کوین که هر 4 سال یک بار اتفاق می افتد
هاوینگ بیت کوین؛ عملیات نصف شد تولید بیت کوین که هر 4 سال یک بار اتفاق می افتد

شاید تصور کنید که این میزان نصف شدن تولید بیت کوین آیا تاثیری در میزان قیمت بیت کوین نیز دارد؟ باید پاسخ بدهیم که بله!!! این امر می تواند موجب شود که در طی زمان ارزش بیت کوین افزایش یابد. این بخش خلاصه ای از عملیات هاوینگ بیت کوین یا Halving بود. در صورت تمایل برای کسب اطلاعات کافی در زمینه هاوینگ پیشنهاد میکنم تا انتها مقاله با ما همراه باشید.

چرا هر هاوینگ 4 سال به طول می انجامد؟

بر اساس تعریفی که ساتوشی ناکاموتو برای هاوینگ بیت کوین داشته است، هر هاوینگ پس از هر 210,000 بلاک رخ می دهد. با توجه به اینکه در هر ثانیه حدودا 6 بلاک گشوده می شود، با انجام یک تناسب ساده می توان دریافت که گشوده شدن 210,000 بلاک حدودا 4 سال به طول می انجامد.

همانطور که پیش تر اشاره شد، اولین بار در سال 2012، هنگامی که بلوک شماره 210,000 ام، پاداش 50 بیت کوینی را به ماینر برنده داد، هاوینگ اتفاق افتاد و بلاک شماره 210,001 تنها 25 بیت کوین به عنوان پاداش به ماینر برنده داد.

دومین رویداد هاوینگ در اواسط سال 2016 رخ داده است. بنابراین پاداش بلاک شماره 420,001 به 12.5 بیت کوین کاهش یافت. سومین و آخرین هاوینگ بیت کوین در سال 2020 اتفاق افتاده است و از بلاک 630,001 ام پاداش حاصل از ماین کردن به 6.25 بیت کوین رسیده است.

چرا هاوینگ؟ آیا این عملیات به ضرر ماینرها نیست؟

اما شاید این سوال و ابهام برایتان پیش آید که چرا پاداش تغییر می کند؟ و آیا این موضوع که پاداش ثابت نمی ماند عادلانه است؟ در پاسخ به این سوال فقط با یک عبارت می توان پاسخ داد: عرضه و تقاضا!

بزرگترین و مهمترین دلیل هاوینگ کنترل تورم بیت کوین است. اگر کوین ها خیلی سریع تولید شوند و هیچ انتهایی برای تعداد بیت کوین ها وجود نداشته باشد، در آخر تعداد بی شماری بیت کوین در بازار وجود خواهد داشت که ارزش پایینی دارند.

ویتالیک بوترین، طراح اتریوم، درباره این موضوع و کاهش سرعت توزیع بیت کوین مقاله ای در Bitcoin Magazine نوشته است و در این باره توضیح داده است که هاوینگ بیت کوین در واقع برای حفظ کردن بیت کوین است!

یکی از مهمترین ایراداتی که به فیات یا ارزهای سنتی وارد است این است که بانک مرکزی به هر تعدادی که بخواهد می تواند از این ارزها تولید کند. تولید نامتناهی ارز، بر اساس قاعده عرضه و تقاضا، موجب کم ارزش شدن آن می گردد. یکی از هدف های ساتوشی ناکاموتو از عدم تولید انبوه بیت کوین، حفظ ارزش آن بوده است.

از سوی دیگر بیت کوین قصد دارد دارایی مثل طلا را شبیه سازی کند که تنها مقدار محدودی از آن در جهان وجود دارد و با هر گرمی که استخراج می شود، استخراج طلای باقی مانده سخت و سخت تر می شود. به همین دلیل طلا ارزش خود را به عنوان یک وسیله مبادله و پس انداز کردن، بیش از 6 هزار سال است حفظ کرده و امید است که بیت کوین نیز همین رویه را طی کند.

هاوینگ یا نصف شدن تولید بیت کوین
هاوینگ یا نصف شدن تولید بیت کوین

تاثیر هاوینگ بر قیمت بیت کوین

یکی از مهمترین سوالاتی که ذهن کاربران را درگیر می کند این است که آیا نصف شدن تولید بیت کوین یا عملیات هاوینگ تاثیری بر روی قیمت دارد یا خیر؟ بر اساس تئوری موجود باید در صورت نصف شدن عرضه، قیمت دو برابر شود؛ اما امکان تخمین اینکه تقاضا ثابت باشد یا کمتر از قبل نشود نیز وجود ندارد. پس فقط در حد تئوری است. اولین هاوینگ بیت کوین در سال 2012 رخ داد، در آن زمان قیمت بیت کوین 13.42 دلار بود و پس گذشت مدتی قیمت آن به 230 دلار رسید. اما عموم افراد درگیر با بیت کوین این افزایش قیمت را ناشی از بحران های مالی موجود در برخی کشورها می دانستند.

یا در سال 2016، یک هفته پس از رویداد هاوینگ تغییر زیادی در قیمت بیت کوین حاصل نشد. در آن زمان قیمت بیت کوین در حدود 650 دلار بود و یک هفته بعد قیمت آن به 675  دلار رسید که تغییر چشمگیری به حساب نمی‌آمد. اما در طی چند سال گذشته روز به روز به قیمت بیت کوین افزوده شده و با توجه به بازار رمز ارز ها که معمولا سیر صعودی و نزولی دارند، باز هم روند این کوین صعودی است.

 

چارت هاوینگ بیت کوین

آخرین هاوینگ بیت کوین چه زمانی خواهد بود؟

بر اساس شواهد بررسی های موجود، آخرین هاوینگ بیت کوین که در واقع 64 امین هاوینگ است، حدودا در سال 2140 صورت خواهد گرفت و میزان تولید بیت کوین در این سال به اتمام خواهد رسید. با به اتمام رسیدن تولید بیت کوین عرضه صفر می شود؛ اما تقاضا برای خرید بیت کوین بیش از پیش افزایش می یابد. با افزایش تقاضا و نبود بیت کوین بالطبع هزینه کارمزد افزایش میابد.

پس از استخراج آخرین بیت کوین، هاوینگ بیت کوین چه می شود؟

همانطور که گفته شد در حدود سال 2140 آخرین بیت کوین از 21 میلیون بیت کوینی که تاکنون استخراج شده است، استخراج خواهد شد. در این مرحله، هاوینگ بیت کوین متوقف می شود؛ زیرا دیگر بیت کوین جدیدی ماین نمی شود.

با این حال، ماینرها همچنان برای ادامه اعتبارسنجی و تأیید تراکنش‌های جدید در بلاکچین پاداش دریافت می کنند. در واقع انتظار می‌رود ارزش کارمزد تراکنش‌های پرداختی به ماینرها در آینده افزایش یابد؛ به این دلیل که بر حجم تراکنش‌های که کارمزد دارند، افزوده می شود و بیت کوین ها ارزش بیشتری در بازار خواهند داشت.

کلام آخر

در این مقاله با رخداد هاوینگ بیت کوین (Halving) آشنا شدید. در این عملیات که هر 4 سال یک بار رخ می دهد، پاداش شبکه به ازای گشودن بلاک نصف می شود. همچنین با چرایی اعمال چنین رخدادی توسط ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین نیز آشنا شدیم که به طور خلاصه با هدف کنترل تورم بیت کوین بوده است.

در ویرا ماینر با سابقه فعالیت در مشاوره، راه اندازی و نگهداری فارم ماینینگ، با هدف افزایش دانش عمومی در حوزه رمز ارزها اقدام به تولید مقالات به روز در این وادی کرده است. جهت دستیابی به گنجینه مقالات برجسته و به روز در حیطه کریپتوکارنسی، فارم ها، راه اندازی فارم و … می توانید به مجله تخصصی ویرا ماینر مراجعه کنید.

UP