۲۲ / ۰۳ / ۰۱ زمان مطالعه : نویسنده : Fatemeh zivdar

هاوینگ بیت کوین عبارتی آشنا در حوزه رمز ارز و بلاک چین! برای فهم مفاهیم پایه ای مورد بحث در شبکه بیت کوین و زنجیره بلاک چین مانند هاوینگ؛ لازم است دانش پایه ای در ارتباط با فناوری بلاک چین، استخراج بیت کوین، مکانیزم اثبات کار و … داشته باشید. ماینرها یا استخراج کننده ها با استفاده  از قدرت سخت افزاری بالایی که دارند در شبکه بیت کوین به حل کردن معادله هر بلاک می پردازند که به این عمل استخراج می گویند که استخراج بیت کوین مزایا و معایبی دارد که می توانید آنها را مطالعه کنید.

هر ماینر در صورت یافتن پاسخ جهت راستی آزمایی آن را به سایر ماینر های موجود در شبکه می فرستند. در صورت تایید سایر ماینرها پاداش بستن بلاک قبلی و گشوده شدن بلاک جدید به ماینر مورد نظر داده می شود که میزان این پاداش هر 4 سال یک بار نصف میشود. زمان بوجود آمدن بیت کوین دو مورد بسیار مهم توسط ساتوشی ناکاموتو در نظر گرفته شد:

* تعداد بیت کوین ها تنها و تنها 21 میلیون واحد باشد

* تعداد کوین های تولید شده طبق الگوریتم هاوینگ بیت کوین نصف شود.

خلاصه ای از هاوینگ بیت کوین

ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین با هدف کنترل تورم در حوزه بیت کوین عملیاتی به نام هاوینگ بیت کوین یا هالوینگ (Bitcoin Halving) را مطرح کرد. در این عملیات که هر 4 سال یک بار  (پس از هر 210.000 بلاک) رخ می دهد میزان تولید بیت کوین نصف می شود. به دنبال آن پاداش هر ماینری که بلاک جدید را باز کند نیز نصف خواهد شد. به این صورت میزان تورم بیت کوین ها تا حدودی کنترل می شود.

هاوینگ بیت کوین؛ عملیات نصف شد تولید بیت کوین که هر 4 سال یک بار اتفاق می افتد
هاوینگ بیت کوین؛ عملیات نصف شد تولید بیت کوین که هر 4 سال یک بار اتفاق می افتد

شاید تصور کنید که این میزان نصف شدن تولید بیت کوین آیا تاثیری در میزان قیمت بیت کوین نیز دارد؟ باید پاسخ بدهیم که بله!!! این امر می تواند موجب شود که در طی زمان ارزش بیت کوین را افزایش می دهد. این بخش خلاصه ای از عملیات هاوینگ بیت کوین یا Halving ارائه شد؛ اما در صورت تمایل برای کسب اطلاعات کافی در زمینه هاوینگ دارید پیشنهاد میکنم تا انتها مقاله با ما همراه باشید.

چرا هر هاوینگ 4 سال به طول می انجامد؟

بر اساس تعریفی که ساتوشی ناکاموتو برای هر هاوینگ بیت کوین داشته است هر هاوینگ پس از هر 210.000 بلاک رخ می دهد. با توجه به اینکه در هر ثانیه حدودا 6 بلاک گشوده می شود با انجام یک تناسب ساده می توان دریافت که گشوده شدن 210.000 بلاک حدودا 4 سال به طول می انجامد.

هنگام آغاز فعالیت بیت کوین در هر دقیقه 50 بیت کوین تولید میشد، اما پس از گذشت 4 سال در سال 2012 پاداش به 25 رسید و پس از آن در سال 2016 پاداش ماینر ها به 12.5 کاهش یافت و در سال 2020 به 6.25 کاهش یافت. بر اساس هاوینگ های صورت گرفته، هر هاوینگ بیت کوین 4 سال طول می کشد. هاوینگ بعدی چه زمانی اتفاق می افتد؟ اینجا کلیک کنید و زمان هاوینگ بعدی را مشاهده کنید.

 

چرا هاوینگ؟ آیا این عملیات به ضرر ماینرها نیست؟

در پاسخ به سوال فقط با یک عبارت می توان پاسخ داد: عرضه و تقاضا!

بزرگترین و مهمترین دلیل هاوینگ کنترل تورم بیت کوین است.  یکی از مهمترین ایراداتی که به فیات وارد است این است که بانک مرکزی به هر تعدادی که بخواهد می تواند از این ارز تولید کند. تولید نا متناهی ارز می تواند موجب کم ارزش شدن آن گردد. یکی از هدف های ساتوشی ناکاموتو از عدم تولید انبوه بیت کوین حفظ ارزش آن بوده است. همانند استخراج طلا؛ که پس از استخراج هر بخش استخراج بخش بعدی سخت تر می شود.

هاوینگ یا نصف شدن تولید بیت کوین
هاوینگ یا نصف شدن تولید بیت کوین

تاثیر هاوینگ بر قیمت بیت کوین

یکی از مهمترین سوالاتی که ذهن کاربران را درگیر می کند این است که آیا نصف شدن تولید بیت کوین یا عملیات هاوینگ تاثیری بر روی قیمت دارد یا خیر؟ بر اساس تئوری موجود باید در صورت نصف شدن عرضه، قیمت دو برابر شود اما امکان تخمین اینکه تقاضا ثابت باشد یا کمتر از قبل نشود نیز وجود ندارد؛ پس فقط در حد تئوری است. اولین هاوینگ بیت کوین در سال 2012 رخ داد، در آن زمان قیمت بیت کوین 13.42 دلار بود و پس گذشت مدتی قیمت آن به 230 دلار رسید. اما عموم افراد درگیر با بیت کوین این افزایش قیمت را ناشی از بحران مالی موجود در قبرس میدانستند.

یا در سال 2016 یک هفته پس از رویداد هاوینگ، تغییر زیادی در قیمت بیت کوین حاصل نشد. در آن زمان قیمت بیت کوین در حدود 650 دلار بود و یک هفته بعد قیمت آن به 675  دلار رسید که تغییر چشمگیری به حساب نمی‌آمد. اما در طی چند سال گذشته روز به روز به قیمت بیت کوین افزوده شده و با توجه به بازار رمز ارز ها که معمولا سیر صعودی و نزولی دارند باز هم روند  این کوین صعودی است.

 

برای اینکه ماینرها در زمان هاوینگ همچنان به سود دهی ادامه دهند چه میکنند؟

برای اینکه ماینرها همچنان سود خود را داشته باشند باید تمهیداتی بیاندیشند، از جمله:

* استفاده از ماینرهای با توان پردازشی بالا ولی مصرف برق پایینتر که هزینه ها را کاهش دهند، مثلا استفاده از دستگاه ماینر  Antminer S17 که با توان پردازشی بالا همچنان مصرف برق نسبتا پایینی دارد.

* استفاده از تکنیک چینی ها! چینی ها برای کاهش هزینه های ناشی از ماینینگ، دستگاه های خود را به ارتفاعات می برند چرا که در ارتفاعات هوا سردتر و قیمت برق معمولا پایین تر است.

انتقال ماینرها به ارتفاعات
انتقال ماینرها به ارتفاعات

آخرین هاوینگ بیت کوین چه زمانی خواهد بود

بر اساس شواهد بررسی های موجود آخرین هاوینگ بیت کوین در سال 2140 صورت خواهد گرفت و میزان تولید بیت کوین در این سال به اتمام خواهد رسید. با به اتمام رسیدن تولید بیت کوین عرضه صفر می شود اما تقاضا برای خرید بیت کوین بیش از پیش افزایش می یابد. با افزایش تقاضا و نبود بیت کوین بالطبع هزینه کارمزد افزایش میابد.

 

کلام آخر

ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین با هدف کنترل تورم در بیت کوین ها عملیات هاوینگ بیت کوین را مطرح کرد. در این عملیات که هر 4 سال یک بار رخ می دهد میزان تولید بیت کوین ها نصف می شود، به دنبال نصف شدن تولید بیت کوین، میزان پاداش دریافتی توسط هر ماینر نیز نصف خواهد شد. ویرا ماینر با سابقه فعالیت در مشاوره، راه اندازی و نگهداری فارم ماینینگ، با هدف افزایش دانش عمومی در حوزه رمز ارزها اقدام به تولید مقالات به روز در این وادی کرده است .

جهت دستیابی به گنجینه مقالات برجسته و به روز در حیطه کریپتوکارنسی، فارمها، راه اندازی فارم و … می توانید به مجله تخصصی ویرا ماینر مراجعه کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
حسن
حسن
10 روزها پیش

سلام.اگه بیت کوینا تموم بشن دیگه نقش ماینرا چیه توی شبکه؟به چه امیدی فعالیت کنن که شبکه سرپا بمونه؟

sajad sadeqi
sajad sadeqi
7 روزها پیش

سلام وثت بخیر
هاوینگ بعدی کیه؟ امکان داره قیمت بیت کوین بیاد پایین؟

مقالات مرتبط