مزرعه ارز دیجیتال چیست؟ از استخراج تا مدیریت

۱۴۰۱/۰۳/۲۴ زمان مطالعه : نویسنده : Bahareh Saeedi

در حال حاضر استخراج بیت‌ کوین و دیگر رمزارزها یکی از پویاترین شاخه‌های بیزینس و تکنولوژی است. مقدار کل هش ریت شبکه تا تاریخ 23 می 2022 چیزی در حدود 248/56Th/s است. با نگاهی سطحی به این اعداد متوجه می شویم، که این روزها برای داشتن یک استخراج سودآور، پربازده‌ترین و کارآمدترین روش، داشتن یک مزرعه ارز دیجیتال است. با توجه به افزایش روزافزون محبوبیت بیت کوین در میان مردم و افزایش چشم‌گیر قیمت آن نسبت به سایر رمز ارزها، بهترین پیشنهاد به علاقمندان به سرمایه‌گذاری در حوزه رمز ارزها، استخراج و راه‌اندازی فارم بیت کوین است. ما در این مقاله ابتدا مروری کوتاه بر استخراج بیت کوین خواهیم داشت و سپس در مورد مزرعه ارز دیجیتال اطلاعاتی به دست می آوریم. همچنین با درامد مزرعه استخراج رز دیجیتال و نحوه ادامه کردن آن اشنا می شویم.

استخراج ارز دیجیتال چیست؟

در سال ۲۰۰۸ فرد یا گروهی ناشناس به نام ساتوشی ناکاموتو مقاله‌ای را منتشر کرد و در آن از ارز دیجیتالی به نام بیت کوین صحبت کردند که دیگر مشکلات مربوط به پول فیات (Fiat Money) را نداشت. در سیستم بانکداری سنتی، ارز فیات توسط موسسات مالی و مقامات دولتی چاپ و توزیع می‌شود. اما برای اکثر ارزهای دیجیتال، انتشار سکه‌های جدید در دست نهادهای متمرکز نیست. واحدهای ارزهای دیجیتال جدید از طریق فرآیند استخراج تولید می‌شوند که از مجموعه قوانین از پیش تعریف‌شده‌ای پیروی می‌کند که به آن پروتکل می‌گویند. در حالی که پروتکل قوانین اولیه را مشخص می‌کند، الگوریتم‌های موسوم به اجماع (Consensus algorithms)، چگونگی پیروی از این قوانین را مشخص می‌کنند.

نحوه استخراج بیت کوین

در این جا ما می‌خواهیم نحوه استخراج بیت کوین را برای شما شرح دهیم:

استخراج بیت کوین

شرکت کنندگان درگیر در فرآیند استخراج، نود (node) یا به طور عام ماینر نامیده می شوند و نقش کلیدی در امنیت شبکه بلاک چین دارند. وظیفه ماینر جمع‌آوری تراکنش‌های تایید نشده از استخر حافظه (mempool) و سازماندهی آن‌ها، در یک بلوک کاندید است. بلوکی که سعی می‌کند آن را اعتبارسنجی کند.

پس از تشکیل لیست تراکنش های تایید نشده، تراکنش ‌ها به صورت دوتا دوتا، براساس الگوریتم SHA-256، هش می شوند. این فرآیند تا زمانی که یک هش منفرد تولید شود تکرار می شود که به آن هش ریشه یا هش درخت مرکل (Merkle tree) می گویند. سپس هش ریشه با هش بلوک تایید شده قبلی، همراه با یک عدد شبه تصادفی به نام nonce ترکیب می شود. این عناصر با یکدیگر هش می شوند و «هشْ بلوکِ (Hash Block)»، آن بلوک کاندید تولید می شود.
با این حال، ماینر تنها زمانی موفق خواهد بود که خروجی (هش بلوک)، کمتر از مقدار شرط از پیش تعیین شده شبکه باشد. در نتیجه، این فرآیند مبتنی بر آزمون و خطا است و ماینرها برای یافتن یک نتیجه معتبر، نیاز به انجام چندین تابع هش، با nonce های مختلف دارند. اولین ماینری که یک هش معتبر پیدا کند و کل شبکه آن را تایید کند، می‌تواند بلوک نامزد خود را تأیید و پاداش بلاک را دریافت کند. کل این فرآیند به طور متوسط ​​ده دقیقه طول می کشد.
در نهایت هنگامی که یک بلوک اعتبار سنجی می شود، به بلاک چین اضافه می شود و ماینرها شروع به کار بر روی بلوک بعدی می کنند. هش معتبر تولید شده، با مصرف برق زیادی که دارد، توسط ماینرها به عنوان اثبات کار آنها عمل می کند. به همین دلیل است که الگوریتم اجماع بیت‌کوین Proof of Work نامیده می شود. هر بلوک تایید شده دارای یک هش بلاک منحصر به فرد است که به عنوان یک شناسه عمل می کند.

اینفوگرافی استخراج بیتکوین

به طور خلاصه، اگر بخواهیم ماینینگ یا استخراج را به زبانی ساده بدون اصطلاحات پیچیده بیان کنیم، باید بگوییم استخراج فرآیندی است که طی آن تراکنش رمزارزها با حل مسائل پیچیده ریاضی، انجام و تایید می‌شوند. سپس در یک دفتر کل به نام بلاک چین ثبت می‌شوند. این عمل برای امن نگهداشتن شبکه و همچنین تولید کوین جدید در شبکه، توسط ماینرها انجام می‌شود. زمانی که یک بلوک با موفقیت تولید می‌شود، ماینر مقدار کوین از پیش تعیین شده‌ای را به عنوان پاداش دریافت می‌کند.

سختی استخراج و تاثیر آن بر ماینینگ

با افزایش روزافزون محبوبیت بیت کوین و استخراج آن میان مردم، دیگر به راحتی گذشته با یک کامپیوتر خانگی، cpu و یا حتی یک کارت گرافیک به تنهایی نمی توان بیت کوین استخراج کرد. این اتفاق به مفهومی به نام سختی استخراج بیت کوین ربط دارد. همانطور که از نام آن پیداست، سختی استخراج بیتکوین به درجه دشواری مربوط به کشف بلوک های جدید بیت‌کوین از طریق استخراج اشاره دارد.
از آنجایی که شبکه بیت‌کوین کاملاً غیرمتمرکز است و توسط هیچ مرجع فراگیری اداره نمی‌شود، از الگوریتمی استفاده می‌شود که توسط خالق بیت‌کوین، ساتوشی ناکاموتو، کدگذاری شده است. این الگوریتم دائماً سختی فرآیند استخراج را مطابق با تعداد ماینرهایی که در شبکه فعالیت می‌کنند تنظیم می‌کند، تا اطمینان حاصل شود که بلوک‌ها با سرعت ثابتی کشف می‌شوند.
همانطور که در بالا اشاره کردیم متوسط زمان کشف هر بلوک حدود ۱۰ دقیقه است و اگر قدرت پردازش شبکه به گونه‌ای شود که بلوک‌ها در زمانی کمتر از ۱۰ دقیقه پیدا شوند، یعنی ماینرها بتوانند زودتر از ۱۰ دقیقه بلوک را تولید و بیت کوین را استخراج کنند، طبق الگوریتمی که از آن صحبت کردیم، سختی شبکه خودکار به گونه‌ای تنظیم می‌شود که زمان استخراج مجدد به ۱۰ دقیقه برسد.
از سوی دیگر اگر قدرت پردازش شبکه کاهش پیدا کند، به گونه‌ای که ساخت هر بلاک و استخراج بیت‌کوین به بیش از ده دقیقه برسد، سختی شبکه کاهش می‌یابد تا مجدد مدت زمان هر بلاک به ده دقیقه برسد. این اتفاق در سال ۹۷ با خارج شدن ۶۰۰ هزار ماینر چینی از شبکه، اتفاق افتاد.

مزرعه ارز دیجیتال چیست؟

با افزایش سختی شبکه بیت کوین، دیگر ماینرها به تنهایی قادر به حل کردن یک بلاک نبودند و شانس آن ها برای دریافت پاداش و کسب درآمد بسیار پایین آمده بود. به همین خاطر استخراج کنندگان رمز ارزها تصمیم گرفتند با تاسیس مزرعه‌های ارز دیجیتال شانس خود را برای حل کردن بلاک و گرفتن پاداش بالا ببرند.

مزرعه ارز دیجیتال، می‌تواند یک اتاق یا سوله‌ای باشد که آن را به استخراج رمز ارزها اختصاص داده باشند. به این نکته توجه داشته باشید که مزرعه استخراج ارز دیجیتال می‌تواند در زیرزمین یک خانه با چند دستگاه ماینر ای سیک (ASIC) و یا یک سوله بزرگ با تعداد زیادی دستگاه ایسیک و GPU باشد. اما از آنجایی که دستگاه‌های ماینر بسیار پرصدا هستند، معمولا آن‌ها را در سوله‌هایی خارج از شهر نگهداری می‌کنند. این امر باعث عدم ایجاد مزاحمت برای دیگران می‌شود.
به دلیل گرمای بسیار زیادی که ماینرها به هنگام ماینینگ از خود تولید می‌کنند، داشتن دستگاه خنک‌کننده برای داشتن راندمان بالا بسیار ضروری است. از همین رو مزرعه‌های استخراج ارز دیجیتال، مجهز به سیستم‌های خنک کننده بسیار قوی نیز هستند. در فارم بیت کوین، معمولا چندین نفر به طور همزمان مسئولیت نگهداری ماینرها را دارند.

مزرعه استخراج ارز دیجیتال

به بیانی ساده، فارم ماینینگ یا مزرعه ارز دیجیتال به مکانی گفته می‌شود که در آن تعداد زیادی ماینر در حال ماین کردن و استخراج رمز ارز هستند. اگر شما هم مشتاق به داشتن یک فارم بیت‌کوین و راه‌اندازی مزرعه استخراج ارز دیجیتال شدید، می‌توانید مقاله 6 مرحله آموزش راه اندازی مزرعه بیت کوین؛ صفرتاصد استخراج بیت کوین مطالعه کنید.

درآمد مزرعه استخراج ارز دیجیتال به چه عواملی بستگی دارد؟

درآمد یک مزرعه ارز دیجیتال به عوامل متعددی بستگی دارد که در ادامه به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

هش ریت مزرعه ارز دیجیتال

هر دستگاه یک قدرت یا توان پردازشی خاص دارد که به آن نرخ هش یا هش ریت (Hash rate) گفته می‌شود. درآمد یک مزرعه ارز دیجیتال به توان پردازشی دستگاه‌های موجود در آن بستگی دارد. یک مزرعه استخراج رمزارز می‌تواند با وجود داشتن دستگاه‌های ماینر کمتر، توان پردازشی بیشتری از یک مزرعه با تعداد ماینر بیشتر داشته باشد. به خاطر داشته باشیم، میزان در آمد یک ماینر ارتباط مستقیم با قدرت پردازشی آن دارد. اگر چه قسمتی از فرایند استخراج بیت‌کوین مربوط به علم احتمالات و شانس است، اما داشتن یک ماینر با توان پردازشی بالاتر می‌تواند شانس ما را در کشف یک بلاک بالا ببرد.

مصرف انرژی و هزینه برق مصرفی یک فارم بیت کوین

برای محاسبه درآمد یک فارم بیت کوین نمی‌توانیم از هزینه برق مصرفی آن چشم پوشی کنیم. برخی اوقات ماینرها به دلیل مصرف انرژی بالایی که دارند، تاثیر هش ریت بالا در سودآوری را از بین می‌برند. میزان بالای انرژی مورد نیاز برای استخراج بیتکوین باعث شده است تا مصرف برقِ یک دستگاه استخراج و همچنین قیمت برق در یک منطقه، تأثیر شدیدی بر سودآوری ماینینگ داشته باشد.

قیمت بیت کوین

از آنجایی که ماینرها در ازای کاری که انجام می‌دهند، به عنوان پاداش بیت‌کوین دریافت می‌کنند، مهم است که قیمت بیت کوین به گونه‌ای باشد که پاسخ‌گوی هزینه‌های فارم بیت کوین باشد.

قوانین مربوط به ماینینگ در هر کشور

این موضوع شاید به طور مستقیم تاثیری بر روی درآمد شما نداشته باشد؛ اما با توجه به نبود قانون شفاف و مشخص در حوزه رمزارزها و استخراج آن‌ها، برخی از تصمیم‌گیری‌ها می‌تواند بر روی میزان درآمد مزرعه استخراج ارز دیجیتال، در بازه‌های مختلف زمانی تاثیر بگذارد.

مزرعه استخراج ارز دیجیتال چگونه اداره می‌شود؟

مزرعه‌های ارز دیجیتال، با مستقر کردن نیروهای متخصص در محل فارم، اقدام به نگهداری و پشتیبانی از ماینرها می‌کنند. اما علاوه بر حضور فیزیکی در محل، نرم‌افزارهای مدیریتی و نظارتی نیز، کنترل و نظارت از راه دور بر روی مزرعه ارز دیجیتال انجام می دهند. برای افزایش دقت در نگه‌داری ماینرها و کاهش هزینه‌های نیروی انسانی، استفاده از این نرم افزارها در مزرعه‌های ارز دیجیتال توصیه می‌شود. برای اطلاعات بیشتر در خصوص این امکان کاربردی و جذاب، می‌توانید این مقاله را بخوانید: مانیتورینگ و کنترل از راه دور فارم ماینینگ 

نتیجه گیری

اگر به فکر فعالیت جدی در حوزه کریپتوکارنسی و رمزارزها هستید، باید بدانید که با افزایش روزافزون افراد علاقمند به این حوزه، دیگر نمی‌توان به سادگی و تنهایی در این حوزه فعالیت کرد و به درآمد رسید. افرادی که به دنبال فعالیت جدی در این حوزه هستند، در صورتی که سرمایه لازم را داتشه باشند، به شکل چشمگیری به راه‌اندازی فارم تمایل نشان می‌دهند؛ چرا که در مزرعه ارز دیجیتال، با داشتن صدها دستگاه ماینر، شانس ماینینگ بسیار بالا می‌رود. اگر به دنبال راه‌اندازی مزرعه استخراج ارز دیجیتال خودتان هستید، پیشنهاد می‌کنم مقالات زیر را از دست ندهید.

نکات راه اندازی فارم بیت کوین پیش از ایجاد آن

بزرگ ترین مزرعه بیت کوین در جهان کجاست؟ 

5 مورد از بزرگ ترین مزارع بیت کوین در جهان کدامند؟

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مقالات مرتبط

بالا