Skip to content

استخراج ارز دیجیتال ؛ 6 گام برای مبتدیان

تاریخ: ۱۴۰۲/۰۴/۰۷
زمان مطالعه: 15 دقیقه
نویسنده: Posted byصبا فلاح

بازار جذاب ارز دیجیتال به سرعت در حال تکامل است و توانسته توجه بسیاری از افراد در سراسر جهان را به خود جلب کند. از میان حوزه‌های مختلف ارز دیجیتال، استخراج به عنوان یکی از جالب‌ترین و پیچیده‌ترین بخش‌ها شناخته می‌شود. در این راهنمای جامع برای مبتدیان، مفهوم استخراج ارز دیجیتال، اهمیت آن و مراحل مشارکت در فرآیند ماینینگ را بررسی می‌کنیم. در ادامه همراه ویراماینر باشید.

ارز دیجیتال چیست؟

قبل از ورود به پیچیدگی‌های دنیای استخراج ارز دیجیتال، ضروری است که درک درستی از ارز دیجیتال داشته باشید. ارز دیجیتال یک نوع دارایی دیجیتال رمزنگاری شده است. ساختار غیرمتمرکز ارز دیجیتال، سطح امنیت تراکنش‌ها را تا حد قابل توجهی افزایش داده است. بیت کوین، اتریوم و لایت کوین از جمله معروف‌ترین ارزهای دیجیتال هستند. به‌کارگیری هوشمندانه هشینگ، کلید خصوصی و کلید عمومی نفوذ سایر سازمان‌ها به این ساختار را غیرممکن کرده است. با توجه به پیشرفت تکنولوژی طی سال‌های اخیر، پیش‌بینی می‌شود که ارزهای دیجیتال در آینده نزدیک برای انجام تبادلات روزانه مورد استفاده قرار بگیرند. هدف ایجاد ارزهای دیجیتال رفع ضعف‌های موجود در سیستم مالی جهان است.

استخراج ارز دیجیتال چیست؟

ماینینگ یا استخراج به فرآیندی اشاره دارد که در طی آن تعداد مشخصی ارز دیجیتال، عرضه می‌شود. بر خلاف استخراج سنتی و فیزیکی فلزات گرانبها از زمین، ماینینگ ارز دیجیتال با استفاده از کامپیوترهای قدرتمند و حل مسائل ریاضی پیچیده انجام می‌شود. استخراج‌کنندگان با حل این مسائل، تراکنش‌ها را تایید می‌کنند. تراکنش‌های شبکه بعد از تایید به بلاک چین و دفتر کل توزیع شده اضافه می‌شوند.

استخراج ارز دیجیتال
استخراج ارز دیجیتال

با این حساب فرآیند استخراج تایید، افزودن تراکنش‌ها به بلاک چین و عرضه رمزارزهای جدید را شامل می‌شود. ماینرها با مشارکت در استخراج، امنیت کافی برای فعالیت و ثبت تراکنش در شبکه را برای کاربران فراهم می‌کنند. ارزهای دیجیتالی که طی فرآیند استخراج عرضه می‌شوند؛ در قالب پاداش به ماینری که تراکنش‌های را ثبت کرده، تعلق می‌گیرد. در حالت کلی، استخراج امنیت و اعتبار تراکنش‌های شبکه را تضمین می‌کند. با توجه به شرایط کنونی بازار ارز دیجیتال و افزایش تعداد سرمایه‌گذاران فعال در صنعت ماینینگ، استخراج انفرادی و خانگی دیگر صرفه اقتصادی ندارد.

همین موضوع باعث شده تا بسیاری از افراد به دنبال راه‌اندازی مزرعه استخراج یا ماینینگ فارم باشند. شما برای راه‌اندازی فارم دانش و تخصص نیاز دارید. ما در مجموعه ویراماینر به شما کمک می‌کنیم تا بهترین زیرساخت را برای دستگاه‌های ماینر خودتان ایجاد کنید. از آنجایی که دستگاه‌های ماینر به صورت شبانه‌روزی در حال فعالیت هستند؛ بروز مشکل و اختلال در فرآیند استخراج در آن‌ها رایج است. ساختار تخصصی و حساس دستگاه‌های ماینر موجب شده شما برای تعمیر قطعات آن‌ها به کمک متخصصان فعال در این حوزه نیاز داشته باشید. هشبان به عنوان یکی از مجهزترین مراکز، تمام خدمات تخصصی تعمیر ماینر و تعویض قطعات را تحت پوشش قرار می‌دهد.


بیشتر بخوانیم: طرح خود اظهاری دستگاه ماینر


دلیل اهمیت استخراج در ارز دیجیتال

نقش چندگانه استخراج در پروژه‌های ارز دیجیتال به خودی خود نشانگر اهمیت آن است. در درجه اول، استخراج با انتقال تعداد مشخصی رمزارز بومی شبکه به حساب ماینر، میزان عرضه و تقاضا را کنترل می‌کند. از سوی دیگر، این روش تایید و ثبت تراکنش در شبکه بلاک چین، علاوه بر اعتبارسنجی اطلاعات، شفافیت بسیاری بالایی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. در نهایت می‌توان گفت که استخراج به حفظ امنیت شبکه‌های غیرمتمرکز ارز دیجیتال کمک می‌کند.

انواع استخراج ارز دیجیتال

در حالت کلی، توسعه‌دهندگان به انتخاب خودشان یکی از الگوریتم‌های اجماع را برای پروژه‌های ارز دیجیتال به‌کار می‌گیرند. الگوریتم اجماع از بروز اختلال و مشکلات امنیتی در شبکه جلوگیری می‌کند. به بیان ساده‌تر، اجماع در پروژه‌های ارز دیجیتال هنگامی اتفاق می‌افتد که اکثر کاربران شبکه، درستی و اعتبار اطلاعات مربوط به تراکنش‌های یک بلاک را تایید کنند. در ادامه شما را با تعدادی از معروف‌ترین الگوریتم‌های اجماع در پروژه‌های ارز دیجیتال آشنا می‌کنیم.

الگوریتم اثبات کار (PoW)

الگوریتم اثبات کار در ارز دیجیتال بیت کوین و لایت کوین به کار گرفته شده است. در این دسته از پروژه‌ها، افراد با استفاده از قدرت پردازشی دستگاه ماینر برای حل معادلات پیچیده ریاضی با یکدیگر رقابت می‌کنند. فردی که پیش از سایر استخراج‌کنندگان به جواب درست برسد، مقدار مشخصی از ارز دیجیتال بومی شبکه را به عنوان پاداش دریافت می‌کند.

الگوریتم اثبات سهام (PoS)

در الگوریتم اثبات سهام، تایید تراکنش‌ها بر عهده سرمایه‌گذاری است که تعداد مشخصی از ارز دیجیتال بومی شبکه را داشته باشد. افرادی که تعداد بیشتری از رمزارز مورد نظر را داشته باشند؛ شانس بیشتری برای تایید و ثبت تراکنش‌ها در بلاک دارند.

الگوریتم اثبات ظرفیت (PoC)

شما برای تایید و ثبت تراکنش در پروژه‌هایی که از الگوریتم اثبات ظرفیت استفاده می‌کنند؛ مقداری از فضای خالی هارد دیسک یا کامپیوتر خود را در اختیار شبکه قرار می‌دهید. کاربری که فضای ذخیره‌سازی بیشتری ارائه دهد؛ شانس بیشتری برای تایید، ثبت و دریافت پاداش خواهد داشت.

الگوریتم اثبات اهمیت(PoI)

الگوریتم اثبات اهمیت عواملی مانند سابقه تراکنش‌ها، فعالیت در شبکه و میزان دارایی فرد را در نظر می‌گیرد و با توجه به تمام مواردی که گفته شد؛ امتیازی به کاربر می‌دهد. در نهایت کاربری که امتیاز بیشتری دارد؛ شانس بیشتری برای تایید و ثبت تراکنش‌ها در بلاک خواهد داشت.


بیشتر بخوانیم: معرفی پروتکل لایه دوم بیت کوین به نام Ark  


مراحل استخراج ارز دیجیتال

حالا که مفهوم رمزارز و استخراج ارز دیجیتال را به درستی درک می‌کنید؛ مراحل استخراج ارز دیجیتال را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

مرحله اول ؛ انتخاب ارز دیجیتال

پیش از هر چیز باید ارز دیجیتالی که قصد استخراج آن را دارید؛ انتخاب کنید. بیت کوین به عنوان محبوب‌ترین رمزارز برای استخراج شناخته می‌شود. اما شما می‌توانید با توجه به اولویت‌های شخصی خود و قدرت پردازشی دستگاه ماینر، رمزارز دیگری را انتخاب کنید.

مرحله دوم ؛ انتخاب دستگاه ماینر

در حالت کلی، شما برای استخراج ارز دیجیتال، سخت افزار نیاز دارید تا بتواند با استفاده از قدرت پردازشی خود محاسبات پیچیده مربوط به بلاک‌ها را انجام دهد. البته ممکن است شما برای استخراج ارزهای دیجیتالی که الگوریتم اجماع متفاوتی دارند؛ سخت افزار مشخصی نیاز داشته باشید.

مرحله سوم ؛ بررسی و انتخاب نرم‌افزار استخراج

نرم افزار استخراج، یکی از الزامات شروع ماینینگ است. شما با استفاده از نرم افزار به شبکه متصل می‌شوید و به عنوان استخراج کننده در فرآیند ماینینگ شرکت می‌کنید.

مرحله چهارم ؛ اعمال تنظیمات

پس از نصب نرم‌افزار استخراج، تنظیمات مورد نیاز را اعمال کنید. این تنظیمات مواردی مانند انتخاب ماینر، پیکربندی سخت افزار، تنظیمات اتصال به شبکه و موارد دیگر را شامل می‌شود.

مرحله پنجم ؛ شروع فرآیند استخراج

بعد از نصب نرم‌افزار و اعمال تنظیمات می‌توانید استخراج خود را آغاز کنید. در حالت کلی نرم افزار باید قابلیت اتصال به شبکه و شروع فرآیند استخراج را داشته باشد.

مرحله ششم ؛ مدیریت رمزارزهای استخراج شده

شما بعد از مشارکت در این فرآیند و استخراج موفق بلاک‌ها، مقدار مشخصی ارز دیجیتال را به عنوان پاداش دریافت می‌کنید. در مرحله بعد باید توانایی مدیریت درست دارایی دیجیتال به دست آمده را داشته باشید. به عنوان مثال می‌توانید سرمایه به دست آمده را ذخیره کرده یا به سایر رمزارزها تبدیل کنید یا آن را در سایر تجارت‌ها به‌کار بگیرید.

سخن پایانی

این نکته را در نظر داشته باشید که استخراج ارز دیجیتال نیازمند قدرت محاسباتی بالا، سرمایه‌گذاری اولیه و هزینه‌های جانبی است. همچنین، با گسترش شبکه و رشد رقابت در صنعت ماینینگ، استخراج موفقیت‌آمیز بلاک‌های جدید بسیار دشوارتر شده است. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم پیش از ورود به صنعت استخراج، تحقیقات کافی انجام دهید و تمامی جوانب را در نظر بگیرید. در نگارش این مقاله از منابع معتبر خارجی نظیر BTCPool نیز کمک گرفته شده است.

UP