آموزش طرح خود اظهاری دستگاه ماینر؛ ثبت ماینر در بهین یاب

۱۴۰۱/۰۷/۰۵ زمان مطالعه : نویسنده : sara sarbandi

فناوری بلاک چین، بیت کوین و صنعت استخراج طی سال‌های اخیر مورد استقبال بسیاری از سرمایه‌گذاران ایرانی قرار گرفته است. با این حال افراد فعال در این حوزه همواره با چالش‌هایی مواجه هستند؛ به عنوان مثال دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال طی سال گذشته وضعیت بلاتکلیفی داشتند و حتی تا مدت‌ها به عنوان کالای قاچاق شناخته می‌شدند. اما خوشبحتانه با تصویب طرح خود اظهاری دستگاه ماینر در سال 99 این اوضاع تا حد زیادی سر و سامان پیدا کرد و فعالیت‌ها در این حوزه قانونمندتر شد. در این مقاله ابتدا صنعت استخراج ارز دیجیتال را به شما معرفی می‌کنیم و در ادامه نحوه ثبت دستگاه در سامانه بهین‌یاب را آموزش می‌دهیم؛ با ویراماینر همراه باشید.

استخراج ارز دیجیتال در ایران

چند سالی است که شاهد رایج شدن اصطلاحات مربوط به بلاک چین، ماینینگ یا استخراج بیت کوین در کشور هستیم. سرمایه‌گذاری در صنعت ماینینگ همواره با فراز و نشیب‌هایی همراه بوده است. کارشناسان یکی از دلایل اصلی این موضوع را هزینه بسیار پایین برق در ایران می‌‌دانند. سرمایه‌گذاران سعی دارند از فرصت پیش آمده نهایت استفاده را بکنند. تمام این عوامل دست به دست هم دادند تا تقاضا برای ورود به این حوزه پرسود افزایش یابد. همچنین با توجه به بحران های اقتصادی کشور، کاهش ارزش ریال در مقایسه با دلار و افزایش تورم، افراد بیشتری با اشتیاق برای ورود به عرصه ماینینگ و رمز ارزها قدم بر می‌دارند.

خوداظهاری دستگاه ماینر

البته ماینینگ در ایران همواره چالش‌هایی با خود به همراه دارد؛ به عنوان مثال شرایط گرم و خشک اکثر مناطق کشور موجب افزایش هزینه مربوط به خنک‌سازی دستگاه‌های ماینر، افزایش ضریب استهلاک و آسیب‌دیدگی بخش‌های مختلف دستگاه می‌شود که در نتیجه ممکن است زیان‌های مالی غیر قابل جبرانی برای سرمایه‌گذاران فعال در این حوزه به بار آورد و از ورود سرمایه‌های جدید به بازار جلوگیری کند.

اما استخراج ارز دیجیتال همچنان برای بسیاری از علاقه‌مندان و سرمایه‌گذاران جذاب است؛ چرا که افراد به صورت قانونی و غیرقانونی در حوزه استخراج ارز دیجیتال فعالیت می‌کنند. با توجه به قوانین کنونی کشور استخراج بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال قابل استخراج تنها در صورت داشتن مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت امکان‌پذیر است. نیروهای انتظامی در صورت شناسایی فعالیت غیرقانونی، اشتراک برق فرد یا شرکت مورد نظر توقیف شده و پیگرد قضایی خواهد داشت.


بیشتر بخوانید: نکات راه‌ اندازی فارم بیت کوین پیش از ایجاد آن


ماینرهای غیر قانونی و مشکلات آن‌ها

یکی از عمده مشکلاتی که هم برای قانون‌گذاران و هم ماینرها وجود دارد، دستگاه‌های ماینینگ غیرقانونی در کشور و استفاده از آن‌ها است. بسیاری از دستگاه‌های ماینر بر خلاف قوانین و مقررات گمرکی وارد کشور می‌شوند.

طرح خوداظهاری دستگاه ماینر

بر اساس حقوق کیفری قاچاق کالا، دستگاه‌های ماینینگ کالای مجاز مشروط به حساب می آیند؛ بدین معنی که در صورت ورود قانونی به کشور در دسته تجهیزات رایانه‌ای و مخابراتی قرار می‌گیرند.

طرح خود اظهاری دستگاه ماینر

بلاتکلیفی در خصوص دستگاه‌های ماینر از سال 99 به پایان رسید. طرح خود اظهاری دستگاه ماینر از آن تاریخ به منظور رفع مشکل قاچاق بودن دستگاه‌های ماینینگ و به منظور تعیین تکلیف، شفاف‌سازی و سامان‌دهی فعالیت دستگاه‌های ماینری که بدون رعایت مقررات گمرکی کشور وارد شده‌اند، ارائه شد. طرح خود اظهاری دستگاه ماینر خرداد ماه سال 99 به تصویب کمیسیون اقتصادی دولت رسید. قبل از تصویب شدن این طرح، استخراج ارز دیجیتال در کشور به صورت غیرقانونی انجام می‌شد و تعداد زیادی دستگاه ماینر نیز تحت عنوان کالای قاچاق ضبط شده بودند.

آموزش طرح خود اظهاری دستگاه ماینر

با تصویب این طرح در سال 99، فرصت یک ماهه‌ای به ماینرهای غیر قانونی بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال داده شد تا مشخصات هویتی، تعداد دستگاه‌های مانینیگ، نوع و مدل آن‌ها را در سامانه بهین یاب ثبت کنند. در واقع با انجام این کار و پرداخت حقوق و عوارض دولتی، فعالیت آن‌ها قانونی و مشکل قاچاق بودن دستگاه‌ها برطرف می‌شود. عدم ثبت دستگاه ماینر در سامانه بهین یاب به معنی ورود غیر رسمی دستگاه به کشور است. بنابراین دستگاه ماینر در چنین شرایطی به عنوان کالای قاچاق در نظر گرفته می‌شود.

پس از اقدام افراد نسبت به پرداخت حقوق و عوارض دولتی، گواهی با شماره شناسه یکتا و مشخص شامل اطلاعات مربوط به مدل و مشخصات فنی هر یک از دستگاه‌های استخراج در سامانه بهین یاب ایجاد شده و توسط فرد متقاضی دریافت می‌شود. همچنین دستگاه‌های قضایی، نظارتی و سایر ذینغعان می‌توانند از قسمت “استعلام گواهی” در سامانه بهین یاب، اطلاعات گواهی را با وارد کردن شناسه یکتای گواهی، صحه‌گذاری کنند.

تا پیش از تصویب این طرح تعداد بسیار زیادی از دستگاه‌های ماینر تحت عنوان کالای قاچاق ضبط و جمع‌آوری شدند. اما با اجرایی شدن طرح خود اظهاری دستگاه ماینر، فعالان صنعت استخراج امیدوار هستند که با ثبت ماینرها در سامانه بهین یاب بتوانند دستگاه‌ها را آزاد کنند و فعالیت خود را در این حوزه ادامه دهند.

مشکلات تامین برق ماینر

همانطور که در ابتدای این مقاله نیز اشاره کردیم، ایران جزو کشورهایی است که هزینه برق مصرفی در آن به نسبت سایر کشورها کمتر است و همین موضوع باعث شده بسیاری از افراد به دنبال راه‌اندازی فارم‌های ماینینگ غیر قانونی و استفاده از دستگاه‌های قاچاق باشند.

اما در مرداد ماه سال 98 بر اساس مصوبه دولت، نرخ حامل‌های انرژی برای صنعت استخراج ارز دیجیتال، نرخ متوسط صادراتی در نظر گرفته شد و با این اتفاق هزینه‌های مربوط به استخراج ارزهای دیجیتال چندین برابر شد. در نتیجه همین اتفاقات ادامه فعالیت در صنعت استخراج ارز دیجیتال دیگر برای بسیاری از افراد صرفه اقتصادی نداشت. بنابراین علاوه بر کاهش میزان سودآوری ماینرها، فعالیت در حوزه استخراج دیگر به سادگی گذشته نیست.


بیشتر بخوانید: تجهیزات مورد نیاز برای مزرعه ارز دیجیتال چیست؟


سخن پایانی

در این مقاله علاوه بر بررسی فرآیند استخراج و درباره جزئیات مربوط به طرح خود اظهاری دستگاه ماینر صحبت کردیم. دارندگان دستگاه ماینر باید حتما اقدامات لازم جهت خود اظهاری و ثبت دستگاه ماینر در سامانه بهین یاب را انجام دهند؛ چرا که در غیر این صورت مام عواقب ناشی از عدم ثبت دستگاه های مانینیگ به عهده خود مالک دستگاه است و سازمان تعزیرات حکومتی تکلیف این دستگاه‌ها را مشخص خواهد کرد. در نهایت اگر قصد راه‌اندازی یک فارم ماینینگ قانونی را دارید؛ می‌توانید از خدمات تخصصی طراحی و راه اندازی فارم مجموعه ویرافارم استفاد کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مقالات مرتبط

بالا