۵ / ۰۷ / ۰۱ زمان مطالعه : نویسنده : sara sarbandi

فناوری بلاک چین، استخراج بیت کوین و مباحث مربوط به رمزارزها همواره مورد استقبال ایرانی ها قرار گرفته است. با این وجود، همواره چالش هایی پیش روی علاقه مندان به این حوزه بوده است. در سال های گذشته وضعیت دستگاه های استخراج رمز ارز در ایران در بلاتکلیفی به سر میبرد و دستگاه های ماینر تا مدت ها جزو کالاهای قاچاق محسوب می شدند. اما خوشبحتانه از سال 99 با تصویب طرح خود اظهاری دستگاه ماینر این اوضاع تا حد زیادی سر و سامان پیدا کرد و فعالیت ها در این حوزه قانون مند تر شد.

در این مقاله ابتدا مروری بر استخراج رمز ارزها در ایران خواهیم داشت و سپس به آموزش طرح خود اظهاری دستگاه ماینر و ثبت دستگاه ماینر در بهین یاب می پردازیم.

استخراج رمزارزها در ایران

چند سالی است که اصطلاحات مربوط به ماینینگ یا استخراج رمز ارزها در کشورمان رایج شده و سرمایه گذاری ها در این حوزه با فراز و نشیب هایی همراه بوده است. از آنجایی که در ایران هزینه برق مصرفی نسبت به بسیاری از کشورهای جهان پایین است، فرصت های زیادی برای افراد فعال در صنعت ماینینگ فراهم شده است و تقاضا برای ورود به این حوزه پر سود بسیار بالا است.

همچنین با توجه به بحران های اقتصادی کشور و کاهش ارزش ریال در مقایسه با دلار و افزایش تورم، افراد بیشتری با اشتیاق برای ورود به عرصه ماینینگ و رمز ارزها اقدام می کنند.

البته ماینینگ در ایران با چالش هایی هم مواجه است؛ شرایط آب و هوایی اکثر مناطق کشور که گرم و خشک است، باعث افزایش هزینه مربوط به خنک کردن دستگاه های ماینر و افزایش ضریب استهلاک آنها شده و منجر به آسیب زدن به بخش های مختلف دستگاه می شود که در نتیجه ممکن است زیان های مالی را برای سرمایه گذاران در این حوزه به بار آورد و از سرمایه گذاری های جدیدتر جلوگیری کند.

اما همچنان ماینینگ ارزهای دیجیتال برای بسیاری از علاقه مندان و سرمایه گذاران جذاب است و افراد چه به صورت قانونی و چه غیر قانونی اقدام به استخراج رمز ارزها می کنند.

در حال حاضر ماینینگ بین کوین و سایر ارزهای دیجیتال تنها با داشتن مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت امکان پذیر است. در غیر اینصورت، استخراج بدون مجوز بر خلاف قانون است و اشتراک برق افراد یا شرکت هایی که به طور غیرقانونی ماینینگ می کنند توسط نیروی انتظامی توقیف می شود و پیگرد قضایی خواهد داشت.

ماینرهای غیر قانونی و مشکلات آنها

یکی از عمده مشکلاتی که هم برای قانون گذاران و هم ماینرها وجود دارد، دستگاه های ماینینگ غیرقانونی در کشور و استفاده از آنها است. بسیاری از دستگاه های ماینر بر خلاف قوانین و مقررات گمرکی کشور وارد می شوند.

بسیاری از دستگاه های ماینر به صورت قاچاق وارد کشور میشدند.

بر اساس حقوق کیفری قاچاق کالا، دستگاه های ماینینگ کالای مجاز مشروط به حساب می آیند؛ بدین معنی که در صورت ورود به کشور به طور قانونی، بایستی به عنوان تجهیزات رایانه ای و مخابراتی حساب شوند.

طرح خود اظهاری دستگاه ماینر چیست؟

از سال 99 بلاتکلیفی در خصوص دستگاه های ماینر به پایان رسید و از آن تاریخ برای رفع مشکل قاچاق بودن دستگاه های ماینینگ و به منظور تعیین تکلیف، شفاف سازی و سامان دهی فعالیت های دستگاه های ماینری که بدون رعایت مقررات گمرکی کشور وارد شده اند، طرح خود اظهاری دستگاه ماینر ارائه شد.

طرح خود اظهاری دستگاه ماینر خرداد ماه سال 99 به تصویب کمیسیون اقتصادی دولت رسید. قبل از تصویب شدن این طرح ماینینگ رمز ارزها به صورت غیرقانونی در حال انجام در کشور بود و تعداد زیادی دستگاه استخراج نیز تحت عنوان کالای قاچاق ضبط شده بودند.

آموزش طرح خود اظهاری دستگاه ماینر

با تصویب این طرح در سال 99 به ماینرهای غیر قانونی بیت کوین و سایر رمز ارزها فرصت یک ماهه داده شد تا مشخصات هویتی، تعداد دستگاه های مانینیگ، نوع و مدل آن ها را در سامانه بهین یاب ثبت کنند و به این ترتیب با پرداخت حقوق و عوارض دولتی، فعالیت آنها را قانونی کنند و بنابراین مسئله قاچاق بودن دستگاه ها برطرف می شود. اگر ثبت دستگاه ماینر در بهین یاب انجام نشود، دستگاه هایی که به طور غیر رسمی وارد کشور شده اند، به عنوان کالای قاچاق در نظر گرفته می شوند.

پس از آنکه افراد نسبت به پرداخت حقوق و عوارض دولتی اقدام کردند، گواهی با شماره شناسه ی یکتا و مشخص که شامل اطلاعات مربوط به مدل و مشخصات فنی هر یک از دستگاه های استخراج است، در سامانه بهین یاب ایجاد می شود و توسط فرد متقاضی می تواند دریافت شود. همچنین دستگاه های قضایی، نظارتی و سایر ذینغعان می توانند از قسمت “استعلام گواهی” در سامانه بهین یاب، امکان صحه گذاری اطلاعات گواهی را با وارد کردن شناسه یکتای گواهی داشته باشند.

تا پیش از تصویب این طرح تعداد بسیار زیادی از دستگاه های ماینر تحت عنوان کالای قاچاق ضبط و جمع آوری شده بود. اما با اجرایی شدن این طرح، فعالان این حوزه امیدوار هستند که با ثبت دستگاه های خود در سامانه بهین یاب بتوانند ماینرهای خود را آزاد کنند و به ادامه فعالیت ها در زمینه استخراج رمز ارزها بپردازند.

مشکلات تامین برق همچنان باقی است

همانطور که در ابتدای این مقاله نیز اشاره کردیم، ایران جزو کشورهایی است که هزینه برق مصرفی در آن به نسبت سایر کشورها کمتر است و همین موضوع باعث شده بود که بسیاری از افراد اقدام به راه اندازی فارم های ماینینگ غیر قانونی کنند و از دستگاه های قاچاق استفاده کنند.

اما در مرداد ماه سال 98 بر اساس مصوبه دولت، نرخ حامل های انرژی برای صنعت استخراج رمز ارزها، نرخ متوسط صادراتی در نظر گرفته شد و با این اتفاق هزینه های مربوط به استخراج ارزهای دیجیتال چندین برابر شده و برای بسیاری از فعالین در این حوزه به صرفه نیست. در نتیجه این اتفاق، حتی با تصویب طرح خود اظهاری دستگاه ماینر نیز، میزان سود دهی حاصل از استخراج رمز ها، به مانند سال های گذشته صرفه اقتصادی ندارد.


درباره فارم های ماینینگ بیشتر بدانیم:

6 مرحله آموزش راه اندازی مزرعه بیت کوین؛ صفرتاصد استخراج بیت کوین

نکات راه اندازی فارم بیت کوین پیش از ایجاد آن

تجهیزات مورد نیاز برای مزرعه ارز دیجیتال چیست؟


سخن پایانی

در این مقاله با جزئیات طرح خوداظهاری دستگاه های استخراج رمز ارز قاچاق یا در واقع طرح خود اظهاری دستگاه ماینر مورد آشنا شدیم و در مورد ثبت دستگاه ماینر در بهین یاب صحبت کردیم. دارندگان دستگاه های ماینر باید حتما دقت کنند تا خود اظهاری دستگاه ماینر را انجام دهند، در غیر این صورت تمام عواقب ناشی از عدم ثبت دستگاه های مانینیگ به عهده خود مالک دستگاه بود و سازمان تعزیرات حکومتی تکلیف این دستگاه‌ها را مشخص خواهد کرد.

در پایان، اگر میخواهید به صورت قانونی یک فارم ماینینگ راه بیاندازید، می توانید از خدمات طراحی و راه اندازی فارم شرکت ویرافارم استفاد کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مقالات مرتبط