۲۳ / ۰۴ / ۰۱ زمان مطالعه : نویسنده : Bahareh Saeedi

از آنجایی که قیمت ارزهای دیجیتال و به‌ ویژه بیت‌کوین در سال‌های اخیر به شدت رشد کردند، قابل درک است که علاقه به استخراج آن نیز افزایش پیدا کند. اما برای اکثر مردم، چشم انداز استخراج بیت کوین به دلیل ماهیت پیچیده و هزینه های بالای آن واضح نیست. در این مقاله ما به زبانی ساده، نحوه استخراج یا ماینینگ و همچنین 5 مزیت استخراج بیت کوین را بیان خواهیم کرد.

استخراج بیت کوین چیست؟

استخراج یا ماینینگ بیت کوین فرایندی است که طی آن بیت کوین های جدید خلق می شوند و وارد شبکه بلاک چین می شوند. همچنین استخراج بیت کوین، روشی است که در آن صحت تراکنش ها، توسط نودها و ماینرها، در دفتر کل بلاک چین، تایید و ثبت می شود. می دانیم که عمل استخراج، همان حل کردن معادلات پیچیده ریاضی است که نیاز به سخت افزارهای قوی و پیچیده، به نام دستگاه ماینر را دارد. اولین ماینری که بتواند این معادله پیچیده را حل کند، بیت کوین جدیدی که خلق می شود را به عنوان پاداش دریافت می کند. این عمل هر ده دقیقه یکبار انجام می شود. این پاداش بیت کوین، انگیزه ای است که افراد در عمل استخراج با وجود سختی ها و شانس کم در کشف بلاک جدید، فعالیت کنند. در اصل این پاداش در راستای اصلی ترین هدف شبکه بلاک چین، یعنی داشتن یک شبکه غیر متمرکز و امن است. با این حال، قبل از سرمایه گذاری زمان و تجهیزات خود، این توضیح را بخوانید تا ببینید آیا ماینینگ واقعا برای شما مناسب است یا خیر.

مزیت استخراج بیت کوین چیست؟

بلاک چین یک فناوری نوین و بدون مرز را ارائه می دهد. بیت کوین، به خودی خود غیرمتمرکز است و اجازه می دهد تا معاملات در سطح جهانی بدون محدودیت دولت ها و بانک های مرکزی انجام شود. ماینرهای بیت کوین ارزش را در تمرکز زدایی ارزهای دیجیتال می دانند. با جدیدترین فناوری ماینینگ، استخراج بیت کوین یکی از جریان های اصلی بازارهای مالی است. در ادامه به چند مزیت استخراج بیت کوین اشاره می کنیم:

1- به دست آوردن بیت کوین به عنوان پاداش

استخراج بیت کوین تنها راهی است که از طریق آن می توان بیت کوین جدید داشت. به غیر از سکه هایی که از طریق Genesis Block توسط ساتوشی ناکاماتو خلق شد، تمامی بیت کوین های دیگر توسط ماینرها خلق شدند. با فعالیت در شبکه بلاک چین به عنوان یک ماینر، با حل معادله ریاضی و کشف یک بلاک جدید، می توان صاحب بیت کوین های تازه کشف شده به عنوان پاداش شد. پاداش بلاک طوری طراحی شده است که به ازای هر 2016 بلوک استخراج شده، «نصف» شود. این فرآیند “نصف کردن” یا Halving نامیده می شود و حدودا هر چهار سال یکبار اتفاق می افتد.

bitcoin halving
ساعت شمار تا هاوینگ بعدی

جدیدترین نصف شدن در ماه می 2020 اتفاق افتاد. در زیر روند هاوینگ پاداش های بیت کوین را نشان داده ایم که اولین آن به سال 2012 بازمی گردد:
2012: 25.00 BTC
2016: 12.50 BTC
2020: 6.25 BTC
این بدان معناست که در سال 2020، به ازای هر بلوکی که یک ماینر حل کند، 6.25 بیت کوین دریافت می کند. عمل نصف کردن یا هاوینگ بیت کوین تا استخراج آخرین بلوک و سکه ادامه خواهد داشت. با استخراج هر بلوک بیت کوین در 10 دقیقه، پیش بینی می شود آخرین سکه در سال 2140 استخراج شود. دریافت این پاداش ها یکی از اصلی ترین انگیزه ها برای استخراج بیت کوین است که می توان آن را دلچسب ترین مزیت استخراج بیت کوین دانست.

2- کمک به امنیت شبکه

مهم ترین مزیت استخراج بیت کوین، امن نگه داشتن شبکه بلاک چین است. یکی از اصلی ترین ویژگی های شبکه بیت کوین نامتمرکز بودن و عدم وابستگی به شخص یا نهاد خاصی است. این شبکه با اتکا به تک تک کسانی که در آن فعالیت می کنند، به حیات امن خود ادامه می دهد. از آنجایی که هر شخصی می تواند محتویات بلاک چین را برای خود دانلود کند و روی سیستم خود داشته باشد، می تواند به عنوان یک Node در شبکه بلاک چین فعالیت کند و در حفظ امنیت آن نقش داشته باشد.

3- به دست آوردن بیت کوین با قیمت پایین تر

همانطور که گفتیم استخراج بیت کوین تنها راه بدست آوردن این طلای دیجیتال نیست، بلکه می توان آن را از افراد دیگری که بیت کوین دارند، خریداری کنیم. اما با توجه به قیمت بسیار بالای این روزها، باید مبلغ بسیار زیادی برای خرید حداقل یک بیت کوین بپردازیم؛ در صورتی که با داشتن ماینر و شرکت در فرایند استخراج می توانیم همان بیت کوین را با مبلغ پایین تری داشته باشیم. از همین رو یکی از اصلی ترین مزایای استخراج بیت کوین، بدست آوردن آن با قیمتی پایین تر از بازار است. به همین دلیل این روزها بیشتر افراد به دنبال راه اندازی یک مزرعه استخراج بیت کوین برای کسب سود بیشتر هستند.


بیشتر بخوانیم: 6 مرحله آموزش راه اندازی مزرعه بیت کوین؛ صفرتاصد استخراج بیت کوین  


4- یک انتخاب هوشمندانه برای سرمایه گذاری

قیمت بیت کوین در ماینینگ مهم است؛ زیرا ماینرها زمانی که به درستی مسائل ریاضی را حل می کنند، مقدار مشخصی بیت کوین دریافت می کنند. اگر با کشف هر بلاک 6/25 سکه دریافت کنید و قیمت بیت کوین 5000 دلار باشد، عملیات ماینینگ شما احتمالاً بی سود خواهد بود. اگر قیمت هر سکه 12,000 دلار باشد، عملیات استخراج شما ممکن است سودآوری داشته باشد.
ترکیب مناسب عناصر بالا، استخراج بیت کوین را به یک سرمایه گذاری جذاب تبدیل می کند. دیگر مزیت استخراج بیت کوین، پتانسیل آن به عنوان یک گزینه برای سرمایه گذاری است. معتقدان به بیت کوین پیش بینی می کنند که قیمت آن می تواند از 100,000 دلار به ازای هر سکه عبور کند (قیمت بیت کوین در زمان انتشار این مقاله یعنی تیرماه 1401 در حدود 21,000 دلار است). با مقدار بیت کوین محدود در دسترس برای استخراج و با کاهش تعداد سکه های موجود برای استخراج، تقاضا بیشتر خواهد شد. همچنین اگر بیت کوین برای استفاده به عنوان ارز بیشتر مورد استفاده قرار گیرد، بر این تقاضا افزوده خواهد شد.

5- حق رای در تغییرات شبکه بلاک چین، یک مزیت استخراج بیت کوین

فورک در بیت کوین؛ یک مزیت استخراج بیت کوین

به غیر از بدست آوردن بیت کوین هایی که تازه خلق می شوند، یکی از مهم ترین مزیت های استخراج بیت کوین این است که استخراج کننده بیت کوین بودن، می تواند در هنگام پیشنهاد تغییرات در پروتکل شبکه بیت کوین، قدرت «رای دادن» به شما بدهد. این به عنوان پروتکل بهبود بیت کوین (BIP) شناخته می شود. به عبارت دیگر، ماینرها درجاتی از تأثیرگذاری بر فرآیند تصمیم گیری برای موضوعاتی مانند فورکینگ (Forking) دارند. هرچه قدرت هش بیشتری داشته باشید، رای بیشتری برای چنین طرح هایی دارید.

تجهیزات مورد نیاز استخراج بیت کوین

پس از دانستن مزیت استخراج بیت کوین، اگر می خواهیم وارد این حوزه شویم بهتر است ملزومات مربوط به آن را بدانیم. اگرچه افراد در اوایل پیدایش بیت کوین می توانستند با یک کامپیوتر شخصی خانگی معمولی بر سر کشف بلاک ها رقابت کنند، اما دیگر اینطور نیست. دلیل این امر آن است که دشواری استخراج بیت کوین در طول زمان تغییر می کند. وقتی قدرت محاسباتی بیشتری برای استخراج بیت کوین وجود داشته باشد، درجه سختی استخراج افزایش می‌یابد تا سرعت کشف بلوک در نرخ ثابتی حفظ شود. همچنین قدرت محاسباتی کمتر به معنای کاهش درجه سختی است. در اندازه شبکه امروزی، با استخراج بیت کوین از رایانه شخصی تقریباً چیزی پیدا نخواهد شد. به همین جهت امروزه به تجهیزات تخصصی تری برای استخراج بیت کوین نسبت به قبل نیاز داریم:

انتخاب یک دستگاه ماینر مناسب

امروزه دستگاه های ماینر زیادی متناسب با نیازهای کاربران در بازار وجود دارد. رایج ترین سخت افزار استخراج بیت کوین دستگاه های ماینر ASIC هستند. این دستگاه ها به طور خاص و تنها برای انجام یک کار طراحی شده اند: استخراج بیت کوین. ASIC های امروزی بسیار قدرتمندتر از CPUها یا GPUها هستند و هر چند ماه یکبار با توسعه و استقرار تراشه های جدید، هم قدرت هش و هم کارایی بیشتری به دست می آورند. برای این که بتوانید ماینر مناسب با نیاز خودتان را تهیه کنید، مقاله ماینرهای مناسب فارم صنعتی و خانگی را مطالعه کنید.

انتخاب یک ماینر مناسب

تهویه مناسب در استخراج بیت کوین

یکی از مهم ترین مواردی که هنگام استخراج بیت کوین باید رعایت کرد داشتن یک تهویه مناسب است. به دلیل دمای بالایی که دستگاه ماینر هنگام کار دارد، اگر نتوانیم دما را پایین بیاوریم، اجزای داخلی دستگاه ماینر مانند هشبرد، کنترل برد و … آسیب خواهند دید و در نتیجه عملیات استخراج متوقف خواهد شد. در مزارع استخراج بیت کوین داشتن یک تهویه مناسب از مهم ترین ملزومات است. به جهت داشتن یک تهویه مناسب و یک بازده بالا توصیه میکنیم مقاله نکات تهویه مزارع ماینینگ را مطالعه کنید.

پیوستن به استخر استخراج

ایده استخر استخراج بیت کوین برای مقابله با مشکل افزایش سختی استخراج بیت کوین مطرح شد. گروهی از ماینرها قدرت محاسباتی خود را با هم یکی می کنند تا به طور جمعی بیت کوین استخراج کنند. اگر استخر با موفقیت یک بلوک را حل کند، به همه ماینرهای موجود در استخر، به نسبت میزان توان محاسباتی که به اشتراک گذاشته اند، بیت کوین تخصیص داده می شود. شانس اینکه یک ماینر به تنهایی پاداش بلوک دریافت کند، کم است؛ اما زمانی که توان هزاران دستگاه ماینر را با هم ترکیب می کنید، این شانس به شدت افزایش می یابد. استخرهای ماینینگ اکنون برای دستیابی به استخراج موفق بیت کوین ضروری به نظر می رسند.

سخن پایانی

در سال های اخیر استفاده از بیت کوین و خریدن آن تبدیل به یکی از موضوعات صحبت در میان مردم شده است و اکثر مردم به دلیل شفاف بودن و غیر متمرکز یودن آن، یکدیگر را تشویق به خرید و استفاده از این ارز دیجیتال می کنند. همانطور که گفتیم استخراج بیت کوین یکی از راه های کسب در آمد و البته بدست اوردن بیت کوین است و ما در این مقاله سعی کردیم از چند مزیت استخراج بیت کوین برای شما صحبت کنیم. اگر علاقه مند به ورود در این حوزه هستید، اما اطلاعات کافی ندارید، می توانید از خدمات آموزش ویرا ماینر برای یک ورود درست و پرسود بهره مند شوید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مقالات مرتبط