5 مزیت استخراج بیت کوین و تجهیزات مورد نیاز آن

۱۴۰۱/۰۴/۲۳ زمان مطالعه : نویسنده : Bahareh Saeedi

مزیت استخراج بیت کوین با توجه به ماهیت ساختار بیت کوین و جذابیتی که در بلند مدت دارد بر کسی پوشیده نیست. با توجه به رشد قابل توجه قیمت بیت کوین طی سال‌های اخیر قابل درک است که علاقه سرمایه‌گذاران به استخراج بیت کوین نیز افزایش پیدا کند. ماهیت پیچیده و هزینه‌های بسیار بالای صنعت استخراج باعث شده عموم مردم، چشم‌انداز و درک درستی از استخراج بیت کوین نداشته باشند. در این مقاله علاوه بر بررسی فرآیند ماینینگ درباره مزیت استخراج بیت کوین صحبت می‌کنیم؛ با ویراماینر همراه باشید.

استخراج بیت کوین چیست؟

استخراج یا ماینینگ بیت کوین فرآیندی است که طی آن بیت کوین‌های جدید با ورود به شبکه بلاک چین، عرضه می‌شوند. همچنین استخراج بیت کوین، روشی نوین برای اعتبارسنجی، تایید و ثبت تراکنش‌ها در دفتر کل بلاک چین است. در واقع این فرآیند توسط نودها و ماینرها مدیریت می‌شود. ارزهای دیجیتال در نتیجه حل معادلات پیچیده ریاضی استخراج می‌شوند. حل این معادلات پیچیده ریاضی تنها با استفاده از سخت افزارهای قوی و پیچیده، به نام دستگاه ماینر امکان‌پذیر است. ماینری که بتواند سریع‌تر به جواب معادله بلاک مورد نظر برسد؛ تعداد مشخصی بیت کوین به عنوان پاداش دریافت می‌کند.

مزیت استخراج بیت کوین

هر ده دقیقه یک بلاک در شبکه بیت کوین، استخراج می‌شود. دریافت پاداش در قالب بیت کوین، انگیزه و مشوق اصلی ماینرها برای مشارکت و سرمایه‌گذاری در صنعت ماینینگ است. هدف اصلی بیت کوین از ایجاد این ساختار، توسعه یک شبکه غیر متمرکز و امن بود. با این حال بهتر است پیش از سرمایه‌گذاری زمان و تجهیزات خود، اطلاعات لازم در زمینه مزیت استخراج بیت کوین را کسب کنید. آیا ماینینگ واقعا به صرفه است؟! برای پاسخ به این سوال در ادامه با ما همراه باشید.

مزیت استخراج بیت کوین چیست؟

بلاک چین یک فناوری نوین و بدون مرز ارائه می‌دهد. شبکه غیر متمرکز بیت کوین با به‌کارگیری اجازه می‌دهد تا معاملات در سطح جهانی بدون محدودیت دولت‌ها و بانک‌های مرکزی انجام شوند. با جدیدترین فناوری‌های ماینینگ، استخراج بیت کوین یکی از جریان‌های اصلی بازارهای مالی است. در ادامه به چند مزیت استخراج بیت کوین اشاره می‌کنیم.

مزیت استخراج بیت کوین

1. به دست آوردن بیت کوین به عنوان پاداش

استخراج بیت کوین تنها راه برای دریافت بیت کوین جدید است. به غیر از سکه‌هایی که از طریق Genesis Block توسط ساتوشی ناکاماتو خلق شد؛ تمامی بیت کوین‌های دیگر توسط ماینرها خلق شدند. ماینرها با فعالیت در شبکه بلاک چین و حل معادله ریاضی و کشف یک بلاک جدید، می‌توانند صاحب بیت کوین‌های تازه کشف شده به عنوان پاداش شوند. شبکه بیت کوین به صورتی طراحی شده که پاداش دریافتی استخراج کنندگان بعد از استخراج هر 2016 بلاک، «نصف» می‌شود. این رویداد که هر چهار سال یک بار اتفاق می‌افتد و نصف شدن پاداش ماینرها را با خود به همراه دارد، هاوینگ (Halving) نامیده می‌شود.

شمارش معکوس هاوینگ بیت کوین
شمارش معکوس هاوینگ بیت کوین

آخرین رویداد هاوینگ در سال 2020 اتفاق افتاد در ادامه خلاصه‌ای از تاریخچه هایونگ بیت کوین را با هم بررسی می‌کنیم.

  • هاوینگ 2012: طی اولین هاوینگ بیت کوین، پاداش ماینرها از 50 عدد بیت کوین به 25 رسید.
  • هاوینگ 2016: ماینرها بعد از هاوینگ 2016 به ازای استخراج هر بلاک، 12.50 بیت کوین دریافت می‌کردند.
  • هاوینگ 2020: پاداش دریافتی ماینرها طی آخرین رویداد هاوینگ به 6.25 بیت کوین رسید.

به بیان ساده‌تر پاداش دریافتی ماینرها به ازای استخراج هر بلاک از سال 2020 به بعد 6.25 بیت کوین بوده است. عمل نصف شدن پاداش ماسنرها یا هاوینگ تا استخراج آخرین بلاک و بیت کوین ادامه خواهد داشت. همانطور که پیش‌تر هم اشاره شد، در شبکه بیت کوین هر 10 دقیقه یک بلاک جدید ساخته می‌شود. با توجه به این ساختار و روند، آخرین بیت کوین در سال 2140 استخراج خواهد شد. دریافت پاداش اصلی‌ترین انگیزه ماینرها برای استخراج بیت کوین است که می‌توان آن را به عنوان دلچسب‌ترین مزیت استخراج بیت کوین هم شناخت.

2. کمک به امنیت شبکه

مهم‌ترین مزیت استخراج بیت کوین، حفظ امنیت شبکه بلاک چین است. ساختار نامتمرکز و عدم وابستگی آن به شخص یا نهاد خاصی به عنوان اصلی‌ترین ویژگی‌های بیت کوین شناخته می‌شوند. شبکه بیت کوین با اتکا به تک تک کسانی که در آن فعالیت می‌کنند؛ به حیات خود ادامه می‌دهد. از آنجایی که دانلود و دسترسی به محتویات بلاک چین برای عموم امکان‌پذیر است؛ تمام افراد می‌توانند به عنوان یک Node در شبکه بلاک چین فعالیت کنند و در حفظ امنیت آن نقش داشته باشند.

3. به دست آوردن بیت کوین با قیمت پایین تر

همانطور که گفتیم استخراج بیت کوین تنها راه بدست آوردن این طلای دیجیتال نیست. شما همچنین می‌توانید آن را از سایر دارندگان بیت کوین هم خریداری کنید. اما با توجه به قیمت بسیار بالای این دارایی دیجیتال، باید مبلغ بسیار زیادی برای خرید حداقل یک بیت کوین بپردازید؛ در صورت داشتن ماینر و شرکت در فرآیند استخراج می توانید همان بیت کوین را با مبلغ پایین‌تری داشته باشید. از همین رو اصلی ترین مزیت استخراج بیت کوین، به دست آوردن بیت کوین با قیمت پایین‌تر از بازار است. به همین دلیل این روزها بسیاری از افراد به دنبال راه‌اندازی یک مزرعه استخراج بیت کوین برای کسب سود بیشتر هستند.

4. انتخابی هوشمندانه برای سرمایه گذاری

از آنجایی که استخراج کنندگان به ازای حل مسائل ریاضی، مقدار مشخصی بیت کوین دریافت می‌کنند؛ قیمت این دارایی دیجیتال همواره از جمله فاکتورهای حائز اهمیت برای ماینرها است. اگر با کشف هر بلاک 6.25 سکه دریافت کنید و قیمت بیت کوین 5000 دلار باشد، مشارکت در عملیات ماینینگ برای شما سودآوری ندارد. اگر قیمت بیت کوین 12,000 دلار باشد، احتمال دریافت سود برای ماینرها بیشتر است.

مزیت استخراج بیت کوین ؛ افزایش قیمت بیت کوین

ترکیب هوشمندانه و منحصربه‌فرد این دارایی دیجیتال، بیت کوین را به یک گزینه جذاب برای سرمایه‌گذاری تبدیل کرده است. طبق گفته بسیاری از تحلیل‌گران و کارشناسان، بیت کوین برای سرمایه‌گذاری پتانسیل بسیار بالایی دارد. حتی برخی افراد معتقدند که قیمت بیت کوین از مرز 100,000 دلار هم عبور خواهد کرد. ارزش بیت کوین در زمان نگارش این مقاله برابر 25,000 دلار است.

با توجه به تعداد محدود بیت کوین‌های در دسترس و کاهش میزان عرضه بیت کوین طی فرآیند استخراج، تقاضا همواره افزایش می‌یابد. علاوه بر آن فراگیری و افزایش کاربردهای بیت کوین در جوامع جهانی، افزایش میزان تقاضا را با خود به همراه دارد. سرمایه‌گذاری در یک دارایی دیجیتال آینده‌دار به عنوان دیگر مزیت استخراج بیت کوین شناخته می‌شود.

5. حق رای در تغییرات شبکه بلاک چین ؛ مزیت استخراج بیت کوین

یک مزیت استخراج بیت کوین این است که ماینرها هنگام اعمال تغییرات در شبکه، حق رای و اظهار نظر دارند. این قابلیت در شبکه بیت کوین با عنوان BIP شناخته می‌شود. به عبارت دیگر، ماینرها درجاتی از تأثیرگذاری بر فرآیند تصمیم‌گیری برای موضوعاتی مانند فورکینگ (Forking) دارند. هرچه ماینر‌های شما قدرت هش بالارتری داشته باشند؛ حق رای بیشتری برای طرح‌های این چنینی دارید.


بیشتر بخوانید: آموزش طرح خود اظهاری دستگاه ماینر؛ ثبت دستگاه ماینر در بهین یاب


تجهیزات مورد نیاز برای استخراج بیت کوین

پس از بررسی مزیت استخراج بیت کوین، بهتر است ملزومات فعالیت در صنعت ماینینگ را بشناسید. افراد در روزهای ابتدایی پیدایش بیت کوین یک کامپیوتر شخصی خانگی معمولی، بیت کوین استخراج می‌کردند. اما در حال حاضر شما با استفاده از قدرت پردازشی سیستم کامپیوتری خود تقریبا هیچ شانسی در فرآیند استخراج ندارید. دلیل اصلی این امر، بیشتر شدن میزان سختی شبکه بیت کوین با افزایش تعداد ماینرهای فعال است.

به بیان دیگر با بیشتر شدن قدرت محاسباتی ماینرهای فعال شبکه بیت کوین، درجه سختی استخراج افزایش می‌یابد. دلیل اصلی این افزایش میزان سختی ثابت نگه داشتن نرخ عرضه است. بنابراین در چنین ساختاری کاهش قدرت محاسباتی، کاهش درجه سختی شبکه را هم با خود به همراه دارد. با توجه به شرایط کنونی شبکه، مشارکت در این فرآیند و استخراج بیت کوین اصلا به سادگی گذشته نیست. به همین جهت شما برای استخراج بیت کوین در شرایط کنونی تجهیزات پیشرفته‌تری نیاز دارید. در ادامه تجهیزات مورد نیاز برای استخراج بیت کوین را با هم بررسی می‌کنیم. 

دستگاه ماینر مناسب

امروزه دستگاه‌های ماینر زیادی متناسب با نیازهای کاربران در بازار موجود هستند. در حال حاضر، رایج‌ترین و پرسودترین سخت افزار استخراج بیت کوین، اسیک ماینر (ASIC) است. این دستگاه‌ها به صورت اختصاصی برای حل معادلات بلاک‌ها طراحی و ساخته شده‌اند. قدرت پردارزشی اسیک ماینر بسیار بیشتر از CPUها یا GPUها است. این دسته از تجهیزات هر چند ماه یکبار با توسعه و استقرار تراشه‌های جدید، قدرت هش و کارایی دستگاه را افزایش می‌دهند. مطالعه مقاله «بهترین ماینرها برای فارم صنعتی و خانگی» می‌تواند شما را در انتخاب ماینر مناسب راهنمایی کند.

انتخاب یک ماینر مناسب

تهویه مناسب در استخراج بیت کوین

یکی از مهم ترین مواردی که هنگام استخراج بیت کوین باید رعایت کرد داشتن یک تهویه مناسب است. اگر گرمای تولیدی دستگاه ماینر طی فرآیند استخراج به خوبی مدیریت نشود؛ احتمال آسیب دیدگی اجزای داخلی دستگاه ماینر مانند هشبرد، کنترل برد و منبع تغذیه بسیار بالا است. خرابی قطعات می‌تواند توقف مشارکت در فرآیند استخراج را با خود به همراه داشته باشد. بنابراین حتما استفاده از یک سیستم تهویه مناسب در مزارع استخراج را جدی بگیرید. برای داشتن یک سیستم تهویه مناسب با بازده بالا، مطالعه مقاله «برای تهویه مزارع ماینینگ چه نکاتی را در نظر بگیریم؟» پیشنهاد می‌کنیم.

پیوستن به استخر استخراج

ایده استخر استخراج بیت کوین برای مقابله با مشکل افزایش سختی استخراج بیت کوین مطرح شد. ماینرها در استخر استخراج قدرت محاسباتی تعداد زیادی ماینر را با یکدیگر تجمیع می‌کنند تا بتوانند با همکاری یکدیگر شانش بیشتری برای استخراج موفق بیت کوین داشته باشند. اگر استخر با موفقیت یک بلاک را حل کند، به همه ماینرهای موجود در استخر، به نسبت میزان توان محاسباتی که به اشتراک گذاشته‌اند، بیت کوین تخصیص داده می شود.

شانس یک ماینر به تنهایی برای دریافت پاداش بلاک، کم است؛ اما زمانی که توان هزاران دستگاه ماینر را با هم ترکیب می‌کنید، این شانس به شدت افزایش می‌یابد. با توجه به شرایط کنونی شبکه، پیوستن به استخرهای ماینینگ برای دستیابی به استخراج موفق بیت کوین ضروری به نظر می‌رسند.


بیشتر بخوانید: معرفی پروتکل لایه دوم بیت کوین به نام Ark  


سخن پایانی

بیت کوین در سال‌های اخیر یکی از دارایی‌های پرطرفدار و محبوب در جوامع جهانی بوده است. شفافیت و ساختار غیر متمرکز از جمله دلایل اصلی جذابیت بیت کوین هستند. همانطور که گفته شد؛ استخراج بیت کوین یکی از راه‌های کسب در آمد و البته به دست اوردن بیت کوین است. در این مقاله از چند مزیت استخراج بیت کوین صحبت کردیم تا دید درستی از صنعت استخراج داشته باشید.

اگر از علاقه‌مندان به فعالیت و سرمایه‌گذاری در این حوزه هستید و اطلاعات کافی ندارید؛ نگران نباشید چرا که همواره می‌توانید از خدمات مشاوره تخصصی ویراماینر در زمینه راه‌اندازی مزارع استخراج ارز دیجیتال استفاده کنید. تجربه ثابت کرده است که ورود درست و هوشمندانه به صنعت ماینینگ می‌تواند سود قابل توجهی برای سرمایه‌گذاران به همراه داشته باشد.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مقالات مرتبط

بالا