۱۲ / ۰۶ / ۰۱ زمان مطالعه : نویسنده : sara sarbandi

در سال های اخیر حوزه Cryptocurrency و سرمایه گذاری روی استخراج رمزارزهایی مثل بیت کوین پر رونق بوده و روز به روز به علاقه مندان به آن افزوده می شود. البته حال و هوای اقتصادی کشور در زمانی که این مقاله نوشته می شود چندان خوب نیست و نوسانات قیمت ارز، پیش بینی برای آینده را بسیار سخت کرده است؛ با این وجود برخی سرمایه گذاران که به آینده رمزارزها امیدوار هستند مایل به راه اندازی فارم ماینینگ می باشند.

در این مقاله سعی داریم بر روی سرمایه لازم برای راه اندازی فارم ماینینگ بررسی داشته باشیم. البته همین ابتدا اعلام کنیم با توجه به نوسانات ارزی، هزینه ها حدودی است و حتما هنگامی که قصد راه اندازی فارم را داشتید به دقت هزینه ها را چک کنید و ترجیحا با افراد متخصص در این حوزه مشورت کنید.

تجهیزات راه‌اندازی فارم ماینینگ چیست؟

سرمایه لازم برای راه اندازی فارم ماینینگ به عوامل مختلفی بستگی دارد و به طور کلی شامل هزینه تجهیزات ثابت، هزینه برق، نیروی انسانی، نگهداری و تعمیرات سخت افزارها و تجهیزات به کار رفته در فارم میشود.

در مقالات قبلی با مهم ترین تجهیزات راه اندازی فارم ماینینگ آشنا شدیم. در ادامه مروری بر این تجهیزات و سخت افزارهای مورد نیاز و سرمایه لازم برای راه اندازی فارم خواهیم داشت.

 • فضای فارم

برای اینکه بتوانید یک فارم ماینینگ راه بیندازید، در وهله اول باید مکانی را برای قرار دادن دستگاه های ماینر خود در نظر بگیرید. به دلیل سر و صدای بالای سخت افزاهای ماینینگ، معمولا فارم داران سوله ای در خارج شهر و به دور از مناطق مسکونی تهیه می کنند.

اندازه این سوله بسته به تعداد دستگاه های ماینری که میخواهید در آن قرار دهید متفاوت است و به همین دلیل هزینه اجاره سوله نیز بر اساس مساحت آن متغیر می شود. همچنین سایز ماینرها نیز با هم متفاوت است و در فضایی که اشغال می کنند تاثیر گذار است.

معمولا فارم ماینینگ در سوله ای خارج شهر و به دور از مناطق مسکونی قرار دارد.

توجه کنید راه اندازی یک فارم با ابعاد خیلی بزرگ لزوما گزینه مناسب تری نیست؛ چراکه هر چه مساحت مزرعه بیشتر باشد به تجهیزات بیشتری برای خنک کردن و تهویه هوای فارم نیاز است و در نتیجه سرمایه لازم برای راه اندازی فارم افزایش میابد.


بیشتر بخوانید:

6 مرحله آموزش راه اندازی مزرعه بیت کوین؛ صفرتاصد استخراج بیت کوین

نکات راه اندازی فارم بیت کوین پیش از ایجاد آن

5 مورد از بزرگ ترین مزارع بیت کوین در جهان کدامند؟


 • دستگاه های ماینینگ

دستگاه های ماینینگ از مهمترین تجهیزات برای راه اندازی یکی مزرعه ارز دیجیتال هستند و تاثیر بالایی در میزان سرمایه لازم برای راه اندازی فارم دارند. سخت افزارهایی که امروزه معمولا برای استخراج رمز ارزها استفاده می شود، ماینر های اسیک (ASIC) و ریگ های ماینینگ هستند که بر اساس توان پردازشی شان قیمت متفاوتی دارند.

زمان بازگشت سرمایه یک دستگاه ماینر در قیمت آن تاثیر گذار است؛ یعنی هر چه این زمان کوتاه تر باشد، بازار بیشتر تمایل به خرید آن دستگاه ماینر خواهد داشت و در نتیجه قیمتش بالاتر می رود. از جمله سایر عواملی که روی قیمت یک دستگاه ماینینگ و در نتیجه سرمایه لازم برای راه اندازی فارم اثر دارد، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– هشریت یا قدرت پردازش ماینر

هر چه هش ریت (Hash Rate) که همان توان پردازشی دستگاه است بیشتر باشد، قدرت دستگاه بالاتر است. به این معنا که دستگاه با هش ریت بالا توان محاسباتی بالاتری دارد و بنابراین شانس رسیدن به جواب معادله بلاک بیت کوین افزایش میابد. دستگاه های رایج در ایران به طور میانگین میزان هش ریت‌شان بین 14 تا 110 (TH/S) است.

– میزان برق مصرفی

میزان برق مصرفی نیز یکی دیگر از عواملی ست که بر قیمت ماینر تاثیر گذار است. بنابراین حتما باید میزان توان مصرفی دستگاه را پیش از خریداری چک کنید. هرچه هش ریت یک ماینر بیشتر باشد، بیشتر برق مصرف می کند. در کشورهایی که هزینه تعرفه برق بالا است، ماینرهای پر مصرف ارزان تر هستند؛ زیرا سرمایه لازم راه اندازی فارم را به شدت افزایش داده و صرفه اقتصادی ندارند.

در گذشته نه چندان دور در ایران هزینه برق مصرفی ماینرها با تعرفه برق صنعتی محاسبه میشد و همچنین سختی شبکه (یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در قیمت ماینر که در ادامه به آن خواهیم پرداخت) نیز در وضعیت بهتری قرار داشت که باعث می شد ماینینگ رمز ارزها، سودآوری خوبی در کشورمان داشته باشد.

لذا قیمت ماینرهای پر مصرفی مثل Whatsminer M3X بالا بود. اما با افزایش تعرفه برق ماینینگ در کشور و افزایش سختی شبکه، میزان سود دهی این ماینر کاهش یافت که منجر به کمتر شدن قیمت این ماینر نیز شد.

همچنین هزینه برق مصرفی در ایران، به منطقه جغرافیایی فارم و فصول گرم و سرد نیز وابسته است.

یکی از هزینه های اصلی برای راه اندازی یک فارم ماینینگ، هزینه دستگاه های ماینینگ است.

– سایز دستگاه

هر چه یک دستگاه ماینر دارای ابعاد کوچکتر بوده و وزنش کمتر باشد، پر طرفدار تر خواهد بود و در نتیجه قیمت آن بالاتر است و سرمایه لازم برای راه اندازی فارم افزایش می یابد.

– میزان سختی شبکه

سختی شبکه که متغیری است با هدف ثابت نگه داشتن میانگین زمان مورد نیاز برای ساخت یک بلاک جدید در شبکه، یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر قیمت نهایی یک ماینر است. وقتی میزان سختی استخراج بالا رود و قیمت رمز ارز مثل بیت کوین به آن نسبت زیادتر نشود، باعث کاهش سود دستگاه های ماینر شده و نتیجتاً قیمت دستگاه ها پایین می آید.

– برند سازنده دستگاه

مانند سایر دستگاه های الکترونیکی و دیجیتالی، برند دستگاه های ماینینگ نیز بر قیمت نهایی آن ها تاثیر گذار است و گاهی در بازار مشاهده می کنیم برخی ماینرها که کیفیت خیلی مطلوبی هم ندارند، تنها به علت نام برندشان هزینه بالاتری دارند. معروف ترین دستگاه های اسیک بازار، انت مانیرها (ساخت کمپانی بیت مین ) و واتس ماینر (ساخت شرکت MicroBT) هستند که قیمت ماینرهای این دو برند نسبت به سایر برندهای بازار بیشتر است.

– دستگاه نو یا کار کرده

همان طور که مشخص است دستگاه های نو و آکبند قیمت بالاتری نسبت به دستگاه های دست دوم دارند. اما اگر قصد خرید دستگاه های دست دوم را دارید حتما توجه کنید که در شرایط خوبی نگهداری شده باشند، چون در غیر این صورت طول عمر مفیدشان کمتر می شود و ممکن است سرمایه تان از دست برود. در جدول زیر 5 مدل از پر فروش ترین ماینرها در بازار ایران را از لحاظ قیمت بررسی کردیم.

 

مدل ماینر

مشخصات

قیمت دستگاه نو

Antminer S9 14Th

هش ریت 14Th/s
توان 1372 وات

از 10,000,000 تومان به بالا

Antminer T17 40Th

هش ریت 40Th/s
توان 2200 وات

از 41,000,000 تومان به بالا

Antminer S17 Pro 53Th/s

هش ریت 53Th/s
توان 2094 وات

از 83,000,000 تومان به بالا

Whatsminer M20S 70Th

هش ریت 70Th/s
توان 3360 وات

از 104,000,000 تومان به بالا

Antminer S19 Pro 110Th

هش ریت 110Th/s
توان 3250 وات

از 261,000,000 تومان به بالا

علاوه بر مواردی که در بالا ذکر شد، تعداد دستگاه های ماینر در فارم بر روی سرمایه لازم برای راه اندازی فارم ماینینگ تاثیر چشمگیری دارد.


بیشتر بخوانید:

ماینرهای مناسب برای فارم صنعتی و خانگی


 • دستگاه های خنک کننده و تهویه

در مزرعه ارزهای دیجیتال به سیستم های خنک کننده قوی نیاز است؛ چراکه دستگاه های استخراج به دلیل کارکرد 24 ساعته ای که دارند، باعث تولید گرمای زیادی شده و در صورتی که محیط اطرافشان خنک نباشد، دچار مشکلات فنی، آسیب دیدگی و یا حتی از کار افتادگی می شوند. برای خنک کردن می توان از سه روش استفاده کرد:

 • فن های خنک کننده
 • واتر کولینگ
 • سیستم خنک کننده روغن مینرال

در روش خنک کنندگی به کمک فن توجه کنید که فن ها سایز های مختلفی دارند و بر اساس تعداد دستگاه هایی که دارید می توانید فن مناسب را انتخاب کنید. همچنین توجه داشته باشید که فن های خنک کننده نیز مصرف برق دارند؛ به طور مثال هر فن ماهیانه حدود 5 الی 15 کیلووات مصرف برق دارد. بنابراین تعداد فن های مورد نیاز مزرعه شما و مصرف برقی که فن دارد در تعیین میزان سرمایه لازم برای راه اندازی فارم تاثیرگذار است.

هزینه راه اندازی سیستم واتر کولینگ از فن های خنک کننده کمی بیشتر است.

روش خنک کردن با روغن مینرال برای تعداد بالای ماینر توصیه می شود. در این روش علاوه بر خنک کردن ماینرها، صدای آنها نیز کمتر می شود.

البته اگر بتوانید در منطقه ای با آب و هوای سرد مزرعه ارز دیجیتال خود را دایر کنید، تعداد دستگاه های تهویه و خنک کننده کمتری نیاز خواهید داشت و همین امر باعث کاهش هزینه ها هم در خرید تجهیزات مربوطه و هم در مصرف برق خواهد شد.


بیشتر بخوانید:

برای تهویه مزارع ماینینگ چه نکاتی را در نظر بگیریم؟


 • اینترنت

اتصال اینترنت یکی دیگر از نیازهای اساسی یک فارم ماینینگ است. نیازی به اینترنت با سرعت فوق العاده بالا نیست و در حد 4 الی 5 مگابابیت کافی است. اما اینترنت فارم حتما بایستی پایدار باشد و قطع و وصل نشود؛ چراکه که قطعی در اینترنت باعث کاهش سود شما می شود. به همین منظور توصیه می کنیم حتما از یک اتصال اینترنت پشتیبان هم استفاده کنید.

 • نیروی انسانی

از دیگر ملزومات یک فارم ماینینگ نیروی کار متخصص برای نگهداری از فارم و تعمیرات تجهیزات است که سهم قابل توجهی در میزان سرمایه لازم برای راه اندازی فارم ماینینگ دارد. در صورتی که نیروها تخصص کافی را نداشته باشند، باید هزینه ای برای آموزششان نیز در نظر گرفت.

 • اتصالات بین سخت افزارهای مختلف

بعد از اینکه تمام سخت افزارها و تجهیزات تهیه شد، حال باید آن ها را به هم متصل کرد. انواع کابل ها، سیم ها، سوییچ ها و … برای این کار نیاز است و هزینه این بخش به تعداد دستگاه ها و تجهیزاتی که در مزرعه دارید وابسته است.

 • کامپیوتر

برای اینکه دستگاه های ماینینگ (اسیک ماینر یا ریگ های ماینینگ) را کانفیگ کنید، نیاز به کامپیوتر وجود دارد. همچنین برای مانیتورینگ فارم و دستگاه ها نیاز به سیستم کامپیوتر وجود دارد. البته این سیستم ها به سخت افزار خیلی قدرتمندی نیاز ندارد.

در یک فارم باید کامپیوترهای برای مانیتورینگ ماینرها وجود داشته باشد.

 • تجهیزات ایمنی

تجهیزات ایمنی نیز یکی دیگر از موارد تاثیر گذار در میزان سرمایه لازم برای راه اندازی فارم است. استفاده از سیستم های اعلام و اطفا حریق برای جلوگیری از آتش سوزی و بروز خسارات جبران ناپذیر لازم است. همچنین مجهز کردن فارم به دوربین های مدار بسته توصیه میشود.

سخن آخر درباره سرمایه لازم برای راه اندازی فارم

در این مقاله مروری بر مهمترین تجهیزات یک مزرعه استخراج ارزهای دیجیتال و سرمایه لازم برای راه اندازی فارم ماینینگ داشتیم. همانطور که مشاهده کردید تجهیزات راه اندازی یک فارم ماینینگ اصلا ارزان نیست و نیاز به سرمایه بسیار بالایی دارید. همچنین به هدف شما نیز وابسته است؛ به عنوان مثال چه تعداد دستگاه، از چه برند و مدلی و با چه ابعاد و اندازه ای می خواهید در فارم قرار دهید.

یک راه دیگر این است که میزان هزینه ای که میخواهید سرمایه گذاری کنید را با کارشناسان این حوزه مطرح کنید تا بر اساس آن برآورد شود که از چه تجهیزاتی استفاده شود و فارم ساخته شود. برای اینکار می توانید از مشاورین ما در ویرافارم برای طراحی و راه اندازی فارم مشاوره بگیرید. اما به طور کلی هر چه تعداد تجهیزات شما در فارم ماینینگ بیشتر باشد، سودآوری بیشتری هم خواهید داشت.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مقالات مرتبط