مشاوره راه اندازی فارم استخراج بیت کوین و میزان سرمایه لازم

۱۴۰۱/۰۶/۱۲ زمان مطالعه : نویسنده : sara sarbandi

در سال های اخیر حوزه ارز دیجیتال و سرمایه گذاری روی استخراج رمزارزهایی مثل بیت کوین پر رونق بوده است و روزبه‌روز شاهد افزایش تعداد علاقه‌مندان به فعالیت در صنعت ماینینگ هستیم. البته حال و هوای اقتصادی کشور در زمانی که این مقاله نوشته می شود چندان خوب نیست و نوسانات قیمت ارز، پیش بینی برای آینده را بسیار سخت کرده است؛ با این وجود برخی سرمایه گذاران که به آینده رمزارزها امیدوار هستند مایل به راه اندازی فارم ماینینگ می باشند.

در این مقاله سعی داریم مبحث میزان سرمایه لازم برای راه اندازی فارم ماینینگ بررسی کنیم. البته پیش از هر چیز این نکته را به خاطر داشته باشید که با توجه به نوسانات ارزی، هزینه‌ها حدودی هستند. بنابراین حتما هنگامی که قصد راه اندازی فارم را دارید؛ هزینه‌ها را بادقت چک کنید و ترجیحا از افراد متخصص فعال در این حوزه کمک بگیرید.

تجهیزات مورد نیاز برای راه‌اندازی فارم ماینینگ

سرمایه لازم برای راه اندازی فارم ماینینگ به عوامل مختلفی بستگی دارد و به طور کلی هزینه تجهیزات ثابت، هزینه برق، نیروی انسانی، نگهداری و تعمیرات سخت افزارها و تجهیزات به کار رفته در فارم را شامل می‌شود. در مقالات قبلی با مهم‌ترین تجهیزات راه اندازی فارم ماینینگ آشنا شدیم. در ادامه مروری بر این تجهیزات و سخت افزارهای مورد نیاز و سرمایه لازم برای راه اندازی فارم خواهیم داشت.

فضای فارم

برای اینکه بتوانید یک فارم ماینینگ راه بیندازید، در وهله اول باید مکانی را برای قرار دادن دستگاه های ماینر خود در نظر بگیرید. به دلیل سر و صدای بالای سخت افزاهای ماینینگ، دارندگان فارم معمولا سوله‌ای در خارج شهر و دور از مناطق مسکونی تهیه می‌کنند.

اندازه این سوله بسته به تعداد دستگاه‌های ماینری که می‌خواهید در آن قرار دهید، متفاوت است و به همین دلیل هزینه اجاره سوله نیز بر اساس مساحت آن متغیر خواهد بود. همچنین فضا مورد نیاز برای قرار‌گیری ماینرها با توجه به سایز دستگاه متفاوت است.

 

توجه کنید که راه اندازی یک فارم با ابعاد خیلی بزرگ لزوما گزینه مناسب‌تری نیست؛ چرا که هر چه مساحت مزرعه استخراج بیت کوین بیشتر باشد به تجهیزات بیشتری برای خنک کردن و تهویه هوای فارم نیاز دارید و در نتیجه سرمایه لازم برای راه اندازی فارم افزایش می‌یابد.


بیشتر بخوانید: نکات راه اندازی فارم بیت کوین پیش از ایجاد آن


دستگاه ماینر

دستگاه‌های ماینینگ از مهم‌ترین تجهیزات برای راه اندازی یکی مزرعه ارز دیجیتال هستند و تاثیر بالایی در میزان سرمایه لازم برای راه اندازی فارم دارند. با توجه به شرایط کنونی شبکه بیت کوین (سختی شبکه بالا) استخراج کنندگان از عموما از اسیک ماینر (ASIC) استفاده می‌کنند. البته کارت‌ گرافیکی و ریگ ماینینگ هم در زمینه استخراج ارز دیجیتال کاربرد دارند. قیمت هر یک از این تجهیزات سخت افزاری با در نظر گرفتن میزان توان پردازشی متفاوت است.

دستگاه ماینر

زمان بازگشت سرمایه یک دستگاه ماینر در قیمت آن تاثیرگذار است. به بیان ساده‌تر اگر زمان لازم برای بازگشت سرمایه کوتاه‌تر باشد؛ تمایل افراد برای خرید آن ماینر هم بیشتر خواهد بود. تمام این عوامل موجب می‌شوند تا دستگاه ماینر مورد نظر قیمت بیشتری داشته باشد. از جمله سایر عواملی که روی قیمت یک دستگاه ماینینگ و در نتیجه سرمایه لازم برای راه اندازی فارم اثر دارد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

هش ریت یا قدرت پردازش ماینر

هر چه هش ریت (Hash Rate) که همان توان پردازشی دستگاه است بیشتر باشد، قدرت دستگاه بالاتر است. به بیان ساده‌تر ماینر با هش ریت بالا، توان محاسباتی بالاتری دارد؛ بنابراین شانس رسیدن به جواب معادله بلاک بیت کوین بیشتر است. دستگاه‌های رایج در ایران به طور میانگین دارای هش ریت‌ بین 14 تا 110 (TH/S) هستند.

میزان برق مصرفی

میزان برق مصرفی هم از دیگر عوامل تاثیرگذار در قیمت دستگاه ماینر است. بنابراین حتما باید میزان توان مصرفی دستگاه را پیش از خریداری چک کنید. هرچه هش ریت یک ماینر بیشتر باشد، بیشتر برق مصرف می‌کند. در کشورهایی که هزینه تعرفه برق بالا است، ماینرهای پرمصرف ارزان‌تر هستند؛ زیرا سرمایه لازم راه اندازی فارم را به شدت افزایش داده و صرفه اقتصادی ندارند.

در گذشته نه چندان دور در ایران هزینه برق مصرفی ماینرها با تعرفه برق صنعتی محاسبه می‌شد و همچنین سختی شبکه (یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در قیمت ماینر که در ادامه به آن خواهیم پرداخت) نیز در وضعیت بهتری قرار داشت که باعث می‌شد ماینینگ رمز ارزها، سودآوری خوبی در کشورمان داشته باشد.

لذا قیمت ماینرهای پرمصرفی مثل Whatsminer M3X بالا بود. اما با افزایش تعرفه برق ماینینگ در کشور و افزایش سختی شبکه، میزان سوددهی این ماینر کاهش یافت که منجر به کمتر شدن قیمت این ماینر نیز شد. هزینه برق مصرفی در ایران همچنین به منطقه جغرافیایی فارم و فصول گرم و سرد نیز وابسته است.

 

سایز دستگاه

هر چه ابعاد دستگاه ماینر کوچکتر و وزن آن کمتر باشد، پرطرفدار‌تر خواهد بود؛ در نتیجه قیمت آن بالاتر است و سرمایه لازم برای راه اندازی فارم افزایش می‌یابد.

میزان سختی شبکه

سختی شبکه یک متغیر با هدف ثابت نگه داشتن میانگین زمان مورد نیاز برای ساخت یک بلاک جدید در شبکه است. این متغیر می‌تواند در قیمت نهایی یک ماینر تاثیرگذار باشد. اگ با افزایش میزان سختی شبکه، قیمت بیت کوین به آن نسبت زیادتر نشود، سود دریافتی دستگاه‌های ماینر کاهش می‌یابد و در نتیجه این اتفاقات قیمت دستگاه‌ها هم پایین می‌آید.

برند سازنده دستگاه

مانند سایر دستگاه های الکترونیکی و دیجیتالی، برند دستگاه‌ نیز قیمت نهایی ماینر را تحت تاثیر قرار می‌دهد. البته در برخی موارد مشاهده می‌کنیم ماینرهایی که کیفیت مطلوبی ارائه نمی‌دهند؛ اما تنها به دلیل نام برند، قیمت بالاتری دارند. معروف‌‎ترین دستگاه‌های اسیک بازار، انت ماینر (ساخت کمپانی بیت مین ) و واتس ماینر (ساخت شرکت MicroBT) هستند. قیمت ماینرهای این دو برند نسبت به سایر برندهای بازار بیشتر است.

دستگاه نو یا کار کرده

همانطور که مشخص است دستگاه‌های نو و آکبند قیمت بالاتری نسبت به دستگاه‌های دست دوم دارند. اما اگر قصد خرید دستگاه دست دوم را دارید، حتما توجه کنید که در شرایط خوبی نگهداری شده باشند؛ چرا که در غیر این صورت طول عمر مفیدشان کمتر می شود و ممکن است سرمایه شما از دست برود. علاوه بر مواردی که در بالا ذکر شد، تعداد دستگاه های ماینر در فارم بر روی سرمایه لازم برای راه اندازی فارم ماینینگ تاثیر چشمگیری دارد.


بیشتر بخوانید: ماینرهای مناسب برای فارم صنعتی و خانگی


سیستم خنک کننده و تهویه

در مزرعه استخراج ارز دیجیتال، سیستم‌های خنک کننده قوی نیاز داریم؛ چرا که دستگاه‌های ماینر به صورت 24 ساعته در حال فعالیت هستند و گرمای زیادی طی مشارکت در فرآیند استخراج تولید می‌کنند. در صورت خنک نبودن محیط اطراف دچار مشکلات فنی، آسیب دیدگی و حتی از کار افتادگی می‌شوند. برای خنک کردن می‌توان از سه روش زیر استفاده کرد:

  • فن‌های خنک کننده
  • واتر کولینگ
  • سیستم خنک کننده روغن مینرال

در روش خنک‌سازی هوا به کمک فن توجه کنید که فن‌ها سایز‌های مختلفی دارند و می‌توانید بر اساس تعداد دستگاه‌های ماینر، فن مناسب را انتخاب کنید. همچنین توجه داشته باشید که فن‌های خنک کننده نیز برق مصرف می‌کنند؛ به طور مثال هر فن ماهیانه حدود 5 الی 15 کیلو وات مصرف برق دارد. بنابراین تعداد فن‌های مورد نیاز مزرعه شما و مصرف برق فن میزان سرمایه لازم برای راه اندازی فارم تعیین می‌کند. هزینه راه اندازی سیستم واتر کولینگ از فن‌های خنک کننده کمی بیشتر است. روش خنک کردن با روغن مینرال برای تعداد بالای ماینر توصیه می‌شود. در این روش علاوه بر خنک کردن ماینرها، صدای آن‌ها نیز کمتر است.

البته اگر بتوانید در منطقه‌ای با آب و هوای سرد مزرعه ارز دیجیتال خود را دایر کنید؛ تعداد دستگاه‌های تهویه و خنک کننده کمتری نیاز خواهید داشت. همین امر باعث کاهش هزینه‌ها در خرید تجهیزات مربوطه و مصرف برق خواهد شد.


بیشتر بخوانید: برای تهویه مزارع ماینینگ چه نکاتی را در نظر بگیریم؟


اینترنت

اتصال اینترنت یکی دیگر از نیازهای اساسی یک فارم ماینینگ است. شما به اینترنت با سرعت فوق العاده بالا نیازی ندارید و در حد 4 الی 5 مگابابیت کافی است. اما اینترنت فارم حتما بایستی پایدار باشد و قطع و وصل نشود؛ چرا که قطعی در اینترنت باعث کاهش سود شما می‌شود. به همین منظور توصیه می‌کنیم حتما از یک اتصال اینترنت پشتیبان هم استفاده کنید.

نیروی انسانی

نیروی کار متخصص از دیگر ملزومات یک فارم ماینینگ است. در واقع نیروی کار متخصص وظیفه نگهداری از فارم و تعمیرات تجهیزات را بر عهده دارند. نیروی انسانی سهم قابل توجهی در میزان سرمایه لازم برای راه اندازی فارم ماینینگ دارد. در صورتی که نیروها تخصص کافی را نداشته باشند، باید هزینه‌ای برای آموزش آن‌ها نیز در نظر بگیرید.

نیروی انسانی در فارم استخراج

اتصالات بین سخت افزارهای مختلف

بعد از اینکه تمام سخت افزارها و تجهیزات تهیه شد، حال باید آن‌ها را به هم متصل کنید. انواع کابل‌ها، سیم‌ها، سوییچ‌ها و سایر تجهیزات برای انجام این کار نیاز است. هزینه مورد نیاز برای اتصالات به تعداد دستگاه‌ها و تجهیزاتی که در مزرعه دارید، وابسته است.

کامپیوتر

برای کانفیگ دستگاه های ماینینگ (اسیک ماینر یا ریگ‌های ماینینگ) کامپیوتر نیاز دارید. سیستم کامپیوتر همچنین برای مانیتورینگ فارم و دستگاه ها به‌کار گرفته می‌شود. البته این سیستم‌ها به سخت افزار خیلی قدرتمندی نیاز ندارد.

 

تجهیزات ایمنی

تجهیزات ایمنی نیز یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در میزان سرمایه لازم برای راه اندازی فارم است. اهمیت استفاده از سیستم‌های اعلام و اطفا حریق برای جلوگیری از آتش سوزی و بروز خسارات جبران ناپذیر را نمی‌توان نادیده گرفت. همچنین مجهز کردن فارم به دوربین‌های مدار بسته توصیه می‌شود.


بیشتر بخوانید: بزرگ‌ترین مزارع استخراج بیت کوین در جهان


سخن آخر

در این مقاله مهم‌ترین تجهیزات یک مزرعه استخراج ارز دیجیتال و سرمایه لازم برای راه اندازی فارم ماینینگ را با هم مرور کردیم. همانطور که مشاهده کردید تجهیزات راه اندازی یک فارم ماینینگ اصلا ارزان نیست! سرمایه قابل توجهی برای راه‌اندازی فارم ماینینگ نیاز دارید. البته هدف شما هم تعیین کننده است؛ به عنوان مثال چه تعداد دستگاه، از چه برند، مدل، ابعاد و اندازه‌ای می‌خواهید در فارم قرار دهید.

یک راه دیگر این است که میزان سرمایه اولیه خود را با کارشناسان این حوزه مطرح کنید تا تجهیزات مورد نیاز برای ساخت فارم بر اساس سرمایه شما برآورد شود. برای طراحی و راه اندازی فارم می‌توانید از مشاورین ما در ویرافارم مشاوره بگیرید. اما به طور کلی هر چه تعداد تجهیزات در فارم ماینینگ بیشتر باشد، سودآوری بیشتری هم خواهید داشت.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مقالات مرتبط

بالا