پولشویی با استخراج ارز دیجیتال

۱۴۰۲/۰۴/۲۷ زمان مطالعه : نویسنده : صبا فلاح

استخراج، یک بخش حیاتی از بازار ارزهای دیجیتال است. اما از آنجایی که استخراج ارز دیجیتال بستری برای فعالیت قانونی و کسب درآمد در شبکه بلاک چین به وجود آورده است؛ برای افراد خرابکار هم جذابیت خاصی دارد. تمام این عوامل باعث استقبال بی‌سابقه کشورهای تحریم شده جهان مانند ایران از استخراج بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال شده است. کاربران به واسطه ساختار هوشمندانه و غیر متمرکز ارزهای دیجیتال دیگر برای مدیریت سرمایه خود نیازی به سیستم‌های مالی سنتی و بانکی ندارند. در چنین سیستمی شما می‌توانید بدون دخالت شخص ثالث سرمایه لازم را به دست بیاورید.

طبق گزارشی که شرکت امنیت سایبری مندینت (Mandiant) به تازگی منتشر کرد؛ گروه هکری لازاروس (Lazarus) با انتقال ارزهای دیجیتال دزدیده شده به استخرهای استخراج، اقداماتی جهت پولشویی انجام داده است. در واقع این افراد خرابکار با انتقال و برداشت دارایی از ماینینگ پول به عنوان ارزهای دیجیتال تازه استخراج شده از موانع قانونی عبور می‌کنند. این تکنیک یکی از برترین روش‌ها برای پنهان کردن منشاء غیر قانونی ارزهای دیجیتال است. گروه لازاروس عموما از رمزارزهای قابل استخراج مانند بیت کوین برای انجام تراکنش‌های غیرقانونی و پولشویی استفاده می‌کند.

اما جالب است بدانید که مثال‌های دیگری هم وجود دارد که نشان می‌دهد افراد از بستر به وجود آمده در استخرهای استخراج ارز دیجیتال برای پولشویی استفاده می‌کنند. در این مقاله چند نمونه از اقدامات پولشویی در ماینینگ پول‌ها را با هم بررسی می‌کنیم؛ با ویراماینر همراه باشید.

باج افزارهای کریپتویی و استخرهای استخراج

داده‌ها انتقال مقدار قابل توجهی دارایی دیجیتال از کیف پول‌های وابسته به باج افزار (Ransomeware) و استخرهای استخراج به یک صرافی شناخته شده را نشان می‌دهند.

باج افزارهای کریپتویی و استخرهای استخراج

از 94.2 میلیون دلار ارز دیجیتال منتقل شده به این آدرس، 19.1 دلار از آدرس‌های باج افزار و 14.1 میلیون دلار متعلق به استخرهای استخراج ارز دیجیتال است. روند دقیق‌تر این انتقالات را می‌توانید در تصویر زیر مشاهده کنید.

باج افزارهای کریپتویی و استخرهای استخراج

بسیاری از دارایی‌های دیجیتال به دست آمده از باج افزار توسط کیف پول‌های واسطه به صرافی منتقل می‌شوند. همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید؛ باج افزار و استخر استخراج برای انتقال مبالغ بالای ارز دیجیتال از کیف پول‌های واسطه استفاده کرده‌اند. اما در برخی موارد شاهد انتقال مستقیم دارایی از کیف پول‌های باج افزار و استخرهای استخراج به صرافی هستیم. با این حساب افراد خرابکار برای پنهان کردن منشاء اصلی پول پیچیده‌ترین مسیر را برای انجام انتقال ارزهای دیجیتال دزیده شده، انتخاب می‌کنند. استخرهای استخراج بستر خوبی برای پولشویی یا به عبارتی دیگر مخفی کردن منبع اصلی که ارز دیجیتال از طریق آن به دست آمده هستند. به بیان ساده‌تر این تصور ایجاد می‌شود که دارایی دیجیتال در نتیجه استخراج به حساب فرد منتقل شده است.

طبق آمار‌های ارائه شده تعداد موارد این چنینی که سوءاستفاده هکرها و باج افزارها از استخرهای استخراج را نشان می‌دهد؛ روزبه‌روز در حال افزایش است. طبق تصویر زیر با شروع سال 2018 تعداد کیف پول‌های باج افزار که ارز دیجیتال به استخر استخراج منتقل می‌کنند؛ بیشتر شد.

با این حساب تعداد افراد خرابکاری که با استفاده از این ترفند جدید یعنی انتقال دارایی به استخرهای استخراج همواره در حال افزایش است. این دسته از افراد با منتقل کردن ارز دیجیتال از استخر به صرافی‌ها موانع قانونی را دور می‌زنند.

حتی در برخی موارد دیده می‌شود که کیف پول‌های باج افزار مبلغ قابل توجه دریافتی از ماینینگ پول‌ها را به صرافی منتقل کرده‌اند. البته که تشخیص این روند و شناسایی پولشویی کار پیچیده‌ای نیست! طبق آمارها تا به حال 372 آدرس کیف پول صرافی، 1 میلیون دلار ارز دیجیتال از استخرهای استخراج و باج افزارها دریافت کرده‌اند. تصویر زیر با در نظر گرفتن آمارهای موجود از سال 2018 تا به امروز، جزئیات بیشتری درباره مبلغ منتقل شده از باج افزارها به کیف پول‌ صرافی را نشان می‌دهد.

از سال 2018 تا امروز 158.3 میلیون دلار از کیف پول باج افزارها به حساب صرافی‌ها منتقل شده است. این موضوع را هم در نظر بگیرید که قطعا پولشویی با ابعاد گسترده‌تری در بازار ارزهای دیجیتال انجام می‌شود. قطعا برخی از این اقدامات هنوز شناسایی نشده‌اند. در حالت کلی آمارها نشان می‌دهد که استخرهای استخراج، نقشی کلیدی در پولشویی بازار رمزارزها دارند. بنابراین توسعه‌دهندگان باید به دنبال راهکاری برای جلوگیری از فعالیت‌های غیرقانونی در استخرهای استخراج باشند.

ادغام بیت کوین‌های غیرقانونی با درآمد حاصل از استخراج

مثال دیگر مربوط به استخر استخراج بیت کلاب (BitClub) است. این استخر استخراج با انتقال میلیون‌ها دلار بیت کوین به یکی از صرافی‌های شناخته شده سعی داشت منبع اصلی دارایی‌های خود را پنهان کند. این شبکه از سال 2014 تا 2019 با وعده‌های دروغین درباره استخراج ارز دیجیتال، کاربران را فریب داده بود. اما خوشبختانه کلاهبرداران این پروژه در نهایت توسط وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا دستگیر شدند.

در سال 2019 یعنی پیش از وقوع این اتفاقات، شبکه بیت کلاب میلیون‌ها دلار بیت کوین را به کیف پول‌های مربوط به خدمات پولشویی منتقل کرد. طبق بررسی‌های صورت گرفته این کیف پول‌ها متعلق به کشور روسیه بودند. سه سال بعد شاهد انتقال بیت کوین از کیف پول‌های نام برده به صرافی‌های شناخته شده در بازار ارز دیجیتال بودیم. در همان بازه زمانی (اکتبر 2021 الی آگوست 2022) یکی از سازمان‌های فعال در صنعت استخراج هم میلیون‌ها دلار بیت کوین به کیف پول همان صرافی‌ها منتقل کردند. جزئیات بیشتر مربوط به این انتقالات را می‌توانید در تصویر زیر مشاهده کنید.

پولشویی در استخرهای استخراج

جالب است بدانید که مبلغی از صرافی BTC-e به آدرس همان کیف پول‌های پولشویی منتقل شده است. به بیان دیگر صرافی BTC-e و استخر استخراج بیت کلاب در بازه‌های زمانی مارچ 2017 تا نوامبر 2018، دارایی‌های دیجیتال را به یک آدرس یکسان منتقل کرده‌اند. باز هم شاهد انتقال دارایی بین صرافی BTC-e و ماینینگ پول بیت کلاب بوده‌ایم. صرافی BTC-e در سال 2017 به دلیل تسهیل فرآیند پولشویی بسته شد. این صرافی در کشور روسیه قرار داشت و اقداماتی جهت پولشویی دارایی‌های دیجیتال دزدیده شده طی هک معروف Mt. Gox انجام داده بود.

با توجه به داده‌ها ماینینگ پول BitClub و صرافی BTC-e با هدف قبلی ارزهای دیجیتال به دست آمده از راه‌های غیرقانونی را با بیت کوین‌های حاصل از مشارکت در فرآیند ماینینگ ادغام کرده‌اند. با استفاده از این ترفند هوشمندانه، سایر افراد گمان می‌کنند که تمام بیت کوین‌های منتقل شده به صرافی پاداش ماینرها بوده است.

ادغام بیت کوین‌های غیرقانونی با درآمد حاصل از استخراج

داده‌ها نشان می‌دهند که تعداد کلاهبردان فعال در بازار ارز دیجیتال و پولشویان که از بستر به وجود آمده در استخرهای استخراج بیت کوین سوء استفاده می‌کنند؛ همواره در حال افزایش است. در نمودار زیر می‌توانید ارزش دارایی‌های دیجیتال منتقل شده از کیف پول‌های کلاهبرداران به صرافی‌ها را مشاهده کنید. طبق داده‌ها از سال 2018 به بعد حداقل بیت کوین دریافتی صرافی‌ها از استخرهای استخراج، 1 میلیون دلار بوده است.

راهکارهای پیشنهادی برای حل مشکل پولشویی در استخرهای استخراج

همانطور که مشاهده کردید؛ برخی از کلاهبرداران بازار ارز دیجیتال از فرآیند استخراج و استخرهای استخراج برای پولشویی استفاده می‌کنند. این دسته از افراد همواره سعی دارند، بستر به وجود آمده در موسسات ارز دیجیتال   (VASPs) را در راستای پنهان کردن منبع اصلی دارایی‌های خود به‌کار بگیرند. با توجه به داده‌های موجود حدودا 1.8 میلیارد دلار ارز دیجیتال غیر قانونی از طریق صنعت ماینینگ و استخرها استخراج پولشویی شده‌اند. با این حال مشکل پولشویی در صنعت استخراج را می‌توان حل کرد. در ادامه به راهکار کاربردی برای حل مشکل پولشویی در استخرهای استخراج می‌پردازیم.

راهکارهای پیشنهادی برای حل مشکل پولشویی در استخرهای استخراج

اعمال قوانین سختگیرانه در استخرهای استخراج

اولین و مهم‌ترین راهکار برای جلوگیری از پولشویی در ماینینگ پول‌ها و سازمان‌های فعال در صنعت استخراج، اعمال سختگیرانه است. به عنوان مثال کیف پول‌ استخرهای استخراج می‌توانند احراز هویت (KYC) را برای کاربران خود اجباری کنند. علاوه بر آن شفافیت شبکه بلاک چین، بررسی دقیق منبع اصلی واریز دارایی دیجیتال را امکان‌پذیر کرده است. بنابراین استخرهای استخراج می‌توانند با شناسایی آدرس‌ کیف پول‌های غیرقانونی از ورود دارایی‌های حاصل از کلاهبرداری و پولشویی جلوگیری کنند.

بررسی تاریخچه ارسال و دریافت کیف پول‌ها

استفاده از ابزارهایی که تاریخچه تراکنش‌های کیف پول‌ها را بررسی می‌کنند؛ راهکار هوشمندانه‌ای برای جلوگیری از پولشویی در استخرهای استخراج است. ماینینگ پول‌ها در چنین ساختاری بررسی تاریخچه ارسال و دریافت تراکنش‌ کیف پول‌ها به راحتی می‌توانند افراد کلاهبردار را شناسایی کنند.

سخن پایانی

همانطور که مشاهده کردید؛ کلاهبرداران با سوء استفاده از بستر به وجود آمده در استخرهای استخراج پولشویی می‌کنند. از سوی دیگر دولت‌ها همواره به دنبال راهکاری برای جلوگیری از این اقدامات خرابکارانه هستند. نظرتان درباره شکل‌گیری این روند در ماینینگ پول‌ها چیست؟ راهکار پیشنهادی شما برای جلوگیری از پولشویی در استخرهای استخراج چیست؟ نظرات و پیشنهادات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مقالات مرتبط

بالا