۱۸ / ۰۳ / ۰۱ زمان مطالعه : نویسنده : Bahareh Saeedi

اگر در جمع طرفداران دو آتشه ی بیت کوین و بلاک چین نشسته باشید، احتمالا نام سایفرپانک ها به گوشتان می خورد. زمانی که به خلقت هرچیز بزرگی نگاه می کنیم، متوجه می شویم فلسفه ای بزرگ و عمیق در پشت آن وجود دارد. بیت کوین و رمز ارزها نیز این چنین است. ساتوشی ناکاماتو، خالق طلای دیجیتال عصر ما، بیت کوین را با استناد بر فلسفه و مانیفست سایفرپانک ها، خلق کرده است. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید، تا متوجه شویم سایفر پانک ها چه کسانی هستند و چه اهمیتی دارند.

سایفرپانک ها چه کسانی هستند؟

اگر بخواهیم به طور خلاصه بیان کنیم، سایفرپانک ها (Cypherpunk) گروهی از افراد ناشناس یا با نام های واقعی هستند که در فضای اینترنت و دیجیتال، با استفاده از علم رمزنگاری در حال فعالیتند. آن ها بر حفظ حریم خصوصی و امنیت کاربران فضای دیجیتال با اتکا بر علوم رمزنگاری تمرکز دارند.

رمز نگاری چیست؟

رمزنگاری یا Cryptography، علم ایجاد راه های ارتباطی ایمن برای افراد است؛ به گونه ای که فقط فرستنده و گیرنده پیام بتوانند محتوای درون یک پیام را مشاهده کنند. این واژه از کلمه یونانی کریپتوس (Kryptos)، به معنای “پنهان” گرفته شده است. این مفهوم ارتباط نزدیکی با رمز گذاری دارد. بدین صورت که یک متن معمولی را طبق یک قاعده بهم ریخت، به اصطلاح رمزگذاری کرد و سپس با داشتن کلید رمز، می توان متن را به صورت خوانا دریافت کرد.رمز نگاریرمزگذاری کردن پیام ها بسیار در دوران باستان رواج داشته است. برای مثال در رمزنگاری از تکنیک هایی مانند ریز نقاط یا ادغام برای مبهم کردن اطلاعات در تصاویر استفاده می کردند و مصریان باستان از این تکنیک ها در هیروگلیف های پیچیده استفاده می کردند. همچنین در روم نیز، ژولیوس سزار را به عنوان یکی از اولین کسانی که از رمزنگاری های مدرن استفاده کرده است، می شناسند.

تاریخچه سایفرپانک ها

در اوایل دهه 90، فضای مجازی هنوز بیشتر در حوزه های سرگرمی و هک فعال بود؛ اما سایفرپانک‌ها بر این باور بودند که تبدیل شدن اینترنت به مرکز جامعه فقط مسئله زمان است. زمانی که دولت‌ها اهمیت اینترنت را درک کردند، به سمت مشارکت، نظارت و سانسور آن روی آوردند. مدت ها قبل از فیس بوک، فایروال بزرگ چین و افشاگری های اسنودن، سایفرپانک ها رژیمی از سانسور و نظارت آنلاین را پیش بینی کردند که اینترنت آزاد را تحت الشعاع قرار خواهد داد و به گفته سایفرپانک ها، تنها یک ابزار وجود داشت که می توانست آزادی اینترنت را تضمین کند: رمزنگاری.
با این حال اولین منشا حضور پررنگ آن ها به اواسط دهه 1970 برمی گردد. زمانی که دولت امریکا مقاله ای تحت عنوان استاندارد رمزگذاری داده ها (DES) را منتشر کرد، افرادی مانند مارتین هلمن و ویتیلد دیفی در مورد رمزگذاری کلید عمومی (رمز نگاری نامتقارن) تحقیقات پیشگامانه ای را شروع کردند.

سایفرپانک
تا پیش از این، رمزنگاری به عنوان یک تکنولوژی بسیار مهم و خاص در زمینه های نظامی در نظر گرفته می شد. نهایتا در سال 1992، سه دوست به نام های اریک هیوز، تیموتی می و جان گلیمور جلسه ای را در این خصوص ترتیب دادند که در نهایت باعث به وجود امدن رسمی جنبش سایفرپانک ها شد.

لیست ایمیل سایفرپانک ها

با آغاز دهه 90، چیزی که ما امروز به اسم اینترنت می شناسیم، یک شبکه عملیاتی با مقیاسی کوچک تر از امروز بود که به هزاران نفر اجازه می داد تا بدون حضور فیزیکی، اطلاعات خود را از هرجای دنیا که هستند به اشتراک بگذارند. در آن زمان لیست های ایمیلی ای وجود داشت که افراد با عضویت در آن ها می توانسند در خصوص موضوعات خاص و مشترکی با یکدیگر مباحثه کنند.

یکی از لیست های ایمیلی سال 1992، لیست سایفرپانک ها بود که در آن افرادی مانند: آدام بک، جود میلون، دیوید چاوم، اریک هیوز، تیموتی سی می، جان گیلمور، فن لابالمه، لنس کوترل، نیک سابو، ریچارد استالمن و … عضو بودند. از سال 1992 تا به امروز، گروه سایفر پانک ها مبدا و مرکز بسیاری از پروژه های رمز نگاری جهان بوده است.
علاوه بر تمام این ها، سافرپانک ها محل تولد کریپتو-آنارشیسم یا مانیفست حریم خصوصی سایفرپانک ها بوده است. اگر بخواهیم به طور خلاصه بگوییم و از پیشرفت های تکنولوژی موثر بر آن صحبت نکنیم، این مانیفست ما را به سمت ایجاد فناوری بلاک چین و رمز ارزها سوق داد.

اهداف و دستاورد جنبش سایفرپانک ها

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، سایفر پانک‌ها به دنبال این هستند که تمام تلاش خود را برای ایجاد ابزارهایی انجام دهند که به ما کمک می‌کنند برای حفظ حریم خصوصی خود مبارزه کنیم. اما این ابزارها چه بوده اند؟ و مهمتر از آن، چه تأثیری بر زندگی و حریم خصوصی ما داشته اند؟ در ادامه به برخی از این پیشرفت ها اشاره شده است:

  • اینترنت
  • رمزگذاری SSL برای سرورهای وب
  • دسترسی امن از راه دور
  • سازمان های دفاع از حقوق در حوزه اینترنت
  • پیشرفت در رمزنگاری و فناوری کامپیوتر

ظهور رمزارزها یا ارز دیجیتال

با تمام چیزهایی که تا این جا از گروه سایفرپانک ها گفتیم، نباید برای شما تعجب آور باشد اگر بگوییم بسیاری از ایده هایی که در این گروه مطرح شد، منجر به پیدایش رمز ارزها یا ارز دیجیتال شده است. در نهایت در سال 2008، ساتوشی ناکاماتو کاغذ سفید بیت کوین یا White paper آن را با استناد بر ایده های HashCash و b-money که آدام بک مطرح کرده بود، منتشر کرد.
او با تاکید بر حفظ حریم خصوصی نشان می دهد که خلق بیت کوین و شبکه بلاک چین بر ایده های جنبش سایفرپانک ها متعهد است.

«در مدل بانکداری سنتی با محدود کردن دسترسی به اطلاعات برای افراد درگیر و شخص ثالث مورد اعتماد مانند بانک، سعی می کند سطحی از حریم خصوصی را برای جامعه فراهم کند. اما با نگاهی دقیق تر متوجه می شویم لزوم اعلام عمومی تراکنش ها، ناقضی برای حریم خصوصی است. اما می توانیم حریم خصوصی را با نگه نداشتن اطلاعات در یک مکان سوم، حفظ کنیم. به گونه ای که می توانیم ببینیم چه مبلغی چگونه جابه جا شده است، بدون آن که بدانیم طرف های درگیر تراکنش چه کسانی بوده اند. مانند تراکنش هایی که در بورس اتفاق می افتد.»

چیزی که خواندیم بخشی از وایت پیپر بیت کوین در خصوص لزوم حفظ حریم خصوصی است.


بیشتر بخوانید:

مزایای استخراج بیت کوین


مانیفست سایفرپانک ها

توجه: پیشنهاد میکنیم Manifesto A Cypherpunk را مطالعه کنید. این مانیفست به همان اندازه که مهم و مربوط به سال 1992 بود، مربوط به امروز نیز هست. خواندن این متن کوتاه تنها چند دقیقه از شما وقت می گیرد؛ اما دیدن این میزان از آینده نگری، در حالی که بیشتر مردم هنوز به رایانه فکر نمی کردند، شگفت آور است.

نقل قولی از مانیفست سایفرپانک ها در باب حریم خصوصی

همچنین سایفرپانک ها می دانستند که رمزگذاری به تنهایی برای آزادسازی فضای مجازی کافی نیست. در بررسی مانیفست سایفرپانک ها متوجه می شویم که برای یک آزادی واقعی و کامل، به یک اقتصاد کاملاً مستقل نیاز داریم. به عبارت دیگر، به یک شکل دیجیتالی بومی پول، مانند بیت کوین و دیگر رمز ارزها نیاز داریم.
تکنولوژی تا قبل از قرن بیستم نمی توانست امکان حفظ حریم خصوصی را به صورت قوی و منسجم فراهم کند. سایفرپانک ها به حقوق بشر برای حفظ حریم خصوصی باور دارند و تلاش می کنند تا هرکسی که می خواهد حریم خصوصی داشته باشد، بتواند از آن بهره ببرد. آن ها رمز ارزها و ارزهای دیجیتال را به عنوان راهی مناسب برای قدم برداشتن در مسیر بازپسگیری حریم خصوصی خود می دانند.

 

ویرا ماینر با باوری که به فضای بلاک چین و رمزارزها دارد، با کمک متخصصین خود در تلاش است، مقالاتی تخصصی در حوزه بلاک چین و رمزارز را برای روشن بودن و شفافیت هرچه بیشتر این فضا به زبان فارسی تولید کند. در این مسیر همراه ما باشد.

 

اشتراک در
اطلاع از
guest
6 نظرات
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
شایان عابدی
شایان عابدی
11 ماه ها پیش

آیا افرادی که در این گروه فعالیت میکردن همگی ناشناس هستن؟ بنیان گذار سایفرپانک ها کی بود؟

مرجان
مرجان
11 ماه ها پیش

سلام وقت بخیر
سایفرپانک ها دخالتی در شبکه بیت کوین دارند؟ هنوز هم فعالیت می کنند؟

صادق
صادق
11 ماه ها پیش

ممنون از مطلب خوبتون. سوالی که داشتم اینه که آیا سایفرپانک ها فقط در حوزه رمز نگاری فعالیت می کنند؟

مقالات مرتبط