درامد استخراج بیت کوین

۱۴۰۲/۰۸/۲۷ زمان مطالعه : نویسنده : صبا فلاح

بسیاری از علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در صنعت ماینینگ، اطلاعات درستی درباره درآمد استخراج بیت کوین ندارند. با افزایش تعرفه برق، قیمت دستگاه‌های اسیک ماینر و سختی شبکه، آیا استخراج بیت کوین همچنان به صرفه است؟ برای درک بهتر این مبحث، ابتدا سازوکار استخراج ارز دیجیتال را بررسی می‌کنیم؛ در ادامه میزان درامد استخراج بیت کوین و عوامل تاثیرگذار بر سود حاصل از ماینینگ را با جزئیات مورد بررسی قرار می‌دهیم. با ویراماینر همراه باشید.

استخراج بیت کوین به زبان ساده

استخراج بیت کوین یا همان ماینینگ به فرآیند اعتبارسنجی و تایید تراکنش‌های کاربران در شبکه بلاک چین اشاره دارد. بیت کوین‌های جدید طی فرآیند ماینینگ به بازار عرضه می‌شوند. استخراج با استفاده از تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری انجام می‌شود. تجهیزات سخت افزاری که استخراج کنندگان به کتار می‌گیرند؛ ماینر نامیده می‌شوند. در واقع دستگاه‌های ماینر با ایجاد رشته‌ای از اعداد سعی دارند معادلات ریاضی بلاک‌ها را حل کنند. با توجه به رقابتی بودن فرآیند استخراج، ماینری که پیش از سایر کاربران فعال در شبکه به جواب درست برسد؛ تعداد مشخصی بیت کوین را به عنوان پاداش دریافت می‌کند.

به بیان ساده‌تر، بیت کوین‌های طی این فرآیند به عرضه در گردش تبدیل می‌شوند. این فرآیند همواره در شبکه بیت کوین در حال تکرار است؛ تا روزی که دیگر بیت کوینی برای عرضه وجود نداشته باشد. اگر با این دارایی دیجیتال و ساختار منحصربه‌فرد آن آشنایی داشته باشید؛ قطعا می‌دانید که عرضه کل بیت کوین برابر با 21 میلیون واحد است. ساختار غیر متمرکز بیت کوین برای کنترل، مدیریت تراکنش‌ها و حفظ امنیت شبکه از این شیوه استفاده می‌کند. بلاک چین و الگوریتم اجماع اثبات کار از جمله زیرساخت‌هایی ابتدایی لازم برای اجراسازی این پروژه هستند.

شانس کاربر برای استخراج موفق با توجه به میزان هش ریت دستگاه ماینر متغیر است. بدین صورت که هر چه هش ریت ماینر بیشتر باشد؛ شانس استخراج موفق و کسب درآمد استخراج بیت کوین هم بیشتر است. شرایط کنونی شبکه به دلیل مسائلی از جمله افزایش تعداد سرمایه‌گذاران، ظهور اسیک ماینرها  و افزایش قابل توجه میزان سختی شبکه، شباهتی با گذشته ندارد. سختی شبکه میزان سختی معادلات ریاضی بلاک‌ها را نشان می‌دهد؛ افزایش تعداد ماینرها، عموما موجب افزایش میزان سختی شبکه می‌شود. در چنین شرایطی ماینر‌ها برای حفظ درآمد استخراج بیت کوین دستگاه‌های ماینر قدرتمندتری نیاز دارند.

یکی از راهکارهای پیشنهادی کارشناسان برای افزایش درآمد استخراج بیت کوین، اتصال به استخر استخراج است. استخر استخراج زیرساخت لازم تجمیع هش ریت ماینرها و فعالیت مشارکتی سرمایه‌گذاران را به وجود آورده است.

استخراج بیت کوین به زبان ساده

البته بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال جهان با مشکلات و چالش‌هایی در زمینه مقیاس‌ پذیری مواجه است. به همین دلیل تعدادی از پروژه‌های فعال در بازار ارز دیجیتال، زیرساخت‌های متفاوتی را به‌کار گرفته‌اند. در واقع توسعه‌دهندگان با پیاده‌سازی الگوریتم‌های اجماع متفاوت و اعمال تغییراتی در ساختار سعی دارند به ارتقاء عملکرد کلی سیستم مالی دیجیتال غیر متمرکز کمک کنند. با این حساب سازوکار تمام ارزهای دیجیتال قابل استخراج یکسان نیست! برای درک بهتر سایر الگوریتم‌های اجماع محبوب مطالعه مقاله «معرفی 10 الکوریتم استخراج رمز ارز» را پیشنهاد می‌کنیم.

اطلاعات مربوط به تراکنش‌ها بعد از اعتبارسنجی و تایید به صورت زنجیره به سایر بلاک‌های شبکه متصل می‌شوند. هک، سانسور و تغییر اطلاعات ثبت شده در بلاک چین غیرممکن است. تمام این عوامل جلب اعتماد کاربران و سرمایه‌گذاران را با خود به همراه داشت. همانطور که مشاهده کردید؛ درآمد استخراج بیت کوین در نتیجه حل درست معادلات بلاک چین و دریافت پاداش، کسب می‌شود. درامد استخراج بیت کوین و پاداش بلاک‌ها مشوق اصلی سرمایه‌گذاران برای مشارکت در فرآیند ماینینگ است. البته ناگفته نماند که بیت کوین برای کنترل میزان عرضه و تورم، هر چهار سال یک بار پاداش ماینرها را طی رویداد هاوینگ نصف می‌کند.

شاید تصور کنید که با این حساب، میزان درآمد استخراج بیت کوین بعد از هاوینگ به قدری کاهش می‌یابد که ادامه فعالیت برای تعدادی از سرمایه‌گذاران مقرون به صرفه نخواهد بود. اگر با ساختاار بازار مالی آشنا باشید؛ می‌دانید که کاهش میزان عرضه عموما افزایش تقاضا را با خود به همراه دارد و در نتیجه این اتفاقات قیمت بیت کوین رشد می‌کند. برای درک بهتر این موضوع و مشاهده افزایش ارزش بیت کوین کافیست نمودار قیمت این دارایی دیجیتال بعد از هر رویداد هاوینگ را بررسی کنید. بنابراین کاهش درآمد استخراج بیت کوین در نتیجه این افزایش قیمت جبران می‌شود.

درآمد استخراج بیت کوین

در حالت کلی، مدت زمان زیادی از عرضه بیت کوین و صنعت استخراج به جوامع جهانی نمی‌گذرد؛ از سوی دیگر ساختار پیچیده بیت کوین، درک و فعالیت در این حوزه بسیار چالش‌ برانگیز به نظر می‌رسد. اگر شما هم از علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در استخراج بیت کوین هستید؛ می‌توانید از کارشناسان ویراماینر کمک بگیرید. مجموعه ویراماینر تمامی خدمات تخصصی مربوط به مشاوره، راه اندازی و نگهداری دستگاه‌های ماینر را تحت پوشش قرار می‌دهد. اما با وجود تمام نکاتی که گفته شد؛ میزان درآمد استخراج بیت کوین چه قدر است؟ در حالت کلی جواب دقیق و درستی برای این سوال وجود ندارد؛ چرا که عوامل متعددی درامد استخراج بیت کوین را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

درامد استخراج بیت کوین

البته ناگفته نماند که شما می‌توانید به کمک ماشین حساب استخراج خارجی یا ایرانی، سود و درامد استخراج بیت کوین را به صورت تقریبی محاسبه کنید. ویراماینر برای تسهیل فرایند و رفع نیاز سرمایه‌گذاران فعال صنعت ماینینگ، نسخه ایرانی ماشین حساب استخراج را طراحی کرده است؛ برای استفاده از این ابزار کاربردی کافیست به صفحه «ماشین حساب ارز دیجیتال» مراجعه کنید. برای ایجاد یک تصویر درست در ذهن سرمایه‌گذاران علاقه‌مند، اصلی‌ترین عوامل تاثیرگذار در میزان درامد استخراج بیت کوین را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار می‌دهیم.

هزینه‌های عملیاتی استخراج بیت کوین

دستگاه‌های ماینر ساختار تخصصی و بسیار حساسی دارند؛ همین موضوع ایجاد زیرساختی استاندارد برای نگهداری ماینرها را سخت کرده است. با توجه به شرایط کنونی شبکه بیت کوین و بازار، فعالیت در صنعت ماینینگ تنها در صورت داشتن سرمایه بالا، صرفه اقتصادی دارد. هزینه‌های عملیاتی مواردی مانند هزینه خرید دستگاه ماینر، ایجاد زیرساخت استاندارد، میزان مصرف برق دستگاه و هزینه‌های احتمالی ناشی از تعمیر ماینر را شامل می‌شود. استخراج کنندگان عموما دستگاه‌های ماینر خودشان را به صورت شبانه روزی روشن نگه می‌دارند؛ به همین دلیل خرابی ماینر یکی از دغدغه‌های اصلی سرمایه‌گذاران این حوزه است.

باید پیش از سرمایه‌گذاری و شروع فعالیت، بازه زمانی احتمالی لازم برای بازگشت سرمایه را محاسبه کنید؛ چرا که این موضوع میزان درامد استخراج بیت کوین شما را تا مدت‌ها تحت تاثیر قرار می‌دهد. توجه داشته باشید که تاخیر فرآیند تعمیر ماینر، افزایش هزینه‌ها را با خود به همراه خواهد داشت. تازگی صنعت ماینینگ و پیچیدگی آن موجب شده مراکز زیادی در حوزه تعمیر تخصصی ماینر فعالیت نداشته باشند. اما شما همواره می‌توانید تعمیر دستگاه ماینر خودتان را به متخصصان مجموعه هشبان بسپارید. هشبان به عنوان اولین و مجهزترین مرکز تخصصی تعمیر دستگاه ماینر در ایران، خدمات خدمات قابل قبولی در زمینه تعمیر و تعویض قطعات ماینر ارائه می‌دهد.

سختی شبکه بیت کوین

میزان سختی شبکه بیت کوین هر دو هفته یک بار با توجه به تعداد ماینرهای فعال به منظور کنترل عرضه و تورم تنظیم می‌شود. همانطور که پیش‌تر هم اشاره شد؛ با افزایش سختی شبکه، درامد استخراج بیت کوین کاهش می‌یابد. البته شرایط شبکه همواره در حال تغییر است. اما در حالت کلی پیشنهاد می‌کنیم پیش از استخراج، میزان سختی شبکه را در نظر بگیرید. از سوی دیگر شما می‌توانید با توجه به شرایط دستگاه ماینر مناسب‌تری انتخاب کنید. کارشناسان همواره سختی شبکه را فاکتور تاثیرگذاری در درامد استخراج بیت کوین در نظر می‌گیرند.

میزان پاداش و کارمزد تراکنش‌ های بلاک

شبکه در حال حاضر به ازای استخراج هر بلاک، 6.25 بیت کوین به حساب کیف پول کاربر واریز می‌کند. این میزان هر چهار سال یک بار طی رویداد هاوینگ نصف می‌شود. بنابراین میزان پاداش دریافتی شما از استخراج بیت کوین در بازه‌های زمانی مختلف متفاوت است. در زمان نگارش این مقاله تنها چند ماه با هاوینگ بعدی بیت کوین فاصله داریم. ماینرها در نهایت بعد از استخراج موفق، علاوه بر پاداش بلاک مورد نظر، کارمزد تمام تراکنش‌های ثبت شده در بلاک مورد نظر را هم دریافت می‌کنند. با این حساب پاداش استخراج و نرخ کارمزد تراکنش‌ها، درامد استخراج بیت کوین را مستقیما تحت تاثیر قرار می‌دهند.

عوامل تاثیرگذار در درآمد استخراج بیت کوین

قیمت بیت کوین

از آنجایی پاداش استخراج در قالب بیت کوین پرداخت می‌شود؛ اهمیت قیمت این دارایی دیجیتال در درآمد استخراج بیت کوین غیرقابل انکار است. بسیار از تحلیل‌گران استخراج را یک نوع سرمایه‌گذاری بلند مدت در نظر می‌گیرند. با توجه به آینده روشنی که تحلیل‌گران برای بیت کوین پیش‌بینی می‌کنند؛ استخراج این دارایی دیجیتال و کسب آن می‌تواند راهکار خوبی کسب درآمد غیرفعال باشد.

هش ریت ماینر

همانطور که پیش‌تر هم اشاره شد؛ دستگاه‌های دارای هش ریت بالاتر، عملکرد بهتری در فرآیند استخراج بیت کوین از خود نشان می‌دهند. همین ساختار موجب شده دستگاه‌های دارای هش ریت بالا به همان نسبت مصرف برق و قیمت بیشتری داشته باشند. هش ریت ماینر، شانس استخراج موفق و کسب درامد استخراج بیت کوین را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

هزینه برق

هزینه برق در کشورهای مختلف و حتی فصل‌های مختلف متفاوت است. با توجه به هزینه بالای برق ماینر در نظر گرفتن تعرفه برق را پیش از سرمایه‌گذاری جدی بگیرید. اهمیت هزینه برق به قدری بالا است که درآمد استخراج بیت کوین را تا حد قابل توجهی تحت تاثیر قرار می‌‎دهد. بنابراین حتما پیش از سرمایه‌گذاری میزان حدودی مصرف برق ماینر را با توجه به ساختار دستگاه ماینر مورد نظر خود محاسبه کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مقالات مرتبط

بالا