ارتباط قطعی برق و استخراج ارز دیجیتال

۱۴۰۱/۰۶/۲۰ زمان مطالعه : نویسنده : فاطمه زیودار

در سال‌های اخیر شاهد قطعی برق گسترده بودیم. در واقع قطعی هم‌ زمان برق در شهرهای بزرگ سراسر کشور به نسبت خاموشی‌های سال‌های گذشته بی‌سابقه بود. با فراگیری بیت کوین، بازار ارز دیجیتال و صنعت ماینینگ، گمانه زنی‌هایی مبنی بر ارتباط قطعی برق و استخراج ارز دیجیتال وجود داشت.

قبل از پرداختن به ارتباط قطعی برق و استخراج ارز دیجیتال، ابتدا به یک سری مفاهیم پایه مانند بیت کوین، استخراج بیت کوین، فارم ماینینگ و عوامل مهم در راه اندازی فارم ماینینگ، میزان مصرف برق ماینرها را مورد بررسی قرار می‌دهیم؛ با ویراماینر همراه باشید.

بیت کوین

با توجه به تحولاتی که طی سال‌های اخیر اتفتاق افتاد؛ قطعا تا به حال نام بیت کوین را شنیده‌اید. بیت کوین یک نوع دارایی دیجیتال است که علاوه بر انجام تبادلات مالی برای سرمایه‌گذاری هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حقیقت کاربرد این دارایی دیجیتال تا حد زیادی شبیه به فیات (ارزهای رایج مثل دلار، یورو و ریال) است. شما می‌توانید با بیت کوین به فروشگاه مراجعه کرده و کالای مورد نظر خودتان را خریداری کنید.

بیت کوین

اما از آنجایی که بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال، مزایا و معایب خاص خودش را دارد. چه میزان برق برای استخراج بیت کوین مصرف می‌شود؟ آیا استخراج بیت کوین همچنان به صرفه است؟ آیا ارتباطی بین قطعی برق و استخراج رمز ارز بیت کوین وجود دارد؟

تعداد بیت کوین‌های قابل استخراج محدود به 21 میلیون است.با توجه به این موضوع که  بیش از 19 میلیون بیت کوین تا به حال استخراج شده؛ سوالی که پیش می‌آید این است که  بعد از استخراج 21 میلیون بیت کوین چه اتفاقی می افتد؟ آیا احتمال از بین رفتن این دارایی دیجیتال وجود دارد؟ پاسخ کوتاه به این سوال خیر است. با استخراج آخرین بیت کوین‌ تنها عرضه آن متوقف می‌شود. به بیان ساده‌تر خرید و فروش این دارایی دیجیتال بین افراد و صرافی‌ها همچنان ادامه خواهد داشت. بیت کوین به عنوان یک دارایی مانند طلا برای سرمایه‌گذاری هم در نظر گرفته می‌شود.

استخراج ارز دیجیتال یا ماینینگ

دلیل اصلی محبوبیت و فراگیری بیت کوین در جوامع جهانی، ساختار غیر متمرکز آن بود. به بیان ساده‌تر بیت کوین توانست با به‌کارگیری هوشمندانه قابلیت‌های بلاک چین نیاز به حضور شخص ثالث را به کلی حذف کند. روش جایگزین بیت کوین برای کنترل و مدیریت تراکنش‌های کاربران استفاده از قدرت پردازشی دستگاه‌های ماینر است. ماینرها سخت افزارهایی هستند که با به‌کارگیری توان پردازشی خود معادلات پیچیده بلاک‌ها را حل می‌کنند.

استخراج بیت کوین

در واقع استخراج به فرآیندی اشاره دارد که در طی آن تراکنش‌های کاربران بعد از اعتبارسنجی در شبکه ثبت می‌شوند. ماینری که پیش از سایر ماینرهای فعال به جواب درست برسد؛ تعداد مشخصی بیت کوین به عنوان پاداش دریافت می‌کند. بنابراین ماینینگ یک صنعت کاملا رقابتی است. تراکنش‌ها در این سیستم بعد از بررسی دقیق و تایید اکثریت ماینرهای فعال در شبکه به ثبت می‌رسند. در نتیجه تمام این اتفاقات بلاک جدیدی ساخته می‌شود که اطلاعات مربوط به تعداد مشخصی تراکنش در آن ذخیره شده است. برای درک بهتر مزایای استخراج بیت کوین مطالعه مقاله «5 مزیت استخراج بیت کوین» را به شما پیشنهاد می‌کنیم.


بیشتر بخوانید: معایب استخراج بیت کوین


فارم ماینینگ یا مزرعه استخراج ارز دیجیتال

با فراگیری بیت کوین و افزایش تعداد سرمایه‌گذاران فعال در این حوزه، رقابت بین ماینرها بیشتر شد. بنابراین استخراج کنندگان برای کسب درآمد بیشتر و حتی  در مواقعی حفظ میزان سودآوری خود تعداد زیادی از دستگاه‌های ماینر را در کنار یکدیگر قرار دادند. مفهوم فارم ماینینگ (Mining Farm) یا مزرعه استخراج در همین دوره به جوامع جهانی معرفی شد.

دستگاه‌های ماینر هنگام مشارکت در فرآیند استخراج، صدا و گرمای قابل توجهی تولید می‌کنند. همین موضوع موجب شده سرمایه‌گذاران فارم‌های ماینینگ را در کانکس یا سوله‌هایی خارج از شهر و دور از مناطق شهری و مسکونی راه‌اندازی کنند. مزارع استخراج با توجه به تعداد دستگاه‌های ماینر، مقیاس‌های متفاوتی دارند. اگر قصد ایجاد مزرعه استخراج را دارید؛ حتما مقاله «8 نکته مهم قبل از راه‌ اندازی فارم استخراج بیت کوین» مطالعه کنید. در ادامه بیشتر مبحث مصرف برق ماینرها و ارتباط بین قطعی برق و استخراج ارز دیجیتال را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

میزان مصرف برق ماینرها

از آنجایی که دستگاه‌های ماینر مخصوصا اسیک ماینرها (ASIC) به صورت شبانه روز در حال فعالیت هستند؛ در دسته تجهیزات الکترونیکی پر مصرف قرار می‌گیرند. البته میزان مصرف برق در مدل‌های مختلف ماینر متفاوت است. میزان مصرف برق ماینر معمولا متناسب با میزان هش ریت یا قدرت پردازشی دستگاه، افزایش یا کاهش می‌یابد. مزارع استخراج به دلیل تعداد بالای دستگاه‌های ماینر، برق صنعتی استفاده می‌کنند.

همانطور که پیش‌تر هم اشاره شد؛ دستگاه‌های ماینر هنگام مشارکت در فرآیند استخراج، گرمای قابل توجهی تولید می‌کنند. بنابراین باید هزینه‌های مربوط به سیستم تهویه و خنک کننده را هم در نظر بگیرید. البته با مطالعه مقاله «طرح خوداظهاری دستگاه ماینر» با شرایط سرمایه‌گذاری و خرید دستگاه ماینر بیشتر اشنا خواهید شد.


بیشتر بخوانید: میزان مصرف برق فارم ماینینگ


قطعی برق و استخراج ارز دیجیتال در فارم ها

عموم مردم باور دارند که ارتباط مستقیمی بین قطعی برق و استخراج ارز دیجیتال وجود دارد. اخباری منتشر شد که نشان می‌داد مصرف برق بسیار بالای ماینرها و فارم‌های ماینینگ موجب قطعی طولانی مدت برق شده است. اما این خبر صحت ندارد؛ مصرف برق مزارع استخراج برابر و حتی کمتر از برخی صنایع است.

بسیاری از افراد اطلاعات و دانش کافی درباره بیت کوین ندارند. بنابراین دلیل اصلی اهمیت بالای این موضوع برای عموم مردم جامعه، جدید بودن ارزهای دیجیتال و تکنولوژی‌های وابسته به آن است. ساختار متفاوت بیت کوین به عنوان اولین دارایی دیجیتال و افزایش قیمت بی‌سابقه آن تلاطمی را در جوامع جهانی به وجود آورد. در راستای همین اتفاقات، کاربران به اشتباه گمان می‌کردند دلیل قطعی برق، استخراج ارز دیجیتال در فارم‌های ماینینگ است.

قطعی برق و استخراج ارز دیجیتال

بر اساس تحقیقات صورت گرفته در زمینه خاموشی‌های فصول گرم سال، هیچ ارتباطی بین قطعی برق و استخراج ارز دیجیتال وجود ندارد. کارشناسان و فعالان حوزه بلاک چین و ارز دیجیتال از جمله آقای امید علوی هم تاکید داشتند که برق مصرفی دستگاه‌های ماینر به قدری نیست که بتواند دلیل خاموشی‌ شهرها باشد. در واقع سوء مدیریت و فشارهای ناشی از تحریمات بر شبکه توزیع برق و شرکت گاز، دلایل اصلی این خاموشی‌ها هستند.

بر اساس تحقیقات انجام شده، کل میزان مصرف برق در صنعت استخراج با احتساب تمامی دستگاه‌های غیر قانونی و قانونی حدودا با 700 مگاوات برابری می‌کند؛ در مقابل میزان کل برق تولیدی کشور بیشتر 88 هزار مگاوات است. با یک تناسب ساده می‌توان متوجه شد که صنعت استخراج تاثیر زیادی بر روی میزان مصرف برق کشور ندارد!

سخن پایانی

همانطور که در این مقاله اشاره شد، میزان مصرف برق ماینرها بسیار بالا است؛ اما این میزان در مقایسه با سایر صنایع عدد بزرگی نیست. به همین خاطر ارتباطی بین قطعی برق و استخراج رمز ارز وجود ندارد و این یک تصور اشتباه بین افراد جامعه است. در صورت علاقه‌مندی به سرمایه‌گذاری و فعالیت در صنعت ماینینگ می‌توانید از کارشناسان ما کمک بگیرید. ویراماینر با ارائه خدمات مشاوره تخصصی، طراحی و راه اندازی اصولی فارم ماینینگ همواره آماده خدمت‌رسانی به شما کاربران عزیز است.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مقالات مرتبط

بالا