استخراج قانونی بیت کوین ؛ چگونه بیت کوین را به صورت قانونی استخراج کنیم؟

۱۴۰۲/۰۸/۲۲ زمان مطالعه : نویسنده : صبا فلاح

از آنجایی که قوانین مربوط به ارزهای دیجیتال و استخراج بیت کوین طی چند سال اخیر همواره در حال تغییر بوده است؛ همچنان ابهاماتی در این زمینه وجود دارد. کاربرانی برای سرمایه‌گذاری در صنعت ماینینگ و راه‌اندازی مزرعه استخراج قانونی، چندین مجوز نیاز دارند. در این مقاله مجوزهای لازم برای استخراج قانونی بیت کوین را مورد بررسی قرار می‌دهیم؛ با ویراماینر همراه باشید.

وضعیت قانون گذاری بیت کوین در جهان

بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال از همان ابتدا یک سیستم مالی غیر متمرکز جهانی به وجود آورده‌اند. همین موضوع، نگرانی دولت‌ها را با خود به همراه داشته است. با فراگیری و ترویج بیشتر ارزهای دیجیتال، دولت‌ها قدرت چندانی در مدیریت جریان‌های مالی نخواهند داشت.

بسیاری از کشورها نمی‌توانند شرایط مالی را به درستی مدیریت کنند؛ به عنوان مثال در بسیاری از موارد راهکار بانک مرکزی برای رفع مشکلات، چاپ مقدار قابل توجهی پول است. در واقع آن‌ها با انجام چنین اقداماتی ارزش سرمایه عموم مردم جامعه را کاهش می‌دهند.

استخراج قانونی ارز دیجیتال

در سال‌های ابتدایی پیدایش بیت کوین، کشورها راهکاری برای مقابله و اعمال محدودیت برای استفاده از ارزهای دیجیتال نداشتند؛ اما با گذشت زمان شرایط تغییر کرد. در حال حاضر سرمایه‌گذاری، خرید و فروش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در ایران مانع قانونی ندارد. طبق تحقیقات صورت گرفته، استخراج بیت کوین در کشورهای آمریکا، کانادا، استرالیا، انگلستان، آلمان، فرانسه، ژاپن و کره جنوبی قانونی است.

از سوی دیگر کشورهای چین، مصر، عراق، قطر، عربستان سعودی، الجزایر، مراکش، بنگلادش محدودیت‌های در زمینه استخراج بیت کوین در نظر گرفته‌اند. البته این محدودیت‌ها جدی در برخی از کشورهای نام برده، استخراج بیت کوین را تقریبا غیرممکن کرده است.


بیشتر بخوانید: 5 مزیت استخراج بیت کوین و تجهیزات مورد نیاز آن


چگونه بیت را به صورت قانونی استخراج کنیم؟

بسیاری از سرمایه‌گذاران بعد مشاهده فراگیری و رشد قابل توجه قیمت بیت کوین به صنعت استخراج علاقه‌مند شدند. اما از آنجایی که با ساختار و روند کلی این فرآیند آشنایی چندانی نداشتند؛ قادر به شروع فعالیت در صنعت ماینینگ نبودند.

اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید؛ نگران نباشید. کارشناسان مجموعه ویراماینر تمام خدمات تخصصی مربوط به مشاوره، راه اندازی و نگهداری دستگاه‌های ماینر را تحت پوشش قرار می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه کافیست با کارشناسان ما تماس بگیرید. پیش از بررسی مراحل لازم برای استخراج قانونی بیت کوین، یادآوری چند نکته خالی از لطف نیست.

  • همواره به خاطر داشته باشید که استخراج غیرقانونی بیت کوین، می‌تواند ضررهای غیرقابل جبرانی برای شما به همراه داشته باشد.
  • حتما از دستگاه‌های ماینر قانونی و استاندارد استفاده کنید.
  • موقعیت مکانی مناسبی را برای نگهداری دستگاه‌های ماینر انتخاب کنید. صدای تولیدی ماینرها هنگام مشارکت در فرآیند استخراج زیاد و اذیت کننده است.

در حالت کلی برای استخراج قانونی بیت کوین، چندین مجوز نیاز دارید. برای درک بهتر فرآیند استخراج قانونی بیت کوین در این بخش مجوزهای و مراحل لازم را شروع فعالیت در این حوزه را با هم مرور می‌کنیم.

استخراج قانونی بیت کوین

خرید دستگاه ماینر قانونی

دستگاه‌های ماینر انواع متفاوتی دارند. با افزایش میزان سختی شبکه بیت کوین، تنها استفاده از تجهیزات پیشرفته یعنی همان اسیک ماینر برای استخراج مقرون به صرفه است. از آنجایی که کشور بعد ورود ماینرهای غیرقانونی و دستگاه‌های مستهلک با چالش‌های مصرف برق بسیار بالا مواجه شد؛ قوانینی در این زمینه تصویب شد.

بنابراین حتما دستگاه ماینر مورد نظر خودتان را از مراکز معتبر و مطمئن بخرید. علاوه بر آن نسبت به داشتن برگه سبز واردات ماینر اطمینان حاصل کنید. در واقع برگ سبز ماینر نشان می‌دهد که دستگاه ماینر شما به صورت قانونی وارد کشور شده است.

مجوز استخراج از وزارت صنعت، معدن و تجارت

شما برای استخراج قانونی بیت کوین و تاسیس فارم ماینینگ، مجوز وزارت صمت را نیاز دارید. بنابراین لازم است که در همان مراحل ابتدایی سرمایه‌گذاری اقدامات لازم جهت دریافت مجوز استخراج را انجام دهید. طبق قوانین، مزارع استخراج بیت کوین که بدون مجوز در حال فعالیت هستند؛ مجرم محسوب می‌شوند.

دریافت گواهی استاندارد ماینر

در این مرحله باید اقدامات لازم جهت استانداردسازی دستگاه‌های ماینر خود را انجام دهید. مراکز و آزمایشگاه‌های فعال در این حوزه گواهی استاندارد ماینر را صادر می‌کنند. شما می‌توانید از کارشناسان مجموعه هشبان و آزمایشگاه استاندارد دستگاه ماینر هشبان در این زمینه کمک بگیرید.

قرارداد با وزارت نیرو

دستگاه‌های ماینر عموما برق زیادی مصرف می‌کنند. از همین رو سرمایه‌گذاران برای تامین برق و تجهیزات از وزارت نیرو کمک می‌گیرند. انرژی لازم برای دستگاه‌های ماینر با توجه به شرایط فارم در برخی موارد با گاز هم تامین می‌شود.

راه اندازی فارم ماینینگ استاندارد

دستگاه‌های ماینر ساختار بسیار حساسی دارند؛ از همین برای به حداقل رساندن خسارت‌های احتمالی ناشی از خرابی و تعمیر ماینر باید یک فارم ماینینگ استاندارد راه‌اندازی کنید. ایجاد زیرساخت، سیستم تهویه، کابل‌کشی و قفسه‌بندی از جمله مهم‌ترین موارد هنگام راه‌اندازی فارم ماینینگ استاندارد هستند.

صدور پروانه بهره ‌برداری

کارشناسان فعال در این حوزه بعد از احداث مزرعه استخراج، تمام استاندارد‌های لازم برای تاسیس فارم را مورد بررسی قرار می‌دهند. پروانه بهره ‌برداری در صورت رعایت تمام نکات تخصصی و ایجاد زیرساخت استاندارد برای ماینرها صادر می‌شود.

البته طبق گزارشات کارشناسان حتی بعد از راه‌ اندازی مزرعه استخراج، هر چند وقت یک بار شرایط مورد بررسی قرار می‌دهند و پروانه بهره برداری در صورت مشاهده تخلف باطل می‌شود.


بیشتر بخوانید: میزان مصرف برق فارم ماینینگ چقدر است؟


سخن پایانی

همانطور که پیش‌تر هم گفته شد؛ قوانین مربوط به صنعت استخراج همواره در حال تغییر هستند. بنابراین مجوزها و موارد فوق، قوانین استخراج قانونی بیت کوین در زمان نگارش مقاله را نشان می‌دهند. حتما پیش از شروع فعالیت در این حوزه، تمامی قوانین و ملزومات استخراج را مجددا بادقت مورد بررسی قرار دهید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مقالات مرتبط

بالا