مجوز استخراج ارز دیجیتال ؛ چه مجوزهایی برای استخراج بیت کوین نیاز است؟

۱۴۰۱/۰۷/۱۵ زمان مطالعه : نویسنده : فاطمه زیودار

صنعت ماینینگ طی سال‌های گذشته در ایران رشد و گسترش فوق العاده‌ای داشته است. سرمایه‌گذاری درست و اصولی می‌تواند بسیار سودآور باشد. سرمایه‌گذاری اصولی نیازمند فراهم‌سازی الزاماتی است. گرفتن مجوزهای لازم به عنوان ابتدایی‌ترین نکات قابل توجه هنگام راه‌اندازی فارم ماینینگ قانونی محسوب می‌شود. در این مقاله ابتدا شما را با مفهوم استخراج ارز دیجیتال و فارم ماینینگ آشنا می‌کنیم و در ادامه فرآیند اخذ مجوز استخراج ارز دیجیتال را شرح می‌دهیم؛ با ویراماینر همراه باشید.

استخراج ارز دیجیتال چیست؟

استخراج ارز دیجیتال به فرآیند تایید اعتبار تراکنش‌های کاربران شبکه و اضافه شدن بلاک‌ها در بلاک‌ چین اشاره دارد. شما برای مشارکت در فرآیند استخراج، تجهیزات الکترونیکی اختصاصی به نام ماینر نیاز دارید. دستگاه‌های ماینر با استفاده از قدرت پردازشی خود، معادلات پیچیده ریاضی مربوط به هر بلاک شبکه را حل می‌کنند.

به بیان ساده‌تر وظیفه اصلی ماینرها حل معادلات پیچیده، حفظ امنیت شبکه و اضافه کردن بلاک‌های جدید به شبکه است. از آنجایی که این فرآیند شباهت زیادی به سختی کار استخراج در معدن دارد، استخراج یا همان ماینینگ نام‌گذاری شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ماینینگ مقاله «استخراج ارز دیجیتال ؛ 6 گام برای مبتدیان» را مطالعه کنید.

شبکه با انتقال تعداد مشخصی بیت کوین به حساب کیف پول ماینری که پیش از سایر نودها به جواب درست برسد؛ افراد را به ادامه فعالیت در زمینه اعتبارسنجی تراکنش‌ها و حفظ امنیت شبکه تشویق می‌کند. عوامل بسیاری از جمله میزان مصرف برق دستگاه و سختی شبکه، درآمد ماینرها را تحت تاثیر قرار می‌دهند. اگر از علاقه‌مندان به فعالیت در این حوزه هستید؛ پیشنهاد می‌کنیم برای محاسبه دقیق‌تر درآمد ماینر از ماشین حساب ارزهای دیجیتال استفاده کنید.

مزرعه استخراج ارز دیجیتال (فارم ماینینگ) چیست؟

ساختار منحصربه‌فرد شبکه بیت کوین برای کنترل میزان عرضه با افزایش تعداد ماینرها، میزان سختی شبکه را افزایش می‌دهد. استقبال باور نکردنی سرمایه‌گذاران از صنعت ماینینگ در سال‌های اخیر، افزایش قابل توجه میزان سختی شبکه را با خود به همراه داشته است. با افزایش میزان سختی شبکه شانس ماینرها برای استخراج موفق بلاک‌ها کاهش می‌یابد.

بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال، بهترین گزینه برای استخراج است. در زمان نگارش این مقاله، شما به ازای استخراج هر بلاک در شبکه 6.25 بیت کوین دریافت می‌کنید. عموم سرمایه‌گذاران فعال در صنعت ماینینگ، بیت کوین را به عنوان امن‌ترین گزینه برای استخراج می‌شناسند؛ چرا که بسیاری از پروژه‌های ارز دیجیتال طی سال‌های اخیر با شکست مواجه شدند. از آنجایی که استخراج یک سرمایه‌گذاری بلند مدت است؛ باید حتما بهترین گزینه موجود در بازار را انتخاب کنید.

فعالیت در شرایط کنونی برای بسیاری از ماینرهای خانگی دیگر مقرون‌به‌صرفه نیست. سرمایه‌گذاران فعال در صنعت ماینینگ برای افزایش میزان سوددهی خود مزرعه استخراج راه‌اندازی می‌کنند. در واقع مزارع استخراج با قرار دادن تعداد زیادی دستگاه ماینر در کنار یکدیگر، شانس استخراج موفق را افزایش می‌دهند. دستگاه‌های موجود در مزارع استخراج به صورت شبانه‌روزی در حال فعالیت هستند؛ چرا که خاموشی یا خرابی هر دستگاه موجب خارج شدن ماینر از چرخه استخراج و کاهش میزان سودآوری فارم ماینینگ می‌شود.

در حالت کلی دستگاه‌های ماینر طی فرآیند استخراج گرما و صدای زیادی تولید می‌کنند. علاوه بر آن مصرف برق بسیار بالایی هم دارند. تمام این عوامل موجب غیرقانونی اعلام شدن استفاده از ماینر در فضای خانه شده است. راه‌های مختلفی برای فعالیت در صنعت ماینینگ وجود دارد؛ اما با توجه به سودآوری بیشتر استخراج در مقیاس‌های بزرگ، راه‌اندازی فارم گزینه بهتری برای شما است.

اگر سرمایه اولیه مورد نیاز برای راه‌اندازی فارم ماینینگ ارز دیجیتال را ندارید؛ می‌توانید فضای خالی مزارع استخراج فعال داخل کشور را اجاره کنید. متخصصان ما در مجموعه ویرافارم برای ایجاد امکان فعالیت برای سرمایه‌گذاران خرد، تمام خدمات مربوط به هاستینگ و هتلینگ ماینر را پوشش می‌دهند.

ماینینگ قانونی یا غیر قانونی؟

حتما می‌دانید که ماینینگ در کشور ما همواره چالش برانگیز بوده است. وقتی تب بیت کوین و ارزهای دیجیتال همه گیر شد؛ دستگاه‌های ماینر زیادی به صورت غیر قانونی وارد کشور شدند. پیش از قانونی شدن فرآیند ورود این دستگاه‌ها در سال 98، ساز و کار مشخصی برای گمرکی این کالا وجود نداشت. به همین دلیل دستگاه‌های ماینر به شکل غیر قانونی یا با اسم کالاهای دیگر وارد کشور می‌شدند.

با زیاد شدن تعداد دستگاه‌های قاچاق و بدون مجوز در کشور، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و هیات دولت مصوبه‌ای در خصوص خود اظهاری دستگاه‌های ماینر تنظیم کردند. در این مصوبه به صاحبان دستگاه‌ها فرصتی داده شد تا ماینرها را خود اظهاری کنند تا بتوانند دستگاه‌ها را در فارم ماینینگ قانونی به‌کار بگیرند.

در حال حاضر این مهلت به پایان رسیده و مجوزهای خود اظهاری هم عملا ارزش قانونی ندارند. تنها دستگاه‌هایی قانونی هستند که به شکل قانونی و گمرکی وارد شده‌ باشند. تعدادی از شرکت‌های داخلی فعال در این حوزه نیز شروع به مونتاژ دستگاه‌ کردند که معمولا این ماینرها به اسم تولید داخل شناخته می‌شوند.

ثبت دستگاه ماینر در سامانه بهین یاب

دولت برای کاهش فعالیت‌های غیرقانونی استخراج کنندگان، ثبت دستگاه ماینر در سامانه بهین یاب را اجباری کرد. در این سیستم سرمایه‌گذاران با پرداخت حقوق و عوارض دولتی، استخراج قانونی را امکان‌پذیر کرده است. بسیاری از دستگاه‌های ماینر پیش از تصویب این مصوبه ضبط شده بودند. استخراج‌ کنندگان با مراجعه و ثبت دستگاه در سامانه بهین یاب می‌توانند ماینرهای خودشان را آزاد کنند.


بیشتر بخوانید: آموزش طرح خود اظهاری دستگاه ماینر ؛ ثبت دستگاه ماینر در بهین یاب


مجوز استخراج بیت کوین

همانطور که در بخش قبل نیز اشاره شد؛ بیت کوین سودآورترین ارز دیجیتال برای استخراج است. در این بخش مراحل اخذ مجوز استخراج بیت کوین را بررسی می‌کنیم. اگر از علاقه‌مندان یا فعالان در حوزه استخراج ارز دیجیتال هستید؛ در ادامه با ما همراه باشید.

پیش از هر چیز مشخص کنید که قصد خرید چه نوع دستگاه ماینری را دارید. در ابتدای مسیر پیدایش بیت کوین افراد به راحتی با استفاده از کامپیوترهای شخصی و کارت‌های گرافیکی، بیت کوین استخراج می‌کردند. اسیک ماینرها به صورت اختصاصی برای استخراج بیت کوین طراحی و ساخته شده‌اند. با توجه به وضعیت کنونی شبکه بیت کوین، اسیک ماینرها بهترین گزینه برای استخراج هستند.

مجوز استخراج بیت کوین
مجوز استخراج بیت کوین

اکنون که با وضعیت قانونی دستگاه‌های ماینر آشنا شدیم، میخواهیم بدانیم که برای راه اندازی مزرعه‌ی رمزارز قانونی چه مراحلی را باید طی کرد. در حال حاضر اولین قدم، ثبت نام در بهین یاب وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت است. با ثبت نام در بهین یاب، روند راه اندازی مزرعه رمزارز قانونی شروع می‌شود. مجوزهای لازم اعم از جواز تاسیس و پروانه بهره برداری از واحدهای ماینینگ برای اشخاص حقیقی و حقوقی جهت تولید یا استخراج رمزارز، از طریق ثبت نام در همین نهاد پیگیری می‌شوند.

جواز تاسیس فارم ماینینگ

مجوز تاسیس برای ایجاد ظرفیت‌های جدید و توسعه‌ فعالیت در زمینه استخراج رمزارز، با رعایت ضوابط و قوانین مربوط برای شرکت‌ها صادر می‌شود. اشخاص حقیقی و حقوقی مجاز به دریافت این مجوز نبوده و لازم است در قالب یک شرکت ثبت شده برای دریافت این جواز اقدام کنند. اطلاعات ثبت شده در جواز تاسیس فارم ماینینگ قانونی، مواردی از قبیل شناسه کسب و کار، شماره و تاریخ ثبت دبیرخانه، شرایط مربوط به جواز، فهرست فعالیت‌ها، پیش بینی سرمایه گذاری، اشتغال، ظرفیت، ارزش دستگاه‌ها و غیره را شامل می‌شود.


بیشتر بخوانید: استخراج بیت کوین و آموزش 6 مرحله‌ای راه‌اندازی مزرعه استخراج


قرارداد با وزارت نیرو

پس از دریافت جواز تاسیس باید برای عقد قرارداد با وزارت نیرو اقدام کرد. فارم ماینینگ قانونی برای تامین برق یا گاز مورد نیاز خود باید با وزارت نیرو قرارداد ببندد. در حال حاضر یک فارم بیت کوین قانونی در صورتی می‌تواند پروانه بهره‌برداری دریافت کند که از منابع تجدیدپذیر و پاک برای تامین انرژی فارم خود استفاده کند.

احداث مزرعه بیت کوین بر اساس قوانین

قدم سوم در احداث مزرعه رمزارز قانونی، احداث مزرعه با رعایت ضوابط و مقررات تعیین شده از سمت وزارت صمت است. این قوانین بندهایی از قبیل محل احداث، فاصله‌ فارم بیت کوین قانونی از محدوده‌ مسکونی شهری، تامین زیرساخت‌های لازم از قبیل برق، گاز، آب، اینترنت و غیره را شامل می‌شود؛ تمام اطلاعات در سایت وزارت صمت شرح داده شده‌اند.

پروانه بهره برداری

اما مرحله‌ آخر دریافت پروانه بهره برداری است. پیش نیاز صدور پروانه بهره برداری، داشتن جواز تاسیس است. بنابراین مهم است که این مراحل به ترتیب طی شوند. این مجوز بیانگر ظرفیت و فعالیت حوزه استخراج رمزارز در مکان فارم بیت کوین قانونی شما است.

نکته‌ی مهم: لازم به یادآوری است که با وجود طی کردن تمام این مراحل و دریافت تمامی این مجوزات قانونی، استفاده از دستگاه غیرقانونی و قاچاق در مزرعه رمزارز قانونی، غیر قابل قبول است و عواقب قانونی در پی خواهد داشت. بنابراین تهیه دستگاه‌های مجاز و قانونی از الزامات داشتن فارم ماینینگ قانونی است. همچنین به یاد داشته باشید پروانه بهره برداری به مدت یک سال معتبر بوده و مجوز تاسیس اعتبار 6 ماهه دارد.

دستورالعمل وزارت صنعت برای ایجاد مزرعه ارز دیجیتال و مجوز راه اندازی فارم

بر اساس بیانات معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، برای ایجاد فارم‌های ماینینگ باید مجوز‌های مورد نیاز از طریق سایت بهین یاب تهیه شود. هر استان به صورت جداگانه می‌تواند درخواست خود را از طریق سازمان صنعت و معدن همان استان پیش ببرد. با توجه به محدودیت‌های مکانی، احداث فارم در شهرک‌های صنعتی و مناطق آزاد تجاری صنعتی کاملا مجاز است. اما شما نمی‌توانید در مناطق صنعتی فعال ارز‌های دیجیتال را به صورت قانونی استخراج کنید. حداقل باید 3 سال از عدم فعالیت واحدهایی که در حال حاضر آزاد هستند؛ گذشته باشد.

یکی از مواردی که هنگام اخذ مجوز استخراج رمز ارز باید دقت کنید این است که مکان مورد نظر جهت احداث فارم باید حداقل قرارداد یکساله داشته باشد (در واقع نیازی به مالکیت سوله نیست؛ این اقدام در صورت اجاره نیز امکان‌پذیر است). نکته بعدی این است که مجوز باید به نام شرکت باشد. به بیان دیگر اخذ مجوز به نام شخصیت حقیقی یا حقوقی امکان پذیر نیست.

بعد دریافت جواز تاسیس فارم ماینینگ، جهت دریافت برق مورد نیاز فارم ماینینگ و عملیات استخراج، اطلاعات و مشخصات مجوز راه‌اندازی فارم برای تاسیس توسط سامانه صمت به وزارت نیرو ارجاع داده می‌شود. پس از طی مراحل کاری، مجوز از سمت وزارت نیرو به سامانه صمت مجدد ارسال خواهد شد. همچنین در طی فرایند کسب مجوز، اطلاعات مکانی فارم نیز در سامانه بهین یاب ثبت می گردد؛ چرا که جهت دریافت مجوز تاسیس باید حتما مکان مورد نظر بررسی شود.

اجاره فارم ماینینگ یا هاستینگ

با توجه به تمام مواردی که گفتیم، راه اندازی و احداث فارم ماینینگ قانونی شاید پروسه‌ای زمان بر و طاقت فرسا باشد؛ اما راه حل‌های دیگری نیز برای داشتن فارم بیت کوین قانونی وجود دارد. یکی از این راه‌ها اجاره‌ فارم است.

با توجه به اینکه راه‌اندازی فارم هزینه‌های بسیاری دارد، اجاره‌ی فارم آماده می‌تواند یکی از راه حل‌های منطقی سرمایه گذاری در این حوزه باشد. در حال حاضر امکان اجاره فارم در کشور ما وجود دارد. شما می‌توانید با اجاره یک مزرعه رمزارز قانونی با تمام مجوزهای لازم برای فعالیت و زیرساخت‌ها، استخراج بیت کوین را شروع کنید.

اما اگر دستگاه‌های کافی برای راه اندازی فارم نداشته باشیم راه حل چیست؟ در این حالت سرویس‌هایی با عنوان هاستینگ یا هتلینگ وجود دارند. هاستینگ به این گونه است که شخص فضای مورد نیاز هر تعداد دستگاه ماینر که دارد، می‌تواند در یک مزرعه رمزارز قانونی که سرویس هتلینگ ارائه می‌دهد قرار دهد؛ اینگونه با توجه بالا رفتن تعداد دستگاه‌ها و توان پردازشی مجموع فارم، شانس دریافت پاداش از پیدا کردن بلاک‌ها بالاتر است؛ ماینر و ارائه دهنده سرویس هاستینگ هم در این سود شریک هستند.

ماینینگ خانگی

همانطور که در بخش‌های قبل هم گفته شد؛ برای انجام فعالیت ماینینگ خانگی، هیچ گونه مجوزی از نهادهای مربوطه صادر نمی‌شود. ماینینگ خانگی علاوه بر تاثیر در قطعی برق گسترده، خطراتی مانند آتش سوزی، جرائم قانونی و سلب آسایش از دیگران را به همراه دارد. به همین دلیل است که یکی از الزامات احداث فارم ماینینگ قانونی، استفاده از فضای صنعتی و با فاصله از مناطق مسکونی است.

کشورهای پیشرفته با ارائه سرویس هاستینگ یا میزبانی از دستگاه‌های ماینر این مشکل را حل کرده‌اند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید نمونه‌ خارجی سرویس هاستینگ را Digital Ocean مطالعه کنید. مجموعه‌ ویرافارم با ارائه خدمات هاستینگ در کشور خودمان و ایجاد شرایط مناسب، سعی در کاهش استخراج غیر قانونی و زیر زمینی دارد. این مجموعه افراد را تشویق می‌کند تا فعالیت ماینینگ خود را به صورت قانونی و در شرایط مناسب انجام دهند.

سخن پایانی

در این مقاله درباره نحوه اخذ مجوز استخراج ارز دیجیتال صحبت کردیم. امیدواریم که مطلب برای شما مفید بوده باشد و سوالات شما در این زمینه را پاسخ داده باشیم. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و رفع ابهامات خود می‌توانید از متخصصان مجموعه ویراماینر کمک بگیرید. ویراماینر با سال‌ها تجربه در زمینه مشاوره، راه‌اندازی و مدیریت فارم‌های ماینینگ با مقیاس‌های مختلف همواره آماده خدمت‌رسانی به شما کاربران عزیز است.

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
صبا فلاح
مدیر
صبا فلاح
9 ماه ها پیش

برای اخذ مجوز استخراج ارز دیجیتال باید چه شرایطی داشته باشیم؟

مقالات مرتبط

بالا