۱۷ / ۰۴ / ۰۱ زمان مطالعه : نویسنده : mina jahanbakhshi

صنعت ماینینگ طی سال‌های گذشته در ایران رشد و گسترش فوق العاده ای داشته است. سرمایه گذاری در این حوزه اگر درست و اصولی باشد می‌تواند بسیار سودآور باشد. برای یک سرمایه گذاری اصولی، نیاز است تا الزاماتی فراهم شود. از ابتدایی ترین نکات قابل توجه در این زمینه، گرفتن مجوزهای لازم برای یک فارم ماینینگ قانونی است. برای راه اندازی هر کسب و کاری، دریافت مجوزهای لازم قانونی از الزامات است. ماینینگ هم از این قاعده مستثنا نیست. در سال‌های اخیر برای جلوگیری از ماینینگ غیر قانونی، مراجع قانونی مرتبط شروع به اهدای مجوزهایی در این زمینه کردند. در این مقاله سعی داریم مراحل راه اندازی یک مزرعه رمزارز قانونی را شرح بدهیم.

ماینینگ قانونی یا غیر قانونی

حتما می‌دانید که ماینینگ در کشور ما همواره با چالش‌های فراوانی روبه رو بوده و هست. وقتی تب بیت کوین و ارزهای دیجیتال همه گیر شد، دستگاه‌های ماینر زیادی به صورت غیر قانونی وارد کشور شدند. پیش از قانونی شدن فرآیند ورود این دستگاه‌ها در سال 98، ساز و کار مشخصی برای گمرکی این کالا وجود نداشت. به همین دلیل دستگاه‌های ماینر یا به شکل غیر قانونی و یا با اسم کالاهای دیگر وارد کشور شدند.

فارم بیت کوین قانونی


پیشنهاد مطالعه: مقاله نکات راه اندازی فارم بیت کوین پیش از ایجاد آن


همین موضوع باعث شد تعداد دستگاه‌های قاچاق و بدون مجوز در کشور زیاد شود و در نتیجه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و هیات دولت مصوبه‌ای در خصوص خود اظهاری دستگاه‌های ماینر تنظیم کردند. در این مصوبه به صاحبان دستگاه‌ها فرصتی داده شد تا ماینرها را خود اظهاری کنند تا بتوانند آن‌ها را در فارم ماینینگ قانونی بکار بگیرند.

در حال حاضر این مهلت به پایان رسیده و مجوزهای خود اظهاری هم عملا ارزش قانونی ندارند. تنها دستگاه‌هایی قانونی هستند که به شکل قانونی و گمرکی وارد شده‌اند. تعدادی از شرکت‌های داخلی فعال در این حوزه نیز شروع به مونتاژ این دستگاه‌ها کردند که معمولا این ماینرها به اسم تولید داخل شناخته می‌شوند.

چطور فارم ماینینگ قانونی راه اندازی کنیم؟

ابتدا باید بدانید که با استفاده از چه ابزاری می خواهید عملیات ماینینگ را انجام دهید؛ راه اندازی فارم ماینینگ با کارت گرافیک نیز امکان پذیر است. اکنون که با وضعیت قانونی دستگاه‌های ماینر آشنا شدیم، میخواهیم بدانیم که برای راه اندازی مزرعه‌ی رمزارز قانونی چه مراحلی را باید طی کرد. در حال حاضر اولین قدم، ثبت نام در بهین یاب وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت است. با ثبت نام در بهین یاب، روند راه اندازی مزرعه رمزارز قانونی شروع می‌شود. مجوزهای لازم اعم از جواز تاسیس و پروانه بهره برداری از واحدهای ماینینگ برای اشخاص حقیقی و حقوقی جهت تولید یا استخراج رمزارز، از طریق ثبت نام در همین نهاد پیگیری می‌شوند.

فارم ماینینگ غیر قانونی

جواز تاسیس فارم ماینینگ

مجوز تاسیس برای ایجاد ظرفیت‌های جدید و توسعه‌ی فعالیت در زمینه استخراج رمزارز، با رعایت ضوابط و قوانین مربوط برای شرکت‌ها صادر می‌شود. اشخاص حقیقی و حقوقی مجاز به دریافت این مجوز نبوده و لازم است در قالب یک شرکت ثبت شده برای دریافت این جواز اقدام کنند. اطلاعات ثبت شده در جواز تاسیس فارم ماینینگ قانونی، مواردی هستند از قبیل: شناسه کسب و کار، شماره و تاریخ ثبت دبیرخانه، شرایط مربوط به جواز، فهرست فعالیت‌ها، پیش بینی سرمایه گذاری، اشتغال، ظرفیت، ارزش دستگاه‌ها و … .


اطلاعات بیشتر درباره راه اندازی فارم: 6 مرحله آموزش راه اندازی مزرعه بیت کوین؛ صفر تا صد استخراج بیت کوین


قرارداد با وزارت نیرو

پس از دریافت جواز تاسیس، باید برای عقد قرارداد با وزارت نیرو اقدام کرد. فارم ماینینگ قانونی، برای تامین برق یا گاز مورد نیاز خود باید با وزارت نیرو قرارداد ببندد. در حال حاضر یک فارم بیت کوین قانونی در صورتی می‌تواند پروانه بهره برداری دریافت کند که از منابع تجدیدپذیر و پاک برای تامین انرژی فارم خود استفاده کند.

احداث مزرعه بیت کوین بر اساس قوانین

قدم سوم در احداث مزرعه رمزارز قانونی، احداث مزرعه با رعایت ضوابط و مقررات تعیین شده از سمت وزارت صمت است. این قوانین شامل بندهایی از قبیل محل احداث، فاصله‌ی فارم بیت کوین قانونی از محدوده‌ی مسکونی شهری، تامین زیرساخت‌های لازم از قبیل برق، گاز، آب، اینترنت و … می‌باشد که به صورت کامل در سایت وزارت صمت شرح داده شده‌اند.

پروانه بهره برداری

اما مرحله‌ی آخر دریافت پروانه بهره برداری است. پیش نیاز صدور پروانه بهره برداری، داشتن جواز تاسیس است. بنابراین مهم است که این مراحل به ترتیب طی شوند. این مجوز بیانگر ظرفیت و فعالیت حوزه استخراج رمزارز در مکان فارم بیت کوین قانونی شماست.

دستگاه ماینر غیر قانونی

نکته‌ی مهم

لازم به یادآوری است که با وجود طی کردن تمام این مراحل و دریافت تمامی این مجوزات قانونی، استفاده از دستگاه غیر قانونی و قاچاق در مزرعه رمزارز قانونی، غیر قابل قبول بوده و عواقب قانونی در پی خواهد داشت. بنابراین تهیه دستگاه‌های مجاز و قانونی از الزامات داشتن فارم ماینینگ قانونی است. همچنین به یاد داشته باشید پروانه بهره برداری به مدت یک سال معتبر بوده و مجوز تاسیس اعتبار 6 ماهه دارد.

اجاره فارم ماینینگ یا هاستینگ

با توجه به تمام مواردی که گفتیم، راه اندازی و احداث فارم ماینینگ قانونی شاید پروسه‌ای زمان بر و طاقت فرسا باشد؛ اما راه حل‌های دیگری نیز برای داشتن فارم بیت کوین قانونی وجود دارد. یکی از این راه‌ها اجاره‌ی فارم است. با توجه به اینکه راه اندازی فارم هزینه‌های بسیاری دارد، اجاره‌ی فارم آماده می‌تواند یکی از راه حل‌های منطقی سرمایه گذاری در این حوزه باشد.

در حال حاضر امکان اجاره فارم در کشور ما موجود است. شما می‌توانید یک مزرعه رمزارز قانونی را به صورت آماده با تمام مجوزهای لازم برای فعالیت و زیرساخت‌ها، اجاره کرده و به فعالیت ماینینگ بپردازید.

ضبط دستگاه‌های غیر قانونی ماینر

اما اگر دستگاه‌های کافی برای راه اندازی فارم نداشته باشیم راه حل چیست؟ در این حالت سرویس‌هایی با عنوان هاستینگ یا هتلینگ وجود دارند. هاستینگ به این گونه است که شخص فضای مورد نیاز هر تعداد دستگاه ماینر که دارد، می‌تواند در یک مزرعه رمزارز قانونی که سرویس هتلینگ ارائه می‌دهد قرار دهد؛ اینگونه با توجه بالا رفتن تعداد دستگاه‌ها و توان پردازشی مجموع فارم، شانس دریافت پاداش از پیدا کردن بلاک‌ها بالاتر خواهد بود و ماینر و ارائه دهنده سرویس هاستینگ در این سود شریک خواهند بود.

ماینینگ خانگی

برای انجام فعالیت ماینینگ خانگی، هیچ گونه مجوزی از نهادهای مربوطه صادر نمی‌شود. ماینینگ خانگی علاوه بر تاثیر در قطعی برق گسترده، خطراتی مانند آتش سوزی، جرائم قانونی و سلب آسایش از دیگران را به همراه دارد. به همین دلیل است که یکی از الزامات احداث فارم ماینینگ قانونی، استفاده از فضای صنعتی و با فاصله از مناطق مسکونی است.

کشورهای پیشرفته این مشکل را با ارائه سرویس هاستینگ یا میزبانی از دستگاه‌های ماینر مردم حل کرده‌اند. برای اطلاعات درباره‌ی یک نمونه‌ی خارجی سرویس هاستینگ می‌توانید درباره Digital Ocean مطالعه کنید. امروزه، مجموعه‌ی ویرافارم با ارائه خدمات هاستینگ در کشور خودمان و با ایجاد شرایط مناسب، سعی در کاهش استخراج غیر قانونی و زیر زمینی دارد. این مجموعه افراد را تشویق می‌کند تا فعالیت ماینینگ خود را به صورت قانونی و در شرایط مناسب انجام دهند.

کلام آخر

امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشیم سوالات شما را در این زمینه به خوبی پوشش داده باشیم. در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتر داشته باشید یا برای رفع ابهامات در این زمینه، همکاران ما در بخش‌های گوناگون ویرا ماینر آماده‌ی پاسخگویی به شما هستند.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مقالات مرتبط