استخراج ابری (Cloud Mining) چیست؟ آشنایی با مزایا و معایب کلود ماینینگ

۱۴۰۲/۰۸/۲۰ زمان مطالعه : نویسنده : صبا فلاح

صنعت استخراج چند سال بعد از معرفی و عرضه بیت کوین با استقبال بی‌سابقه سرمایه‌گذاران مواجه شد. با فراگیری بیشتر بیت کوین و افزایش چالش‌های استخراج بیت کوین، استخراج ابری به عنوان یکی از راهکارهای پیشنهادی معرفی شد. در این مقاله ابعاد مختلف کلود ماینینگ را مورد بررسی قرار می‌دهیم؛ با ویراماینر همراه باشید.

استخراج ابری (کلود ماینینگ) چیست؟

در ابتدای مسیر کاربران با استفاده از تجهیزات معمولی مانند کامپیوترهای شخصی خود بیت کوین استخراج می‌کردند. اما با گذشت زمان عواملی مانند ورود سرمایه‌گذاران بزرگ، استفاده از تجهیزات پیشرفته و قدرتمند، افزایش میزان سختی شبکه، قانون‌گذاری و اعمال محدودیت از جانب دولت‌ها، ادامه فعالیت در صنعت ماینینگ را روزبه‌روز سخت‌تر کرد.

بسیاری از افراد به دلیل پتانسیل بالای صنعت ماینینگ، خواستار سرمایه‌گذاری و استخراج ارز دیجیتال هستند؛ اما سرمایه اولیه قابل توجه و دانش فنی کافی برای فعالیت در این حوزه را ندارند. استخراج ابری یا همان کلود ماینینگ (Cloud Mining) می‌تواند راهکار خوبی برای این دسته از سرمایه‌گذاران باشد.

کلود ماینینگ، خرید قدرت پردازشی ماینرها از شرکت‌های فعال در حوزه  استخراج ارز دیجیتال را امکان‌پذیر کرده است. در واقع افراد به ازای هش ریت خریداری شده، درآمد کسب می‌کنند. مزیت اصلی استخراج ابری، عدم نیاز به خرید ماینر و استخراج ارز دیجیتال بدون هیچ پیش زمینه و دانش فنی است.

استخراج ابری (کلود ماینینگ) چیست؟

در حالت کلی سرمایه‌گذاران فعال در این حوزه هنگام شروع فعالیت خودشان مبالغ بالایی را صرف خرید ماینر و ایجاد زیرساخت استاندارد می‌کنند. صدا و گرمای تولیدی بالای ماینرها طی فرآیند استخراج نگهداری دستگاه در فضای خانه را تقریبا غیرممکن کرده است. سرمایه‌گذاران حرفه‌ای فعال در این حوزه عموما شهرک‌های صنعتی واقع در مناطق سردسیر و خشک برای راه‌اندازی مزرعه استخراج و نگهداری ماینرها انتخاب می‌کنند.

از سوی دیگر راه‌اندازی ماینرها و اتصال آن‌ها به استخر استخراج هم فرآیند پیچیده‌ای است. شما می‌توانید به کمک این شیوه سرمایه‌گذاری چالش‌های مربوط به خرید و راه‌اندازی ماینر، ایجاد زیرساخت استاندارد، نگهداری و مانیتورینگ ماینر را به حداقل میزان ممکن برسانید. افراد متخصص شرکت‌های ارائه‌دهنده سرویس‌های استخراج ابری قطعا عملکرد بهتری در این زمینه دارند.

با توجه با ساختار کلی صنعت ماینینگ، میزان هش ریت دستگاه ماینر، شانس استخراج موفق و کسب درآمد سرمایه‌گذار را مستقیما تحت تاثیر قرار می‌دهد. هر چه هش ریت بیشتری خریداری کنید؛ درآمد بیشتری به دست خواهید آورد. البته ناگفته نماند که تمام پروژه‌های فعال در بازار رمز ارز برای کنترل و مدیریت تراکنش‌ها از الگوریتم‌های اجماع یکسان استفاده نمی‌کنند؛ بنابراین سازوکار ماینینگ در برخی ارزهای دیجیتال قابل استخراج متفاوت است.


بیشتر بخوانید: معرفی 10 الگوریتم استخراج رمز ارز


استخراج ابری چگونه کار می‌کند؟

در حالت کلی، نحوه کار استخراج ابری بر پایه اصول اولیه ماینینگ ارز دیجیتال کنترل و مدیریت می‌شود. تقریبا تمام شرکت‌های ارائه‌دهنده سرویس‌های کلود ماینینگ، مزرعه استخراج دارند. فضاهای صنعتی که تعداد زیادی دستگاه ماینر در فضای آن قرار دارند؛ مزرعه استخراج نامیده می‌شوند. ارزهای دیجیتال از همان ابتدا با هدف تمرکز زدایی و پس گرفتن قدرت از سیستم مالی سنتی دولت‌ها ایجاد شدند.

در ساختار غیر متمرکز بیت کوین یک شخص یا سازمان خاص وظیفه اعتبارسنجی تراکنش‌ها را بر عهده ندارد. بنابراین کاربران علاقه‌مند از سراسر جهان می‌توانند در فرآیند اعتبارسنجی و تایید تراکنش‌ها که اصطلاحا ماینینگ یا استخراج نام دارد؛ مشارکت ‌کنند.

تکنولوژی بلاک چین برای اولین بار زیرساخت لازم برای ایجاد یک سیستم مالی غیر متمرکز را به وجود آورد. در واقع سرمایه‌گذاران با استفاده از توان پردازشی دستگاه‌های ماینر، معادلات پیچیده ریاضی بلاک‌ها را حل می‌کنند. امنیت شبکه در نتیجه فعالیت ماینرها و ثبت زنجیره‌ای اطلاعات در بستر بلاک چین، فراهم می‌شود.

استخراج ابری چگونه کار می‌کند؟

استخراج از بروز مشکلاتی مانند دو بار خرج کردن (Double Spending) جلوگیری می‌کنند. به بیان ساده‌تر کاربران نمی‌توانند در بستر این شبکه، دارایی‌های موجود در حساب کاربری خودشان را دو بار خرج کنند. تراکنش‌های کاربران طی فرآیند استخراج اعتبارسنجی شده و در قالب بلاک به شبکه بلاک چین بیت کوین اضافه می‌شوند.

همانطور که پیش‌تر هم گفته شد؛ شما مبلغی را صرف خرید سرویس‌های استخراج ابری می‌کنید. شرکت ارائه‌دهنده کلود ماینینگ تمام موارد مربوط به مدیریت تخصصی فرآیند استخراج را بر عهده می‌‎گیرد. کاربران با توجه به میزان سرمایه و بودجه‌ای که دارند؛ هش ریت خریداری می‌کنند.

مراحل استخراج بیت کوین با استخراج ابری

برای شروع فرآیند استخراج بیت کوین با استخراج ابری باید چه مراحلی را طی کنیم؟ با توجه به چالش‌های کمتر این شیوه سرمایه‌گذاری، استخراج ابری از جمله ساده‌ترین راه‌ها برای ماین بیت کوین است. در ادامه مراحل استخراج بیت کوین با روش کلود ماینینگ را به صورت خلاصه مرور می‌کنیم.

مرحله اول ؛ انتخاب سرویس کلود ماینینگ

تا به حال چندین گزارش کلاهبرداری از شرکت‌های فعال در حوزه استخراج ابری، منتشر شده است. بنابراین اهمیت بسیار بالای انجام تحقیقات لازم و انتخاب مطمئن‌ترین سرویس کلود ماینینگ را نمی‌توان نادیده گرفت. برای تصمیم‌گیری درست، نظرات کاربران درباره شرکت مورد نظر را بادقت مطالعه کنید.

شما به راحتی می‌توانید با سرچ در اینترنت شرکت‌های کلاهبردار فعال در این حوزه را شناسایی کنید. شفافیت در فرآیند استخراج و نحوه مدیریت پاداش‌ها هم از جمله مواردی است که باید حتما مورد بررسی قرار بگیرند.

مرحله دوم ؛ انتخاب ارز دیجیتال قابل استخراج

بیت کوین تنها ارز دیجیتال قابل استخراج موجود در بازار نیست. برخی از تحلیل‌گران استخراج را نوعی سرمایه‌گذاری بلند مدت در نظر می‌گیرند. اینکه شما کدام ارز دیجیتال را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کرده‌اید؛ همواره هائز اهمیت است.

هر دارایی دیجیتال با قیمت مشخصی خرید و فروش می‌شود. در این مرحله شما باید ساختار، قیمت و پاداش استخراج پروژه مورد نظر خودتان را بادقت بررسی کنید. آیا استخراج ارز دیجیتال مورد نظر مقرون به صرفه است؟ سود تقریبی از ماین رمز ارز  انتخابی شما چه قدر خواهد بود؟

اگر روند چند سال اخیر بازار را بررسی کنید؛ ارزهای دیجیتال پرکاربرد در دسته پروژه‌های آینده‌دار قرار دارند. در نهایت بعد از در نظر گرفتن تمام مواردی که گفته شد؛ بهترین ارز دیجیتال را با توجه به شرایط خودتان انتخاب کنید.

مرحله سوم ؛ بررسی قرارداد استخراج ابری

شرکت‌ها قرارداد مشخصی برای خدمات کلود ماینینگ در نظر می‌گیرند. از آنجایی که تعداد کلاهبرداران فعال در این حوزه کم نیست؛ حتما قبل از امضاء، قرارداد را بادقت بررسی کنید.  سازوکار هر یک از شرکت‌های ماینینگ با دیگری متفاوت است. از همین رو کارشناسان معمولا بررسی جزئیات قرارداد‌ چندین شرکت رقیب با یکدیگر را پیشنهاد می‌کنند.

مرحله چهارم ؛ استخراج و کسب درآمد

بعد از نهایی شدن قرارداد، فرآیند استخراج آغاز می‌شود. شرکت ارائه‌دهنده خدمات کلود ماینینگ بعد از استخراج موفق، پاداش را به حساب کاربر منتقل می‌کند. البته پاداش دریافتی شما با توجه به میزان هش ریت و سایر فاکتورهای تاثیرگذار موجود در قرارداد پرداخت خواهد شد. در حقیقت عوامل متعددی میزان درآمد و سود دریافتی ماینرها را تحت تاثیر قرار می‌دهند. با توجه به پیچیدگی این فرآیند مجموعه ویراماینر ماشین حساب استخراج ارز دیجیتال را طراحی و توسعه داده است. شما می‌توانید با استفاده از این ابزار کاربردی، میزان تقریبی درآمد ماینرهای خودتان را محاسبه کنید.

مزایای کلود ماینینگ

استخراج ارز دیجیتال با روش‌های مختلف از جمله استخراج انفرادی (سولو ماینینگ) و استخر استخراج امکان‌پذیر است. جدای از آن ماینرهای موجود در بازار هم انواع متفاوتی دارند. در حالت کلی پردازنده مرکزی، کارت گرافیکی و اسیک ماینر سه دستگاه محبوب موجود در بازار هستند. اما مزایای کلود ماینینگ در مقایسه با سایر روش‌ها چیست؟

فرصتی برای سرمایه‌گذاران خرد صنعت ماینینگ

تعداد سرمایه‌گذاران علاقه‌مند به صنعت ماینینگ که سرمایه کافی برای شروع فعالیت در این حوزه را ندارند؛ کم نیست. کلود ماینینگ فرصت خوبی برای سرمایه‌گذاران خرد علاقه‌مند به استخراج بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال به وجود می‌آورد. شما می‌توانید با سرمایه بسیار کم وارد این حوزه شده و درآمد به دست آورید.

استخراج بدون دانش فنی

درک نحوه عملکرد و راه‌اندازی دستگاه‌های ماینر با توجه به ساختار پیچیده‌ای که دارند؛ کار ساده‌ای نیست. عموم کاربران برای نصب و راه‌اندازی ماینرهای خودشان از متخصصان باتجربه کمک می‌گیرند. تمام مراحل مربوط به تنظیم، راه‌اندازی و نگهداری دستگاه در شرایط استاندارد بر عهده کارشناسان شرکت ارائه‌دهنده خدمات کلود ماینینگ است. بنابراین شما به کمک کلود ماینینگ بدون هیچ دانش فنی خاصی، استخراج را شروع می‌کنید.

البته ناگفته نماند که اگر از فعالان، سرمایه‌گذاران و علاقه‌مندان صنعت ماینینگ هستید؛ می‌توانید برای مشاوره، راه‌اندازی و نگهداری مزارع استخراج از کارشناسان مجموعه ویراماینر کمک بگیرید.

استخراج بدون دستگاه ماینر و تجهیزات

استخراج بدون دستگاه ماینر و تجهیزات یکی از مزایای اصلی کلو ماینینگ است. در واقع برای استخراج ابری تنها یک قرارداد امضاء می‌کنید. با این حساب دیگر دغدغه‌ انتخاب و خرید ماینر، ایجاد زیرساخت استاندارد و استفاده از سیستم‌های تهویه قدرتمند را ندارید.

بازگشت سریع سرمایه

ورود به بازار با سرمایه کم و بازگشت سریع دارایی هم یکی از مزیت‌های استخراج ابری است. در واقع سرمایه‌گذاران با حذف تمام هزینه‌های جانبی، فرآیند رسیدن به سود و بازگشت سرمایه را تا حد قابل توجهی کوتاه می‌کنند.

دسترسی راحت به خدمات کلود ماینینگ

ساختار کلی بازار ارز دیجیتال جهانی است. همین رویکرد موجب شده کاربران سراسر جهان قابلیت دسترسی به پلتفرم‌های فعال در این حوزه را داشته باشند. البته در برخی موارد شاهد اعمال محدودیت‌ها از جانب دولت‌ها هستیم؛ اما در اکثر موارد سرمایه‌گذاران به راحتی می‌توانند از خدمات کلود ماینینگ شرکت‌های مختلف استفاده کنند.

سخن پایانی

استخراج ابری یا همان کلود ماینینگ راهکاری هوشمندانه برای سرمایه‌گذاری در صنعت ماینینگ ارز دیجیتال است. اگر سرمایه قابل توجهی برای استخراج بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال ندارید؛ می‌توانید از شرکت‌های مطمئن فعال در این حوزه کمک بگیرید. البته حتما پیش از عقد قرارداد و شروع استخراج ابری برای جلوگیری از ضررهای احتمالی تمام جوانب را بادقت بسنجید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مقالات مرتبط

بالا