۵ / ۰۴ / ۰۱ زمان مطالعه : نویسنده : فاطمه زیودار

قبل از هر چیز به این نکته اشاره می کنیم که فارم ماینینگ با کارت گرافیک نیز امکان پذیر است. بیشترین میزان استخراج بیت کوین از طریق فارم ها یا مزرعه ارز دیجیتال انجام می شود. در فارم ها تعداد زیادی از دستگاه ها با قدرت پردازش بالا در کنار یکدیگر فعالیت می کنند و بالطبع خروجی بهتری نیز خواهند داشت. در واقع می توانند سهم بیشتری از پاداش شبکه و در نهایت درآمد بیشتری از بیت‌کوین را داشته باشند.

قبل از شروع  هرگونه بحثی متذکر می شویم که در ایران راه‌ اندازی فارم ماینینگ خانگی، قانونی نیست و پیگرد قانونی دارد اما همچنان در برخی کشور ها از این صنعت برای کسب درآمد استفاده می شود. لذا مقاله پیش رو صرفا آموزش راه اندازی می باشد.

مکانیسم اجرایی فارم های صنعتی و فارم های کوچک خانگی تقریبا مشابه است. پس اگر موارد راه اندازی فارم بیت کوین صنعتی با مقیاس بزرگ و متوسط را بدانید، راه اندازی فارم بیت کوین خانگی برای شما امری ساده و پیش پا افتاده است.

راه اندازی فارم ماینینگ خانگی
نکات راه‌ اندازی فارم ماینینگ خانگی

نکات راه اندازی فارم خانگی

برای راه‌ اندازی فارم ماینینگ خانگی باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

استفاده از دستگاه های با تراهش بالاتری که مصرف پایین تری دارند

عدم انجام استخراج با استفاده از موبایل یا سیستم های خانگی و لپتاپ

محاسبه درآمد حدودی روزانه دستگاه

محاسبه آمپر و مصرف برق دستگاه

دستگاه های ماینر خود را مستقیما به برق وصل نکنید چرا که با قطعی برق به طور ناگهانی، ممکن است قطعات شما آسیب ببینند. در مسیر ماینر خود حتما از محافظ برق استفاده کنید.

 


اطلاعات بیشتر درباره راه اندازی فارم:

 6 مرحله آموزش راه اندازی مزرعه بیت کوین؛ صفر تا صد استخراج بیت کوین

ماینرهای مناسب فارم صنعتی و خانگی


چه مکانی برای راه‌ اندازی فارم ماینینگ خانگی مناسب است؟

اولین گام برای راه‌ اندازی فارم خانگی در نظر گرفتن مکان مناسب جهت احداث می باشد. متداول ترین مکان ها جهت ایجاد فارم ماینینگ خانگی سرویس بهداشتی، انباری . پارکینگ (درصورت داشتن پارکینگ شخصی) می باشد.
به دلیل وجود سرو و صدای ماینر، مکان مورد نظر باید جایی باشد که موجب آزار همسایگان نشود. همچنین مکان مذکور باید دارای برق کشی مناسب به تعداد ماینرهایی که قرار می دهید نیز باشد.

فارم ماینینگ خانگی
آموزش راه‌ اندازی فارم ماینینگ خانگی

مکان انتخابی شما برای راه‌ اندازی فارم ماینینگ خانگی باید حتما دارای تهویه مناسب باشد که گرمای خروجی از ماینرها را به بیرون هدایت کند. گرم شدن ماینر ها یا قطعات آنها خسارات جبران ناپذیری خواهد داشت. گرما موجب سوختن برخی قطعات و آب شدن خازن های موجود روی برد اصلی می شود. پس حتما باید کانال کشی تهویه به درستی صورت پذیرد. کانال کشی تهویه به دو صورت قابل اجرا می باشد:

* کانال کشی فلزی

* کانال کشی با استفاده از ورق های شیشه ایِ پلاستیکی (که از نظر اقتصادی به صرفه تر می باشد)

 

استفاده از فن

برای جلوگیری از این آسیب دیدگی باید از فن های قوی، ترجیحا فن های صنعتی بلبرینگی استفاده شود و برای خنک شدن هر چه بیشتر و بهتر فضای موجود بهتر  است از پد های سلولوزی استفاده شود. حتما برای پدهای سلولوزی خود از چارچوب استفاده کنید. جهت آبرسانی پدهای سلولوزی می توانید از پمپ استفاده کنید. همچنین جهت جلوگیری از ورود گرد و غبار و کنترل کردم میزان رطوبت از نانو فیلتر برای کاور کردن هر دو طرف پد سلولوزی استفاده کنید.

 

سخت افزارهای قابل استفاده در راه‌ اندازی فارم ماینینگ خانگی

CPU : سی پی یو یا پردازنده از ابتدایی ترین ابزارها برای صنعت ماینینگ می باشد که با توجه به قیمت بالا نسبت به توان بسیار پایین این ابزار برای استخراج بیت کوین منسوخ شد.

GPU : جی پی یو یا کارت گرافیک نیز یکی از ابزارهای پایه بود که برای استخراج ارز دیجیتال استفاده می شد. اما با گذشت زمان و روی کار آمدن دستگاه های جدید با قابلیت بالاتر این ابزار از چرخه استخراج بیت کوین خارج شد. امروزه از کارت گرافیک بعضا برای استخراج اتریوم استفاده می شود. برای بیت کوین استفاده از کارت گرافیک به صرفه نیست.

FPGA BOARD : بردهای اف پی جی ای نیز یکی از ابزارهای استخراج بوده است که در گذشته بسیار مورد استفاده قرار میگرفته است. اما با گذشت زمان و جایگزین شدن دستگاه های مدرن تر با بازدهی بالاتر و مصرف پایین تر این دستگاه ها نیز از رده استخراج بیت کوین خارج شدند.

ASIC: ایسیک یا اسیک ماینرها در حال حاضر آخرین نسل دستگاه های استخراج ارز دیجیتال هستند. این دستگاه ها توسط کمپانی های مختلفی همچون بیت مین تولید می شوند. اسیک ماینر ها پردازنده ها و میکرو چیپ های خیلی پیشرفته ای دارند که تنها برای استخراج قابل استفاده هستند. در واقع بهره وری آنها بسیار بالاست.  اسیک ماینر ها  مدل های مختلفی دارند که با توجه به نیاز خود (با توجه به میزان مصرف برق و قدرت بهره وری) می توانید مدل مورد نظر خود را بین مدل های موجود انتخاب کنید.


بیشتر بخوانید: بهترین ماینرها برای فارم صنعتی و خانگی در سال 2022


چه مواردی در تعیین قیمت فارم ماینینگ خانگی تاثیر دارد؟

موارد بسیاری در تعیین میزان هزینه راه‌ اندازی فارم ماینینگ خانگی  تاثیر گذار است که در ادامه به دو مورد مهم آنها اشاره می کنیم:

نوع سخت افزار انتخابی (که تاثیر شگرفی بر میزان هزینه دارد)

محل جغرافیایی: از نظر دسترسی به برق و میزان آب و هوا، موقعیت جغرافیایی بسیار مهم است. چرا که اگر محل زندگی شما گرم و مرطوب باشد باید از فن های خیلی قوی تری استفاده کنید و این مورد هزینه های راه اندازی فارم خانگی شما را بالاتر می برد.

در راه‌ اندازی فارم ماینینگ خانگی جهت تامین سیستم آب رسانی به یک 20 لیتری احتیاج دارید. دبه مورد نظر را از وسط نصف کرده و یک فلوتر توالت فرنگی روی آن قرار می دهیم. شلنگ خروجی آب و پمپ کولر را هم درون دبه قرار می دهیم.

مکان قرار گرفتن ماینر باید بالاتر از سطح زمین باشد چرا که ممکن است بر اثر نشت آب، آب به ماینر برسد و به دستگاه آسیب وارد کند. نکته قابل توجه این است که سطحی که ماینر روی آن قرار میگیرد به صورت مش (توری) باشد که قابلیت جریان هوا را داشته باشد.

قرار دادن ماینر روی چهارپایه فلزی شبکه ای(مش)
راه‌ اندازی فارم ماینینگ خانگی

یکی دیگر از مواردی که باید هنگام راه اندازی فارم خانگی یا فارم صنعتی در نظر داشته باشید نظارت بر روی فضای موجود با استفاده از دوربین می باشد. به این صورت که در بخشی از فضا یک دوربین 360 درجه نصب کنید و بر روی موبایل یا رایانه شخصی خود در هر زمان و مکانی فارم خود را نظارت کنید. همچنین می توانید با استفاده از پریز یا ماژول هوشمند سیستم برق مکان مذکور را نیز به طور هوشمند از راه دور کنترل کنید. مهمترین نکته برای هر فعالیتی حفظ امنیت آن فضا می باشد.

با استفاده از قفل مرغوب میتوانید این امنیت را تا حدودی فراهم کنید.

از صحت اتصال کابل ها و سوکت ها به دستگاه ماینر مطمئن شوید و سپس دستگاه ماینر را روشن کنید و شروع به کار کنید.

 

کلام آخر

همانطور که اشاره شد بخش زیادی از استخراج بیت کوین توسط فارم ها انجام می شود اما قبل از راه‌ اندازی فارم ماینینگ خانگی باید تحقیقات لازم به عمل آورید و پس از در نظر گرفتن موارد مختلف و سنجیدن میزان برق مصرفی و درآمد در صورت به صرفه بودن می توان اقدام به این عمل کرد. حتما به این نکته توجه داشته باشید که اجرای فارم خانگی در ایران مجوز قانونی ندارد.

اما ویرا ماینر آماده ارائه خدمات تخصصی مشاوره، راه اندازی و نگهداری مزرعه ارز دیجیتال، به سازمان‌ها، کسب و کارهای کوچک، متوسط و بزرگ و همچنین کلیه افراد علاقه‌مند به این حوزه است.

اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
reza
reza
1 ماه پیش

سلام
ببخشید من یه سوال دارم، می خواستم چندتا ماینر برای خونه بگیرم، بین s9 و t17+ شک دارم. کدوم بهتره؟

سعید طهمورث
سعید طهمورث
1 ماه پیش

برای راه اندازی فارم خانگی چند تا دستکاه باید داشته باشم؟ با یکی هم میتونم شروع کنم؟

مقالات مرتبط