Skip to content

دنیای متاورس چیست و چه آینده ای دارد؟

تاریخ: ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
زمان مطالعه: 15 دقیقه
نویسنده: Posted byفاطمه زیودار

این روزها تب و تاب دنیای متاورس و دنیای دیجیتال به حدی فراگیر شده است که از کودک 5 ساله تا فرد 70 ساله همگی با این واژه ظاهرا نامانوس آشنا هستند. قبل از ورود به جزئیات دنیای متاورس ابتدا با مفهوم کلی از این واژه آشنا می‌شویم و در ادامه مقاله از ویراماینر، به تفصیل این موضوع جدید و مهم را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

به طور کلی دنیای متاورس دنیایی است که هر شخصی می‌تواند یک آواتار 3 بعدی از خود درست کند و در آن فضا به گشت و گذار بپردازد. در واقع فرد می‌تواند هم در دنیای فیزیکی و دنیای دیجیتالی متاورس حضور داشته باشد. دنیای متاورس خیلی به دنیای فیزیکی فعلی شباهت دارد، اما با این تفاوت که چیزی فراتر از دنیای فیزیکی که در آن حضور داریم است.

متاورس چیست؟

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که در فضای متاورس چه می‌کنند؟ پاسخ به این سوال بسیار ساده است. فرد می‌تواند با ساخت کاراکتر خود در متاورس راه برود، مطالعه کند، سفر کند، موزیک گوش کند، فیلم ببیند. در واقع همه فعالیت‌هایی که در دنیای فعلی انجام می‌شود، در دنیای متاورس نیز قابل انجام است.

متاورس چیست؟ به زبان ساده

برای درک متاورس دنیایی را تصور کنید که میلیاردها انسان در فضای این دنیا در حال تعامل با یکدیگر هستند. متاورس به فضای سه بعدی گفته می‌شود که به کمک تکنولوژی‌های مختلف مانند واقعیت مجازی (VR)، واقعیت افزوده (AR)، هوش مصنوعی (AI)، اینترنت اشیاء (IoT) و بلاک چین (Blockchain) ایجاد و مدیریت می‌شود. در واقع تکنولوژی‌های نام برده بستر لازم برای تعامل افراد با یکدیگر را فراهم می‌کنند. متاورس‌های زیادی در دنیای امروز وجود دارند و هر کدام توسط شرکت‌های مختلف توسعه داده شده‌اند. هدف از ایجاد هر متاورس با دیگری متفاوت است.

البته دنیاهای متاورس هنوز به قدری پیشرفت نکرده‌اند که بتوانند با یکدیگر تعامل داشته باشند؛ اما قطعا در آینده شاهد ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز برای تعامل متاورس‌ها با یکدیگر خواهیم بود. شما می‌توانید از طریق ابزارهای مختلف مانند کامپیوتر یا موبایل به دنیای متاورس دسترسی پیدا کنید. با وجود مجازی بودن دنیای متاورس، جزئیات به قدری دقیق نشان داده می‌شوند که افراد به راحتی ساعت‌ها در جزئیات آن غرق می‌شوند. این تکنولوژی تنها مختص به گیمرها یا توسعه‌دهندگان نیست و تمام افراد می‌توانند از فضای آن استفاده کنند. متاورس قطعا انقلاب بعدی ارتباطات در فضای مجازی را رقم خواهد زد.

متاورس معنای جدیدی به ارتباطات افراد جهان می‌بخشد. دنیایی را تصور کنید که افراد در آن بتوانند به واسطه تکنولوزی در یک دنیای مجازی کنار یکدیگر وقت بگذرانند؛ جوری که دیگر فاصله معنایی نداشته باشد. در این دنیا به جای تماس‌های ویدیویی با افراد مورد علاقه خود در دنیای متاورس ارتباط برقرار کرده و با هم در یک کنسرت مجازی شرکت می‌کنید. امکان برگزاری کلاس‌های مجازی در فضای متاورس هم وجود دارد. فضایی را تصور کنید که افراد از سراسر دنیا در یک کلاس درسی مشغول به مطالعه مبحث خاصی هستند. فرض کنید در دنیای متاورس به فروشگاه مورد علاقه خود وارد شوید و محصولات برند را به کمک واقعیت مجازی مشاهده کنید.

جلسه‌های کاری متاورس، جمع شدن افراد از جاهای مختلف جهان را امکان‌پذیر می‌کنند. این شیوه نوین تعامل مزایای قابل توجهی برای سازمان‌ها به همراه خواهد داشت. حتی اگر دوستتان مهاجرت کرده باشد؛ متاورس فضای بازی کردن در کنار هم را در اختیار شما قرار می‌دهد. مثال‌هایی که گفته شد؛ تنها بخشی از کاربردهای متاورس هستند. با این حساب متاورس قطعا تحولات قابل توجهی را در دنیا و ارتباطات به وجود می‌آورد.


بیشتر بخوانید: استخراج ارز دیجیتال ؛ 6 گام برای مبتدیان


متاورس چگونه کار می‌کند؟

از آنجایی که متاورس و پلتفرم‌های فعال در این حوزه همچنان در حال توسعه هستند؛ هنوز اطلاعات دقیقی از چگونگی عملکرد آن در درسترس نیست. اما در حالت کلی، متاورس به عنوان یک اکوسیستم دیجیتال بر پایه چندین تکنولوژی سه بعدی ساخته شده است. البته عملکرد کلی این ساختار به کمک نرم افزار و ابزارهای مالی غیر متمرکز مبتنی بر بلاک چین کنترل و مدیریت می‌شود.

میزان تعامل جهان‌های مجازی، انتقال داده، مدیریت و رابط کاربری از جمله عواملی هستند که بر اساس نحوه طراحی پلتفرم تغییر می‌کنند. طبق گفته کارشناسان متاورس از 7 لایه مختلف تجربه، کشف، اقتصاد خالق، محاسبات فضایی، عدم تمرکز، رابط انسانی و  زیرساخت تشکیل شده است.

تاریخچه متاورس

متاورس برای اولین بار در سال 1992 در رمان معروف نیل استیونسن به نام «سقوط برف» استفاده شد. بخش زیادی از این رمان در کنسرت واقعیت مجازی در متاورس اتفاق افتاده است. پس از 19 سال در سال 2011 یک رمان از ارنست کلاین به نام Ready Player One مجدد از این واژه استفاده کرد.

پس از آن در سال 2016 استیون اسپیلبرگ رمان را تبدیل به فیلم کرد و موجب همه‌گیر شدن این تکنولوژی شد. پس از این فیلم دنیای متاورس بیش از پیش در مرکز توجه قرار گرفت. در همین هنگام بود که توکن‌های غیر قابل تعویض یا NFT‌ها به میان آمدند. نقش اساسی در تولید آواتارهای موجود در دنیای متاورس را توکن‌های NFT بر عهده دارند.


بیشتر بخوانید: استخراج بیت کوین و آموزش 6 مرحله‌ای راه‌اندازی مزرعه استخراج


دلیل اهمیت متاورس

متاورس نتیجه تحقیقات چند ساله درباره هوش مصنوعی است. کاربردها و قابلیت‌های متعدد این تکنولوژی قطعا کسب و کارها را از جهات مختلف تحت تاثیر قرار می‌دهد. برای درک بهتر در ادامه دلیل اهمیت متاورس را با جزئیات بیشتر مورد بررسی قرار می‌دهیم.

ارائه شیوه‌ای نوین برای ارتباط

برندها می‌توانند با استفاده از متاورس در شرکت خود، تجربه جذاب و منحصربه‌فردی را برای کاربران رقم بزنند. در واقع متاورس و قابلیت‌های کاربردی آن شیوه‌ای نوین برای جذب مشتری برای کسب‌وکارها است. قطعا شرکت‌هایی که در این زمینه پیشرو هستند؛ جایگاه بهتری در بین کاربران خواهند داشت. طراحی بازی، ارائه آیتم‌های مجازی و ایجاد سالن‌های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده از جمله راهکارهای پیشنهادی برای شرکت‌ها هستند.

برگزاری رویدادهای مجازی

متاورس با استفاده از به‌روزترین تکنولوژی‌های دنیا تجربه بهتری برای برگزاری رویدادهای مجازی ارائه می‌دهد. با افزایش ارتباطات، بسیاری از شرکت‌های بزرگ جهان همواره به دنبال برقراری ارتباط با افراد متخصص فعال در سایر کشورها هستند. متاورس با به‌کارگیری زیرساخت‌های لازم، بستری را برای برگزاری رویدادهای مجازی به وجود آورده است. شرکت‌ها می‌توانند به جای برگزاری رویدادهای خود در گوگل میت از متاورس کمک بگیرند و تجربه بهتری برای افراد رقم بزنند.

ایجاد بستری برای تبلیغات و فروش

همانطور که پیش‌تر هم اشاره شد؛ شرکت‌های می‌توانند برای تبلیغ برندهای خود از متاورس کمک بگیرند. در این شیوه نوین تبلیغ، کاربران استفاده از محصول در دنیای واقعی را تجربه می‌کنند. در چنین شرایطی تصمیم‌گیری بسیار راحت‌تر خواهد بود. قطعا رقم زدن تجربه‌ای استثنایی برای مشتری به پیشرفت و بیشتر دیده شدن برندها کمک می‌کند.

ارائه شیوه‌ای نوین برای تبلیغات

شرکت‌ها با به‌کارگیری شیوه‌های نوین تبلیغاتی و استفاده از کاربردهای متفاوت متاورس قطعا قدم‌های بزرگ و مثبت زیادی برای تبلیغات بر می‌دارند. روایت پردازی خلاقانه و پیاده‌سازی آن در بستر متاورس قدم بزرگ و مثبتی در شناخته شدن کسب و کارها است. در واقع تبلیغات در بستر متاورس کاربر را مستلزم به تعامل متقابل می‌کنند. همین قابلیت موجب محبوبیت و کاربرد تبلیغات در دنیای متاورس شده است.

ارتقاء تجربه فعالیت گروهی

فعالیت‌های گروهی برای افرادی که در کنار هم نیستند؛ چالش‌های خاص خودش را دارد. اما متاورس توانست تغییرات مثبت و قابل توجهی را در فعالیت‌های گروهی به وجود آورد. همین موضوع موجب شده کارشناسان ارتقاء تجربه فعالیت‌های گروهی و جریان کار را به عنوان قابلیت‌های اصلی متاورس بشناسند. جالب است بدانید که در حال حاضر تعدادی از افراد در دفاتر کار موجود در فضای متاورس مشغول به فعالیت هستند.

فراگیری رمز ارزها و سیستم مالی دیجیتال

متاورس و ارز دیجیتال دو تکنولوژی مرتبط به هم هستند. استفاده از قابلیت‌های متاورس حتی در این مراحل اولیه شکل‌گیری پلتفرم‌های فعال در این حوزه، بدون ارز دیجیتال بسیار چالش برانگیز است. در واقع افراد به کمک کیف پول‌های ارز دیجیتال و رمز ارزهای موجود در حساب کاربری خود، تراکنش‌های خودشان را در متاورس به ثبت می‌رسانند. در حالت کلی مزایای ارزهای دیجیتال و بلاک چین بسیار بیشتر از معایب آن است؛ چرا که تراکنش‌ها به کمک رمز ارزها بسیار راحت‌تر به ثبت می‌رسند.

برترین کاربردهای متاورس

بسیاری از شرکت‌های بزرگ جهان در حال حاضر قابلیت‌های کاربردی متاورس را به‌کارگرفته‌اند؛ اما پتانسیل پلتفرم‌های متاورس و تکنولوژی‌های استفاده شده در ساختار آن‌ها به قدری بالا است که قطعا روزبه‌روز شاهد افزایش تعداد کاربردهای متاورس خواهیم بود. با این حال تصمیم گرفتیم تعدادی از اصلی‌ترین و برترین کاربردهای متاورس را به شما معرفی کنیم.

دفتر کار مجازی

دفاتر کاری طی چند سال اخیر و بعد از همه‌گیری کرونا شاهد تغییرات زیادی در فضای کار و دفاتر بودیم. بسیاری از شرکت‌ها طی این دوره برای حفظ سلامت افراد از کارمندان خود می‌خواستند که در فضای خانه کارهای خودشان را انجام دهند. با وجود تمام مزایایی که کار کردن در خانه برای افراد به همراه داشت؛ چالش‌هایی را هم برای افراد به همراه داشت. به عنوان مثال اصلی‌ترین چالش‌های دورکاری برقراری ارتباط با سایر اعضائ تیم و حفظ بازدهی است. متاورس می‌تواند این دو مشکل را حل کند. متاورس با ایجاد دفتر کار مجازی ملاقات و فعالیت گروهی افراد در موقعیت‌های مکانی مختلف را امکان‌پذیر می‌کند.

ایجاد فضای آموزشی

متاورس فضای آموزش و یادگیری مجازی را تا حد زیادی ارتقاء داده است. افراد به کمک این فضا می‌توانند مباحث جدید و مورد نظر خودشان را در فضایی جذاب یاد بگیرند. چنین فضایی قطعا یادگیری در فضایی تخصصی و بدون محدودیت، تحولات بزرگی را در جوامع جهانی ایجاد می‌کند. افراد در فضای متاورس، مفاهیم را با روش‌های نوین می‌شناسند. به عنوان مثال افرادی که در حال یادگیری علم پزشکی هستند به کمک متاورس پیش از مواجهه با مسائل در دنیای واقعی آن‌ها را در فضای آموزشی مجازی تجربه می‌کنند. پرورش استعداد در فضای متاورس بسیار ساده‌تر است.

صنعت گردشگری

صنعت گردشگری بعد از همه‌گیری ویروس کرونا ضررهای قابل توجهی متحمل شد. این در حالی است که افراد به راحتی می‌توانند با متاورس و گذاشتن هدست واقعیت مجازی به نقاط مختلف جهان سفر کنند. همانطور که پیش‌تر هم گفته شد؛ دنیای متاورس با ارائه تمام جزئیات، تجربه جدید و جذابی برای افراد رقم می‌زند. با توجه به روند زندگی در دنیای تکنولوژی امروز کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که در آینده نزدیک شاهد فراگیری و حتی جایگزینی سفرهای مجازی خواهیم بود.

بازی‌های آنلاین

صنعت گیمینگ یکی از محرک‌های اصلی توسعه و ایجاد متاورس بوده است. شرکت‌های فعال در این حوزه همواره سعی دارند با به‌کارگیری زیرساخت متاورس و انتخاب شیوه‌های نوین، مخاطب‌های بیشتری جذب کنند. بازی‌های آنلاین با تلاش برای واقعی جلوه دادن اتفاقات و ایجاد امکان کسب درآمد برای گیمرها تحولات قابل توجهی در صنعت گیمینگ به وجود می‌آورند. علاوه بر آن شرکت‌های فعال در این حوزه همچنین می‌توانند از فضای دنیای مجازی بازی را برای تبلیغ سایر برندها استفاده کنند.

صنعت سرگرمی

متاورس آینده صنعت سرگرمی است. اجرای کنسرت، نمایش، رویدادهای ورزشی، بازی آنلاین و پلتفرم‌های مجازی تنها بخشی از دنیاهای مجازی قابل اجرا در متاورس هستند. با این حساب متاورس با ایجاد تحول در صنعت سرگرمی، تجربه منحصربه‌فردی برای افراد سراسر جهان رقم می‌زند.

پلتفرم‌های فضای مجازی

تکنولوژی متاورس تحولاتی در پلتفرم‌های فضای مجازی هم به وجود می‌آورد. به عنوان مثال پلتفرم‌های دو بعدی فضای مجازی در حال تغییر و ایجاد دنیای مجازی هستند. در چنین ساختاری افراد به جای ارسال پیام در فضای دنیای مجازی متاورس مستقیما با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. ارتقاء نحوه برقراری ارتباط می‌تواند قدم مثبتی در جهان باشد.

واقعیت افزوده در متاورس

واقعیت افزوده با عنوان مختصر AR شناخته می‌شود و کارایی آن به این صورت است که با استفاده از دیتای دیدنی و شنیدنی، چیزی را به واقعیت مجازی اضافه می‌کند. به عنوان مثال شما در فیلم آلیس در سرزمین عجایب می‌بینید که در کنار تصاویر و ویدئوهای واقعی، از ویدئوها و تصاویر غیر واقعی نیز استفاده شده است و این کاراکترها در کنار کاراکترهای واقعی ایفای نقش می‌کنند.

در سال 2016 شرکت مایکروسافت هدست AR خود را روانه بازار کرد. با استفاده از این هدست، استفاده کننده می‌توانست محیط بازی نرم افزاری را به راحتی در محیط فیزیکی اطراف خود حس کند. دیری نگذشت که نسل بعدی از این هدست به همراه سرویس Microsoft Mesh به بازار عرضه شد.

متاورس

یکی دیگر از مثال‌های واقعیت افزوده، بازی Pokemon GO است. در این بازی کاربران می‌توانند با استفاده از یک تلفن همراه هوشمند با واقعیت افزوده ارتباط برقرار کنند و حتی Pokemonها رو تجسم و آن‌ها را کنترل کنند. در این بازی افرادی که به بازی می‌پردازند با واقعیت افزوده می‌توانند یک ارتباط دو طرفه برقرار کنند.

نقش توکن NFT در دنیای متاورس

توکن غیر قابل تعویض یا Non-Fungible Token (به اختصار NFT) رمزنگاری شده‌اند که بر بستر بلاک چین قرار دارند. توکن‌های NFT قابل کپی برداری نیستند و منحصربه‌فرد هستند که در قرار داد هوشمند ذکر شده است. امکان ساخت کپی از توکن‌های NFT وجود ندارد؛ چرا که حق کپی رایت اجازه چنین کاری را در اختیار کاربران قرار نمی‌دهد. نقش بلاک چین در این شبکه حفاظت از مالکیت موجودیت‌های فیزیکی است.

نقش NFT در متاورس

یکی از مهمترین اهداف متاورس ترکیب دنیای فیزیکی و مجازی در کنار یکدیگر است؛ پس در اینجا می توان متوجه نقش NFT در حفظ مالکیت و انحصاری بودن هر موجودیت دیجیتالی در کنار موجودیت فیزیکی آن شد.

‌پشتیبانی بلاک چین از متاورس

بلاک چین از سیستم های قابل اعتماد پشتیبانی می کند و همچنان به دنبال گسترش سازگاری بین سامانه های مختلف است. با استفاده از پولکادات و آوالانچ می توان بلاک چین هایی را ایجاد کرد که کاملا سفارشی هستند و به راحتی با هم تعامل می کنند. متاورس با استفاده از بلاک چین می تواند راه حل هایی جهت ترکیب پروژه های مختلف بیابد. در دنیای بزرگ و جدید متاورس، نیاز است که کدهای بسیار زیادی با یکدیگر ترکیب شوند تا شبیه به یک محیط فیزیکی قابل دستیابی باشد. مانند کدهای سوشال مدیاها و سامانه های تشخیص هویت دیجیتال و تعداد بسیار زیادی از اپلیکیشن هایی که در دنیای فیزیکی برای رفع نیاز کاربران وجود دارد و باید در دنیای متاورس نیز موجود باشند.

برای ساخت هر چه بهتر دنیای متاورس، آواتارهای مجازی و ارزهای رمز نگاری و مالکیت بر اشیا بر بستر بلاک چین به طور یکپارچه در حال فعالیت هستند تا هر چه بهتر و زودتر بستر دنیای متاورس فراهم شود و این تکنولوژی هر چه بیشتر ساخته و همگانی شود. همانطور که می دانید یکی از مهمترین فاکتورهای بلاک چین امنیت است و برای حفظ مالکیت موجودیت های دنیای متاورس از کلیدهای خصوصی برای این منظور استفاده می شود.

آیا فیسبوک از دنیای متاورس پشتیبانی می‌کند؟

مارک زاکربرگ مالک فیسبوک از اولین افرادی بود که از تکنولوژی متاورس پشتیبانی کرد. در سال 2021 فیسبوک مبلغ 10 میلیارد دلار جهت ساخت هدست های VR سرمایه گذاری کرد و اقدام به تولید آنها نمود. شاید تا الان برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که در دنیای متاورس که از فیات استفاده نمیشود پس از چه ارزی استفاده میشود؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که فیسبوک ارزی به نام Diem ایجاد کرده است که به عنوان استیبل کوین در دنیای متاورس وجود دارد. با توجه به استفاده گسترده ما از شبکه های اجتماعی و پیام رسان های مختلف، می دانیم که مالکیت اکثر آنها با شرکت فیسبوک است. فیسبوک با داشتن این اپلیکیشن ها و دارا بودن تخصص در امر یکپارچه و ترکیب کردن این ابزارها می تواند به راحتی دنیای متاورس شخصی خودش را به وجود آورد. شرکت فیسبوک در سالها اخیر نامش را از Facebook به Meta Platforms Inc تغییر داد و تنها دلیل این بود که به زودی دنیای متاورس همه گیر می شود و تبدیل به دنیای اصلی خواهد شد.

بازار دیجیتال در متاورس

در دنیای فیزیکی و واقعی که در آن مشغول به زندگی هستیم، برای خرید و فروش کالا تبلیغات می کنیم و برای فروش و خرید به زمان و مکان مشخص نیاز داریم. در فضای دیجیتال نیازی به زمان و مکان مشخص نیست و صرفا با یک Marketplace، در هر زمانی می توان در این فضا به خرید و فروش کالا یا خدمات پرداخت.

در دنیای متاورس نیز به همین صورت است. بازارهای دیجیتال با نام Metaverse NFT Marketplace وجود دارد که فروشندگان، آواتارها یا نماد محصولات یا NFT آثار را در فروشگاه خود نگهداری می کنند و کاربران می توانند در هر زمانی آنها را دانلود، تهیه و استفاده کنند.

آیا در شرایط فعلی محدودیتی برای متاورس وجود دارد؟

بله! در شرایط فعلی یکی از مهمترین چالش ها سخت افزارهای گران قیمت است. قیمت این ابزارها انقدر گران است که افراد عادی از پس خرید هزینه های مربوط به آن بر نمی آیند. در صورتی که متاورس همه گیر شود، این موضوع تا حدودی حل می شود و تنها با استفاده از یک هدست کاربران می توانند در این دنیا به جستجو بپردازند.

برای تولید گرافیک های سه بعدی نیاز به پردازشگرهای با قدرت بسیار بالا است که زیرساخت های آن تاکنون به طور کامل فراهم نشده است. البته شرکت Render تلاش هایی در جهت توسعه این امر کرده است که نتایج مشخصی از آن در دست نیست.

محدودیت بعدی که برای این دنیا وجود دارد، اینترنت است. این تکنولوژی نیازمند اینترنت با سرعت بسیار بالاست. در حال حاضر بسیاری از نقاط جهان از اینترنت با سرعت بالا محروم هستند؛ پس باید زیر ساخت های مخابراتی برای این امر فراهم شود.

دنیای متاورس

خرید کردن در دنیای متاورس

همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد در دنیای متاورس آواتارها وجود دارند. این آواتارها می توانند به گشت و گذار در غرفه های فروشگاهی بپردازند و به صورت فیزیکی محصولات را لمس کنند و در صورت اطمینان از کیفیت موجود، محصول را تهیه کنند. در دنیای متاورس همه چیز از NFT گرفته تا رمز ارزهای موجود دست به دست هم می دهند تا خریدی راحت و بدون دغدغه انجام شود.

در دنیای فیزیکی خرید ملک از مهمترین روش های سرمایه گذاری به شمار می رود. در دنیای متاورس نیز این امکان وجود دارد که شما بتوانید زمین هایی را بخرید. به همین منظور در بازی Decentraland زمین هایی وجود دارد که شما می توانید آنها را خریداری کنید. امروزه یکی از راه های کسب درآمد از خرید و فروش این زمین هاست.

برترین بازی‌های ویدئویی متاورس

یکی از بازی های جذاب در دنیای متاورس، بازی Axie Infinity است که در این دنیا افراد می توانند از کشورهای مختلف با یکدیگر بازی کنند و در کنار بازی کردن به کسب درآمد نیز بپردازند. در این بازی ها Axie ها که یک سری آواتار هستند پرورش داده می شوند تا بزرگ شوند و بتوانند به نبرد بپردازند. در صورت پیروزی در نبرد، به آنها توکن SLP پرداخت می شود. با استفاده از این کوین ها هزینه پرورش Axie ها پرداخته می شود و سپس در بازارها به فروش می رسند. بدین صورت افراد می توانند حتی تا مبلغ 1000 دلار به کسب درآمد بپردازند.

بازی بعدی بازی Decentraland است که در آن زمین هایی وجود دارد که کاربران می توانند به خرید این زمین های که ابعاد مشابهی دارند با استفاده از رمز ارز MANA بپردازند. در این بازی پلیرها وظیفه بسیار مهمی را در مدیریت پلتفرم دارند.

شرکت‌های فعال در حیطه متاورس

  • یکی از شرکت های فعال در حوزه متاورس شرکت Dubit است. این شرکت در حوزه مشاوره تخصصی فعالیت می کند و به شرکت ها در رابطه با لزوم سرمایه گذاری در دنیای متاورس مشاوره می دهد.
  • ساتیا نادلا مدیری عامل مایکروسافت، بر این عقیده است که نباید فقط یک دنیای متاورس متحد وجود داشته باشد. به همین منظور مبلغ 7 میلیارد دلار برای پروژه اکتیویژن خود درنظر گرفته است که در آن چندین بازی مختلف ترکیب می شوند و یک دنیای متاورس شخصی را تشکیل می دهد.
  • شرکت ByteDance Ltd مالک TikTok (پلتفرمی جهت به اشتراک گذاری ویدئوهای کوتاه) در حال ساخت هدست های واقعیت مجازی Pico است.

آینده متاورس

دنیای متاورس، آینده ای شیرین و نه چندان دور از انتظار ؛)

در آینده نزدیک متاورس به صورت یکپارچه خواهد بود و افراد به راحتی می توانند در این فضا به گشت و گذار بپردازند، از فروشگاه ها خرید کنند، موزیک گوش کنند و … . برای رسیدن به چنین شرایطی زمان زیادی لازم است تا زیر ساخت های کامل این دنیا به طور صحیح پایه گذاری شود.

شرکت های فعال در این حوزه در حال فعالیت شبانه روزی برای اجرای این طرح مهم هستند و در تلاش اند که بتوانند نرم افزارهای کاربردی وسیع تری برای دنیای متاورس فراهم کنند. این پیشرفت آنقدری ادامه خواهد داشت که دنیای متاورس شبیه به دنیای فیزیکی فعلی شود.

ارزهای دیجیتال در متاورس

تبادلات جهت خرید و فروش، بازی های ویدیویی، سفر کردن و … در متاورس، از طریق رمز ارز ها انجام می شود. توکن های متاورس در طی دو سال اخیر پیشرفت های بسیار زیادی کرده اند. طبق بیانیه ای که سایت coingecko ارائه کرده است، تعداد 75 توکن در این فضا قابل استفاده است. برخی از ارزهای معتبری که در این فضا استفاده می شود عبارتند از :

  • Decentraland MANA
  • Axie Infinity
  • The Sandbox
  • Enjin Coin
  • Render token

سخن پایانی

در دنیای عجیب و خارق العاده متاورس افراد می توانند آواتاری از خودشان بسازند. این آواتار می تواند در دفتر مجازی سه بعدی اش به فعالیت بپردازد و با دیگر آواتارهای موجود در این فضا ارتباط بگیرد . فرد می تواند در این فضا درآمد داشته باشد و با درآمد خود به خرید و فروش بپردازد. خرید و فروش نیز با استفاده از رمز ارزهای مشخصی است که در دنیای متاورس وجود دارد. امروزه بازی های ویدئویی زیادی وجود دارد که از طریق آنها می توان در این فضا کسب درآمد داشت.

ترکیب بازی های ویدئویی و DeFi در حال توسعه می باشد و روز به روز امکان ایجاد اتحاد بین این دو دنیا بیشتر و بیشتر می شود.

UP