۵ / ۰۴ / ۰۱ زمان مطالعه : نویسنده : فاطمه زیودار

این روزها تب و تاب دنیای متاورس و دنیای دیجیتال به حدی فراگیر شده است که از کودک 5 ساله تا فرد 70 ساله همگی با این واژه ظاهرا نامانوس آشنا هستند. قبل از ورود به جزئیات دنیای متاورس ابتدا با یک مفهوم کلی از این واژه آشنا می شویم و در ادامه این مقاله از ویرا ماینر، به تفصیل به این موضوع جدید و مهم پرداخته خواهد شد.

به طور کلی دنیای متاورس دنیایی است که هر شخصی می تواند یک آواتار 3 بعدی از خود درست کند و در آن فضا به گشت و گذار بپردازد . در واقع فرد هم می تواند در این دنیای فیزیکی حضور داشته باشد و هم در دنیای دیجیتالی متاورس حضور داشته باشد. دنیای متاورس خیلی به دنیای فیزیکی فعلی شباهت دارد اما با این تفاوت که چیزی فراتر از دنیای فیزیکی که در آن حضور داریم می باشد.

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که در فضای متاورس چه میکنند؟ پاسخ به این سوال، بسیار ساده است، فرد میتواند با ساخت کارکتر خود در متاورس، راه برود، مطالعه کند، سفر کند، موزیک گوش کند، فیلم ببیند و … در واقع همه فعالیت هایی که در دنیای فعلی انجام می شود در دنیای متاورس نیز قابل انجام است.

دنیای متاورس

 

تاریخچه متاورس

متاورس برای اولین بار در سال 1992 در رمان معروف نیل استیونسن به نام برف سقوط استفاده شد. بخش زیادی از این رمان در کنسرت واقعیت مجازی در متاورس اتفاق افتاده است. پس از 19 سال در سال 2011 در یک رمان از ارنست کلاین به نام Ready Player One مجدد از این واژه استفاده شد.

پس از آن در سال 2016 استیون اسپیلبرگ رمان را تبدیل به فیلم کرد و موجب همه گیر شدن این تکنولوژی گردید. پس از این فیلم دنیای متاورس بیش از پیش در مرکز توجه قرار گرفت. در همین هنگام بود که توکن های غیر قابل تعویض یا NFT ها به میان آمدند. نقش اساسی در تولید آواتارهای موجود در دنیای متاورس را توکن های NFT بر عهده دارند.

 

واقعیت افزوده در متاورس

واقعیت افزوده با عنوان مختصر AR شناخته می شود و کارایی آن به این صورت است که با استفاده از دیتای دیدنی و شنیدنی چیزی را به واقعیت مجازی اضافه می کند. به عنوان مثال شما در فیلم آلیس در سرزمین عجایب میبینید که در کنار تصاویر و ویدئوهای واقعی، از ویدئو ها و تصاویر غیر واقعی نیز استفاده شده است و این کاراکتر ها در کنار کاراکتر های واقعی به ایفای نقش می پردازند.

در سال 2016 شرکت مایکروسافت هدست AR خود را روانه بازار کرد. با استفاده از این هدست استفاده کننده میتوانست محیط بازی نرم افزاری را به راحتی در محیط فیزیکی اطراف خود حس کند . دیری نگذشت که نسل بعدی از این هدست به همراه سرویس Microsoft Mesh به بازار عرضه شد.

هدست ar شرکت مایکروسافت

یکی دیگر از مثال های واقعیت افزوده، بازی Pokemon GO می باشد. در این بازی کاربران می توانند با استفاده از یک تلفن همراه هوشمند با واقعیت افزوده ارتباط برقرار کنند و حتی Pokemon ها رو تجسم کنند و آنها را کنترل کنند. در این بازی افرادی که به بازی می پردازند با واقعیت افزوده می توانند یک ارتباط دو طرفه برقرار کنند.

 

نقش توکن NFT در دنیای متاورس

توکن غیر قابل تعویض یا NFT یا Non-Fungible Token هر سه به یک معنا هستند. این توکن ها به صورت رمزنگاری شده اند که بر بستر بلاک چین می باشند. توکن های NFT قابل کپی برداری نیستند و منحصر به فرد هستند که در قرار داد هوشمند ذکر شده است. امکان ساخت کپی از توکن های NFT وجود ندارد چرا که فلسفه وجود NFT به دلیل رعایت حق کپی رایت آثار می باشد. نقش بلاک چین در این شبکه حفاظت از مالکیت موجودیت های فیزیکی است.

یکی از مهمترین اهداف متاورس ترکیب دنیای فیزیکی و مجازی در کنار یکدیگر است؛ پس در اینجا می توان متوجه نقش NFT در حفظ مالکیت و انحصاری بودن هر موجودیت دیجیتالی در کنار موجودی فیزیکی آن شد.

دنیای متاورس و بلاک چین

 

‌پشتیبانی بلاکچین از متاورس

بلاک چین از سیستم های قابل اعتماد پشتیبانی می کند و همچنان به دنبال گسترش سازگاری بین سامانه های مختلف است. با استفاده از پولکادات و آوالانچ می توان بلاک چین هایی را ایجاد کرد که کاملا سفارشی هستند و به راحتی با هم تعامل می کنند. متاورس با استفاده از بلاک چین می تواند راه حل هایی جهت ترکیب پروژه های مختلف بیابد . در دنیای بزرگ و جدید متاورس نیاز است که کدهای بسیار زیادی با یکدیگر ترکیب شوند و تا شبیه به یک محیط فیزیکی قابل دستیابی باشد.

مانند کدهای سوشال مدیاها و سامانه های تشخیص هویت دیجیتال و تعداد بسیار زیادی از اپلیکیشن هایی که در دنیای فیزیکی برای رفع نیاز کاربران وجود دارد و باید در دنیای متاورس نیز موجود باشد.

برای ساخت هر چه بهتر دنیای متاورس آواتارهای مجازی و ارزهای رمز نگاری و مالکیت بر اشیا بر بستر بلاک چین به طور یکپارچه در حال فعالیت هستند تا هر چه بهتر و زودتر بستر دنیای متاورس فراهم شود و این تکنولوژی هر چه بیشتر ساخته و همگانی شود. همانطور که می دانید یکی از مهمترین فاکتور های بلاک چین امنیت است و برای حفظ مالکیت موجودیت های دنیای متاورس از کلید های خصوصی برای این منظور استفاده می شود.

 

آیا فیسبوک از دنیای متاورس پشتیبانی میکند؟

مارک زاکربرگ مالک فیسبوک از اولین افرادی بود که از تکنولوژی متاورس پشتیبانی کرد. در سال 2021 فیسبوک مبلغ 10 میلیارد دلار جهت ساخت هدست های VR سرمایه گذاری کرد و اقدام به تولید آنها نمود. شاید تا الان برای شما هم پیش آمده باشد که در دنیای متاورس که از فیات استفاده نمیشود پس از چه ارزی استفاده میشود؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که فیسبوک ارزی به نام Diem ایجاد کرده است که به عنوان استیبل کوین در دنیای متاورس وجود دارد. با توجه به استفاده گسترده ما از شبکه های اجتماعی و پیام رسان های مختلف، می دانیم که مالکیت اکثر آنها ا شرکت فیسبوک است. فیسبوک با داشتن این اپلیکیشن ها و دارا بودن تخصص در امر یکپارچه و ترکیب کردن این ابزارها می تواند به راحتی دنیای متاورس شخصی خودش را به وجود آورد . شرکت فیسبوک در سالها اخیر نامش را از Facebook  به Meta Platforms Inc تغییر داد و تنها دلیل این بود که به زودی دنیای متاورس همه گیر می شود و تبدیل به دنیای اصلی خواهد شد.

 

بازار دیجیتال در متاورس

در دنیای فیزیکی و واقعی که در آن مشغول به زندگی هستیم برای خرید و فروش کالا تبلیغات می کنیم و برای فروش و خرید به زمان و مکان مشخص نیاز داریم. در فضای دیجیتال نیازی به زمان و مکان مشخص نیست و صرفا به یک مارکت پلیس یا Marketplace در هر زمانی می توان در این فضا به خرید و فروش کالا یا خدمات پرداخت.

در دنیای متاورس نیز به همین صورت است. بازارهای دیجیتال با نام Metaverse NFT Marketplace وجود دارد که فروشندگان، آواتارها یا نماد محصولات یا NFT آثار را در فروشگاه خود نگهداری میکنند و کاربران می توانند در هر زمانی  آنها را دانلود، تهیه و استفاده کنند.

 

آیا در شرایط فعلی، محدودیتی برای متاورس وجود دارد؟

بله! در شرایط فعلی یکی از مهمترین چالش ها سخت افزار های گران قیمت است. قیمت این ابزار ها  انقدر گران است که افراد عادی از پس خرید هزینه های مربوط به آن بر نمی آیند. در صورتی که متاورس همه گیر شود این موضوع تا حدودی حل می شود و تنها با استفاده از یک هدست کاربران می توانند در این دنیا به جستجو بپردازند.

برای تولید گرافیک های سه بعدی نیاز به پردازشگرهای با قدرت بسیار بالا می باشد که زیر ساخت های آن تا کنون به طور کامل فراهم نشده است. البته شرکت Render تلاش هایی در جهت توسعه این امر کرده است که نتایج مشخصی از آن در دست نیست.

محدودیت بعدی که برای این دنیا وجود دارد اینترنت است. این تکنولوژی نیازمند اینترنت با سرعت بسیار بالاست. در حال حاضر بسیاری از نقاط جهان از اینترنت با سرعت بالا محروم هستند پس باید زیر ساخت های مخابراتی برای این امر فراهم شود.

دنیای متاورس و محدودیتهای آن

خرید کردن در دنیای متاورس

همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد در دنیای متاورس آواتارها وجود دارند.این آواتارها می توانند به گشت و گذار در غرفه های فروشگاهی بپردازند و به صورت فیزیکی و محصولات را لمس کنند و در صورت اطمینان از کیفیت موجود، محصول را تهیه کنند. در دنیای متاورس همه چیز  از NFT گرفته تا رمز ارزهای موجود دست به دست هم می دهد تا خریدی راحت و بدون دغدغه انجام شود.

در دنیای فیزیکی خرید ملک و املاک از مهمترین روش های سرمایه گذاری به شمار می رود، در دنیای متاورس نیز این امکان وجود دارد که شما بتوانید زمین هایی را بخرید. به همین منظور در بازی Decentraland زمین هایی وجود دارد که شما می توانید آنها را خریداری کنید. امروزه یکی از راه های کسب درآمد از خرید و فروش این زمین هاست.

 

برترین بازی های ویدئویی متاورس

یکی از بازی های جذاب در  دنیای متاورس بازی  Axie Infinity است که در این دنیا افراد می توانند از کشور های مختلف با یکدیگر بازی کنند و در کنار بازی کردن به کسب درآمد نیز بپردازند. در این بازی ها Axie ها که یک سری آواتار هستند پرورش داده  می شوند تا بزرگ شوند و  بتوانند به نبرد بپردازند. در صورت پیروزی در نبرد به آنها توکن SLP پرداخت می شود با استفاده از این کوین ها  هزینه پرورش Axie ها پرداخته میشود و سپس در بازار های به فروش می رسند بدین صورت افراد می توانند حتی تا مبلغ 1000 دلار به کسب درآمد بپردازند.

بازی بعدی بازی Decentraland است که در این بازی زمین هایی وجود دارد که کاربران می توانند به خرید این زمین های که ابعاد مشابهی دارند با استفاده از رمز ارز  MANA بپردازند. در این بازی پلیر ها وظیفه بسیار مهمی را در مدیریت پلتفرم دارند.

 

شرکت های فعال در حیطه متاورس

  • یکی از شرکت های فعال در حوزه متاورس شرکت Dubit  است، این شرکت در حوزه مشاوره تخصصی فعالیت می کند و به شرکت ها در رابطه با لزوم سرمایه گذاری در دنیای متاورس مشاوره می دهد.
  • ساتیا نادلا مدیری عامل مایکروسافت بر این عقیده است که نباید فقط یک دنیای متاورس متحد وجود داشته باشد به همین منظور نیز مبلغ 7 میلیارد دلار برای پروژه اکتیویژن خود درنظر گرفته است.  که درآن چندین بازی مختلف ترکیب می شوندو یک دنیای متاورس شخصی را تشکیل میدهد
  • شرکت ByteDance Ltd مالک TikTok (پلتفرمی جهت به اشتراک گذاری ویدئوهای کوتاه) در حال ساخت هدست های واقعیت مجازی Pico است.

 

آینده متاورس

دنیای متاورس، آینده ای شیرین و نه چندان دور از انتظار ؛)

در آینده نزدیک متاورس به صورت یکپارچه خواهد بود و افراد به راحتی می توانند در این فضا به گشت و گذار بپردازند و از فروشگاه ها خرید کنند. موزیک گوش کنند و… برای رسیدن به چنین شرایطی زمان زیادی لازم است تا زیر ساخت های کامل این دنیا به طور صحیح پایه گذاری شود.

شرکت های فعال در این حوزه در حال فعالیت شبانه روزی برای اجرای این طرح مهم هستند و در تلاش اند که بتوانند نرم افزارهای کاربردی وسیع تری برای دنیای متاورس فراهم کنند. این پیشرفت آنقدری ادامه خواهد داشت که دنیای متاورس شبیه به دنیای فیزیکی فعلی شود .

 

ارزهای دیجیتال در متاورس

تبادلات جهت خرید و فروش، بازی های ویدیویی، سفر کردن و … در متاورس از  طریق رمز ارز ها انجام می شود.

رمزارزهای مورد استفاده در متاورس

توکن های متاورس در طی دو سال اخیر پیشرفت های بسیار زیادی کرده اند. طبق بیانیه ای که سایت coingecko داده است تعداد 75 توکن در این فضا قابل استفاده است.  ارزهای معتبری که در این فضا استفاده می شود عبارتند از :

  • Decentraland MANA
  • Axie Infinity
  • The Sandbox
  • Enjin Coin
  • Render token

کلام آخر

در دنیای عجیب و خارق العاده متاورس افراد میتوانند آواتاری از خودشان بسازند، این آواتار می تواند در دفتر مجازی سه بعدی اش به فعالیت بپردازد و با دیگر آواتارهای موجود در این فضا ارتباط بگیرد . فرد می تواند در این فضا درآمد داشته باشد و با درآمد خود به خرید و فروش بپردازد. خرید و فروش نیز با استفاده از رمز ارزهای مشخصی است که در دنیای متاورس وجود دارد. امروزه بازی های ویدئویی زیادی وجود دارد که از طریق آنها می توان در این فضا کسب درآمد داشت.

ترکیب بازی های ویدئویی و DeFi در حال توسعه می باشد و روز به روز امکان ایجاد اتحاد بین این دو دنیا بیشتر و بیشتر می شود.

 

اشتراک در
اطلاع از
guest
6 نظرات
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
میلاد
میلاد
1 ماه پیش

متاورس و ارزهای دیجیتال چه ارتباطی با هم دارند؟

تارا محمودی
تارا محمودی
1 ماه پیش

سلام وقت بخیر
ایا ارزهای دیجیتالی و توکن هایی که ما امروز داریم رو می تونیم تو متاورس هم استاده کنیم؟

حمید
حمید
1 ماه پیش

غیر از VR و AR چه دیوایس‌های دیگه‌ای هست؟

مقالات مرتبط